Chmura wiedzy

Uczucie: jak dźwięki i zapachy pomagają sprzedawać

Artyom MITIN

Partner Zarządzający, Agencja Brandingu SmartHeart

Po przekroczeniu progu centrum handlowego natychmiast znajdujemy się pod wpływem marketingu sensorycznego: spokojna muzyka wyrównuje puls, tworząc uczucie komfortu i relaksu. W rezultacie spędzamy więcej czasu w sklepie. Aromat kawy pochodzącej z kawiarni działa również bezbłędnie.

We współczesnym świecie stosowanie bodźców działających na ludzki mózg jest warunkiem promocji marki. Małe sztuczki potrafią napisać nazwę Twojej firmy konsumentowi na korze mózgu lub dziesięciokrotnie zwiększyć sprzedaż.

Percepcja wzrokowa

Jeśli przez ułamek sekundy pokażesz puszkę czerwonego koloru 0,33 litra, w 98% przypadków powiesz, że to Coca-Cola. Jeśli niemożliwe jest rozszyfrowanie logo na ulotnym obrazie, mózg kojarzy podmiot z tym, co już jest dobrze znane - z marką marki, do której jesteś najbardziej lojalny.

Aby osiągnąć ten efekt, firmy umieszczają swoje logo po bokach hokeja.

Muzyka to niesamowite narzędzie komercyjne, które pozwala nawet kontrolować przepływ klientów

Delikatny moment przychodzi, gdy po zainwestowaniu przez firmę porządnej kwoty w reklamę, postanawia zmienić logo. Najważniejsze, aby nie wykonywać nagłych ruchów. Jeśli logo zmieni się znacząco, ludzie nie będą go już rozpoznawać. Mercedes-Benz wie o tym: stopniowo zmniejszali grubość promieni w swoich znakach w ciągu sześciu lat. Ich ostateczne wskaźniki potwierdzają teraz poprawność wybranej strategii.

Ale wykorzystanie percepcji wzrokowej w neuromarketingu nie ogranicza się do logo. Jeśli menu Twojej restauracji jest napisane nietypową, czytelną czcionką, zwiększy to przychody o 10%.

Percepcja słuchowa

W jednym sklepie z winem wino jest sprzedawane przez wielu różnych producentów: Francję, Włochy, Nową Zelandię, Chile, Australię itp. W ramach eksperymentu przez tydzień sklep zawierał wyłącznie muzykę francuską. 70% wina sprzedanego w tym tygodniu pochodzi z Francji.

Muzyka to wspaniałe narzędzie komercyjne, które pozwala nawet kontrolować przepływ klientów. Gdy w punkcie sprzedaży jest niewiele osób, dostarcz spokojną, powolną muzykę. To opóźni ludzi i wzbudzi z ich strony podniecenie. W godzinach szczytu umieść więcej rytmicznej i szybszej muzyki, prowokując ludzi do wyjścia tak szybko, jak to możliwe.

Pożądane jest, aby muzyka była bez słów. To pozwala kupującemu skupić się na produkcie i nie rozprasza go znaczenie piosenki. Jeśli sprzedajesz towary luksusowe, klasyka lub jazz stworzą poczucie elitaryzmu i zachęcą odwiedzających do zakupu droższej kategorii towarów.

I nie zapomnij o dzwonkach i audiologotypach, które mocno osadzają się w naszych głowach. Jak na przykład „Mmmm, Danone” lub „Nie hamuj - Snickersney!”.

Zapach

Osoba jest w stanie rozróżnić i zidentyfikować tysiące zapachów. Zwróć uwagę na to, jak pachnie opakowanie świeżo zakupionych urządzeń Apple. W restauracjach fast food Mc'Donalds zawsze dominuje smak frytek. Skórzane wnętrza Mercedesa i BMW różnią się zapachem. Specjalnie zaprojektowana konstrukcja wbudowana jest w ekspres do kawy Nespresso, który zwiększa intensywność aromatu kawy.

Aromamarketing jest od dawna aktywnie wykorzystywany przez wszystkie firmy z listy Fortune 500: Coca-Cola, Crysler, Google, Microsoft, Apple, P&G, Unilever i inne.

Nie ma uniwersalnego podejścia do tworzenia smaku marki, ale jest jedna uniwersalna rada. Jeśli twój produkt (lub jego część) ma już swój własny zapach - perfumy, świece zapachowe, produkty do kąpieli, nie powinieneś używać żadnych specjalnych nowych zapachów. Pracuj z tym, co jest.

Zdjęcie na okładce: Kyle Bean

Obejrzyj wideo: Die 5 Biologischen Naturgesetze - Die Dokumentation (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Chmura wiedzy, Następny Artykuł

House of Cards: Historia powstania i upadku największej witryny pokerowej PokerStars
Chmura wiedzy

House of Cards: Historia powstania i upadku największej witryny pokerowej PokerStars

Pewnego dnia rosyjski rząd zastanawiał się nad zalegalizowaniem pokera online. Wcześniej w Stanach Zjednoczonych, gdzie hazard jest również zabroniony, kilka stanów zniosło zakaz pokera online. PokerStars, największy na świecie poker room online, zdecydował się na skorzystanie z tego, ale się nie udało. Na początku czerwca okazało się, że mała kanadyjska firma Amaya Gaming kupuje PokerStars, które nie wróciły na rynek amerykański.
Czytaj Więcej
Business Geek: Dobry czas na publikowanie w sieciach społecznościowych, błędach mózgu i innych hitach tygodnia
Chmura wiedzy

Business Geek: Dobry czas na publikowanie w sieciach społecznościowych, błędach mózgu i innych hitach tygodnia

Przedsiębiorca: Najlepszy czas na publikowanie w sieciach społecznościowych LinchpinSEO opracowało infografikę, która wyraźnie pokazuje, kiedy najlepiej publikować w sieciach społecznościowych dla różnych firm. Co dziwne, najwięcej polubień w wiadomościach otrzymano w niedzielę, użytkowników najbardziej interesuje sport i technologia w poniedziałek, a finanse w sobotę.
Czytaj Więcej