Komentarze

Zapisz karierę: co, jeśli pracujesz poza zawodem?

Ukończenie szkoły, wybór uniwersytetu, który jest najłatwiejszym sposobem na wejście, zdobycie dyplomu w zawodzie, który nie stał się ulubioną rzeczą podczas pięciu lat szkolenia i praktyki przemysłowej, a następnie wybranie pracy według własnych upodobań, w razie potrzeby po ukończeniu krótkoterminowych kursów, jest standardową historią wielu ekspertów. Tak więc absolwenci uniwersytetu pedagogicznego zostają menedżerami sprzedaży, lingwiści chodzą do fryzjerstwa, fizycy i matematycy zaczynają organizować wycieczki dla turystów.

Wielu specjalistów, którzy są zadowoleni zarówno z pozycji, jak i dochodów, często mówią, że nie prosili ich o dyplom pracy raz w życiu. Ale sytuacja się zmienia: w kraju wprowadza się system standardów zawodowych, a jednym z jego fundamentów jest pełna zgodność kwalifikacji pracownika z zajmowanym przez niego stanowiskiem. Więc absolwent języka obcego nie ma już prawa uczyć dzieci pływać, a specjalista celny może zarządzać restauracją?

Szefowa non-profit centrum szkoleniowego SOVA STADIUM Alena Shashmina powiedziała Lifeowi, dlaczego wszyscy musimy się uczyć, uczyć i studiować ponownie oraz ile dyplomów jest teraz wymaganych do udanej kariery.


Wszystko jest standardowe

Alena Shashmina

Kierownik centrum edukacyjnego „SOVA STADIUM”

Po pierwsze, trochę o tym, co się dzieje i dlaczego temat kwalifikacji zawodowych nagle stał się tak istotny. W Rosji system kształcenia zawodowego został zaprojektowany w taki sposób, że wybieramy zawód w bardzo młodym wieku, nie do końca rozumiejąc, czego chcemy w życiu, często bez przechodzenia przez poradnictwo zawodowe. Są plusy: na podstawie jakiegokolwiek podstawowego wykształcenia średniego lub wyższego zawodowego możesz przejść szkolenie zawodowe i już robić to, co dusza kłamie. Ale jeśli wcześniej była to kwestia dobrej woli, teraz, jeśli nie pracujesz w swojej specjalności, przekwalifikowanie jest wymagane przez prawo.

W kraju wprowadzane są standardy zawodowe, których stosowanie stało się obowiązkowe. Wszystko jest regulowane przez standardy zawodowe: określają one również warunki pracy, które są dobre dla pracownika, oraz kwalifikacje pracownika na każdym stanowisku, w tym wymogi edukacyjne. Osoby z wyższym wykształceniem zawodowym mogą ubiegać się o niektóre stanowiska, inne z wykształceniem średnim zawodowym, a gdzieś przekwalifikowanie zawodowe jest dopuszczalne, a nawet konieczne. Po prostu to robimy: opracowujemy programy, przyciągamy nauczycieli z uniwersytetów, szkolimy i wydajemy dyplomy. I istnieje wiele takich ośrodków ustawicznego kształcenia.


Wcześniej przekwalifikowanie zawodowe było kwestią dobrej woli, ale teraz jest wymagane przez prawo


W rzeczywistości dodatkowe wykształcenie zawodowe jest odpowiednikiem drugiego szkolnictwa wyższego: na uniwersytetach nie ma przedmiotów ogólnych i kompetencji, istnieje jedynie specjalizacja. Dlatego czas szkolenia jest krótszy, od trzech do pięciu miesięcy, wszystko jest bardzo skoncentrowane, w wyniku czego - nowy zawód i dyplom o ustalonym przez państwo standardzie, dzięki któremu możesz zdecydowanie pracować w wybranej przez siebie specjalności i nie bać się zwolnienia z powodu nieprzestrzegania standardów zawodowych.

Dyplom lub grzywna

Jak realistyczne są sankcje za niespełnienie tych wymagań? Weź prosty przykład: branża fitness. Wszystkie główne kluby fitness zapewniają szkolenia dla pracowników, instruktor otrzymuje certyfikat i może prowadzić programy grupowe lub szkolenia osobiste. Ale certyfikat nie jest dokumentem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe. W naszym kraju jest to potwierdzone jedynie dyplomem wykształcenia zawodowego. A jeśli nie ma podstawowego wykształcenia zawodowego w dziedzinie wychowania fizycznego, trener musi iść na studia i uzyskać zawód, w którym zamierza kontynuować pracę.

Pracodawcy oczywiście wiedzą o tej potrzebie, ale ostatnio wydano prawo, a pierwsze kontrole zaczną się od nas, jak sądzę, nie wcześniej niż za rok. Dlatego, choć nikt nie śpieszy się z przestrzeganiem wymagań ustawodawcy i organizowaniem szkoleń dla swoich pracowników. A przyjęcie do pracy pracowników bez niezbędnych kwalifikacji grozi pracodawcy grzywną administracyjną w wysokości od 30 do 50 tysięcy rubli. Dlatego obecnie trudno powiedzieć, kto musi bardziej dbać o zgodność ze standardami zawodowymi - pracodawca, który będzie zobowiązany do przeglądu swojego personelu w celu przekwalifikowania lub pracownika.


Trudno powiedzieć, kto bardziej tego potrzebuje: pracodawca, który będzie musiał przekwalifikować swój personel, czy pracownik


Moja osobista opinia: kształcenie zawodowe jest przede wszystkim konieczne dla samych specjalistów. Nie należy mieć nadziei, że pracodawca zadba o twoją przyszłość zawodową, jeśli tylko nie mówimy o dużych korporacjach przemysłowych, które z reguły mają własne centra edukacyjne i rozumieją wartość inwestowania w personel. We wszystkich innych przypadkach lepiej jest decydować samodzielnie, gdzie, kiedy i czego się uczyć, aby zwiększyć zarówno konkurencyjność na rynku pracy, jak i własną wartość zawodową.

Teraz aktywne wdrażanie profesjonalnych standardów w tej samej branży fitness odbywa się już w Moskwie, Nowosybirsku i Krasnojarsku. Proces ten powoduje ożywione dyskusje, podejmowane są próby znalezienia luk w przepisach, ale jak dotąd praktyka pokazuje, że musisz iść na studia i uzyskać dyplom, do którego wszystkie otrzymane certyfikaty będą dużym plusem. Na przykład nasz program dla trenerów ma 23 moduły, od anatomii, biochemii i fizjologii po żywienie i kinezjologię. To jest podstawowa edukacja. Co ciekawe, ci, którzy chcą uczyć się zawodu od zera, a nie ci, którzy już pracują bez edukacji i potrzebują go w pierwszej kolejności, przychodzą do nas po ten program. Ale na razie jesteśmy jedynymi w Irkucku, którzy nadają kwalifikacje zawodowe trenerom fitness, studiując rosyjską praktykę i opierając się na doświadczeniach Moskwy i Nowosybirska oraz ramach prawnych.

Cena emisyjna

Organizacje dodatkowego kształcenia zawodowego mogą być prywatne lub pracować na uniwersytetach, ale wszystkie z nich podlegają licencjonowaniu w ten sam sposób i wydają te same dyplomy standardu państwowego. Dlatego nie ma różnicy w tym, jakie centrum edukacyjne będziesz studiować, istnieje możliwość wyboru, po przestudiowaniu programu, składu nauczycieli, harmonogramu szkolenia i jego kosztu. W naszej pracy zauważyliśmy, że ludzie zwykle chodzą w imię: nauczyciele znani w środowisku zawodowym zawsze stają się kluczem do udanego programu.

Ważny jest również koszt: mamy czteromiesięczny kurs o wartości maksymalnie 45 tysięcy rubli, są tańsze programy. Plus rabaty, raty, możliwość indywidualnego szkolenia, kształcenie na odległość - teraz są wszystkie możliwości uzyskania odpowiedniego zawodu. My, jako organizacja non-profit, możemy zachować tę wartość. Ogólnie rzecz biorąc, ceny przekwalifikowania zawodowego różnią się zarówno w Irkucku, jak i poza nim: w Krasnojarsku średnia cena programu wynosi około 60 tysięcy rubli, w Moskwie - ze 100 tysięcy odbywa się szkolenie za 300 tysięcy miesięcznie i więcej. Najprawdopodobniej ceny wzrosną w miarę wprowadzania w życie prawa i wzrostu popytu. Jestem pewien, że przyszłość to dalsza edukacja.

Z reguły największe trudności wiążą się z przeznaczeniem czasu na szkolenie. Istnieją zawody, których można uczyć na odległość, na przykład prawnicy i księgowi łatwo uczą się na odległość. I inżynieria dźwięku może być opanowana tylko w praktyce, odbywa się w naszym teatrze muzycznym w Irkucku, w klubach nocnych. Należy pamiętać, że aby uzyskać dyplom z kwalifikacjami, czas trwania programu musi wynosić co najmniej 500 godzin. Na przykład najdłuższym z naszych programów jest szkolenie psychologów, 1020 godzin. Ale w porównaniu z tradycyjną edukacją jest to bardzo szybkie, ponieważ stosuje się zasadniczo inne podejście do prezentacji informacji i ćwiczeń praktycznych. W szkoleniu istnieje wiele interaktywnych metod, które pomagają szybko nauczyć się niezbędnych algorytmów. To nie jest teoretyczne studium na uniwersytecie. Wybieramy praktykujących nauczycieli, którzy mogą prowadzić szkolenia, seminaria, kursy mistrzowskie, pracować z rzeczywistymi przypadkami, aby grupa miała dynamikę, dzięki czemu uczniowie nie tylko słuchają wykładów, ale pracują przy użyciu tych praktycznych narzędzi, które pozwalają ci zastosować zdobytą wiedzę w profesjonalny sposób działania. Dyplom wydawany jest na podstawie wyników obrony ostatecznej pracy kwalifikacyjnej, i może to być nie tylko praca dyplomowa w klasycznym sensie, ale także pewnego rodzaju projekt dyplomowy opracowany przez studenta w celu dalszego wykorzystania w pracy.

Do końca roku z pewnością uruchomimy nowy program dla menedżerów sprzedaży. Myślę, że będzie to bardzo pożądane, teraz praktycznie nie mamy absolwentów w tej dziedzinie. Ogólnie rzecz biorąc, uważam, że każda osoba musi stale się uczyć, aby nadążać za wszystkimi zmianami w swojej dziedzinie zawodowej. Wprowadzenie standardów zawodowych stanowi dobrą zachętę ustawodawczą do osobistego rozwoju zawodowego.


Obejrzyj wideo: KARIERA W TELEWIZJI - Blaski, cienie, warsztat - Jarosław KUŹNIAR - WNOP #102 (Luty 2020).

Popularne Wiadomości

Kategoria Komentarze, Następny Artykuł

Pokaz masek: 6 napadów sklepowych z kostiumami
Chmura wiedzy

Pokaz masek: 6 napadów sklepowych z kostiumami

Dziś zamaskowani przestępcy Barack Obama i Guy Fawkes obrabowali sklep spożywczy Kurochka Ryaba w Krasnodarze: zabrali z sejfu 20 000 rubli. Wcześniej ktoś w tych samych maskach przyniósł biżuterię o wartości 1 miliona rubli ze sklepu jubilerskiego. H&F pamiętał, kogo napastnicy lubią się ubierać, gdy wyruszają do rabowania sklepów.
Czytaj Więcej
Dobre dane: 6 rynków, na których możesz zarabiać pieniądze za pomocą dużych zbiorów danych
Chmura wiedzy

Dobre dane: 6 rynków, na których możesz zarabiać pieniądze za pomocą dużych zbiorów danych

Finanse i ubezpieczenia Eric Schmidt, CEO Google SEO i współwłaściciel Civis Analytics, ostatnio zauważył, że ubezpieczenie jest najbardziej oczywistą aplikacją dla dużych zbiorów danych. Firmy zbierają wszystkie dane o osobie należącej do domeny publicznej i składają mu ofertę dotyczącą ubezpieczenia osobistego. Na przykład, jeśli jesteś fanem sportów ekstremalnych i regularnie jeździsz na wakacje, ubezpieczyciele mogą dowiedzieć się i sprzedać niezbędną usługę we właściwym czasie.
Czytaj Więcej
Zakodowane: Jak nauczyć się programowania od zera
Chmura wiedzy

Zakodowane: Jak nauczyć się programowania od zera

Codecademy Najpopularniejsza usługa w dziedzinie programowania szkoleń od zera, która otrzymała kilka znaczących rund finansowania. Znany z tego, że jest całkowicie darmowy i zaprojektowany specjalnie dla tych, którzy nic nie rozumieją w programowaniu. Uczy podstawowych zasad pracy z JavaScript, HTML i CSS, Python i Ruby.
Czytaj Więcej