Weź i zrób

Jak pokonać korporację w sądzie?

Statystyki potwierdzają: zwykły człowiek ma wszelkie szanse na wygraną z korporacją. Według Departamentu Sądowego przy Sądzie Najwyższym 98% obywateli wygrało procesy przeciwko towarzystwom ubezpieczeniowym, 85% - od instytucji finansowych i kredytowych. Dotyczy to również procesów sądowych przeciwko pracodawcom i producentom różnych towarów. Prawniczka, założycielka serwisu internetowego Platforma, Irina Tsvetkova, pomogła Life'owi napisać instrukcje, jak pozwać korporację.

Komentarz

IRINA TSVETKOVAprawnik, założyciel serwisu internetowego Platforma

Instrukcja obsługi

Jak wygrać sprawę przeciwko firmie

Krok 1

Oceń swoje szanse


Krok 3

Wybierz strategię


Krok 5

Spróbuj rozwiązać spór przed sądem.


Krok 7

Odwołaj się od decyzji

Oceń swoje szanse

Przed przystąpieniem do aktywnych działań skonsultuj się z prawnikiem, zastanów się, czy masz wystarczające dowody na to, że upłynął termin przedawnienia, który w większości przypadków wynosi trzy lata.

Irina Tsvetkova, prawnik: Jeśli planujesz wnieść pozew przeciwko korporacji, przedyskutuj szanse z prawnikiem, który wygrał już takie sprawy. Jest wysoce prawdopodobne, że pozwie o odszkodowanie, jeżeli zostaną odnotowane poważne niedociągnięcia w towarach, pracy lub usługach, które spowodowały szkodę. Musisz mieć dobry powód na rozprawę, w przeciwnym razie sąd odrzuci pozew.

Stało się tak z 26-letnią Moskwą, która pozwała usługi dyskontowe Groupon i Malina. Dziewczyna wyzdrowiała o dziesięć kilogramów dzięki regularnemu stosowaniu kuponów rabatowych do restauracji, a później próbowała odzyskać od firm 18 milionów rubli z powodu faktu, że nie została poinformowana o możliwej otyłości. Prawnik ostrzegł „ofiarę”, że szanse na wygraną w sądzie są niewielkie, ale mimo to złożyła pozew, powołując się na niesprawiedliwą reklamę usług rabatowych. Oczywiście wniosek został odrzucony.

Znajdź prawnika

Najprawdopodobniej będziesz musiał skorzystać z usług prawnika. Większość z nich pracuje według stawki godzinowej lub za stałą opłatą. Zarządzanie sprawami będzie kosztować od 75 tysięcy rubli. Ale są też inne opcje dla tych, którzy nie mają pieniędzy. Na przykład możesz zgodzić się na uiszczenie opłaty za sukces (10–30% kwoty zaspokojonego roszczenia) lub znaleźć prawnika działającego w modelu pro bono, to znaczy chronić interesy powodów w sprawach ważnych społecznie bezpłatnie.

Irina Tsvetkova: Bez wsparcia profesjonalnego prawnika osobom nieświadomym trudno jest zrozumieć kwestie ochrony sądowej i niuanse proceduralne. Wybierając prawnika, zwróć uwagę na rodzaje spraw, w których się specjalizuje, wygrane przez niego spory i podejście do pracy. Posłuchaj, jak pewnie do ciebie mówi. Lepiej nie zawrzeć umowy z prawnikiem, który obiecuje sto procent sukcesu w tej sprawie. W końcu, bez względu na to, jak doświadczony był prawnik, decyzja nadal należy do sędziego.

Jeśli nie ma pieniędzy na opłacenie adwokata, możesz także poszukać inwestora, czyli osoby trzeciej, która sfinansuje pozew w zamian za część odszkodowania w przypadku wygrania sprawy. Inwestora można znaleźć na Platforma-online.

Wybierz strategię

Konieczne jest ustalenie, co dokładnie odzyskasz (bezpośrednie szkody, szkody moralne, utracone zyski) i kim jest Twój pozwany, czyli komu przedstawisz swoje roszczenia o odszkodowanie.

Irina Tsvetkova: Wysokość rekompensaty musi być proporcjonalna do poniesionych strat. Trudniej jest ustalić szkody moralne. Zagraniczna rekompensata za szkody moralne może sięgnąć kilku milionów dolarów. W Rosji szacuje się średnio w małych ilościach - od 10 do 100 tysięcy rubli. Podobna różnica - przy kompensacji szkody dla zdrowia. Dla porównania: 79-letnia amerykańska Stella Liebek w 1992 roku otrzymała oparzenie trzeciego stopnia, rozlewając kawę z McDonald's. Sieć restauracji szybkiej obsługi zapłaciła grzywnę w wysokości 2,7 miliona dolarów i 1,6 tysięcy dolarów na pokrycie kosztów leczenia. Podobna historia wydarzyła się w Rosji: trzyletnia dziewczynka została poparzona na szyi i torsie ze szklanki gorącej kawy przewróconej w McDonald's. Ojciec dziecka otrzymał 320 tysięcy rubli od sieci restauracji. Według Kommersant FM jest to największa kwota żądana od McDonald's w Rosji.

Zbierz dowody

Dowody muszą zostać przedłożone sądowi pierwszej instancji przed wydaniem orzeczenia co do istoty, ponieważ sąd apelacyjny nie przyjmuje dodatkowych dowodów. Na przykład, jeśli masz problemy zdrowotne z powodu niewłaściwego leczenia, musisz udowodnić, że to była ich przyczyna. Wszystkie wnioski powinny być poparte obliczeniami i dowodami: umowy, dokumenty i zaświadczenia, zaświadczenia o niezdolności do pracy, opinie ekspertów na temat konsekwencji leczenia.

Irina Tsvetkova: Adwokat ma więcej możliwości zebrania dowodów niż zwykła osoba. Ma prawo zażądać danych z kamer wideo, może zebrać większą liczbę zeznań i szybko uzgodnić niezbędne badania ze specjalistycznymi organizacjami.

Spróbuj rozwiązać spór przed sądem.

Czasami nakaz przedprocesowy jest obowiązkowy z mocy prawa lub umowy, więc nie można natychmiast złożyć pozwu bez próbowania pokojowych sposobów rozwiązania konfliktu. Często spór jest kierowany do trzeciej, bezinteresownej strony. Może to być profesjonalny mediator, którego godzina pracy kosztuje średnio 2-5 tysięcy rubli, lub prawnik, który wysłucha obu stron i znajdzie rozwiązanie, które zadowoli wszystkich.

Irina Tsvetkova: 95% przypadków w Stanach Zjednoczonych i 87% przypadków w Europie jest rozstrzyganych przed procesem. Nie tylko wysokie koszty postępowania powstrzymują ludzi przed pójściem do sądu na tym etapie, ale chcą też szybko zgodzić się z drugą stroną sporu.

Możesz zakończyć spór bez sądu, jeśli pozew został już złożony. Aby to zrobić, musisz zawrzeć ugodę na dowolnym etapie procesu i poprosić sąd o jej zatwierdzenie. Ta metoda pomoże również skrócić czas na odzyskanie odszkodowania. Jeżeli jedna ze stron nie wykona umowy dobrowolnie, wówczas druga ma prawo do otrzymania tytułu egzekucyjnego, zarzucającego naruszenie umowy ugodowej.

Złóż pozew

Aby złożyć pozew, musisz uiścić cło państwowe, sporządzić pozew i dołączyć do niego dodatkowe dokumenty, świadczące o swojej niewinności.

Irina Tsvetkova: Stawka celna jest obliczana niezależnie lub przy użyciu specjalnych kalkulatorów online. Na przykład, jeśli kwota roszczenia wynosi 100 tysięcy rubli, cło państwowe na nią wyniesie 4 tysiące rubli. Jeżeli pozwany jest dużą spółką posiadającą oddziały w różnych regionach, powód ma prawo odwołać się do sądu arbitrażowego w miejscu siedziby centrali lub oddziału, jeżeli spór wynika z działalności określonego oddziału. Pozew można złożyć w sądzie arbitrażowym drogą elektroniczną za pośrednictwem usługi My Arbitrator. We wszystkich innych przypadkach dokumenty są składane do federalnych sądów powszechnych za pośrednictwem portalu usług publicznych.

Odwołaj się od decyzji

Jeśli odmówiono ci jednego sądu, nie oznacza to, że nie możesz wygrać w innym sądzie. Pamiętaj, że obie strony mają prawo do odwołania w ciągu miesiąca.

Irina Tsvetkova: Sąd Twerski w Moskwie odrzucił roszczenie moskiewskiego rannego, który został ranny kopnięciem nogi w wystającą metalową szpilkę w drzwiach jednej z restauracji McDonalda. Jednak moskiewski sąd miejski zmienił tę decyzję, a młody człowiek nadal otrzymał odszkodowanie. Najważniejsze, aby nie przegapić terminu, w którym można się odwołać.

Zdobądź pieniądze

Po wygraniu sądu możesz pomyśleć o tym, jak uzyskać odszkodowanie: można tego dokonać za pośrednictwem komornika lub banku pozwanego.

Irina Tsvetkova: Jeśli spotkanie zakończy się powodzeniem, będziesz mieć w rękach decyzję sądu i tytuł egzekucyjny. Możesz otrzymać odszkodowanie za pośrednictwem komornika. Może to jednak potrwać miesiące. Drugą opcją jest wystawienie tytułu egzekucyjnego do banku, w którym pozwany ma rachunek bieżący, i napisanie oświadczenia wskazującego szczegóły rachunku.

Przed złożeniem należy sporządzić notarialnie kopię tytułu egzekucyjnego. W ciągu trzech dni bank musi odpisać pieniądze z rachunku dłużnika i przelać je na twoje konto. Ale ta metoda jest skuteczna tylko wtedy, gdy wiesz na pewno, że dłużnik ma pieniądze na rachunku w danym banku. Jeśli okaże się, że na rachunkach nie ma środków lub rachunki są zamknięte, należy skontaktować się z komornikami.


Cover: GKSD - stock.adobe.com

Obejrzyj wideo: Wielkie Konflikty - "Hitler vs Sąd Ostateczny" (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Weź i zrób, Następny Artykuł

„Jesteś chory, czy co?”: Jak żyją Urale, którzy zrezygnowali z alkoholu?
Ludzie w mieście

„Jesteś chory, czy co?”: Jak żyją Urale, którzy zrezygnowali z alkoholu?

Dzisiaj alkohol jest tradycyjnym składnikiem życia, który towarzyszy zarówno radości, jak i smutkowi. Kieliszek wina podczas kolacji i kilka koktajli w piątek wieczorem są dla kogoś uważane za zwyczajne - wydaje się, że nie będzie nic oprócz przyjemnego relaksu przy niewielkiej ilości alkoholu. Ale w sierpniu 2018 r. Eksperci ONZ doszli do wniosku, że nawet najmniejsze porcje alkoholu powodują poważne szkody zdrowotne i znacznie zwiększają prawdopodobieństwo przedwczesnej śmierci z powodu chorób serca, raka i wypadków.
Czytaj Więcej
„Kim jesteśmy, gdzie, dokąd jedziemy”: Życie wokół Jekaterynburga mówi o sobie
Ludzie w mieście

„Kim jesteśmy, gdzie, dokąd jedziemy”: Życie wokół Jekaterynburga mówi o sobie

Według teorii Marshalla McLuhana świat staje się globalną wioską. W Moskwie, Nowym Jorku lub Berlinie ludzie są zjednoczeni na poziomie idei i znaczeń, a nie na podstawie geograficznej. Życie w Jekaterynburgu, dużej wiosce, podczas drugiej jesieni gromadzi ludzi o ograniczonych umysłach, opowiadających historie o obywatelach i ich projektach, ich wartościach i marzeniach.
Czytaj Więcej
Dzieci o swoich ulubionych miejscach w Moskwie
Ludzie w mieście

Dzieci o swoich ulubionych miejscach w Moskwie

Ponad półtora miliona dzieci mieszka w Moskwie, ale ich obecność w mieście jest prawie niezauważalna: nie jeżdżą transportem publicznym w dni powszednie, docierają do centrum w rzadki weekend, nie wolno im chodzić samotnie przez długi czas nawet na własnym podwórku, nie wspominając o samodzielnych spacerach dzielnica w firmie na dziedzińcu.
Czytaj Więcej
Gram w zespole coverowym
Ludzie w mieście

Gram w zespole coverowym

Jednym z założeń sukcesu firmy jest: skorzystanie z najlepszych doświadczeń, aktualizacja, udoskonalenie na swój sposób i wdrożenie. W rzeczywistości takie podejście dotyczy nie tylko firm i przedsiębiorców, ale także świata show-biznesu. Faktem jest, że dziś popularność grup osłaniających rośnie i stopniowo zastępują oryginalne grupy autorów z imprezy Olympus.
Czytaj Więcej