Chmura wiedzy

Nie bój się: jak pozbyć się lęków, które zakłócają biznes

Strach przed wystąpieniami publicznymi

Psychologowie nazywają glosofobów ludźmi, którzy ze strachu przed paniką unikają przemawiania publicznie. Strach przed wystąpieniami publicznymi zajmuje drugie miejsce w klasyfikacji fobii po strachu przed śmiercią. Naukowcy odkryli, że wiele osób podczas publicznego przemawiania emituje adrenalinę, proporcjonalną do tego, co uwalnia podczas skoku ze spadochronem. Ta fobia jest zwykle związana z faktem, że w dzieciństwie rodzice często zabraniają dziecku mówić, wahać się lub go ignorować. W szkole wzmaga się lęk, gdy nauczyciele krytykują odpowiedzi uczniów i wystawiają im oceny.

Istnieje wiele sposobów na pozbycie się tego strachu. Na przykład możesz sobie wyobrazić, że podczas mowy nie mówisz sam, ale zachowujesz się jak osoba pewna siebie. Pomaga przekształcić mowę z monologu w dyskusję: zadając słuchaczom pytania, przeniesiesz uwagę ze swojej osoby na całą publiczność. Profesjonalni mówcy nigdy nie wychodzą na scenę bez przygotowania. Wielokrotnie radzą, aby ćwiczyć przedstawienie przed lustrem, pamiętając nie tylko słowa, ale także gesty. Podczas próby powinieneś wyobrazić sobie, jaki sukces na Ciebie czeka, przedstawić oklaski i wypracować odpowiedzi na pytania, które mogą zostać zadane. Możesz ćwiczyć mówienie przed ukochaną osobą. Podczas spektaklu należy znaleźć na widowni osobę przyjazną dla ciebie i skoncentrować się na niej. Uśmiech i głęboki oddech pomogą zmniejszyć stres.

Strach przed sukcesem

Ta paradoksalna, na pierwszy rzut oka, fobia nazywana jest także kompleksem Jonasza, po raz pierwszy opisanym przez Abrahama Maslowa. Według legendy Bóg rozkazał Jonaszowi zostać prorokiem i udać się do Niniwy z głoszeniem skruchy, ale Jonasz bał się, czuł, że nie może poradzić sobie z tak odpowiedzialną sprawą, i uciekł. Maslow pisze: „Jeśli celowo staniesz się mniej znaczącą osobą, niż pozwalają na to twoje możliwości, będziesz głęboko nieszczęśliwy".

Kompleks Jonasza polega na lęku człowieka przed uświadomieniem sobie jego naturalnych zdolności, lęku przed zmianą własnych, choć nieinteresujących i ograniczonych, ale jakoś dostosowanych egzystencji. Tacy ludzie uważają brak wielkich osiągnięć za gwarancję, że przejdą przez upadek i poważne rozczarowanie. Stawiają sobie mało znaczące cele i przez długi czas „świętują zwycięstwo”, osiągając je.

Ucieczka od wolności polega na tym, że człowiek woli oddać się w zamian uciążliwej wolności
przy gwarantowanym minimum stabilnego samopoczucia

Pojęcie wolności wiąże się również z kompleksem Jonasz, który Maslow określa jako odpowiedzialność za każdy z życiowych wyborów, za swój los i nie tylko. Ucieczką od wolności jest to, że człowiek woli zrezygnować z uciążliwej wolności w zamian za zagwarantowane minimum stabilnego dobrobytu. Maslow identyfikuje osiem zachowań, które pomagają pokonać strach przed sukcesem. Proponuje wyobrażać sobie życie jako proces ciągłego wyboru między postępem a odosobnieniem. Każdy rozwój następuje dopiero po uświadomieniu sobie, kim jesteś i czego dokładnie chcesz, dlatego konieczne jest oddzielenie się od celów narzuconych przez społeczeństwo. Prawdziwy cel może podświadomie przestraszyć, że będzie wymagał znacznych zmian w twoim „ja”, ale może się to zdarzyć tylko wtedy, gdy cel nie zostanie wybrany przez ciebie, ale dla ciebie.

Strach przed porażką

Naukowcy nazywają strach przed porażką atichipofobią. Ludzie, którzy mają obsesję na tym punkcie, najczęściej odmawiają robienia czegokolwiek, ponieważ wierzą, że nieuchronnie poniosą porażkę. Podświadomie bagatelizują własne talenty i zdolności, przestają szukać nowych rozwiązań tego problemu. Strach przed porażką jest silniejszy niż potencjalna radość z sukcesu.

Psychologowie widzą przyczyny fobii w fakcie, że osoba dorastała w rodzinie, w której aprobata i miłość były bezpośrednio związane z osiągnięciami dziecka. W rezultacie osoba dorasta z poczuciem, że zostanie odrzucona, jeśli popełni błąd. Tacy ludzie wybierają ścieżkę przeciętności i unikają ryzyka, nie podoba im się sytuacja konkurencji.

W leczeniu fobii psychologowie często stosują metodę systematycznego odczulania, w której dana osoba wpada w sytuację, coś podobnego do tych, które powodują u niego ataki strachu, ale są bezbolesne i trwałe. W takich sytuacjach człowiek może kontrolować swój strach, a poziom trudności stopniowo wzrasta. Terapeuta pokazuje, w jaki sposób reakcję strachu w nich można zastąpić inną: na przykład gniew, pobudzenie, relaks. Pozbycie się lęku przed porażką jest niemożliwe bez uświadomienia sobie, że porażka jest integralną częścią każdego doświadczenia.

Strach przed zmianą

Strach przed zmianą i napięciem idą w parze. Mózg postrzega wszelkie zmiany jako źródło stresu, niezależnie od tego, czy są pozytywne czy negatywne. Wszelkie zmiany wymagają dostosowania i zmiany w ustalonym obrazie świata. Najbardziej komfortowym warunkiem dla osoby jest stabilna, przewidywalna rutyna. Daje ludziom poczucie kontroli. W obawie przed utratą kontroli podświadomie unikają rzeczy, które mogą radykalnie zmienić ich życie. Na przykład wolą komunikować się w ograniczonym kręgu osób, które dzielą się swoimi poglądami na temat świata. Kontynuują swoje niezadowalające relacje, pracują przy swojej niekochanej pracy, ponieważ boją się czuć, że marnują czas na próżno. Powtarzając to samo dzień po dniu, doświadczają iluzorycznego poczucia bezpieczeństwa.

Aby jakoś wydostać się z tego błędnego koła, psychologowie radzą postrzeganie mózgu jako programu wymagającego ciągłych aktualizacji. Strach przed nieznanym jest generowany przez ignorancję, dlatego radzą próbować zastąpić strach ciekawością. To przeniesie koncentrację z poczucia strachu na bezpośrednie działanie i poszukiwanie wiedzy. Każda bezczynność tylko zwiększa lęk, a aktywność stopniowo zapewnia niezbędne doświadczenie i pewność siebie. Strach jest iluzją, oszustwem dla umysłu, który przyjmuje scenariusz negatywny dla rozwoju wydarzeń jako jedyny możliwy. Ralph Waldo Emerson napisał: „Kiedy pewny siebie facet staje twarzą w twarz ze światem, który go przeraża i chwyta tę brodę, jest zaskoczony, że za każdym razem rozumie, że ta broda jest fałszywa i przeraża tylko tych, którzy się jej boją”.

Strach przed podejmowaniem decyzji

Obsesyjny strach przed podejmowaniem decyzji nazywa się decidofobią. Przyczyną fobii jest zwykle nawyk zachęcany przez rodziców do działania tak, jakby inni nie rozwiązywali własnych problemów. Ponadto przyczyną fobii może być zła decyzja, co pociąga za sobą nieprzyjemne konsekwencje. Decidofobowie wolą znaleźć tego, który podejmie za nich decyzje. Rolę tę mogą odgrywać rodzice, małżonek lub szef. Bardzo często decidofobowie wierzą w przesądy i fatum, które niejako pozbawiają ich kontroli nad własnym życiem.

Jednocześnie sam w sobie wybór nie jest tak ważnym momentem, jak się czasem wydaje. To dopiero początek zadania. Dokonanie „właściwego” wyboru jest raczej koncepcją teoretyczną. Kto wie, jaki wynik zostałby uzyskany, gdyby pozostałe opcje zostały wdrożone? Jeśli dwie lub więcej alternatyw jest podobnych, wybór między nimi nie jest tak istotny. Decidofobowie muszą nauczyć się słuchać własnych pragnień, przestając ciągle myśleć o tym, jak zadowolić innych. Mają tendencję do wyolbrzymiania, jak bardzo inni obserwują swoje działania. Możesz przegrać lub wygrać, ale większość ludzi nawet tego nie zauważy. A to dobra wiadomość!

Zdjęcie: SANMAR 2013

Popularne Wiadomości

Kategoria Chmura wiedzy, Następny Artykuł

Jak i ile Rosjan odpoczywało
Liczby pierwsze

Jak i ile Rosjan odpoczywało

Wczoraj serwis OneTwoTrip opublikował badanie na temat tego, ile czasu Rosjanie spędzają na zagranicznych podróżach - czas wakacji jest skrócony czwarty rok z rzędu. Życie w okolicy pokazało, jak i ilu Rosjan odpoczywa tego lata. 50% zagranicznych wyjazdów letnich trwało 7 dni, w 2014 r. Ich udział wyniósł 33%.
Czytaj Więcej
Najdroższe i najtańsze świeże gazety
Liczby pierwsze

Najdroższe i najtańsze świeże gazety

Gazety biznesowe Kommersant, Vedomosti i RBC z 10 czerwca ukazały się na pierwszej stronie pod hasłem „I / We Ivan Golunov”. W wielu kioskach kopie już się wyczerpały, na internetowych tablicach ogłoszeń pojawiły się pierwsze oferty dealerów. Życie wokół mówi, ile możesz kupić rzadkie liczby.
Czytaj Więcej
Najdroższy i najtańszy burger w Petersburgu
Liczby pierwsze

Najdroższy i najtańszy burger w Petersburgu

Tylko w ciągu ostatnich sześciu miesięcy w Sankt Petersburgu otwarto ponad 10 nowych domów z burgerami, a obecnie istnieje ponad 40 niesieciowych placówek specjalizujących się w super popularnych fast foodach. Ponadto burgery są gotowane w wielu innych kawiarniach i restauracjach, w tym drogich, ponieważ zakres ich cen może być bardzo duży.
Czytaj Więcej
O ile wzrosły ceny mieszkań dla fanów
Liczby pierwsze

O ile wzrosły ceny mieszkań dla fanów

Zostały około dwa tygodnie przed Mistrzostwami Świata, które odbędą się w 11 miastach Rosji. Eksperci Avito Real Estate oszacowali krótkoterminowe ceny wynajmu w tych miastach dzięki Mistrzostwom Świata w 2018 r. I dowiedzieli się, ile wzrosły w przeddzień świątecznego futbolu. 250 tysięcy rubli dziennie to najdroższe mieszkanie dla fanów.
Czytaj Więcej