Komentarze

Czy mogę uzyskać odszkodowanie za awarię w mojej sieci komórkowej?

Abonenci Megafon i jej wirtualny operator Yota stanęli w obliczu ogromnej awarii sieci: problemy z komunikacją zaczęły się dziś po 11:00 i trwają do dziś. Operator obiecał kilka godzin temu, że rozwiąże problem w najbliższej przyszłości, ale jak dotąd tak się nie stało. Klienci nie mogą nawiązywać i odbierać połączeń, a także wysyłać i odbierać wiadomości SMS. Jednocześnie mobilny Internet, zgodnie z zapewnieniami przedstawicieli Megafon, działa poprawnie.

Życie wokół postanowiło dowiedzieć się od prawników, czego mogą się spodziewać subskrybenci, tracąc kontakt przez znaczną część dnia tygodnia, jeśli wpłynie to znacząco na ich życie lub pracę. Przedstawiciele Iota poinformowali nas już, że „decyzja w sprawie odszkodowania zostanie podjęta później”. To samo stwierdzono w serwisie prasowym Megafon.


Oleg Frolov

Wiodący prawnik, Towarzystwo Ochrony Praw Konsumentów

Jeśli wystąpi awaria, a abonenci nie będą mogli korzystać z usług mobilnych, wówczas można uznać fakt jednostronnej odmowy wykonania umowy - to znaczy, że Megafon zaprzestał świadczenia usług.

Oczywiście konsument ma prawo domagać się odszkodowania za straty wynikające z rozłączenia, ale w tym celu musi udowodnić, że: a) połączenie było naprawdę nieobecne i nie można było z niego korzystać; b) musi istnieć potwierdzenie, że jest subskrybentem. Dlatego konsumenci, którzy kupili karty SIM w przejściach bez rejestracji, nie będą w żaden sposób chronieni, ponieważ nie będą mogli potwierdzić, że ten numer należy do nich.

Odnośnie do kwestii odszkodowania za szkodę niematerialną: jeśli zostanie wniesione odwołanie do sądu, wówczas odszkodowanie, moim zdaniem, będzie nieszczęśliwe, maksymalnie tysiąc rubli. W takim przypadku sąd weźmie pod uwagę straty poniesione w wyniku rozłączenia. Jednak jest bardzo mało prawdopodobne, aby konsument mógł ponieść poważne straty z tego powodu.

Ogólnie rzecz biorąc, jest mało prawdopodobne, aby ktokolwiek chciał iść do sądu w celu uzyskania odszkodowania w wysokości tysiąca rubli. Nie mamy praktyki ani takich decyzji, w wyniku których konsument mógł otrzymać poważne odszkodowanie. Tylko w kategoriach cierpienia moralnego: ktoś do kogoś nie dotarł, przez co osoba ta doświadczała stresu, przeciążenia nerwowego i tak dalej.

Poważniejszą rekompensatę mogą otrzymać tylko osoby prawne związane z komunikacją telefoniczną, które mogą ponieść odpowiednio poważniejsze straty.


Vladimir Starinsky 
Partner Zarządzający, Bar Association „Starinsky, Korchago and Partners”

Istnieją „Zasady świadczenia usług łączności telematycznej”, zatwierdzone dekretem rządu rosyjskiego 10 września 2007 r. Klauzula 64 tego dokumentu stanowi, że w przypadku naruszenia warunków dostępu do sieci operator płaci abonentowi 3% opłaty za udostępnienie sieci. Wyższa kara może być określona w umowie, ale nie może być wyższa niż kwota przewidziana w tej umowie.

Możesz także odzyskać odszkodowanie w sposób określony przez prawo cywilne, mianowicie art. 15 Kodeksu cywilnego. Osoba, której prawa zostały naruszone, może żądać pełnego odszkodowania za poniesione straty. W tym celu należy jednak wszystko obliczyć i przedstawić spółce uzasadnione roszczenie lub oświadczenie do sądu. Na podstawie praktyki sądowej można stwierdzić, że bardzo trudno jest uzyskać odszkodowanie w sądzie w przypadku awarii operatora telekomunikacyjnego, a płatności w końcu są tak niewielkie, że nie ma sensu ich szukać.


Popularne Wiadomości

Kategoria Komentarze, Następny Artykuł

Krajowy sprzedawca: 7 sztuczek do kupienia
Chmura wiedzy

Krajowy sprzedawca: 7 sztuczek do kupienia

Lustrzane neurony Specyfika działania neuronów lustrzanych wyjaśnia, dlaczego często nieświadomie naśladujemy zachowanie innych ludzi. Mechanizm działania neuronów lustrzanych wyjaśnia, dlaczego się uśmiechamy, gdy widzimy radosną twarz, lub wykrzywiamy się, gdy widzimy kogoś, kto odczuwa ból fizyczny. Nawet gdy tylko obserwujemy czyjeś działania innych ludzi lub czytamy o nich, nadal mentalnie je popełniamy.
Czytaj Więcej
Business Geek: Problemy z Airbnb, biznesem w Dniepropietrowsku i innymi hitami tygodnia
Chmura wiedzy

Business Geek: Problemy z Airbnb, biznesem w Dniepropietrowsku i innymi hitami tygodnia

Inc .: Jak zostać dobrym słuchaczem Autor książek o motywacji Brenda Bens uważa, że ​​dobry sprzedawca powinien nie tylko pięknie mówić, ale także uważnie słuchać. Daje siedem wskazówek tym, którzy chcą się tego nauczyć. W szczególności musisz dostroić się poprawnie, wybrać dobre (niezbyt głośne) miejsce do rozmowy, skoncentrować się na najważniejszej rzeczy i spróbować zrozumieć, jak się czuje rozmówca.
Czytaj Więcej
Business Geek: Najgorsze reklamy na Facebooku, wycieczki do Game of Thrones i inne cotygodniowe hity
Chmura wiedzy

Business Geek: Najgorsze reklamy na Facebooku, wycieczki do Game of Thrones i inne cotygodniowe hity

Rosyjski reporter: jakie rosyjskie firmy przeżyły w ciągu pierwszych 25 lat Publikacja obchodzi 25. rocznicę przyjęcia ustawy o współpracy, która położyła podwaliny pod rozwój przedsiębiorczości w naszym kraju. Założyciele Almaz Capital Partners Alexander Galitsky, były warsztat, który później otworzył Wimm-Billa-Danna, Davida Yakobashvili, szefa ru-Net i jednego z pierwszych inwestorów Yandex Leonida Bogusławskiego i innych, dzielą się swoimi wspomnieniami o tym, jak to wszystko się zaczęło.
Czytaj Więcej