Chmura wiedzy

Załóż firmę: serwis samochodowy

Własny serwis samochodowy to kosztowna firma, której nie warto zaczynać, trochę obeznana z samochodami. Będziesz musiał zająć się klientami z wyprzedzeniem, a nie przed otwarciem, ale przed rozpoczęciem pracy nad projektem. Jeśli nie masz kilkudziesięciu przyjaciół, którzy są gotowi naprawić samochód w twoich skrzynkach naprawczych, lepiej nie zabierać się do pracy. Doświadczenie z samochodami i zrozumienie ich urządzenia będzie również przydatne w rekrutacji personelu. Dobrzy ślusarze są rzadkością; kwalifikacje mistrza można oceniać tylko po obejrzeniu go w interesach.

Według szacunków H&F niewielka usługa przeznaczona do jednoczesnych i nieskomplikowanych napraw dwóch lub trzech samochodów może kosztować 3-5 milionów rubli (pod warunkiem, że zostanie wykorzystany przygotowany pokój, który nie wymaga drogich napraw). Możesz kupić gotowy warsztat i przekonwertować go na swoje potrzeby. Obecność kabiny lakierniczej, specjalisty od aerografu i innych usług dodatkowych zwiększy wielkość inwestycji.

Warto zwrócić uwagę na poczekalnię dla klientów, jeśli oferujesz tylko typowe naprawy typowych samochodów. Bardziej atrakcyjną strategią wydaje się tworzenie wyspecjalizowanej usługi przeznaczonej na przykład do samochodów wyścigowych lub samochodów do zawodów driftowych: konkurencja dla takiego klienta jest znacznie mniejsza niż dla właścicieli Ford Focus. W takim przypadku usługa może stać się dostawcą unikalnych części zamiennych.

Przychody i zysk z usługi samochodowej zależą od przepływu klientów i od tego, jak budowane są relacje z rzemieślnikami (zwykle umowa zawierana jest ze ślusarzami, którzy otrzymują 40-60% kosztu każdego zamówienia). Jeśli się powiedzie, dzienny przychód może wynosić od 100 000 do 300 000 rubli.

Pokój

W przypadku serwisu samochodowego będziesz musiał wynająć / kupić pokój już dostosowany do potrzeb warsztatu lub zbudować nowy budynek. Powinien znajdować się dalej niż 50 metrów od budynków mieszkalnych. Prefabrykowane konstrukcje wykonane z płyt warstwowych nie będą wymagały dużo czasu na instalację: wiele firm oferuje budowę takich budynków pod klucz. Rama będzie kosztować około 1500-2000 rubli za metr kwadratowy, a same panele - 500-1 000 rubli za metr kwadratowy.

Obliczenie powierzchni powinno opierać się na wymaganiach SES: dla jednego pracownika - 5 mkw, z wyłączeniem specjalnego wyposażenia. Normalna powierzchnia dla małego samochodu to 200-500 mkw. Obecność wykopu jest pożądana, ale nie konieczna: winda może ją zastąpić.

Naprawa

Naprawa może być największym wydatkiem, jeśli przeprowadzisz się do bardzo starego pokoju. Będziesz musiał zmienić wentylację (w przyszłości konieczna będzie koordynacja ze strażą pożarną i SES), kanał ściekowy, płytki ścienne, pokrycie podłogi wodoodporną i olejoodporną powłoką. Pomieszczenia dla pracowników powinny być wyposażone w szatnie, prysznice, miejsca do relaksu. Prawdopodobnie trzeba wyposażyć halę dla oczekujących gości.

Dokumenty

Nie potrzebujesz licencji, możesz rozpocząć pracę natychmiast po rejestracji, jeśli nie zbudujesz nowego budynku. Jeśli zamierzasz budować, będziesz musiał uzyskać pozwolenie nie tylko od administracji dystryktu, ale także od policji drogowej - wejścia i wyjścia z warsztatu muszą być skoordynowane z policją drogową.

Inspekcja przeciwpożarowa musi wydać zezwolenie na spawanie i malowanie, a firma sprawdzi również SES. Uzyskanie certyfikatu zgodności na świadczenie różnych usług, od nadwozia po lakierowanie, jest niezbędne do uzyskania statusu oficjalnego dilera i zawarcia umów ubezpieczenia. Ponadto klient ma prawo zażądać okazania tych dokumentów. Lista usług podlegających certyfikacji znajduje się tutaj. Możesz przejść procedurę zarówno w państwowej komisji certyfikacyjnej, jak i w prywatnych firmach.

Inne wydatki

Personel

Dobrzy mistrzowie poprowadzą swoich klientów do usługi, źli mistrzowie przestraszą twoich. Wynagrodzenia ślusarzy, malarzy, elektryków i innych pracowników warsztatu zależą od ich umiejętności i braków na rynku pracy. Statystyki baz danych o wolnych miejscach pracy pokazują, że przeciętnie tacy specjaliści otrzymują 30 000–60 000 miesięcznie, jeśli płatność jest stała. Uczestnicy rynku twierdzą, że dobry mistrz z systemem płatności według stawki akordowej może zarobić ponad 100 000 rubli miesięcznie.

Wyposażenie

Będziesz potrzebował sprzętu do montażu - 30 000-70 000 rubli, równoważenia - około 50 000 rubli, będziesz potrzebował windy - ponad 30 000 rubli, wyrównania kół, narzędzi ręcznych (klucze, śrubokręty itp.), Czujników do diagnostyki. Osobno możesz kupić kabinę lakierniczą - 1-4 miliony rubli. Możesz zaoszczędzić, jeśli kupisz używany sprzęt.

Promocja

Najlepszą reklamą dla serwisu samochodowego jest przekaz ustny, chwytliwy znak (jeśli serwis samochodowy jest widoczny z drogi) i dobrzy rzemieślnicy. Możesz rozdawać ulotki na pobliskich parkingach, na dziedzińcach budynków mieszkalnych, na parkingach centrów biznesowych.

Ilustracje: Natalya Osipova

Dziękujemy za pomoc w przygotowaniu materiału, usługi RedSector Project, serwis samochodowy Maslotech i członków moskiewskiego zespołu Drift.

Popularne Wiadomości

Kategoria Chmura wiedzy, Następny Artykuł

Mad Men: 10 udanych pomysłów biznesowych, które nie przychodzą Ci do głowy
Skrzynie

Mad Men: 10 udanych pomysłów biznesowych, które nie przychodzą Ci do głowy

Dog Cleaning Matthew Osbourne stworzył Pooper-scooper.com w 1987 roku, a Matt Boswell, który otworzył Pet Butler w Kolumbii, podjął swój pomysł. Matthew pisze na swojej stronie, że zawsze interesowały go nowe pomysły biznesowe. „To zabawne, że kiedy po raz pierwszy usłyszałem, że ktoś zaoferował psom gówno za określoną tygodniową kwotę, śmiałem się” - wspomina przedsiębiorca.
Czytaj Więcej
Susan Kane „Introwertycy”
Skrzynie

Susan Kane „Introwertycy”

H&F studiuje jedną książkę biznesową tygodniowo i wybiera z niej najbardziej odkrywcze fragmenty. Tym razem czytamy książkę Susan Kane, konsultanta biznesowego, którego prezentację można było zobaczyć na TED. Książka jest taka, że ​​wbrew powszechnemu przekonaniu skromni introwertycy mogą tworzyć wielkie firmy i wymyślać pomysły, które mogą zmienić świat.
Czytaj Więcej
Mihai Chiksentmihayli „Stream”
Skrzynie

Mihai Chiksentmihayli „Stream”

Każdego tygodnia H&F czyta jedną książkę biznesową i wybiera z niej interesujące fragmenty. Tym razem czytamy książkę słynnego psychologa Mihai Chiksentmihaii poświęconą idei przepływu - optymalnym warunkom pracy i sposobom jej osiągnięcia. Mihai CHIKSENTMIKHAYA Amerykański psycholog, autor 20 książek Co to jest przepływ Nasze postrzeganie życia jest wynikiem różnych sił, które kształtują nasze doświadczenia, wpływając na to, czy jesteśmy dobrzy, czy źli.
Czytaj Więcej