Chmura wiedzy

Tajny: Dlaczego biznesmen w Rosji powinien być blisko władzy

 

Roman FEDOSEEV

Redaktor naczelny H&F

Wiele napisano na temat misji nowego pokolenia przedsiębiorców na naszej stronie internetowej - możemy powiedzieć, że projekt zrodził się z tego rodzaju rozumowania. Ale pomimo szybko rozwijających się atrybutów zewnętrznych fundamentalne zmiany zachodzą bardzo powoli i jest wystarczająco dużo jedzenia do przemyślenia.

Na przykład ciekawy fakt: wśród biznesmenów jest wystarczająca liczba osób, które popierają obecny rząd. Nie chodzi oczywiście o dawne znajomości pierwszych osób państwa - mają one jedynie formalny związek z przedsiębiorczością, ale o dość zwyczajnych przedstawicieli średnich i małych firm, a nawet start-upów, którzy mają obolałe zęby.

Logiczne wydaje się, że firma żąda radykalnych reform, a nawet zmiany obecnego systemu politycznego i gospodarczego oraz zespołu władzy. Wiele lat powtarzanych z wysokich stanowisk opowieści o potrzebie poprawy klimatu inwestycyjnego jest w rzeczywistości zilch. Rosja plasuje się między Republiką Palau a Salwadorem w rankingu łatwości prowadzenia działalności gospodarczej, dziesiątki tysięcy przedsiębiorców siedzą na zbyt naciąganych artykułach, a zwrot „przestań koszmarnego biznesu” powoduje tylko smutną nostalgię i uśmiech. Na każdym rynku władze starają się umieścić swoją monstrualną niezdarną korporację, ograniczając pole manewru niezależnym graczom. Trudno sobie wyobrazić, jak potężny impuls dla rozwoju otrzymałby biznes, gdyby polityka publiczna skierowała się w jego kierunku.

Okazuje się, że ludzie wspierający władzę grają przeciwko sobie? Nie, to trochę bardziej skomplikowane. Aby to zrozumieć, musisz odpowiedzieć na inne pytanie: jaki jest główny cel każdej firmy? Oczywiście w komunikatach prasowych modnych startupów zwykle mówi się „naszym celem jest zmiana świata” lub „naszym celem jest dawanie ludziom tego, czego nie mają”. Ale jeśli nadal mówisz o realistycznych, podstawowych rzeczach, to celem każdej firmy jest praca, zarabianie, osiąganie zysków, wzrost, rozwój i ekspansja.

Sukces każdej firmy zwykle zależy od wielu prostych czynników, takich jak zasoby ludzkie i umiejętność wyboru odpowiedniego czasu. Ale w Rosji na początku XXI wieku szczególny czynnik, lojalność władzy, zaczął odgrywać nieoczekiwanie ważną rolę.

Oburzenie w trudnych warunkach
dla biznesu nazywają marudzenie:
podobno trzeba pracować, ale nie narzekać

W końcu ci ludzie, którzy wspierają moc, zwykle jednocześnie z tym i, jak mówią, są wbudowani w system. Narzekają na oburzenie w trudnych warunkach biznesowych na marudzenie: mówią, że musisz pracować, a nie narzekać. I pracują: siedzą przy różnych okrągłych stołach rządowych, w radach, organizują ręczne stowarzyszenia zawodowe, spotykają się w „instytutach rozwojowych” (które w rosyjskich warunkach są bardziej precyzyjnie nazywane „instytutami rozbioru”). Pracują bez powodu. Wszelkiego rodzaju preferencje, wsparcie państwa w przypadku problemów, a co najważniejsze, pozłacane zamówienia państwowe w nagrodę. Skolkovo miał pecha w walce o sprzęt, ale nic: nowy rodzaj funduszu jest gotowy na rozdanie pieniędzy w popularnym temacie startupów internetowych.

Okazuje się, że biznesmeni wspierający władzę działają tak pragmatycznie i skutecznie, jak to możliwe. Robią wszystko, co w ich mocy w danej chwili. Tutejsi psycholodzy zauważyliby, że ludzie w przeważającej większości przypadków wybierają teraz małe błogosławieństwo, a nie okazję, by zdobyć je później. Przejrzysty i uczciwy rynek przyniósłby im w przyszłości znacznie więcej pieniędzy niż rynek zamknięty i skorumpowany. Ale tutaj triumfuje pragmatyka. Nawet jeśli siła w kraju ulegnie zmianie, ci przedsiębiorcy pojawią się na nowym rynku w nowych warunkach początkowych większych i stabilnych finansowo niż ich konkurenci. Ryzyko problemów z komunikacją z byłymi mecenasami jest minimalne: tylko bardzo naiwni opozycjoniści mogą wierzyć w rzeczywistość lustracji. Taka prawdziwa, niestety, sytuacja vin-vin.

Wśród kosztów praktycznych można tutaj zauważyć jedną rzecz. Zbyt dużo rozmawiając z urzędnikami, biznesmen ryzykuje, że w pewnym momencie zostanie urzędnikiem i straci swoją przedsiębiorczość. Ale ogólnie ten czynnik nie przeważa nad wszystkimi zaletami.

Na końcu tego tekstu nie będzie nieoczekiwanego odwrócenia - bardzo korzystne jest, aby rosyjski przedsiębiorca był blisko władz. Ale jest jeden punkt. Nie ma oddzielnej etyki biznesowej. Etyka, idea dobra i zła, dobra i zła dotyczy wszystkich dziedzin życia. A jeśli, na przykład, z punktu widzenia zysku, sprzedaż narkotyków i broni jest najlepszą decyzją biznesową, to wciąż rodzi pytania moralne. I istnieje coś takiego jak karma. Nie w żadnym mistycznym sensie, ale raczej w osobistym, ludzkim: w ostatecznej analizie trzeba będzie odpowiedzieć przed sobą.

Zdjęcie: Zdjęcie ze strony głównej za pośrednictwem Shutterstock

Obejrzyj wideo: Kupujemy od Amerykanów myśliwce F-35 i w zamian opłacamy pobyt ich wojska w Polsce - Michalkiewicz (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Chmura wiedzy, Następny Artykuł

Mały ptaszek poleciał: 7 ważnych faktów na temat IPO na Twitterze
Skrzynie

Mały ptaszek poleciał: 7 ważnych faktów na temat IPO na Twitterze

Usługa mikroblogowania przeprowadziła wczoraj IPO. Inwestorzy rzucili się na zakup papierów wartościowych, akcje wzrosły o 73%, a założyciele zmienili się w miliarderów. Chociaż rentowność firmy wciąż nie wchodzi w rachubę, Twitter spełnił wiele oczekiwań. Zakup mobilnej sieci reklamowej MoPub na krótko przed IPO i 70% przychodów z reklam z telefonu komórkowego zainspirowało przekonanie, że można skutecznie zarabiać na Twitterze.
Czytaj Więcej
„Zacznij od głównego”: jak ustalać priorytety
Skrzynie

„Zacznij od głównego”: jak ustalać priorytety

Jay PAPAZAN Keller Williams Realty Wiceprezes Gary KELLER Przedsiębiorca Porzuć długie listy rzeczy do zrobienia Zasada Pareto mówi, że niewielki procent przyczyn, zainwestowanych pieniędzy lub wysiłku jest odpowiedzialny za dużą część wyników, otrzymanych produktów lub wynagrodzenia. Niewielka część przyczyn powoduje lwia część konsekwencji.
Czytaj Więcej
„To nie będzie łatwe”: jak zostać dobrym liderem
Skrzynie

„To nie będzie łatwe”: jak zostać dobrym liderem

DOM PUBLIKACJI: Mann, Iwanow i Ferber, 2014 Pamiętaj o śmierci Jest jedna cecha, która odróżnia odnoszących sukcesy prezesów od przeciętnych - mogą się skoncentrować i dokonać właściwego wyboru, gdy wydaje się, że nie ma wyboru. Właśnie w tym momencie najbardziej chcesz się ukryć lub umrzeć, i decydujesz, którym jesteś CEO.
Czytaj Więcej