Weź i zrób

Jak otworzyć franczyzową kawiarnię

Okno do kawy w pobliżu centrum biurowego lub mała kawiarnia w pobliżu parku to typowy biznes miejski, który rośnie w Rosji o 5% rocznie. Jeśli nie chcesz szukać dostawców zbóż i sam rozumiesz zawiłości tego biznesu, możesz kupić franczyzę w jednej z sieci.

Ceny dla nich w Moskwie zaczynają się od 200 tysięcy rubli (taka wstępna opłata jest wymagana przez sieci kawowe do sieci, takie jak Coffeeway lub Take and Wake), koszty napraw i sprzętu będą takie same, miesięczna opłata licencyjna wynosi około 3% przychodów. Franczyza na otwarcie dużej sieci kawiarni „Chocolate” będzie kosztować 2,5 miliona rubli zaliczki, tantiemy będą stanowiły kolejne 7% miesięcznych przychodów. W takim przypadku będziesz musiał znaleźć przestronny pokój z kuchnią w zatłoczonym miejscu z wygodnym wejściem i parkingiem. W popularnej sieci Doubleby zaliczka wynosi 1,5 miliona rubli, tantiemy - 5% przychodów.

Miesięczne przychody małej kawiarni - około 250 tysięcy rubli, aby uzyskać zwrot, będziesz musiał czekać od trzech miesięcy do dwóch lat. To prawda, że ​​istnieje szansa na wypalenie się i zapłacenie grzywny franczyzodawcy. Założyciel sieci kawiarni Pravda Coffee, Philippe Leites, mówił o tym, na co zwrócić uwagę przy zakupie franczyzy kawowej.

Instrukcja obsługi

Jak otworzyć franczyzową kawiarnię

Krok 1

Wybierz franczyzodawcę

Krok 3

Rozpocznij promocję

Wybierz franczyzodawcę

Przed zawarciem umowy warto przeanalizować rynek i zebrać dane o franczyzach, które lubisz. Należy pamiętać, że niektórzy franczyzodawcy mogą wyolbrzymiać swoje wyniki. Możesz sprawdzić informacje, żądając wskaźników kilku konkretnych kawiarni (ważne jest, aby zrozumieć, jak szybko rośnie punkt), a także odwiedzając kilka kawiarni i rozmawiając z baristą lub franczyzobiorcą.

Philip Leites

Każda firma ma przewidywany okres zwrotu. Okres „dorastania” (czyli osiągania samowystarczalności) w niektórych kawiarniach może nadejść w pierwszym miesiącu pracy, a w niektórych - za rok. W przypadku True Coffee przeciętna kawiarnia opłaca się po 8-12 miesiącach.

Każdy nabywca franczyzy musi otrzymać książeczkę franczyzy, czyli pakiet dokumentów i usług na otwarcie kawiarni. Zwykle zawiera informacje o koncepcji, pozycjonowaniu na rynku, ziarnie i używanym sprzęcie (ekspresy do kawy są wynajmowane lub można je kupić). Ponadto sprzedawcy franczyzy pomagają w szkoleniu baristów i zarządzaniu obiektami, od zakupów po sprawozdawczość podatkową. Normy dotyczące projektowania szyldów i gablot, a także mundury pracowników, są określone w książce marki, interakcja między franczyzodawcą a franczyzobiorcą jest określona osobno (co można zrobić bez koordynacji i co należy uzgodnić).

Znajdź pokój

Będziesz musiał sam poszukać lokali dla kawiarni, a następnie skoordynować ją z franczyzodawcą. Firma doceni przepływ ludzi i konkurencyjne otoczenie w wybranej lokalizacji.

Philip Leites

Często pomysł otwarcia kawiarni pojawia się, gdy dana osoba lubi już miejsce. „Podoba mi się tutaj, a ruch jest duży!” - zazwyczaj tak twierdzi osoba, która zaczyna szukać franczyzy dla określonej lokalizacji. Ale nie spiesz się, aby powiązać swój potencjalny biznes z określonym punktem na mapie. Najpierw dowiedz się, jak franczyzodawca może ci pomóc. Zatwierdzi lub odrzuci proponowaną lokalizację i przeanalizuje wiele wskaźników: odległość od metra i obecność konkurentów w drodze do kawiarni, zwrotność, potrzeby klienta dotyczące produktu i tak dalej.

Sam możesz ocenić cierpliwość tego miejsca. Najłatwiej jest oszacować oko. Oczywiście w holu centrum biznesowego ruch będzie wysoki, a na cichych bocznych uliczkach części sypialnej - niski. Profesjonalny sposób jest technologiczny: czujnik z projekcją laserową jest umieszczony na linii ruchu, która liczy przeszłych ludzi. Duzi franczyzodawcy, oczywiście, wykorzystują profesjonalną metodę liczenia i dostarczają wszystkie dane zebrane przy zawarciu umowy.

Dostępność krok po kroku jest najważniejszym wskaźnikiem potencjalnego zysku. Nawet niewielka bariera może ją pozbawić. W True Coffee przestrzegamy „zasady jednego kroku”: wtedy każdy krok lub przeszkoda na drodze do gościa w kawiarni zabiera 2% zysku od franczyzobiorcy. Przyciągnięcie i zatrzymanie klienta w tym przypadku będzie znacznie trudniejsze.

Rozpocznij promocję

Zwykłe narzędzia marketingu cyfrowego - kontekst i promocja w sieciach społecznościowych - nie pomogą konkretnej kawiarni przyciągnąć klientów. Najczęściej nawet prowadzenie własnej strony na Instagramie lub Facebooku reguluje książka franczyzobiorcy.

Philip Leites

Lokalizacja kawiarni, jej znak, uniform dla personelu, wygląd menu i gabloty z deserami - wszystko to są główne elementy marketingu produktów. Możesz umieścić wskaźnik, który przyciąga uwagę odwiedzających, dystrybuować materiały promocyjne, prowadzić cross-promocję z sąsiednimi placówkami, realizować własny program lojalnościowy. Wszystko to może działać. Chyba że franczyzodawca na to pozwala.

Na przykład True Coffee dla każdego franczyzobiorcy opracowuje lokalny kalendarz marketingowy na pierwszy kwartał po otwarciu. Obejmuje to między innymi: organizację pracy promotora z ulotkami, oferty specjalne (na przykład szósta kawa w prezencie) i tak dalej.

Zajmij się menu

Franczyzobiorcy mogą wprowadzać swoje pozycje w menu, aby przyciągnąć więcej odwiedzających, ale nie rozszerzają zbytnio zakresu.

Philip Leites

Średnio 20% powiązanych produktów jest dozwolonych w kawiarni. Czasami franczyzobiorcy starają się jak najlepiej z tego skorzystać - w rezultacie przeciążają menu. Jedną rzeczą jest oferowanie ciastek muffinowych lub rzemieślniczych wraz z kawą, a burger to inna sprawa. W formacie kawy na wynos wybór jest kilkakrotnie zmniejszany - daleko od wszystkich powiązanych produktów wygodnie jest zabrać ze sobą.

Oblicz swoją siłę

Jeśli działalność franczyzobiorcy nie idzie dobrze, będzie musiał nie tylko zapłacić pracownikom i wynajmującym, ale także zapłacić grzywnę za jednostronne wypowiedzenie umowy franczyzowej.

Philip Leites

Franczyzodawcy prawnie chronili się przed odpływem franczyzobiorcy: umowa zawiera kwotę grzywny za jednostronne rozwiązanie umowy. Zwykle jest to nie mniej niż kwota inwestycji w kawiarni na pierwszy kwartał pracy (zwykle od kilkuset tysięcy do kilku milionów rubli). W takich przypadkach „True Coffee” kompromituje i pozwala franczyzobiorcy zmienić lokalizację raz w trakcie trwania umowy.


Cover: Ksenia Kolesnikova

Obejrzyj wideo: Franczyza kawiarnia Crema Caffe Pomysł na biznes kawiarnia (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Weź i zrób, Następny Artykuł

Tatarska elektronika, koncert IC3PEAK i wystawa El Lissitzky
Weekend

Tatarska elektronika, koncert IC3PEAK i wystawa El Lissitzky

Koncerty Na zdjęciu: „Chleb” Posh Isolation / Ascetic House / Janushoved gablota Potrójna prezentacja kultowych duńskich marek - Posh Isolation, Ascetic House i Janushoved - odbędzie się jako duża impreza. Gwiazdy wieczoru Lust For Youth wystąpią w zaktualizowanym składzie: miejsce Loke Rabek, który zagra w chorwackim Amorze, zajął Soho Rezanejad.
Czytaj Więcej
Koncert Cold Cave, wyprzedaż w Tsvetnoy, najlepsze ujęcia Elle, turniej Beer Pong i 12 innych wydarzeń
Weekend

Koncert Cold Cave, wyprzedaż w Tsvetnoy, najlepsze ujęcia Elle, turniej Beer Pong i 12 innych wydarzeń

PIĄTEK 24 października Pochmurny dzień: −3 Noc: −7 SOBOTA 25 października Pochmurny dzień: −2 Noc: −5 NIEDZIELA 26 października Pochmurno z polanami Dzień: 0 Noc: −5 24 października, piątek 19:30 Pokaz filmu „Sergey Kuryokhin” B W ramach nowego projektu wystawienniczego „Performance in Russia: Cartography of History” w „Garażu” zaplanowano program edukacyjny na temat wpływu performance na sztukę rosyjską.
Czytaj Więcej
Rave „Nobel 2.2. Epilog”, „Historia niepisanego obrazu” w Ermitażu, wykład Vivian Del Rio
Weekend

Rave „Nobel 2.2. Epilog”, „Historia niepisanego obrazu” w Ermitażu, wykład Vivian Del Rio

Wystawa „Historia niepisanego malarstwa” Kiedy: 7 maja - 24 lipca Gdzie: Foyer of the Hermitage Theatre (32 Palace Embankment) Koszt: 400 rubli W 1946 r. Rosyjski awangardowy artysta Vladimir Sterligov rozpoczął prace nad obrazem o odbudowie Ermitażu po wojnie. Ale nie dokończył go: dwa lata później rozpoczęła się „sprawa Leningradzka”, sytuacja polityczna stała się napięta, a wyczyn mieszkańców Leningradu uznano za ideologicznie zły.
Czytaj Więcej