Chmura wiedzy

Indian Boss: Dlaczego Narendra Modi jest kochana przez biznesmenów i boi się dziennikarzy

Przywódca hinduskiej partii nacjonalistycznej, Bharatiya Janata Parti (BJP) Narendra Modi, jest w równym stopniu kochany przez ludzi i nienawidzony. Od 2001 r. Był szefem rządu Gujarat - gospodarka pod jego rządem rosła o prawie 10% rocznie, a państwo zmieniło się w giganta gospodarczego. Modi został ponownie wybrany trzykrotnie na stanowisko premiera. Nie widywano go jednak w skandalach korupcyjnych. Jednocześnie Modi jest oskarżany o bezczynność podczas krwawych starć międzyreligijnych w Gujarat w 2002 r., W których zginęło ponad tysiąc osób - głównie muzułmanów. Chociaż sam Modi stanowczo zaprzeczył wszystkim zarzutom, a Sąd Najwyższy Indii uznał go za niewinnego podżegania do przemocy, w 2005 r. Z powodu tego incydentu odmówiono mu wizy do Stanów Zjednoczonych.

Modi jutro złoży przysięgę na stanowisko premiera. H&F przeczytał, że prasa zagraniczna pisze o tej polityce, aby zrozumieć, dokąd poprowadzi kraj.

Przyjaciel przedsiębiorców

W piątek ogłoszono wyniki wyborów w Indiach, które odwiedziła rekordowa liczba wyborców w historii ludzkości. BJP stała się pierwszą partią od 30 lat, która uzyskała bezwzględną większość mandatów w parlamencie. Położyło kres dziesięcioletniej dominacji „Indyjskiego Kongresu Narodowego” związanego z klanem Gandhi.

Jej lider, Narendra Modi, jest biznesmenem. Podczas służby w Gujarat stał się przyjacielem przedsiębiorców i inwestorów. Wśród jego zwolenników jest wielu najbogatszych biznesmenów w kraju: od zwycięstwa wiele oczekują i wierzą, że Modi skieruje swoją siłę, aby w Indiach było łatwo.

Jednym z głównych powodów, dla których Modi jest uważany za postać kontrowersyjną, jest jego niechęć do usprawiedliwienia lub proszenia o wybaczenie.

Według ekspertów nowy rząd będzie dążył do rozwoju gospodarki narodowej, uczynienia Indii bardziej demokratycznym państwem i bardziej aktywnie uczestniczy w sprawach regionalnych.

Według nich zwycięstwo Modi pomoże krajowi rozwiązać konflikty ze Stanami Zjednoczonymi i zbliżyć się do Chin. Rzeczniczka Białego Domu Jay Carney pogratulowała już obywatelom Indii „historycznych wyborów” i dodała, że ​​Stany Zjednoczone z niecierpliwością oczekują „bliskiej współpracy z nowym premierem i rządem w celu rozwijania stosunków dwustronnych opartych na wspólnych wartościach demokratycznych”. Rok wcześniej Modi spotkała się z ambasadorem USA w Indiach Nancy Powell. Podczas spotkania omawiali kwestie stosunków dwustronnych, bezpieczeństwa regionalnego, praw człowieka, handlu i inwestycji amerykańskich.

Hologram człowiek

Jednym z głównych powodów, dla których Modi jest uważany za postać kontrowersyjną, jest jego niechęć do usprawiedliwienia lub proszenia o wybaczenie. Krytycy polityka zawsze zawsze przypominają mu tragedię z 2002 roku i fakt, że wciąż nie powiedział, że żałuje lub żałuje tego, co się stało. W wywiadzie dla The New York Times w 2002 roku stwierdził, że żałuje jedynie, że nie był w stanie bardziej skutecznie kontrolować mediów.

Modi znany jest również z unikania rozmów z mediami na tematy, które wydają mu się nieciekawe lub niewygodne. Jeśli coś mu nie odpowiada, po prostu odmawia udziału w programie telewizyjnym. Przez długi czas unikał pytań o swoje życie osobiste: krytycy oskarżają polityka, że ​​opuścił żonę, którą kazano mu poślubić w wieku 17 lat, ale według najnowszych doniesień Modi jest nadal żonaty.

Znany brytyjski komik John Oliver w jednym z odcinków swojego ostatniego cotygodniowego programu Tonight with John Oliver na HBO naśmiewa się z przebiegu kampanii w Indiach. Rzeczywiście, historyczne wydarzenie - 551 milionów ludzi wzięło udział w wyborach - nie zostało poważnie opisane, podobnie jak liczby kandydatów - młodego przedstawiciela partii rządzącej, Rahula Gandhiego i energicznej Narendry Modi. Ostatni w indyjskich mediach to samozwańczy człowiek. Jako dziecko sprzedawał herbatę na dworcu w prowincjonalnym mieście w Gujarat, a teraz jest jedną z najpopularniejszych osobistości w kraju. W swoim programie kampanii Slumdog Millionaire obiecał umieścić toaletę w każdym domu i uczynić Indie światową potęgą. Innym ważnym projektem, który zaplanował nowy premier, jest oczyszczenie rzeki Ganges.

Podczas kampanii Modi pokazał się jako zwolennik innowacji. Jako pierwszy wśród polityków wysłał hologram na „wycieczkę” po kraju, aby spotkać się z elektoratem. Według niego była w stanie przekazać efekt obecności - aby kandydat mógł być na kilku spotkaniach jednocześnie. Przed nim podobna sztuczka została wykorzystana tylko w show-biznesie: raper Tupak Shakur, który zginął w połowie lat 90., „wystąpił” w ten sposób na festiwalu Coachella w 2012 roku.

Przeciwnik krytyki

Podczas gdy wielu czeka na niewiarygodne pozytywne zmiany w Indiach, biznesowa publikacja Quartz sugeruje, że wzrost władzy BDP może negatywnie wpłynąć na wolność słowa w kraju, w którym tak naprawdę nie cieszy się tak dużym szacunkiem.

„Kongresowi udało się utrzymać chłód indyjskiego dyskursu w mediach, a zwycięstwo Modi może go całkowicie zamrozić” - pisze Thein Richards. W swoim artykule mówi o tym, że w Indiach panuje autocenzura: ludzie nie są gotowi do poruszania tematów, które mogą przerodzić się w ożywioną dyskusję ujawniającą podstawowe wartości, na przykład fakt, że państwo powinno zaprzestać wszechobecnych dotacji lub przestać wydawać publiczne pieniądze na promocję i bez tego popularnego krykieta w kraju, bez jakiejkolwiek przeszacowania.Kilka zagranicznych mediów natychmiast wskazuje, że podczas kampanii wyborczej wielu dziennikarzy w Indiach było poddanych presji ze strony kierownictwa, jeśli nie przedstawili we właściwy sposób postaci Narendry Modi. Nawiązując do źródła w przewodniku medialnym Network 18, Scroll opowiada o tym, jak dyrektor CNN-IBN, jej filia, wezwał jednego z najpopularniejszych prezenterów, by przestał mówić lekceważąco o Modi na ich osobistej stronie na Twitterze.

podczas kampanii wyborczej przesłano modyfikacje
na „trasie” po kraju jego hologram na spotkania
z elektoratem

Mody, jego zwolennicy partii i właściciele niektórych głównych indyjskich mediów, według zagranicznych ekspertów, nie są gotowi na krytykę, co oznacza, że ​​ci, którzy zdecydują się samodzielnie i swobodnie przekazywać wiadomości, ostatecznie będą musieli za to zapłacić.

Przyszłe problemy

Politykowi udało się przywrócić porządek w Gujarat, teraz będzie musiał wykazać się umiejętnościami skutecznego menedżera podczas pracy z całym krajem. Niektórzy indyjscy eksperci uważają, że w kraju Narendra Modi będzie w stanie przeprowadzić radykalne reformy. Jednocześnie brytyjski pisarz i dziennikarz Sidin Vadukut przypomina: w Indiach istnieje kilka problemów, których nawet on nie jest w stanie rozwiązać.

W ostatnich latach partia rządząca próbowała wdrożyć program społeczny na dużą skalę, aby zapewnić zatrudnienie na wsiach. Każdej osobie dorosłej na obszarach wiejskich obiecano zagwarantowane zatrudnienie przez 100 dni w roku. Dziś w Indiach wielu rolników pracuje na zbyt małych działkach, przynosząc im bardzo małe dochody. Według ostatnich badań sami rolnicy chętnie przenieśliby się do miast i zajęliby się nimi. Vadukut uważa, że ​​Modi powinna była znaleźć przydatne działania dla rolników: wysłać ich do sprzedaży hamburgerów w dużych miastach lub do fabryki.

Jednak w Indiach nadal istnieje przekonanie, że rolnicy są „owocami ziemi” i „synami ziemi”. A to tylko jeden z drżących tematów, których lepiej nie poruszać w rozmowie z Indianami. Rolnictwo w tej kulturze jest uważane za szlachetne powołanie, które należy chronić przed zagranicznymi inwestycjami i innowacjami, chociaż w rzeczywistości większość rolników jest niezadowolona i muszą znaleźć lepszy sposób na życie. Vadukut jest również przekonany, że Modi z trudem zacznie płacić więcej urzędnikom (ludzie nie zrozumieją, że pensje zostaną podwyższone dla skorumpowanych urzędników), zmuszą wszystkich do płacenia podatków (podczas gdy podatek dochodowy w Indiach płaci mniej niż 3% obywateli), pozbyć się dopłat do paliw i obniżyć wszystko reszta (nikt nie chce rezygnować z darmowych pieniędzy).

Brat polityk Prahlad Modi w wywiadzie dla BBC Russian Service powiedział, że jego starszy brat był wobec niego surowy, ale oczywiście kochany. „Czy bałam się mojego brata? Tak, boję się go dzisiaj. Co do całych Indii: ludzie, którym zależy na ich kraju, nie mają się czego bać, a ci, którzy knują coś przeciwko niemu, powinni bardzo się bać”.

„Indie zaufały prezydentowi Modi. Nie jest pierwszym wśród równych, jest szefem” - napisał słynny indyjski dziennikarz Swapan Dasgupta na swoim blogu na Twitterze. Modi naprawdę prowadził kampanię wyborczą jako prezydencką, pozycjonując się jako przedsiębiorca i praktyczny polityk, który popiera ideały nacjonalizmu i szybki rozwój gospodarczy kraju. W kilku wywiadach mówił o tym, czego nie komunikuje się z rodziną (co nie jest typowe dla Indii). Niemniej jednak wielu jest przekonanych, że uda mu się doprowadzić największą światową demokrację do lepszej przyszłości i uczynić z niej światową potęgę.

Zdjęcie na okładce: Narenda Modi Youth Force; 1-4 - Narenda Modi / Flickr

Popularne Wiadomości

Kategoria Chmura wiedzy, Następny Artykuł

Maniak biznesu: Co się stało podczas wakacji - oferty, badania, opinie
Skrzynie

Maniak biznesu: Co się stało podczas wakacji - oferty, badania, opinie

Nicholas Carr: Papierowa książka kontratakuje Pogłoski o śmierci papierowych książek są bardzo przesadzone - tym razem dowodzą tego pomysłu liczbami w rękach. Nicholas Carr, autor książki The Shallows: What Internet robi na nasze mózgi, cytuje badanie wykazujące, że w 2012 r. Sześciu na dziesięciu Amerykanów wykazywało brak zainteresowania pozyskaniem czytelnika.
Czytaj Więcej
Business Geek: wizy dla startupów, 104-letni bloger, skandal z Durovem i inne hity tygodnia
Skrzynie

Business Geek: wizy dla startupów, 104-letni bloger, skandal z Durovem i inne hity tygodnia

Nikolay Durov: Relacje byłego rzecznika VKontakte Vladislava Tsyplukhina z bratem Kremla założyciela VKontakte Pavlem Durovem Nikolayem na jego stronie w mediach społecznościowych, komentując publikację w VKontakte na temat współpracy VKontakte z Vladislavem Surkovem, zasugerował, że poprzedni rzecznik spółki Vladislav Tsyplukhin mógł prywatnie współpracować z Kremlem.
Czytaj Więcej
„Yandex.Book”: 7 powodów udanego uruchomienia wyszukiwarki
Skrzynie

„Yandex.Book”: 7 powodów udanego uruchomienia wyszukiwarki

Dmitry SOKOLOV-MITRICH Zastępca redaktora naczelnego czasopisma „Russian Reporter” stał się centrum władzy Czy wiesz, jak rodzi się tajfun? Jest punkt wirowy, a następnie ziarnko piasku na ziarnko piasku, kropla na kroplę, zamienia się w huragan wielkiego podnoszenia. Oto typowa historia o tym, jak pierwsze strzały pojawiły się w przyszłym imperium poszukiwań, jak stwierdziła Ilya Segalovich: „Jeden chłopiec pracował w Akapit i miał bezdomnego przyjaciela, Wołodię Iwanow.
Czytaj Więcej