Chmura wiedzy

Drive Bitcoin: Które kraje sprzeciwiają się cyfrowej walucie

Portal BitLegal publikuje dane o reakcjach rządu na operacje Bitcoin. Tak więc teraz tylko dwa kraje są „wrogo nastawione” do waluty. Bardziej niż ci, którzy są narażeni na ryzyko i zwykle zabraniają przenoszenia bitcoinów, ale jak dotąd ograniczają się do rekomendacji. Znaczna część Ameryki Południowej, całej Afryki i krajów Bliskiego Wschodu pozostaje z dala od tych problemów. H&F opracował listę krajów, w których organy nadzoru wyraziły obawy dotyczące pracy z kryptowalutą.

Tajlandia

Latem 2013 r. Bank Tajlandii odrzucił wniosek giełdy Bitcoin.co o zarejestrowanie działalności w tym kraju. Rząd jako pierwszy zdelegalizował cyfrową walutę. Urzędnicy cytowali, że nie ma żadnych zasad, które takie organizacje mogłyby regulować. Teraz w Tajlandii zabrania się transferu, kupowania, sprzedaży bitcoinów nie tylko w kraju, ale także za granicą. Urzędnicy zauważyli, że planują powrócić do kwestii regulacji walutowej, ale nic nie wiadomo na temat terminu. To prawda, że ​​niektóre giełdy elektroniczne (na przykład Coinmill), w których można sprzedawać lub kupować bitcoiny za bahta, nadal działają.

Islandia

Zgodnie z oświadczeniem Centralnego Banku Islandii osoby prawne nie mogą kupować bitcoinów od kontrahentów zagranicznych - takie transakcje są uważane za przekazywanie kapitału za granicę. Takie operacje są uważane za nielegalne od czasu kryzysu finansowego w 2008 r. Bank Centralny powiedział, że każdy zakup bitcoinów narusza zasady przepływu kapitału. Jednocześnie dozwolona jest sprzedaż kryptowaluty, ponieważ w tym przypadku pieniądze pozostają w kraju. Przedsiębiorstwa Islandii nie mogą przyjmować waluty, ponieważ państwo nie przyznaje jej statusu pieniądza elektronicznego. Oświadczenia nie mówią nic o wydobyciu - zakłada się, że osoby prywatne mogą generować walutę.

Rosja

Wczoraj Bank Rosji wydał oficjalny komunikat prasowy, w którym ostrzegł, że obywatele zaangażowani w obrót kryptowalutami mogą być zaangażowani w wątpliwe operacje, w tym finansowanie terroryzmu. Wcześniej szef niemieckiego greckiego Sbierbanku opowiedział się za bitcoinami, nazywając walutę „globalnym eksperymentem, który łamie paradygmat emisji pieniędzy”. Minister gospodarki Aleksiej Uliukajew powiedział, że bitcoiny są „szarą strefą” i wskazał na przykład Chin, w których organy regulacyjne już wyraziły wątpliwości co do zasadności korzystania z waluty. Rosyjscy urzędnicy zwracają szczególną uwagę na anonimowy charakter emisji bitcoinów, dlatego wszyscy mogą być zakładnikami przedsiębiorców w tej dziedzinie.

Chiny

W kraju, w którym działa największa giełda bitcoinów BTC China (obrót jest dwa razy większy niż japoński MT.Gox), Halyk Bank wezwał firmy, by nie akceptowały bitcoinów, zabronił instytucjom finansowym konwersji ich na juana, a operatorów płatności - na współpracę z odpowiednimi giełdami. W grudniu regulator zauważył, że bitcoinów nie można utożsamiać z walutą i nie należy nimi handlować na rynku. Głównym celem represji jest ochrona praw i interesów obywateli, którzy mogą zakochać się w oszustach. Wypowiedzi regulatora spowodowały spadek bitcoinów o 30%. Nadal nie ma oficjalnego zakazu działań osób z bitcoinami: „mogą uczestniczyć w operacjach z bitcoinami na własne ryzyko”.

Indie

Uwagę organów regulacyjnych przyciągnęła niestabilność kursu wymiany bitcoinów na giełdach. Pod koniec 2013 r. Rząd Indii wydał ostrzeżenie, że transakcje walutowe odbywają się bez zgody organów nadzoru. W ciągu następnych dni organy wykonawcze uważnie monitorowały działania firm związane z transakcjami bitcoinami, aby ustalić, czy naruszają one prawo. Z tego powodu chęć przedsiębiorców do uczestnictwa w dynamicznie rozwijającym się rynku „wirtualnych walut” zaczęła zanikać, a usługi zostały zamknięte. Ale po pewnym czasie indyjska giełda Bitcoin Unicoin wznowiła pracę.

Indonezja

Bank Indonezji również wezwał obywateli, aby nie kupowali bitcoinów. Ronald Vaas ogłosił, że stosowanie kryptowaluty narusza jednocześnie kilka aktów prawnych, w tym decyzje regulacyjne, zasady obiegu walut i inne. Od czerwca 2011 r. Wszystkie płatności w kraju dokonywane są wyłącznie w rupiach. Regulator Indonezji, podobnie jak inni, nie rozumie jeszcze, jakie prawo może zabezpieczyć prawo do korzystania z bitcoinów i lepiej je obserwuje. Jednocześnie obywatele boją się tego, że w przypadku niestabilności gospodarczej państwo nie będzie w stanie chronić tych, którzy oszczędzają na bitcoinach.

Zdjęcie na okładce: Fotobank / GettyImages

Popularne Wiadomości

Kategoria Chmura wiedzy, Następny Artykuł

Chris Stevens „App Store Millionaires”
Skrzynie

Chris Stevens „App Store Millionaires”

H&F studiuje jedną książkę biznesową tygodniowo i wybiera z niej najciekawsze momenty. Tym razem czytamy książkę słynnego dewelopera Chrisa Stevensa o tym, jak wygląd AppleStore wpłynął na życie zwykłych użytkowników i programistów, zamieniając niektórych z nich w milionerów, a innych w bankructwo.
Czytaj Więcej
Alexander Auzan „Ekonomia wszystkiego”
Skrzynie

Alexander Auzan „Ekonomia wszystkiego”

Alexander AUZAN Doktor nauk ekonomicznych, profesor, publicysta, dziekan Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Moskiewskiego MV Łomonosow Człowiek W wyniku cudzołóstwa wielkiego filozofa i ekonomisty Smitha z francuskim Oświeceniem okazał się Homo economus - wszechwiedzącym egoistycznym dranem, który ma nadprzyrodzone zdolności racjonalizacji i maksymalizacji swojej użyteczności.
Czytaj Więcej