Komentarze

Zapisz karierę: co, jeśli pracujesz poza zawodem?

Ukończenie szkoły, wybór uniwersytetu, który jest najłatwiejszym sposobem na wejście, zdobycie dyplomu w zawodzie, który nie stał się ulubioną rzeczą podczas pięciu lat szkolenia i praktyki przemysłowej, a następnie wybranie pracy według własnych upodobań, w razie potrzeby po ukończeniu krótkoterminowych kursów, jest standardową historią wielu ekspertów. Tak więc absolwenci uniwersytetu pedagogicznego zostają menedżerami sprzedaży, lingwiści chodzą do fryzjerstwa, fizycy i matematycy zaczynają organizować wycieczki dla turystów.

Wielu specjalistów, którzy są zadowoleni zarówno z pozycji, jak i dochodów, często mówią, że nie prosili ich o dyplom pracy raz w życiu. Ale sytuacja się zmienia: w kraju wprowadza się system standardów zawodowych, a jednym z jego fundamentów jest pełna zgodność kwalifikacji pracownika z zajmowanym przez niego stanowiskiem. Więc absolwent języka obcego nie ma już prawa uczyć dzieci pływać, a specjalista celny może zarządzać restauracją?

Szefowa non-profit centrum szkoleniowego SOVA STADIUM Alena Shashmina powiedziała Lifeowi, dlaczego wszyscy musimy się uczyć, uczyć i studiować ponownie oraz ile dyplomów jest teraz wymaganych do udanej kariery.


Wszystko jest standardowe

Alena Shashmina

Kierownik centrum edukacyjnego „SOVA STADIUM”

Po pierwsze, trochę o tym, co się dzieje i dlaczego temat kwalifikacji zawodowych nagle stał się tak istotny. W Rosji system kształcenia zawodowego został zaprojektowany w taki sposób, że wybieramy zawód w bardzo młodym wieku, nie do końca rozumiejąc, czego chcemy w życiu, często bez przechodzenia przez poradnictwo zawodowe. Są plusy: na podstawie jakiegokolwiek podstawowego wykształcenia średniego lub wyższego zawodowego możesz przejść szkolenie zawodowe i już robić to, co dusza kłamie. Ale jeśli wcześniej była to kwestia dobrej woli, teraz, jeśli nie pracujesz w swojej specjalności, przekwalifikowanie jest wymagane przez prawo.

W kraju wprowadzane są standardy zawodowe, których stosowanie stało się obowiązkowe. Wszystko jest regulowane przez standardy zawodowe: określają one również warunki pracy, które są dobre dla pracownika, oraz kwalifikacje pracownika na każdym stanowisku, w tym wymogi edukacyjne. Osoby z wyższym wykształceniem zawodowym mogą ubiegać się o niektóre stanowiska, inne z wykształceniem średnim zawodowym, a gdzieś przekwalifikowanie zawodowe jest dopuszczalne, a nawet konieczne. Po prostu to robimy: opracowujemy programy, przyciągamy nauczycieli z uniwersytetów, szkolimy i wydajemy dyplomy. I istnieje wiele takich ośrodków ustawicznego kształcenia.


Wcześniej przekwalifikowanie zawodowe było kwestią dobrej woli, ale teraz jest wymagane przez prawo


W rzeczywistości dodatkowe wykształcenie zawodowe jest odpowiednikiem drugiego szkolnictwa wyższego: na uniwersytetach nie ma przedmiotów ogólnych i kompetencji, istnieje jedynie specjalizacja. Dlatego czas szkolenia jest krótszy, od trzech do pięciu miesięcy, wszystko jest bardzo skoncentrowane, w wyniku czego - nowy zawód i dyplom o ustalonym przez państwo standardzie, dzięki któremu możesz zdecydowanie pracować w wybranej przez siebie specjalności i nie bać się zwolnienia z powodu nieprzestrzegania standardów zawodowych.

Dyplom lub grzywna

Jak realistyczne są sankcje za niespełnienie tych wymagań? Weź prosty przykład: branża fitness. Wszystkie główne kluby fitness zapewniają szkolenia dla pracowników, instruktor otrzymuje certyfikat i może prowadzić programy grupowe lub szkolenia osobiste. Ale certyfikat nie jest dokumentem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe. W naszym kraju jest to potwierdzone jedynie dyplomem wykształcenia zawodowego. A jeśli nie ma podstawowego wykształcenia zawodowego w dziedzinie wychowania fizycznego, trener musi iść na studia i uzyskać zawód, w którym zamierza kontynuować pracę.

Pracodawcy oczywiście wiedzą o tej potrzebie, ale ostatnio wydano prawo, a pierwsze kontrole zaczną się od nas, jak sądzę, nie wcześniej niż za rok. Dlatego, choć nikt nie śpieszy się z przestrzeganiem wymagań ustawodawcy i organizowaniem szkoleń dla swoich pracowników. A przyjęcie do pracy pracowników bez niezbędnych kwalifikacji grozi pracodawcy grzywną administracyjną w wysokości od 30 do 50 tysięcy rubli. Dlatego obecnie trudno powiedzieć, kto musi bardziej dbać o zgodność ze standardami zawodowymi - pracodawca, który będzie zobowiązany do przeglądu swojego personelu w celu przekwalifikowania lub pracownika.


Trudno powiedzieć, kto bardziej tego potrzebuje: pracodawca, który będzie musiał przekwalifikować swój personel, czy pracownik


Moja osobista opinia: kształcenie zawodowe jest przede wszystkim konieczne dla samych specjalistów. Nie należy mieć nadziei, że pracodawca zadba o twoją przyszłość zawodową, jeśli tylko nie mówimy o dużych korporacjach przemysłowych, które z reguły mają własne centra edukacyjne i rozumieją wartość inwestowania w personel. We wszystkich innych przypadkach lepiej jest decydować samodzielnie, gdzie, kiedy i czego się uczyć, aby zwiększyć zarówno konkurencyjność na rynku pracy, jak i własną wartość zawodową.

Teraz aktywne wdrażanie profesjonalnych standardów w tej samej branży fitness odbywa się już w Moskwie, Nowosybirsku i Krasnojarsku. Proces ten powoduje ożywione dyskusje, podejmowane są próby znalezienia luk w przepisach, ale jak dotąd praktyka pokazuje, że musisz iść na studia i uzyskać dyplom, do którego wszystkie otrzymane certyfikaty będą dużym plusem. Na przykład nasz program dla trenerów ma 23 moduły, od anatomii, biochemii i fizjologii po żywienie i kinezjologię. To jest podstawowa edukacja. Co ciekawe, ci, którzy chcą uczyć się zawodu od zera, a nie ci, którzy już pracują bez edukacji i potrzebują go w pierwszej kolejności, przychodzą do nas po ten program. Ale na razie jesteśmy jedynymi w Irkucku, którzy nadają kwalifikacje zawodowe trenerom fitness, studiując rosyjską praktykę i opierając się na doświadczeniach Moskwy i Nowosybirska oraz ramach prawnych.

Cena emisyjna

Organizacje dodatkowego kształcenia zawodowego mogą być prywatne lub pracować na uniwersytetach, ale wszystkie z nich podlegają licencjonowaniu w ten sam sposób i wydają te same dyplomy standardu państwowego. Dlatego nie ma różnicy w tym, jakie centrum edukacyjne będziesz studiować, istnieje możliwość wyboru, po przestudiowaniu programu, składu nauczycieli, harmonogramu szkolenia i jego kosztu. W naszej pracy zauważyliśmy, że ludzie zwykle chodzą w imię: nauczyciele znani w środowisku zawodowym zawsze stają się kluczem do udanego programu.

Ważny jest również koszt: mamy czteromiesięczny kurs o wartości maksymalnie 45 tysięcy rubli, są tańsze programy. Plus rabaty, raty, możliwość indywidualnego szkolenia, kształcenie na odległość - teraz są wszystkie możliwości uzyskania odpowiedniego zawodu. My, jako organizacja non-profit, możemy zachować tę wartość. Ogólnie rzecz biorąc, ceny przekwalifikowania zawodowego różnią się zarówno w Irkucku, jak i poza nim: w Krasnojarsku średnia cena programu wynosi około 60 tysięcy rubli, w Moskwie - ze 100 tysięcy odbywa się szkolenie za 300 tysięcy miesięcznie i więcej. Najprawdopodobniej ceny wzrosną w miarę wprowadzania w życie prawa i wzrostu popytu. Jestem pewien, że przyszłość to dalsza edukacja.

Z reguły największe trudności wiążą się z przeznaczeniem czasu na szkolenie. Istnieją zawody, których można uczyć na odległość, na przykład prawnicy i księgowi łatwo uczą się na odległość. I inżynieria dźwięku może być opanowana tylko w praktyce, odbywa się w naszym teatrze muzycznym w Irkucku, w klubach nocnych. Należy pamiętać, że aby uzyskać dyplom z kwalifikacjami, czas trwania programu musi wynosić co najmniej 500 godzin. Na przykład najdłuższym z naszych programów jest szkolenie psychologów, 1020 godzin. Ale w porównaniu z tradycyjną edukacją jest to bardzo szybkie, ponieważ stosuje się zasadniczo inne podejście do prezentacji informacji i ćwiczeń praktycznych. W szkoleniu istnieje wiele interaktywnych metod, które pomagają szybko nauczyć się niezbędnych algorytmów. To nie jest teoretyczne studium na uniwersytecie. Wybieramy praktykujących nauczycieli, którzy mogą prowadzić szkolenia, seminaria, kursy mistrzowskie, pracować z rzeczywistymi przypadkami, aby grupa miała dynamikę, dzięki czemu uczniowie nie tylko słuchają wykładów, ale pracują przy użyciu tych praktycznych narzędzi, które pozwalają ci zastosować zdobytą wiedzę w profesjonalny sposób działania. Dyplom wydawany jest na podstawie wyników obrony ostatecznej pracy kwalifikacyjnej, i może to być nie tylko praca dyplomowa w klasycznym sensie, ale także pewnego rodzaju projekt dyplomowy opracowany przez studenta w celu dalszego wykorzystania w pracy.

Do końca roku z pewnością uruchomimy nowy program dla menedżerów sprzedaży. Myślę, że będzie to bardzo pożądane, teraz praktycznie nie mamy absolwentów w tej dziedzinie. Ogólnie rzecz biorąc, uważam, że każda osoba musi stale się uczyć, aby nadążać za wszystkimi zmianami w swojej dziedzinie zawodowej. Wprowadzenie standardów zawodowych stanowi dobrą zachętę ustawodawczą do osobistego rozwoju zawodowego.


Obejrzyj wideo: KARIERA W TELEWIZJI - Blaski, cienie, warsztat - Jarosław KUŹNIAR - WNOP #102 (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Komentarze, Następny Artykuł

Mały ptaszek poleciał: 7 ważnych faktów na temat IPO na Twitterze
Skrzynie

Mały ptaszek poleciał: 7 ważnych faktów na temat IPO na Twitterze

Usługa mikroblogowania przeprowadziła wczoraj IPO. Inwestorzy rzucili się na zakup papierów wartościowych, akcje wzrosły o 73%, a założyciele zmienili się w miliarderów. Chociaż rentowność firmy wciąż nie wchodzi w rachubę, Twitter spełnił wiele oczekiwań. Zakup mobilnej sieci reklamowej MoPub na krótko przed IPO i 70% przychodów z reklam z telefonu komórkowego zainspirowało przekonanie, że można skutecznie zarabiać na Twitterze.
Czytaj Więcej
„Zacznij od głównego”: jak ustalać priorytety
Skrzynie

„Zacznij od głównego”: jak ustalać priorytety

Jay PAPAZAN Keller Williams Realty Wiceprezes Gary KELLER Przedsiębiorca Porzuć długie listy rzeczy do zrobienia Zasada Pareto mówi, że niewielki procent przyczyn, zainwestowanych pieniędzy lub wysiłku jest odpowiedzialny za dużą część wyników, otrzymanych produktów lub wynagrodzenia. Niewielka część przyczyn powoduje lwia część konsekwencji.
Czytaj Więcej
„To nie będzie łatwe”: jak zostać dobrym liderem
Skrzynie

„To nie będzie łatwe”: jak zostać dobrym liderem

DOM PUBLIKACJI: Mann, Iwanow i Ferber, 2014 Pamiętaj o śmierci Jest jedna cecha, która odróżnia odnoszących sukcesy prezesów od przeciętnych - mogą się skoncentrować i dokonać właściwego wyboru, gdy wydaje się, że nie ma wyboru. Właśnie w tym momencie najbardziej chcesz się ukryć lub umrzeć, i decydujesz, którym jesteś CEO.
Czytaj Więcej