Chmura wiedzy

Nepmans, stocznia Mussolini, taksówka powietrzna: 10 przełomowych filmów z wydarzeń XX wieku

Kronika filmowa British Pathé, kronika wydarzeń historycznych, zdigitalizowała około 85 000 zarchiwizowanych filmów nakręconych w latach 1896–1976 i udostępniła je publicznie.

British Pathé został założony przez Charlesa Pate'a w 1896 roku i od tego czasu wyprodukował kroniki filmowe odzwierciedlające najważniejsze światowe wydarzenia. Wiele przesłanych filmów nie zostało wcześniej opublikowanych. Archiwum British Pathé stało się jedną z głównych rozrywek tygodnia: wielu użytkowników studiowało kanał firmy na YouTube, a także media, oferując czytelnikom obejrzenie najciekawszych filmów na określony temat.

H&F nie był wyjątkiem i wybrał niektóre z najciekawszych filmów o jasnych zjawiskach i wydarzeniach XX wieku.

Wystawa osiągnięć w dziedzinie organizacji biznesu (Wystawa efektywności biznesowej) (1967)

Możesz znaleźć filmy z archiwum British Pathé podczas różnych wystaw w Wielkiej Brytanii. Ten film pokazuje prototypy automatycznej maszyny do pisania, automatycznej maszyny do liczenia monet, ruchomego krzesła szefa na „poduszce powietrznej” i urządzenia, za pomocą którego można podpisywać dokumenty z odległości.

UK Guitar Factory (1965)

W połowie lat 60. świat przeżywał boom popularności The Beatles. To, według lektora, doprowadziło do pojawienia się nowego trendu w biznesie - masowej produkcji gitar elektrycznych. Film pokazuje proces tworzenia tego instrumentu muzycznego w fabryce w brytyjskim mieście Rumford.

Bezzałogowy samochód (1928)

Tytuł tego filmu może konkurować o tytuł najbardziej „klikalnego” w naszych czasach: „Historia amerykańskiego wynalazku: samochód napędzany przez ludzką siłę woli”. Google od kilku lat opracowuje projekt bezzałogowego pojazdu w ścianach laboratorium Google X. W 2010 roku firma przetestowała kilka samochodów wyposażonych w bezzałogową technologię. Okazało się, że „samochód google” może dokładnie jeździć po autostradach, ale w nieznanym obszarze osoba nadal musi kontrolować samochód. Rok później Google skutecznie lobbował prawo Nevady zezwalając na korzystanie z bezzałogowych pojazdów na drodze, aw kwietniu tego roku firma kupiła producenta bezzałogowych statków powietrznych Titan Aerospace. Jednak ten film dowodzi, że Google po prostu wymyśla koło - pierwszy bezzałogowy samochód pojawił się w 1928 roku (musisz obejrzeć do końca!).

American Air Taxi (1931)

Kolejne wideo, na którym istnieje wiele dobrych pomysłów od dziesięcioleci, ale ludzkość nie może ich w pełni zrealizować do końca. Taksówka powietrzna ląduje na placu w Waszyngtonie, aby podnieść zmęczonego biznesmena z ciężką torbą klubową na ramieniu. Nieznany mężczyzna podchodzi do helikoptera i stwierdza, że ​​pewnego dnia ludzie biznesu będą korzystać z tego pojazdu, aby dostać się do swoich klubów golfowych ze swoich biur. Przedsiębiorcy wciąż nie przeniosli się na helikoptery, ale pierwsze osoby w Rosji korzystają z taksówki powietrznej - przynajmniej w 2012 r. Mówiła o tym rzeczniczka premiera Natalya Timakova.

Fabryka samochodów w Rosji (1947)

Personel z rosyjskiej fabryki ciężarówek i samochodów. Film zaczyna się od listy wybitnych pracowników, którzy wykonali ponad 200% pracy nad planem. Po plakacie są ujęcia, które pokazują, jak pracownicy montują gotowe produkty z różnych części, w szczególności ciężarówek.

Mężczyzna, który stracił wzrok podczas wojny, otworzył warsztat garncarski (1948)

Fabuła opowiada o Normanie Wikinsonie, który powrócił z wojny - stracił wzrok i słuch, ale nie powstrzymało go to od założenia własnej firmy i odniesienia sukcesu. Wikinson otworzył warsztat garncarski, w którym wraz ze swoim asystentem, również niewidomym byłym żołnierzem, tworzy naczynia, wazony i zabawki.

Nepmans na rynku smoleńskim (1922)

W marcu 1921 r. Przyjęto nową politykę gospodarczą, która pozwoliła między innymi na wolny handel. W archiwum British Pathé znaleziono materiał nakręcony na słynnym targu smoleńskim w Moskwie w 1922 roku. Oprócz sprzedaży i zakupu obywateli radzieckich wideo pokazuje ceny lokalnych produktów: 2500 rubli za bochenek chleba i 3000 za 500 g mięsa.

British Doll Factory (1968)

Ten film zaczyna się od przerażających ujęć - armia lalek w różowych sukienkach zbliża się do widowni. Wtedy wszystko nie jest takie przerażające - wideo opowiada o tym, jak lalki i lalki są tworzone w angielskiej fabryce Rosebud. Te lalki nie tylko chodzą, jeśli pociągniesz jedną z blondynki za rękę, łzy popłyną z jej oczu. Niektóre lalki mogą rozmawiać.

Wyciek ropy w wyniku upadku tankowca Exxon Valdez (1989)

W marcu 1989 r. Na wybrzeżu Alaski miała miejsce jedna z najbardziej katastrofalnych katastrof środowiskowych - tankowiec amerykańskiej firmy naftowej Exxon Valdez osiadł na mieliźnie, powodując dziurę w kadłubie i około 50 milionów litrów ropy rozlanej do morza. Blisko 2000 km linii brzegowej zostało zanieczyszczonych ropą naftową. Według ekspertów rezultatem wycieku ropy był gwałtowny spadek populacji ryb, a przywrócenie niektórych obszarów o wrażliwym charakterze Arktyki wymagałoby co najmniej 30 lat. W pierwszych miesiącach po katastrofie na dotkniętych obszarach zginęły setki fok, dziesiątki wielorybów i prawie milion ptaków. W wyniku wypadku zginęło 11 osób.

Worlds Largest Motor Liner (1927)

Jeśli wierzysz w nazwę wideo, wideo pokazuje materiał z wodowania w Genui, największego (w 1927 r.) Statku Augusta. Wydarzenie jest prowadzone przez córkę włoskiego dyktatora Mussoliniego - Eddę, która pojawia się na filmie w kapeluszu i futrach.

Zdjęcie na okładce: Shutterstock

Popularne Wiadomości

Kategoria Chmura wiedzy, Następny Artykuł

Bariera językowa: wygodne sposoby nauki angielskiego
Chmura wiedzy

Bariera językowa: wygodne sposoby nauki angielskiego

Początek Jeśli z jakiegoś powodu nie uczysz się angielskiego w szkole i na studiach, warto zacząć od kilku podstawowych kursów. Na przykład najpierw posłuchaj kursu opracowanego zgodnie z metodologią słynnego amerykańskiego językoznawcy Paula Pimslera, a następnie przejdź przez kilka poziomów kursów Assimil. Dzięki wstępnemu kursowi audio Pimslera możesz nauczyć się 500 podstawowych słów niezbędnych do codziennej komunikacji (łącznie 2000), położyć podwaliny pod poprawną wymowę i przyzwyczaić się do techniki powtarzania interwałów, której prawie wszystkie usługi używają do nauki języka.
Czytaj Więcej
Jak stopiła się sieć: 5 podejść twórców Internetu, którzy zmienili świat
Chmura wiedzy

Jak stopiła się sieć: 5 podejść twórców Internetu, którzy zmienili świat

Dokładnie 25 lat temu, w marcu 1989 roku, specjalista techniczny CERN Tim Berners-Lee, pracując nad wewnętrznym systemem wymiany danych instytutu naukowego, zaproponował koncepcję rozproszonego systemu hipertekstowego, który zapewnia dostęp do powiązanych dokumentów na różnych komputerach. Ta technologia, która później zostanie nazwana World Wide Web, radykalnie zmieniła nasze pomysły dotyczące dostępu do informacji, komunikacji, prowadzenia działalności gospodarczej i po prostu życia we współczesnym świecie.
Czytaj Więcej
15 cytatów o grze na giełdzie z filmu „Oszustwo”
Chmura wiedzy

15 cytatów o grze na giełdzie z filmu „Oszustwo”

Wspomnienia o oszustach napisane w więzieniu są idealnym materiałem do scenariusza filmowego. Jest tu wszystko: spowiedź „małego człowieka” i refleksje na temat prawdziwej natury „ciasta” oraz kpina z iluzorycznej stabilności systemu gospodarczego. Wszystko to doprawione jest naprawdę intensywną akcją w postaci chaotycznego ruchu indeksów giełdowych w górę i w dół.
Czytaj Więcej