Budżet rodzinny

Po co żyje młoda para?

Życie od dawna mówi o tym, jak ludzie różnych zawodów budują swój budżet. Postanowiliśmy także napisać o tym, jak rodziny i pary planują wydatki w różnych sytuacjach życiowych. W pierwszym numerze - młoda para, która planuje wziąć ślub tego lata. Dowiedz się, co wspólnie wydają pieniądze, gdzie wszyscy płacą za siebie i jak się na to zgadzają.

Eugene *, 25 latPolina *, 25 lat
Dochód: średnio 110 tysięcy rubli miesięcznieDochód: średnio 60 tysięcy rubli miesięcznie

* Nazwiska bohaterów uległy zmianie.


Główne wydatki
Wynajem pokoju30 tys
Produkty16 tys
Karma dla psów8 tys
Benzyna7 tys
Taxi15 tys
Cafe2 tysiące
Kino2 tysiące

Rozpoczęcie wspólnego życia

Paulina: Poznaliśmy się półtora roku temu, mieliśmy wspólnych przyjaciół, spotkaliśmy się na karaoke, a dwa miesiące później spotkaliśmy się i zaczęliśmy razem mieszkać. Mamy inny harmonogram, rzadko się widujemy i zdajemy sobie sprawę, że będziemy się widywać częściej i czujemy się bardzo dobrze w życiu codziennym. Jestem edytorem zdjęć, zajmuje się produkcją filmów. Pracuję w biurze od 10:00 do 19:00, zwykle jest w nocy. Spotykamy się rano, a kiedy on wraca z pracy, więc mało śpię - zasypiam o drugiej lub trzeciej rano.

Jeszcze przed spotkaniem z Żenią wynająłem mieszkanie z przyjacielem w Novoslobodskaya i on się ze mną zamieszkał. Teraz myślimy o odejściu, bo zamierzamy się pobrać. Nie złożyliśmy jeszcze wniosku, ale zrobimy to wkrótce.

Eugene: Kiedy się poznaliśmy, nie myślałem o ślubie. Wcześniej poznałem dziewczynę przez dwa lata i nie było mowy o ślubie. Potem Polina i ja trochę się pokłóciliśmy, a powodem było to, że miała plany dotyczące rodziny. Pomyślałem o tym, przeceniłem moje wartości i zdałem sobie sprawę, że rodzina jest fajna. Rozumiem, że w naszych relacjach wszystko może się zmienić, ale nie chcę stwarzać podstaw dla problemów. Rodzina to zobowiązanie, które teoretycznie można by podjąć bez małżeństwa, ale nie zadziałałoby ze mną.

Złożyłem Pauline ofertę, gdy byliśmy w Kazaniu. Obejrzeliśmy film „Zadzwoń do mnie po imieniu” i zdałem sobie sprawę, że to był właśnie ten moment, i powiedziałem, co miałem do powiedzenia.

Nadal trzyma listę moich długów przez telefon.

Planowanie budżetu

Paulina: Staraliśmy się utrzymać wspólny budżet i spłacić ogólne wydatki, takie jak karma dla psów i jedzenie, ale nie udało nam się tego robić regularnie w określonym dniu.

Eugene: Nie udało nam się utrzymać wspólnego budżetu, ponieważ wydatki są bardzo różne. Czasami płacimy za siebie.

Paulina: Dlatego mamy osobny budżet. Jeśli idę do sklepu, pytam, czego chce, kupuję jedzenie dla wszystkich i nie proszę o pieniądze. On robi to samo. Ale jeśli zamówimy jedzenie lub pójdziemy do kawiarni, wówczas płacimy za pół lub jedna płaci za drugą, a potem się zmieniamy.

Nadal trzyma listę moich długów przez telefon.. Kiedy mówię, że chcę od niego pożyczyć 20 tysięcy, odpowiada: „Ok, ale musisz mi je zwrócić, bo ja też miałem plany na te pieniądze”. Czasami nie wracam - i przysięgam z powodu tej listy. Pożyczyłem od niego większość pieniędzy, kiedy pojechaliśmy na wycieczkę. Zapłaciliśmy w połowie, a moja pensja nie wystarczyła - łatwiej było mi pożyczyć od niego niż od kogoś innego lub w banku.

Jednocześnie kupuje mi rzeczy, które uważa za niezbędne, płaci za leczenie, jeśli nie mam pieniędzy. Zrobiłbym to samo, gdyby była taka możliwość. To nie są długi.

Eugene: Nie liczę każdego grosza, ale zapisuję duże kwoty, które jej daję, ale w przyszłości sam chciałbym je wydać. Nie lubię opowieści o tym, że mężczyzna zawsze powinien płacić. Oto przykład rodziny mojej siostry: na początku ona i jej mąż zarabiali tyle samo, potem próbował uruchomić swój projekt, a teraz ma tylko małych freelancerów i zasadniczo wychowuje syna, podczas gdy jego siostra pracuje. Jednocześnie z zewnątrz wydaje się, że wszystko jest z nimi w porządku i ta sytuacja im odpowiada.

Paulina: Daję mu też pożyczkę, ale staramy się pożyczać od siebie mniej. Dajemy pieniądze na artykuły gospodarstwa domowego: na zakup żywności, na tankowanie samochodu. Przez pierwsze sześć miesięcy nie zapłacił za mieszkanie i byłem zawstydzony, że to powiedziałem, chociaż już przewoził rzeczy. W pewnym momencie pomyśleliśmy o rozstaniu, a potem pogodziliśmy się, a ja zaproponowałem, że zapłacę mu za mieszkanie. Zgodził się, ale nie zapłacił za czas, który już przeżył. Wciąż mu to przypominam.

Dochód

Paulina: Moja pensja wynosi 55 tysięcy rubli miesięcznie, czasem jest zewnętrznych, około 20 tysięcy miesięcznie, ale tak naprawdę nie myślę o tych pieniądzach. Jego dochód jest nieregularny, ponieważ pracuje na podstawie umowy. Może dziś mieć dużo pieniędzy, ale jutro nic.

Może siedzieć bez pracy, ale w tej chwili nie wydaje pieniędzy, ja je wydaje, a potem zwraca mu się podwójnie. Dostaję stałą pensję, ale jest ona dwa do trzech razy mniejsza niż jego dochód, który może wynosić 50 tysięcy lub 170 tysięcy.

Eugene: Staram się natychmiast zaoszczędzić każdą kwotę, aby zapłacić za mieszkanie i wszelkie niezbędne duże wydatki, takie jak zakup odzieży i naprawa samochodu przy każdym przybyciu pieniędzy. To pozwala ci normalnie żyć, chociaż czasem zdarzają się trudne czasy, kiedy otrzymuję zapłatę później niż obiecano.

Nie rozumiem, dokąd idą pieniądze: wydaje się, że jest ich dużo, ale szybko znikają

Wydatki

Paulina: Za pokój płacimy 15 tysięcy rubli miesięcznie. Zdejmujemy i karmimy psa - kosztuje 8 tys. Mamy dwa samochody, ale prowadzimy jeden i wydajemy na benzynę około 5-10 tysięcy rubli. Wszystko zależy od tego, gdzie poszliśmy. Jeśli w innym mieście, wydatki mogą wzrosnąć. Na produkty wydaje się około 16 tysięcy miesięcznie. Ale trudno mi kontrolować te wydatki: możesz głupio wydać 3 tysiące na jedzenie, a skończy się to za kilka dni, a czasami możesz kupić produkty za 500 rubli i jeść przez tydzień.

Prawie nie kupujemy ubrań, tylko z konieczności, nawet nasze skarpetki są powszechne. Jedyną rozrywką, na którą wydajemy, jest kino, uwielbiamy chodzić do kina. Zajmuje to około 2 tysiące miesięcznie. Ta sama kwota idzie do kawiarni i zamawia pizzę do domu - robimy to trzy do czterech razy w miesiącu.

Mam dużo pieniędzy jadąc taksówką, jeżdżę prawie codziennie. Mieszkam w pobliżu pracy, a podróż kosztuje 120 rubli. Wydaje się to niedrogie, ale kończy się dużą ilością pieniędzy. Podróżowaliśmy dwa razy, postanowiliśmy to robić częściej i wydać na to więcej pieniędzy. Jedziemy do Gruzji, ale jest niesamowicie tania. Wydaliśmy 16 tysięcy na bilety, będziemy mieszkać z przyjaciółmi, planujemy zabrać ze sobą nie więcej niż 10 tysięcy.

Wydaję także na rzeczy do domu, książki i inne rzeczy. Ogólnie nie rozumiem, dokąd idą pieniądze: wydaje się, że jest ich dużo, ale szybko znikają.

Eugene: W grudniu nadal kupowaliśmy plazmę, a ja spędziłem na naprawach samochodów. Mam nadzieję, że w przyszłości będziemy mieć więcej porządku w finansach. Bez planowania nie jest jasne, dokąd poszły pieniądze.

Paulina: Musimy nauczyć się kontrolować wydatki, ponieważ zamierzamy przełożyć ślub, chcemy wziąć ślub pod koniec sierpnia. Początkowo nie chcieliśmy tego świętować, potem postanowiliśmy podzielić się radością z przyjaciółmi i rodzicami - chcemy zorganizować prowizoryczną imprezę w małym pokoju, sami przyniesiemy muzykę. Idealnie chcielibyśmy zmieścić się w 100 tysiącach rubli - tylko napoje i świeże powietrze. Nie muszę kupować sukienki - zrobię sobie garnitur. Po ślubie chcemy pojechać do Holandii - będzie też niedrogo.

Chcemy zacząć żyć osobno. Przyjaciel zamierza teraz studiować w Europie i być może zostaniemy w tym samym mieszkaniu. Myśleliśmy o hipotece, ale wynajem jest bardziej opłacalny, bank będzie musiał zapłacić 80-112 tysięcy. Przypuszczam, że po ślubie będziemy mieli budżet na ogólne potrzeby, ale część pieniędzy pozostanie z nami.

Obejrzyj wideo: WESOLE CHLOPAKI. . .niech zyje mloda para (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Budżet rodzinny, Następny Artykuł

Mind Games: 5 książek o kultywowaniu geniuszu
Chmura wiedzy

Mind Games: 5 książek o kultywowaniu geniuszu

„Genius: The Natural History of Creativity” Brytyjski naukowiec Hans Eisenck, autor testu IQ, balansuje na granicy psychopatologicznych cech twórczych osób i geniuszy. Hans przeprowadził wiele badań i doszedł do pewnych wniosków. Po pierwsze, tylko w 15% przypadków genialność wiąże się ze zmianami fizjologicznymi.
Czytaj Więcej