Chmura wiedzy

Zamknij za mną drzwi: jak zachowują się pracownicy przed odejściem

HeadHunter Research Service przeprowadził ankietę wśród pracowników różnych firm i stwierdził, że prawie połowa z nich zabrała ze sobą materiały biurowe, bazy danych, a czasem poufne informacje o firmie do nowego miejsca pracy.

30% respondentów wzięło własne osiągnięcia, metody i rozwój zespołu - 19%, bazy klientów i kontakty partnerów - 11%, wynik pracy ich kolegów - 6%, a poufne informacje firmy - 3%. Jednak tylko 30% pracowników ostrzegło kierownictwo, że zabiorą ze sobą pamiątkę przed wyjazdem.

Prawnicy okazali się najbardziej okrutni - 74% z nich nie rezygnuje z pustych rąk. Marketerzy i menedżerowie robią to nieco mniej. Bardziej uczciwi niż inni są przedstawiciele obszarów bezpieczeństwa, branży motoryzacyjnej i ubezpieczeń.

Oczywiście prawie wszyscy odchodzący na emeryturę pracownicy są pewni, że skradzione informacje będą dla nich przydatne w przyszłej pracy i zatrudnieniu, często pracodawca czeka na kandydatów z istniejącą bazą klientów. Jest jednak jeszcze więcej samolubnych pracowników: 9% respondentów spodziewa się sprzedawać informacje niejawne konkurentom.

H&F zidentyfikował kilka znaków, które pomagają obliczyć odchylenie, a także zapytał eksperta, w jaki sposób firmy chronią swoje dane.

Larisa IRSHINSKAYA

Kierownik projektów specjalnych, Headhunting w Stonestone

Bardzo trudno jest zapobiec zabraniu bazy danych i klientów. Aby pracownicy na pewno nie mogli tego zrobić, konieczne jest zwolnienie wszystkich i praca w pojedynkę. Pracodawca jest po prostu zmuszony zaufać swoim pracownikom. Istnieje jednak wiele punktów, na które możesz i powinieneś zwrócić uwagę, aby się chronić.

Jeśli zbudujesz niezbędne połączenia, dość szybko możesz złapać pracownika, który zamierza odejść lub działać nieuczciwie. Znalezienie takich osób jest zadaniem służby bezpieczeństwa i wewnętrznego HR. Niektóre firmy podczas rozmów telefonicznych z pracownikami podsłuchują słowa kluczowe (na przykład „baza danych”, „hasło”, nazwa firmy konkurenta). Również W wielu firmach przeglądane są również komputery pracowników, historia wyszukiwania i dokumenty. Istnieje wiele technik technicznych, za pomocą których można dowiedzieć się, że baza została skradziona w części w taki czy inny sposób. Możesz ograniczyć dostęp pracowników do udostępniania plików, komunikatorów i poczty osobistej lub instalować komputery bez złączy DVD i USB.

Podczas gdy myślisz, że twój pracownik pije herbatę i połyka tabletki, może usiąść na rozmowę kwalifikacyjną

Z drugiej strony w firmie są wyjątkowi ludzie, którzy mogą lgnąć do wyrażeń i poglądów osoby, na której nie można polegać. To wymaga intuicji. Znając swój lud, możesz wiele zauważyć. Z grubsza mówiąc, spędzaj więcej czasu w palarni, a będziesz wiedział wszystko o wszystkich.

Wszystkie duże firmy zmuszają pracowników do podpisania umowy o zachowaniu poufności, ale oczywiście nie można się przed tym zabezpieczyć. Nikt nie został wysłany do więzienia za naruszenie takich umów. Nominalnie pomaga to: ludzie zaczynają czuć się odpowiedzialni za swoje działania i rozumieją, jakie sankcje mogą zostać nałożone.

Czasami organizacje monitorują pojawienie się życiorysów kluczowych pracowników w miejscach pracy, czasem takim usługom ufają specjalne firmy, na przykład my. Skutecznym narzędziem przeciwko uciekinierom jest powielanie relacji w firmie z kluczowymi klientami. Jeszcze bardziej skutecznym narzędziem jest porozumienie między liderami konkurujących firm w sprawie istnienia „czarnej listy” stanowisk, na które nie są brani pod uwagę generalni kandydaci.

Jak rozpoznać uciekiniera

Zbyt dużo czasu spędza przy drukarce

Firmowe materiały biurowe, drukarki, faksy i więcej sprzętu biurowego i materiałów eksploatacyjnych są często używane przez pracowników do przygotowania się do przeniesienia do innej lokalizacji. Na przykład, gdy muszą wydrukować i wysłać CV. Ponadto, według badania, 19% pracowników drukuje wszystkie informacje, które planuje zabrać ze sobą na działającej drukarce.

Trzymanie dysku flash lub innego niebezpiecznego nośnika elektronicznego

Oczywiście w dobie technologii elektronicznej spotkania z drukarkami były rzadsze: większość pracowników przenosi dane firmy na dyski flash i inne nośniki elektroniczne - prawie 78% respondentów.

Zbyt często bierze zwolnienie lekarskie

Podczas gdy myślisz, że twój pracownik pije herbatę i połyka pigułki, może on usiąść na rozmowę w towarzystwie konkurenta.

Siedzi na hh.ru i superjob.ru

W biurze wszyscy wiedzą o sobie wszystko - koledzy mogą łatwo znaleźć źle wyglądającego uciekiniera obserwującego oferty pracy w Internecie.

Edytuj CV po cichu

I zapomina zamknąć dokument na swoim komputerze, kiedy wychodzi na lunch. Koledzy widzą wszystko!

Prowadzenie podejrzanych połączeń telefonicznych

Niektórzy wychodzący pracownicy są często rozpraszani rozmowami telefonicznymi, dzięki czemu można dowiedzieć się, że mówimy o bazie danych i innych oficjalnych informacjach.

Często boli

Łatwo zgadnąć, że osoba, która regularnie powtarza frazy „w tej firmie nie ma nic do roboty” i „kiedy w końcu odejdę”, nie pozostanie w zespole przez długi czas.

Zbyt wyraźnie szanuje kolegów

Sytuacja jest całkowicie odwrotna do poprzedniej: pracownik chce pozostawić dobre wspomnienia o sobie w firmie i stara się uspokoić wszystkich przed odejściem.

Pracownika to nie obchodzi

Wygląda na amorficznego i obojętnego, a swoje obowiązki wykonuje bez większego wysiłku. Dla takiej osoby nie ma znaczenia, czy ją zwolnią, czy nie, najprawdopodobniej odejdzie przy pierwszej okazji.

Łamie zasady

Jest systematycznie spóźniona, nie przychodzi do pracy bez ostrzeżenia i cały swój czas pracy spędza z chłodnicą - prawdopodobnie taka osoba nie boi się zwolnienia, ponieważ już wie, że czeka go lepsza przyszłość.

Zdjęcie na okładce: Shutterstock

Obejrzyj wideo: Aşk-ı Memnu Zakazana Miłość Napisy PL Ep. 68 FULL HD (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Chmura wiedzy, Następny Artykuł

Tatarska elektronika, koncert IC3PEAK i wystawa El Lissitzky
Weekend

Tatarska elektronika, koncert IC3PEAK i wystawa El Lissitzky

Koncerty Na zdjęciu: „Chleb” Posh Isolation / Ascetic House / Janushoved gablota Potrójna prezentacja kultowych duńskich marek - Posh Isolation, Ascetic House i Janushoved - odbędzie się jako duża impreza. Gwiazdy wieczoru Lust For Youth wystąpią w zaktualizowanym składzie: miejsce Loke Rabek, który zagra w chorwackim Amorze, zajął Soho Rezanejad.
Czytaj Więcej
Koncert Cold Cave, wyprzedaż w Tsvetnoy, najlepsze ujęcia Elle, turniej Beer Pong i 12 innych wydarzeń
Weekend

Koncert Cold Cave, wyprzedaż w Tsvetnoy, najlepsze ujęcia Elle, turniej Beer Pong i 12 innych wydarzeń

PIĄTEK 24 października Pochmurny dzień: −3 Noc: −7 SOBOTA 25 października Pochmurny dzień: −2 Noc: −5 NIEDZIELA 26 października Pochmurno z polanami Dzień: 0 Noc: −5 24 października, piątek 19:30 Pokaz filmu „Sergey Kuryokhin” B W ramach nowego projektu wystawienniczego „Performance in Russia: Cartography of History” w „Garażu” zaplanowano program edukacyjny na temat wpływu performance na sztukę rosyjską.
Czytaj Więcej
Rave „Nobel 2.2. Epilog”, „Historia niepisanego obrazu” w Ermitażu, wykład Vivian Del Rio
Weekend

Rave „Nobel 2.2. Epilog”, „Historia niepisanego obrazu” w Ermitażu, wykład Vivian Del Rio

Wystawa „Historia niepisanego malarstwa” Kiedy: 7 maja - 24 lipca Gdzie: Foyer of the Hermitage Theatre (32 Palace Embankment) Koszt: 400 rubli W 1946 r. Rosyjski awangardowy artysta Vladimir Sterligov rozpoczął prace nad obrazem o odbudowie Ermitażu po wojnie. Ale nie dokończył go: dwa lata później rozpoczęła się „sprawa Leningradzka”, sytuacja polityczna stała się napięta, a wyczyn mieszkańców Leningradu uznano za ideologicznie zły.
Czytaj Więcej