Budżet rodzinny

W czym mieszka rodzina, w której żona zarabia więcej

W naszej sekcji „Budżet rodzinny” nadal rozmawiamy o tym, jak różne pary planują swoje dochody i wydatki, uzgadniają obowiązki domowe i oszczędzają pieniądze. W nowym numerze - rodzina, w której żona zarabia więcej niż jej mąż. Ostatnio Ministerstwo Pracy potwierdziło, że mężczyźni otrzymują 28% więcej kobiet. Wicepremier Olga Golodets powiedziała, że ​​średnie wynagrodzenie kobiet w Rosji stanowi 70% wynagrodzenia mężczyzn. Wyjaśniła tę nierówność niewystarczającym poziomem wykształcenia i rozwoju kariery kobiet. Znaleźliśmy rodzinę z Petersburga, w której dochód żony przewyższa zarobki męża około dziesięć razy, i dowiedzieliśmy się, jak ta para ma budżet.


Taya *, 35 lat

szef agencji marketingowej


Dochód:90 000-130 000 rubli

Konstantin *, 32 lata

prywatny mistrz naprawy komputera


Dochód: 15 000–20 000 rubli

* Nazwiska bohaterów uległy zmianie.

Główne wydatki


Płatności za media

9 000–12 000 rubli

Odżywianie

24 000–30 000 rubli

Koty

4 000 rubli

Kredyt naprawczy

36 000 rubli

Taxi

15 000–20 000 rubli

Odpocznij

10 000–30 000 rubli

Od przyjaźni do ślubu

Taya: Znamy się od 2005 roku dzięki naszej wspólnej imprezie. Przez długi czas byliśmy tylko przyjaciółmi, około pięć lat temu zaczęliśmy być przyjaciółmi, a potem ta przyjaźń przerodziła się w coś więcej.

Konstantin: Możemy powiedzieć, że nasz związek rozpoczął się od propozycji małżeństwa.

Taya: Przez około sześć miesięcy rozmawialiśmy dość blisko, czasem razem jeżdżąc na rowerach i narzekając na swoje życie osobiste.

Konstantin: A potem raz, kiedy Taya mnie czymś zachwyciła, żartobliwie powiedziałem: „Wyjdź za mnie!”

Taya: W ten sposób znalazł się w najbardziej bolesnym miejscu. Młody człowiek, którego spotkałem w tym czasie przez cztery lata, nic takiego nie powiedział. Już miał się do mnie przenieść, ale sprawy nie wykraczały poza rozmowę.

Konstantin: Zaczęliśmy rozmawiać o tym, jaki ślub będziemy mieli. Nie było to poważne, ale przez przypadek dowiedzieliśmy się, że w tej kwestii idealnie do siebie pasujemy. Mamy taki sam pogląd na to, co może się wydarzyć na weselu, kiedy i gdzie powinien się udać.

Taya: Wybraliśmy rok, dzień, dzień tygodnia, styl, liczbę gości, omówiliśmy listę osób, do których zadzwonimy. Kolejny miesiąc żartowaliśmy o ślubie i w tym czasie zerwałem z tym młodym mężczyzną, który nie chciał się do mnie przeprowadzać, i zacząłem spotykać się z Kostyą. A miesiąc później się spotkaliśmy.

Konstantin: Wtedy nie miałem wyboru. Rodzice sprzedawali mieszkanie, aw Tai można było po prostu żyć.

Dochód

Konstantin: Przez długi czas pracowałem na policji. Tam miałem pensję w wysokości 50 tysięcy rubli, a to już było dobre. Praca jest naprawdę trudna, szczególnie psychologicznie. Uważam, że pracownicy potrzebują pomocy i wsparcia, ale jest odwrotnie. Policja naprawdę ma wiele różnych testów psychologicznych i kontroli, ale to wszystko na pokaz. Jakoś zostałem przetestowany, miałem trudny okres w moim życiu. Zrozumiałem, że jeśli szczerze odpowiem na pytania, po prostu mnie zwolnią. Potem zapytałem naszego psychologa, co by się stało, gdyby okazało się, że mam skłonność samobójczą. Spojrzała na mnie zaskoczona i powiedziała, że ​​po prostu da mi nową czystą kartkę papieru i poda odpowiedzi.

Wielu udaje się na policję, aby znaleźć pomysł. Po 15 latach służby możesz dostać mieszkanie, ale jest wiele niuansów. Kolejka jest zaplanowana na wiele lat. Wynajęto ci mieszkanie, państwo po prostu za to płaci. Jeśli zrezygnujesz przed przejściem na emeryturę, zostaniesz eksmitowany. Mój przyjaciel dostał mieszkanie, a potem musiałem starać się nie być w tej linii. Mieszkanie jest okropne i wydaje mi się, że gdyby przez te wszystkie lata pracował gdzie indziej, kupiłby kilka z nich przez długi czas.

Kilka miesięcy temu rzuciłem: gotowanie. Kilka razy wydawało mi się, że tutaj jest trochę więcej - i mogę to zrobić, aby wszystko działało dobrze zgodnie z moją linią, ale wszystko spoczywa na innych ludziach. Ponadto, zgodnie z prawem, miałem prawo podróżować za granicę, w praktyce nikt nie podpisał dla mnie raportu z podróży. Rodzice mojej żony mieszkają w Niemczech, chciałem ich zobaczyć i wyjechałem bez pozwolenia. Po zwolnieniu powinni byli mi zapłacić przyzwoitą kwotę, ale ostatniego dnia pracy dowiedziałem się, że to nie ja przestałem, ale zwolnili mnie na te wycieczki. Taya nie tylko wspierała mnie w tej decyzji, ale nalegała na nią przez długi czas. Widziała, w jakiej otchłani psychologicznej ta praca mnie pogrążyła, zauważyła, jak się zatracam.

Teraz jestem bez pracy, jest tylko wolny strzelec za 15-20 tysięcy miesięcznie. Zajmuję się naprawą prywatnego komputera. Mam dość dużą bazę kontaktów, która powstała podczas służby. Często pomagałem kolegom w naprawie ich komputerów domowych, a wielu wciąż dzwoni do mnie stamtąd. Jest też słowo ustne. Istnieje wiele wolnych miejsc na stronach, do których jestem odpowiedni, ale jak dotąd nie otrzymałem zaproszenia. Ostatnio zacząłem zarabiać pieniądze jako tajemniczy klient. Chociaż nie ma dużego zatrudnienia, aktywnie uczę się programowania na „1C”.

Taya: Mam własną agencję marketingową. Moje dochody są różne w zależności od liczby klientów i zamówień, zwykle od 90 do 130 tysięcy rubli.

Pieniądze i rozmowy na temat sprzątania

Taya: Po pierwsze, dyskusja na temat kwestii finansowych była z nami dość nerwowa. My, jako dwaj inteligentni ludzie, nie jesteśmy przyzwyczajeni do mówienia o pieniądzach. Wcześniej omawiałem ten temat tylko z klientami. Nie dzieliliśmy kosztów, ale na zmianę szliśmy do sklepu. Kiedy się zebraliśmy, brak równowagi w naszych wynagrodzeniach był dość silny, ponieważ Kostya był na okresie próbnym w pracy - płacili bardzo mało. Stało się oczywiste, że podczas gdy główne obciążenie finansowe spoczywa na mnie. Wygląda na to, że wypiłem trochę na temat pieniędzy, ale natychmiast otoczył mnie ostrożnie i wyjaśnił, że nie spodziewał się ode mnie gorących obiadów. Pomyślałem: „Cóż, możesz i tak!”

Konstantin: Wszystko to ustabilizowało się na jakiś czas, wpłynęły na nas pewne stereotypy. Ale zbiegło się to tak dobrze, że oboje uwielbiamy rozmawiać, a nie ukrywać się i uciekać przed problemem. Tak więc wszystko było omawiane przy stole negocjacyjnym lub w łóżku negocjacyjnym.

Taya: Następnie podjęliśmy decyzję, kiedy zgromadziła się wystarczająca liczba skarg i oczekiwań. Około 15-17 tysięcy pensji męża poszło na pożyczki, kwota pozostała w okolicach 30 tysięcy. Co więcej, zdecydowaliśmy, że dwa razy w miesiącu dam mu 15 tysięcy, a resztę pieniędzy wydam na siebie. Mamy wspólny budżet na jedzenie, koty, zdrowie, jeśli to konieczne, i rachunki za media. Zdecydowanie muszę zapłacić za taksówkę i jedzenie w kawiarni, ponieważ jest to inwestycja w mój nastrój w pracy. Jeśli nie jeżdżę taksówką ani nie jem w mieście, po prostu nie mam wystarczającej siły, aby coś zrobić.

Konstantin: Radzenie sobie ze stereotypami pomogło, że moja żona jest charyzmatyczna i mądra. Możesz natychmiast zobaczyć od niej, jak fajna jest, a to natychmiast usuwa wiele pytań. W poprzedniej pracy byli nawet zazdrośni.

Taya:Nigdy nie rozmawialiśmy głośno o systemie podziału obowiązków, ale jednocześnie można go prześledzić. Na przykład jestem odpowiedzialny za pranie, a następnie wyjęcie prania z suszarki. Jeśli tego nie zrobię, będzie wisiał tam przez dwa tygodnie, dopóki mój mąż nie skończy czystych ubrań, a on sobie przypomni, że gdzieś wysychają. Jednocześnie nie mogę zwracać uwagi na brudne naczynia, ponieważ Kostya wkłada je do zmywarki. Możemy poświęcić dużo czasu na sprzątanie - jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że sprzątaczka przychodzi co dwa tygodnie. Teraz, w moim towarzystwie, sprawy nie idą tak dobrze, albo mój mąż sprząta, albo jesteśmy razem. Zwykle zgadzamy się: „Pozwól mi umyć kafelek, a ty pozwolisz robotowi odkurzać i wycierać podłogi”. Ale nie jesteśmy aż tak wielcy, a przy dobrej naprawie wystarczy regularnie wycierać kurz.

Konstantin: Nie lubię sprzątać koci toalety. Robi to żona.

Taya: Pierwszy kot był mój i wydawało mi się dziwne powieszenie odpowiedzialności za nią nowemu mężczyźnie w domu. Drugi kot jest już powszechny, ale po obu przypadkach po prostu sprzątam. Ale jeśli nie mam czasu, pytam męża.

Konstantin: W pewnym momencie zdałem sobie sprawę, że moja żona jest twardą bizneswoman i nie ma czasu na dom. Logiczne jest, że i tak ktoś powinien wypełniać obowiązki domowe. Ogólnie rzecz biorąc, przed naszym związkiem byłem pewien, że nie umiem gotować.

Taya: I byłem pewien, że naprawdę lubię gotować, a także chcę i mogę. Okazało się jednak, że cały czas nie mam czasu. Zwykle jadłem w kawiarni lub zamawiałem coś z domu z jedzeniem.

Konstantin: Obowiązki domowe są bardziej na mnie i nie sądzę, że to coś złego. Nawet gdybym zarabiał więcej, ale miałem wolny czas, nadal dużo wykonywałbym prace domowe.

Wydatki

Taya: Mamy duży apartament z dwiema sypialniami. Zimą rachunki za media wynoszą około 12 tysięcy, a latem około 9-10. Kiedyś pokryliśmy ich wynajmowaniem pokoju przyjacielowi, ale nie zrobiliśmy tego z powodu braku pieniędzy: mieszkała tu przez osiem lat i nie chcieliśmy jej opuszczać.

Konstantin: Wydajemy około 6 tysięcy tygodniowo na produkty, czyli od 24 do 30 tysięcy miesięcznie. Staram się kupować jedzenie z tygodniowym wyprzedzeniem, ale w zasadzie okazuje się, że jedziemy do domu do najbliższego sklepu i kupujemy wszystko trzy razy droższe niż w supermarkecie. Korzystamy również z dostawy do domu, gdy zdajemy sobie sprawę, że w ogóle nie mamy czasu.

Taya: Każdego miesiąca spłacamy pożyczkę na naprawy - 36 tys. Wykonaliśmy bardzo dobrą naprawę w całym mieszkaniu, wyrzuciliśmy wszystkie stare i kupiliśmy nowe meble.

Mamy dwa koty, ich jedzenie i toaleta zabierają 4 tysiące. Mam przeznaczoną kwotę na taksówkę, która również pochodzi z budżetu ogólnego, 15-20 tysięcy miesięcznie. Nie mamy samochodu, ciągle przeprowadzam obliczenia i rozumiem, że taniej jest jeździć taksówką.

Nie planujemy rozrywki, wszystko dzieje się spontanicznie. Jeśli w portfelu są pieniądze - przejdź do kina, nie - obejrzymy film w domu. Na wakacjach nie wiemy jak. Zwykle zastanawiamy się, dokąd pójść: na przykład krewni w Erewaniu dzwonili do nas od dawna. Zbieram ostatnie pieniądze, kupujemy bilety w jedną stronę, aby kupić bilety powrotne, gdy znów będą pieniądze. Rozumiem, że od czasu do czasu jako przedsiębiorca muszę płacić sobie wynagrodzenie dyrektora. Nie mogę go zapłacić przez trzy miesiące, a następnie natychmiast powstaje dość duża kwota, którą można gdzieś udać.

Od czasu do czasu chodzę do rodziców w Niemczech i tam można dość tanio kupić przyzwoite ubrania. Mam tam standardowy zakup: kilka spodni, koszul, majtek, skarpet.

Konstantin: Pod tym względem jestem klasycznym, niedojrzałym chłopcem. Wcześniej moja matka kupowała ubrania, ale teraz moja żona.

Taya: Pod względem stylu jest klasycznym administratorem systemu, więc jeśli weźmie czerwono-niebieskie kraciaste koszule i dżinsy, może je nosić przez długi czas.

Konstantin: Nawiasem mówiąc, był to jeden z kluczowych etapów naszego związku. Jeszcze się nie spotkaliśmy, powiedziałem: „Nie wiem, jak się ubrać. Pozwól, że pomogę ci wybrać pewne rzeczy”.

Taya: I nie tylko pomogłem, ale także zasugerowałem fajnego fryzjera. Spojrzała i pomyślała: „Okazuje się, że to przystojny facet!”

Teraz mamy zadanie aktualizacji mojego roweru. Właśnie wyrosłem z mojego. To nie spieszący się krążownik damski i cały czas nie mogę nadążyć za sportową Meridą mojego męża.

Konstantin: Dbam o rowery i nie tylko wyrzucam je na balkon przez całą zimę. Nie wymagają więc dużych inwestycji.

Taya: Pomimo dość przyzwoitych dochodów w Petersburgu wydajemy wszystkie zero. Chociaż jest pożyczka, nie planujemy dużych zakupów. Zaczniemy odkładać na później wszystko związane z rodzeniem dzieci. Jak tylko spłacimy nasze długi i mój mąż znajdzie pracę, chcę przejść badanie i zacząć oszczędzać na poród.

Popularne Wiadomości

Kategoria Budżet rodzinny, Następny Artykuł

Maniak biznesu: Co się stało podczas wakacji - oferty, badania, opinie
Skrzynie

Maniak biznesu: Co się stało podczas wakacji - oferty, badania, opinie

Nicholas Carr: Papierowa książka kontratakuje Pogłoski o śmierci papierowych książek są bardzo przesadzone - tym razem dowodzą tego pomysłu liczbami w rękach. Nicholas Carr, autor książki The Shallows: What Internet robi na nasze mózgi, cytuje badanie wykazujące, że w 2012 r. Sześciu na dziesięciu Amerykanów wykazywało brak zainteresowania pozyskaniem czytelnika.
Czytaj Więcej
Business Geek: wizy dla startupów, 104-letni bloger, skandal z Durovem i inne hity tygodnia
Skrzynie

Business Geek: wizy dla startupów, 104-letni bloger, skandal z Durovem i inne hity tygodnia

Nikolay Durov: Relacje byłego rzecznika VKontakte Vladislava Tsyplukhina z bratem Kremla założyciela VKontakte Pavlem Durovem Nikolayem na jego stronie w mediach społecznościowych, komentując publikację w VKontakte na temat współpracy VKontakte z Vladislavem Surkovem, zasugerował, że poprzedni rzecznik spółki Vladislav Tsyplukhin mógł prywatnie współpracować z Kremlem.
Czytaj Więcej
„Yandex.Book”: 7 powodów udanego uruchomienia wyszukiwarki
Skrzynie

„Yandex.Book”: 7 powodów udanego uruchomienia wyszukiwarki

Dmitry SOKOLOV-MITRICH Zastępca redaktora naczelnego czasopisma „Russian Reporter” stał się centrum władzy Czy wiesz, jak rodzi się tajfun? Jest punkt wirowy, a następnie ziarnko piasku na ziarnko piasku, kropla na kroplę, zamienia się w huragan wielkiego podnoszenia. Oto typowa historia o tym, jak pierwsze strzały pojawiły się w przyszłym imperium poszukiwań, jak stwierdziła Ilya Segalovich: „Jeden chłopiec pracował w Akapit i miał bezdomnego przyjaciela, Wołodię Iwanow.
Czytaj Więcej