Chmura wiedzy

Partnerstwo w wierze: powinieneś zacząć biznes z przyjaciółmi

Varya Gurova

Spółdzielnia kawowa „Czarna”

Przed wspólną pracą wszyscy byliśmy mniej lub bardziej połączeni przez wspólnych przyjaciół. Po roku w końcu się przyzwyczailiśmy. Oczywiście mamy spory i okropne nadużycia. Kiedy to twoje, emocje są trudne do odłożenia na bok. Nie wszyscy od razu „zgodziliśmy się” i nie powiedziałbym, że wszyscy jesteśmy bliskimi przyjaciółmi, chociaż zdarza się, że bawimy się razem. Niemniej jednak jesteśmy bardzo różnymi ludźmi i to jest dobre dla naszej firmy - wszyscy patrzą na spółdzielnię z własnej strony. Ogólnie rzecz biorąc, nasza trochę powierzchowna przyjaźń pozwala zachować dystans i nie wypalać się nawzajem. Najtrudniejszą rzeczą jest przyjęcie krytyki, jest to złe dla nas wszystkich, wciąż się uczy i uczy. Kiedy kilka osób o różnych opiniach „naciąga koc” na siebie, wszyscy w końcu się nie ruszają.

Jeśli pytanie jest ważne, wszyscy muszą dojść do porozumienia - pozwala to przezwyciężyć upór i spróbować zrozumieć inną osobę. Ważne, aby móc się słuchać

Właśnie dlatego mamy zasadę konsensusu w procesie decyzyjnym i całą etykietę współpracy. Co tydzień odbywamy spotkania zbiegów, prowadzimy pisemny protokół każdego spotkania i rejestrujemy w nim wszystkie decyzje. W małych kwestiach może istnieć „konsensus minus jeden” - kiedy wszyscy oprócz jednego się zgadzają, ale ważne jest, abyśmy i tak naprawili to na piśmie. Jeśli pytanie jest ważne, wszyscy muszą dojść do porozumienia - pozwala to przezwyciężyć upór i spróbować zrozumieć inną osobę. Ważne jest, aby móc się słuchać. Nie rozumiałem, jak bardzo pompowaliśmy w tym względzie w ciągu roku, dopóki nie wziąłem udziału w spotkaniu innego dużego zespołu, gdzie wszyscy chcieli jak najszybciej porozmawiać i nikt nie słuchał. Nie może to prowadzić do niczego produktywnego, dlatego słuchanie drugiego i szanowanie jego opinii jest podstawą pracy zespołowej.

Alexey GISAK

Sieć azjatyckich kawiarni Wokker

Często myślałem o tym, czy robić interesy z przyjaciółmi, i zdałem sobie sprawę, że może być dla mnie tylko jedna opcja - jesteście równymi partnerami, z których każdy jest zaangażowany we własną część pracy. Wtedy wszystko jest w porządku, wszystko jest w biznesie, nikt nie wchodzi w życie drugiego, a Ty masz okazję dyskutować o wszystkim wspólnie. I lepiej, że był starszy partner lub było ich trzech - więc pytania mają przynajmniej szansę na rozwiązanie.

Gdy tylko zaprosisz przyjaciela do pracy jako podwładny, pismo zniknie. Czasami jego osobista odpowiedzialność spada („No cóż, Lyokh, to nie działało, rozumiesz, bracie, to się zdarza”) i ponownie będziesz bardzo ostrożnie filtrować słowa, zamiast wypowiadać rzeczy według ich imion. Przyjaciele podwładni będą cieszyli się specjalną pozycją, wierząc, że wybrani i bliscy, a wierzcie mi, tylko pogorszy was. To także rozkłada zespół: ktoś dużo pracuje, a ktoś jest tylko przyjacielem. Ogólnie rzecz biorąc, początkowo zapraszaliśmy znajomych do pracy, ale wciąż doświadczając tych wszystkich trudności (tak, spróbuj później zwolnić swojego przyjaciela, a wszystko stanie się jasne!), Zdecydowaliśmy, że nie. I choć wielu prosi o pracę dla nas, szczerze odpowiadam: „Aby utrzymać dobre relacje, nie współpracuję z przyjaciółmi i rodziną”.

Andrey MELCHAKOV

Usługa rezerwacji Tripster

Szczerze mówiąc, nie rozumiem, z kim jeszcze możesz założyć firmę, jeśli nie z przyjaciółmi. Przed podjęciem wspólnego przedsięwzięcia miło byłoby, aby partnerzy upewnili się o wzajemnej kompatybilności: umiejętności komunikowania się, rozumienia i mówienia tym samym językiem, w obecności zaufania, wspólnych zainteresowań i kodów kulturowych. W końcu musimy spędzić niesamowitą ilość czasu.

Jednocześnie w biznesie partnerzy powinni uzgodnić podział odpowiedzialności i uczciwość względem siebie, nawet na lądzie, jeśli nie miało to miejsca wcześniej. Nie bądź zbyt pobłażliwy i przymykaj oczy na błędy, to tylko sprawia, że ​​związek jest nieodpowiedni i prowadzi do kumulacji irytacji bez znaczących korzyści. Całkowite zalety pracy z przyjaciółmi: zaufanie, wzajemne zrozumienie, kompatybilność. Moim zdaniem minusy są nieobecne lub łatwo można je złagodzić, ustanawiając relacje na początku.

Ludmiła Pawłowa

Usługa dla organizatorów wydarzeń TimePad

Rozpoczęcie działalności z przyjaciółmi jest zdecydowanie lepsze niż z nieznanymi ludźmi. Jest to bardzo cenne, gdy wiesz z góry, czego możesz oczekiwać od osoby i możesz mu zaufać. Najważniejsze jest, aby od samego początku zgodzić się, że przyjaźń to przyjaźń, a biznes to biznes, a jeśli coś pójdzie nie tak w biznesie, nie wpłynie to w żaden sposób na przyjaźń.

Na przykład nasza usługa TimePad to firma założona przez przyjaciół. Na samym początku było nas czterech. Dość szybko zdaliśmy sobie sprawę, że jedno z nas nie dotrzymuje kroku: nie dotrzymuje terminów, robi nonsensy, spędza zbyt dużo czasu na leniwych rozmowach. Kiedy to zrozumieliśmy, po prostu zebraliśmy się i rozmawialiśmy. To była trudna rozmowa, ale bardzo szczera. W rezultacie wszyscy razem zdecydowali, że nasza trójka będzie nadal prowadzić działalność i po prostu wykupi czwarty udział. I wszyscy pozostali przyjaciółmi!

Masza Fedorowa

Usługa dostarczania żywności What The Food?

Ogólnie rzecz biorąc, nigdy nie oddzielałem relacji osobistych od pracowników. W moim rozumieniu przyjaciółmi są ludzie, z którymi możesz robić to, co lubisz razem. W tym biznes. Ludzie, którzy mentalnie się nie zgadzają i nie mogą się zaprzyjaźnić, raczej nie będą gotować razem pysznej owsianki, w najlepszym razie chudego owsianki. Dlatego moje doświadczenie w pracy z ludźmi z innych światów nigdy nie było produktywne, a imprezy z przyjaciółmi często kończyły się przypadkowymi świetnymi pomysłami.

What the Food? W szczególności zostało wynalezione podczas imprezy z węglem. Wszyscy przyjaciele, którzy tam byli, wciąż tam są. Pomagają, a większość z nich pomaga właśnie tak (za darmo, a niektórzy również płacą nam dodatkowo), po prostu dlatego, że im się podoba, dla nich cała moja działalność to impreza. Przychodzą do krojenia warzyw, handlu na festiwalach, stoisk z farbami - to taka okazja, aby być razem. Ale tak jest teraz, zobaczmy, co z tego wyniknie.

Alexey ORAP

YouScan Social Network System monitorowania

Założyłem swój pierwszy biznes z bliskim przyjacielem i nie żałuję tego. Zaufanie między założycielami jest ważnym czynnikiem sukcesu startupu i pod tym względem praca z przyjaciółmi to duży plus. Wiara w szalony pomysł i założenie nowej firmy jest trudnym krokiem, o wiele łatwiejszym do zrobienia, nie tylko samemu, ale z zaufanym partnerem. Z drugiej strony istnieje wysokie ryzyko, że twoje przyjaźnie nie wytrzymają trudów związanych z założeniem nowego biznesu, a co najwyżej stracisz jedną rzecz (biznes lub przyjaźń), aw najgorszym przypadku jedno i drugie.

Partnerstwo w biznesie przypomina życie rodzinne - ty i twój partner musicie być w stanie obiektywnie ocenić swoje mocne i słabe strony oraz cechy charakteru oraz podjąć ukierunkowane wysiłki w celu budowania i utrzymywania relacji. Nadal mamy świetne relacje z przyjacielem. Być może pomaga to w zaangażowaniu w zarządzanie operacyjne biznesem, a ja uczestniczę tylko w dyskusjach na temat zagadnień strategicznych i nie kontaktujemy się z nim na co dzień.

Artyom TOLKACHEV

Kancelaria „Tolkaczow i Wspólnicy”

Moim zdaniem możesz także założyć firmę ze znajomymi, ale lepiej zrobić to ze znanymi ludźmi, z którymi nie ma przyjaznych relacji. Przeważnie przyjaźnie kolidują z biznesem, ponieważ oprócz relacji roboczych i wzajemnych wymagań istnieją także relacje osobiste i oczekiwania. Zaletą jest oczywiście zrozumienie interesów i celów partnera, ale wady moim zdaniem są znacznie bardziej znaczące. Główną rekomendacją w przypadku prowadzenia interesów z przyjaciółmi, nazwałbym potrzebę jasnego uregulowania obowiązków każdego z partnerów i ustalenia odpowiedzialności za niewypełnienie tych obowiązków.

Valery MIFODOVSKIY

Serwis dla muzyków 3plet Publishing

Moim zdaniem, dla startupu z banalnym pomysłem, w warunkach ograniczonych zasobów i dużego ryzyka, z potrzebą wglądu i kreatywnych impulsów, możesz zacząć tylko z przyjaciółmi. Ale nie u wszystkich. Z tymi, którzy są „w temacie” projektu, branży i odbiorców. Z tymi, którzy mają cechy, które nie są dla ciebie dostępne, którzy już sprawdzili się w biznesie i chętnie się przebili i stworzyli projekt, który będzie dumny na równi z tobą. Z tymi, którzy na początku akceptują zasady i przestrzegają ich. Z resztą pij piwo i graj w piłkę nożną. Jeśli masz nieograniczony budżet, zrozumiały biznes, o którym już wiesz wszystko, nie musisz zakładać firmy ze znajomymi.

Zdjęcie na okładce: Shutterstock

Popularne Wiadomości

Kategoria Chmura wiedzy, Następny Artykuł

Jak i ile Rosjan odpoczywało
Liczby pierwsze

Jak i ile Rosjan odpoczywało

Wczoraj serwis OneTwoTrip opublikował badanie na temat tego, ile czasu Rosjanie spędzają na zagranicznych podróżach - czas wakacji jest skrócony czwarty rok z rzędu. Życie w okolicy pokazało, jak i ilu Rosjan odpoczywa tego lata. 50% zagranicznych wyjazdów letnich trwało 7 dni, w 2014 r. Ich udział wyniósł 33%.
Czytaj Więcej
Najdroższe i najtańsze świeże gazety
Liczby pierwsze

Najdroższe i najtańsze świeże gazety

Gazety biznesowe Kommersant, Vedomosti i RBC z 10 czerwca ukazały się na pierwszej stronie pod hasłem „I / We Ivan Golunov”. W wielu kioskach kopie już się wyczerpały, na internetowych tablicach ogłoszeń pojawiły się pierwsze oferty dealerów. Życie wokół mówi, ile możesz kupić rzadkie liczby.
Czytaj Więcej
Najdroższy i najtańszy burger w Petersburgu
Liczby pierwsze

Najdroższy i najtańszy burger w Petersburgu

Tylko w ciągu ostatnich sześciu miesięcy w Sankt Petersburgu otwarto ponad 10 nowych domów z burgerami, a obecnie istnieje ponad 40 niesieciowych placówek specjalizujących się w super popularnych fast foodach. Ponadto burgery są gotowane w wielu innych kawiarniach i restauracjach, w tym drogich, ponieważ zakres ich cen może być bardzo duży.
Czytaj Więcej
O ile wzrosły ceny mieszkań dla fanów
Liczby pierwsze

O ile wzrosły ceny mieszkań dla fanów

Zostały około dwa tygodnie przed Mistrzostwami Świata, które odbędą się w 11 miastach Rosji. Eksperci Avito Real Estate oszacowali krótkoterminowe ceny wynajmu w tych miastach dzięki Mistrzostwom Świata w 2018 r. I dowiedzieli się, ile wzrosły w przeddzień świątecznego futbolu. 250 tysięcy rubli dziennie to najdroższe mieszkanie dla fanów.
Czytaj Więcej