Liczby pierwsze

Ile kosztuje ładowanie telefonu i głaskanie koszuli

Kiedy otrzymujemy miesięczny rachunek za prąd, rzadko zastanawiamy się, ile energii elektrycznej zużywa każde urządzenie. Życie wokół postanowiło dowiedzieć się, ile kosztuje naładowanie telefonu lub komputera, ile kosztuje ugotowanie czajnika lub podgrzanie obiadu w kuchence mikrofalowej. A ekspert firmy energetycznej powiedział nam, jak oszczędzać prąd i pieniądze.

Ile wydają Twoje urządzenia rocznie?

Szacowane roczne wydatki na podstawie taryfy jednolitej
5,38 rubla za kWh (wprowadzony w Moskwie 1 lipca 2016 r.)

Suszarka do włosów

Moc: 900 watów

Zastosowanie: Możesz spędzać około 15 minut dziennie na stylizacji i suszeniu włosów oraz zużywać 82 kWh rocznie

Koszt: 441 rubli

Pralka

Moc: 920 watów

Zastosowanie: pralka nie jest używana codziennie, ale wciąż dość często; wyszliśmy z faktu, że kasuje się 220 dni w roku, a każde mycie zajmuje 80 minut, wówczas roczne koszty wyniosą 270 kWh

Koszt: 1 453 rubli

Lodówka

Moc: 250 watów

Zastosowanie: zużycie energii przez lodówkę zależy od wielkości komór i klasy efektywności energetycznej; ponadto lodówka nie zamraża stale żywności, ale okresowo przechodzi w tryb uśpienia. W oparciu o te czynniki nowoczesna lodówka może zużywać około 290 kWh rocznie

Koszt: 1560 rubli

Mikrofalówka

Moc: 800 watów

Zastosowanie: śniadanie lub kolację można ugotować średnio w sześć minut, a następnie zużyje się 29 kWh rocznie

Koszt: 156 rubli

Czajnik

Moc: 2000 watów

Zastosowanie: czajnik podgrzewa litr wody w ciągu trzech minut; jeśli pijesz herbatę rano i wieczorem, zużyjesz 73 kW⋅h rocznie

Koszt: 392 rubli

Odkurzacz

Moc: 1500 watów

Zastosowanie: jeśli czyścisz mieszkanie przez pół godziny raz w tygodniu, to 39 kWh

Koszt: 210 rubli

Żelazko

Moc: 2000 watów

Zastosowanie: szybkie prasowanie koszuli lub sukienki zajmie dziesięć minut, z czego żelazko nagrzewa się tylko o połowę; jeśli zmieniacie rzeczy każdego dnia tygodnia, to 43 kW⋅h będzie zużywane rocznie

Koszt: 233 ruble

Telewizor

Moc: 80 watów

Zastosowanie: jeśli codziennie oglądasz kilka odcinków swojego ulubionego serialu lub jednego filmu, zużywa się 58 kW⋅h rocznie

Koszt: 314 rubli

Lampa stołowa

Moc: 9 watów

Zastosowanie: lampa stołowa z energooszczędną lampą, która jest używana około czterech godzin dziennie w ciemności i prawie nie włącza się latem, zużyje tylko 10 kWh rocznie

Koszt: 52 ruble

Laptop

Moc ładowarki: 45 watów

Zastosowanie: jeśli korzystasz z laptopa przez cztery godziny dziennie, 65 kW⋅h zostanie zużyte rocznie

Koszt: 350 rubli

Telefon komórkowy

Moc: 5 watów

Zastosowanie: jeśli raz dziennie pozostawisz smartfona na ładowanie przez półtorej godziny, wtedy zużyjesz nieco mniej niż 3 kWh rocznie

Koszt: 15 rubli

Porównanie cen

Wzięliśmy najtańszy produkt z naszej listy - ładowanie smartfona za 15 rubli rocznie - i porównaliśmy, ile więcej trzeba zapłacić za działanie innych urządzeń elektrycznych.

Ładowanie smartfona kosztuje 15 rubli rocznie


LAMPA BIURKOWA = 3 smartfony

MIKROFALA = 10 smartfonów

ODKURZACZ PODCIŚNIENIOWY = 14 smartfonów

Żelazko = 16 smartfonów

TV = 21 smartfonów

Jak oszczędzać prąd?


Jeśli nie mieszkasz w nowym budynku, pierwszą rzeczą, którą musisz zacząć oszczędzać energię, jest wymiana przewodów. Stare okablowanie wykonane z drutów aluminiowych może powodować straty energii elektrycznej nawet do 10%. Nowe kable z miedzianymi przewodnikami i dużym przekrojem rozwiążą ten problem. Jeśli takie działania na dużą skalę nie są planowane, warto sprawdzić wszystkie połączenia w miejscach zainstalowanych gniazd, przełączników. Ich praca powinna być jasna, bez opóźnień, bez ogrzewania.

Zobacz, jakich żarówek używasz. Oszczędzanie energii nie jest tak skuteczne, jak mówią w reklamie. Te, które są sprzedawane w sklepach za maksymalnie 300 rubli, nie spełniają określonych wymagań i często są fałszywe. Lepiej jest wymienić żarówki w mieszkaniu na żarówki LED: są one znacznie bardziej wydajne i jednocześnie dają miękkie światło, które nie męczy wzroku.

Odłącz urządzenia. „Ciche” odbiorcy energii elektrycznej to wszystkie urządzenia w trybie uśpienia. Może to być komputer, laptop, kuchenka mikrofalowa. Wyłącz je bezpośrednio z sieci, pomoże to zaoszczędzić do 5% całej zużytej energii elektrycznej.

Używaj zmywarek lub pralek w nocy od 23:00 do 7:00, ponieważ taryfa w tej chwili jest niższa niż w ciągu dnia i możesz osiągnąć realne oszczędności. Jednak w tym celu należy spełnić dwa warunki wstępne: należy zainstalować liczniki dw taryfowe, a same urządzenia elektryczne muszą spełniać klasę energetyczną co najmniej „A”.

Opuszczając pokój, musisz wyłączyć światło tylko wtedy, gdy wychodzisz na dłuższy czas. Jeśli stale włączasz i wyłączasz światło przy każdym wyjściu i szybko wracasz, zużycie energii, wręcz przeciwnie, wzrasta: po włączeniu lamp potrzeba więcej energii niż podczas kolejnych prac.

Alexander Kotov

elektryk, specjalista ds. instalacji elektrycznych i urządzeń pomiarowych Enargys.ru


Opracowano na materiale: Julia Jelcynowa, Jurij Bołotow, Anna Sokołowa

Obejrzyj wideo: CES 2019 #3: poduszka z ogonem, rudy Klawiter, suszarka Sary bez Sary i afera Huawei (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Liczby pierwsze, Następny Artykuł

6 niezwykłych Olivier
Przepisy szefa kuchni

6 niezwykłych Olivier

Ani jeden świąteczny stół nie jest kompletny bez głównej sałatki świątecznej Olivier. Zebraliśmy wybór sześciu niezwykłych przepisów na tradycyjną sałatkę, aby nieco urozmaicić klasyczne danie. Olivier z krabem i czerwonym kawiorem szefa kuchni restauracji Food Embassy Składniki: Kiszony ogórek - 20 g Świeży ogórek - 20 g Jajko kurze - ½ szt.
Czytaj Więcej
Makaron warzywny
Przepisy szefa kuchni

Makaron warzywny

Siergiej Besedin, szef kuchni kawiarni i sklepu Gorod-Sad, urodził się 20 czerwca 1986 r. W mieście Dmitrow w obwodzie moskiewskim. Unlearned w Dmitrov College z dyplomem z mechaniki samochodowej. Ponadto w 2004 roku ukończył kursy w Moskiewskim Kolegium Biznesu z dyplomem kulinarnej czwartej klasy, ale ostatecznie przeniósł się do Moskwy sześć lat temu.
Czytaj Więcej
W okolicy Burger Life
Przepisy szefa kuchni

W okolicy Burger Life

W ubiegłym tygodniu w restauracjach Burger Heroes pojawiło się nasze charakterystyczne życie wokół burgera, którego możesz spróbować do 6 grudnia. Mówimy ci, jak gotować w domu. Burger Life around Burger Heroes przepis szefa kuchni Piotr Rabchevsky Nadzienie grzybowe Składniki Gotowane borowiki - 700 g Rafinowana czerwona cebula - 200 g Olej roślinny - 50 g Śmietanka 22% zawartości tłuszczu - 300 g Świeży rafinowany czosnek - 4 g Sól - 3 g Czarna mielona pieprz - 1 g Przygotowanie Grzyby Porcini oczyścić z piasku, spłukać i gotować w osolonej wodzie przez 30-40 minut, usuwając pianę.
Czytaj Więcej
 Trzy przepisy na chude owsianki
Przepisy szefa kuchni

Trzy przepisy na chude owsianki

Najczęściej przyzwyczajamy się do jedzenia owsianki rano, ale w rzeczywistości może to być pełne i ciekawe danie główne na lunch i kolację. Poprosiliśmy szefów kuchni moskiewskich restauracji o podzielenie się z nami przepisami na różne chude kaszki, z którymi możesz zacząć eksperymentować ze zbożami. Owsianka z soczewicą z warzywami na parze szefa kuchni restauracji Ruski Alexander Volkov-Miedwiediew Składniki na 4 porcje: Soczewica sucha - 250 g Marchew - 70 g Cebula - 70 g Łodyga selera - 70 g Suszone pomidory - 100 g Rukola - 10 g Śmietana: Korzeń selera - 50 g Ziemniaki - 50 g Cebula - 50 g Marchewka - 50 g Bulion warzywny - 100 g Sposób przygotowania: Soczewica jest prawie gotowana do zagotowania w bulionie warzywnym.
Czytaj Więcej