Chmura wiedzy

15 cytatów o brutalnej działalności filmu „Gorączka złota” (Gold Fever)

Discovery Channel nakręcił w ubiegłym roku film o wydarzeniach mających miejsce w Stanach Zjednoczonych w połowie XIX wieku. W 1848 r. Pracownicy tartaku w Kalifornii znaleźli złoto i od tego momentu życie Ameryki zmieniło się dramatycznie. Jednym z głównych bohaterów obrazu - i amerykańskiej historii - jest okrutny i bezkompromisowy biznesmen, dziennikarz i wydawca gazety The California Sun, Samuel Brennan. Człowiek, który stworzył kilka monopoli na terytorium młodego rozwijającego się państwa, ujarzmił całe zachodnie wybrzeże, ale zmarł w chwale i samotnie.

Bez względu na to, jak ciężko pracujesz, w tym czasie nie miałeś szans na odniesienie sukcesu w Ameryce. Prawie cała ludność osiedliła się na wschodzie, a ogrom zachodu był pusty. I na samym skraju Kalifornii rozciągnięte.

- Nadal jesteś mi winien narzędzia.

- Tutaj jest czyste złoto.

- Skąd to masz?

- Czy potrafisz dochować tajemnic?

Samuel Brennan, 29-letni sprzedawca, właśnie dowiedział się, co na zawsze zmieni jego życie. Ale nie spieszył się do kopalni w poszukiwaniu złota. W jego głowie dojrzał o wiele bardziej wyrafinowany plan, w który zainwestował swoje pieniądze. Kupił wszystkie łopaty, wiadra do mycia i inny sprzęt górników złota i upewnił się, że nie można ich kupić w odległości 2000 mil w dzielnicy.

Brennan wlał złoto do butelek, zaczął je wymachiwać i krzyczeć: „Złoto! Złoto znaleziono w Kalifornii!” Wiedział, że stworzył monopol na sprzęt, który pozostał, aby przyciągnąć Amerykanów do wydobycia złota.

Ludzie słyszeli, że w Kalifornii ktoś zarabia rano więcej niż zarabia w ciągu roku.

Droga przebiegała przez najbardziej niebezpieczne miejsca w regionie zachodnim. Dzikie zwierzęta, niebezpieczne choroby, trudne warunki klimatyczne pochłonęły życie setek tysięcy ludzi. Z grubsza mówiąc, co 200 metrów po drodze umierała jedna osoba.

Podczas gdy Partnerstwo Bostońskie przekroczyło kontynent, Sam Brennan zbudował swoje imperium. Były sprzedawca został królem Kalifornii.

„Dwa typy za dwie uncje złota, aw zeszłym tygodniu można było kupić cztery za te pieniądze”.

- Nie chodzi o to, że typy wzrosły. Tylko złoto jest teraz wszędzie. Cena złota spadła.

Ceny były tak wysokie, że taniej było wysłać brudne pranie statkiem na Hawaje niż skorzystać z jednej z pralni Brennan.

Po tygodniu pracy z pralką do złota, tajną bronią Partnerstwa Bostońskiego, nadal nie widzieli złota. Ludzie zaczęli zdawać sobie sprawę, że wszystkie wynalazki, które przywieźli do Kalifornii, nie zadziałały. Stało się jasne, że inżynier ze wschodniego wybrzeża, który wynalazł samochód, nic nie rozumiał na temat wydobywania złota.

W pierwszym roku gorączki złota 95% przybyszów stanowili mężczyźni. Pozostałe 5% populacji kobiet zajmowało się prostytucją. Zapotrzebowanie było ogromne, prostytutki mogły zarobić dużo pieniędzy. Prostytucja szybko stała się najbardziej dochodowym biznesem w San Francisco. Sam Brennan zaczął przynosić kobiety z całego świata. Każdy z nich może zarobić 100 000 USD w nowoczesnych warunkach w ciągu tygodnia.

Setki ludzi opuściło ziemię, zatłoczone poszukiwaczami i uciekło od rzek do jeszcze trudniejszych miejsc. Doświadczyli nowej metody wydobycia złota - wydobycia na sucho.

Po przybyciu do kopalni otrzymałeś miejsce o powierzchni 1,5 m - całe złoto na nim było twoje. Ale trzeba było go nie tylko zdobyć, ale także chronić, bo inaczej ktoś by go ukradł.

 

W jednej małej dolinie mogło żyć 10 000–15 000 osób. Istnieje pełna gama problemów miejskich bez infrastruktury miejskiej. Poszukiwacze po prostu nie mieli czasu na kopanie studni i wyposażenie latryn. Dlatego obie te funkcje były wykonywane przez strumień lokalny.

Gdy tylko szczęście zaczęło stawać im twarzą w twarz, stało się coś strasznego. Epidemia cholery pochłonęła tysiące istnień ludzkich.

Popularne Wiadomości

Kategoria Chmura wiedzy, Następny Artykuł

Syfony, radiola i masło orzechowe: Jak działa sklep „pchli targ” w Irkucku
Biznesmenów

Syfony, radiola i masło orzechowe: Jak działa sklep „pchli targ” w Irkucku

„Twoja półka” to przestrzeń, która łączy ręcznie robioną galerię, sklep z antykami i pchli targ: to słowo nie jest nieśmiałe, przechodząc do szyldu i wspierając najlepsze tradycje europejskich pchli targ. Właściciel sieci Irkuck Nikita Chibiskov powiedział Life wokół, skąd pochodzą towary i klienci, dlaczego taka przestrzeń nie jest możliwa w Internecie i co kupuje większość mężczyzn i turystów.
Czytaj Więcej
Jak Busfor zmienia rynek autobusów
Biznesmenów

Jak Busfor zmienia rynek autobusów

„100 rubli za bilet autobusowy Busfor między Petersburgiem a Moskwą” - wygląda na to, że wszyscy napisali o tym wiadomości (i nie byliśmy wyjątkiem). Chociaż wszystko oczywiście nie jest do końca prawdą: tak, koszt to naprawdę 100 rubli, ale są tylko cztery bilety na każdy autobus. I sztuczki na tym się nie kończą: kampania rozpoczyna się w wyznaczonym czasie (albo o 10:00, a potem o 21:30), bilety są sprzedawane jeden po drugim i trzeba za nie zapłacić w 15 minut.
Czytaj Więcej
Pościg: jak Lamoda walczy o kupującego
Biznesmenów

Pościg: jak Lamoda walczy o kupującego

Pozostawienie bez zakupu w sklepie internetowym Lamoda nie jest takie proste. Rzecz na stronie, którą odwiedził potencjalny nabywca, wyprzedzi go w reklamach w przeglądarce i biuletynach ze zniżkami. Kilka wiadomości e-mail z różnymi promocjami, osobistymi ofertami i kodami promocyjnymi może pochodzić z Lamody dziennie, a oglądany produkt pojawia się na stronach e-mail, na Facebooku i Instagramie.
Czytaj Więcej