Finanse

Na co zwrócić uwagę przy zakupie biletów bezzwrotnych

Dwa lata temu nieodwołalne bilety lotnicze zaczęły być sprzedawane w Rosji. Wcześniej pasażerowie mieli prawo anulować lot nie później niż 24 godziny przed odlotem i otrzymać zwrot pieniędzy za bilet (w przypadku odwołania w mniej niż jeden dzień linia lotnicza wstrzymała opłatę w wysokości do 25% kwoty zapłaconej za bilet) oraz wszelkie ryzyko odmowy przez pasażera podróż samolotem została uwzględniona w taryfie, co spowodowało wzrost ceny biletów. Wtedy na rynku pojawiły się elastyczne taryfy - bez bagażu i możliwości zwrotu lub wymiany. Wprowadzenie takich taryf pomogło obniżyć średnią cenę biletu lotniczego klasy ekonomicznej na trasach krajowych średnio o jedną czwartą. Nowe zasady przyczyniły się również do rozwoju tanich linii lotniczych, które sprzedają wyłącznie bilety niepodlegające zwrotowi i częściowo utrzymują niskie ceny. To prawda, że ​​takich biletów nie należy przyjmować, jeśli nie zdecydowałeś jeszcze o dokładnej dacie podróży i obawiasz się, że okoliczności mogą uniemożliwić odlot.

Oksana Lugovaya, dyrektor biura obsługi klienta OneTwoTrip, powiedziała firmie Life, o ile bardziej opłacalne jest przyjmowanie bezzwrotnych biletów, i w których przypadkach można je jeszcze zwrócić.

Jak znaleźć taryfę

Cena każdego biletu składa się z dwóch części: taryfy, a także opłat i podatków. Te ostatnie oznaczają opłaty lotniskowe za obsługę naziemną samolotów - są to paliwo, ubezpieczenie i opłaty za obsługę. Tak więc, jeśli zmienia się cena paliwa, zmienia się cena biletu. Opłata za przejazd to koszt lotu ustalonego przez linię lotniczą. To zależy od długości trasy, klasy rezerwacji i sezonu.

Aby dowiedzieć się o taryfie, przeczytaj zasady transportu: jeśli zobaczysz zwrot „BILET JEST NIEZWROTNY”, wówczas zwrot biletu bez uzasadnionego powodu nie powiedzie się. Ponadto możesz skoncentrować się na wyrażeniu „GDZIE TARGOWA NIE JEST ZWROTEM ZWROTU. W TYM PRZYPADKU OPŁATY YQ / YR SĄ RÓWNIEŻ NIEZWROTNE”, gdzie „YQ / YR” to oznaczenie stawek. Oznacza to, że jeśli opłata za bilet nie podlega zwrotowi, podatki również nie podlegają zwrotowi. Niemożność wymiany jest oznaczona zwrotem „ZMIANY NIE DOPUSZCZONE”.

Aeroflot ma dwie bezzwrotne taryfy: promocyjną i ekonomiczną. S7 nie będzie w stanie zwrócić wszystkich biletów sprzedawanych po stawce podstawowej, w tym w klasie Economy Basic i Business Basic. UTair sprzedaje bezzwrotne bilety w klasie ekonomicznej, ale nie we wszystkich kierunkach, i są ważne tylko w okresie promocji. A Ural Airlines sprzedaje bilety bezzwrotne po promocyjnych cenach. W przeciwieństwie do rosyjskich, zagraniczni przewoźnicy lotniczy nie wprowadzają stałych taryf bezzwrotnych: zwykle sprzedają te bilety w okresie promocji i sprzedaży. Zasada ta nie dotyczy tylko tanich linii lotniczych, z których większość nie zezwala na wydawanie biletów.

Ile tańsze bezzwrotne bilety

Większość linii lotniczych oferuje zwrotne i bezzwrotne taryfy dla klasy ekonomicznej i biznesowej. Pasażer może kupić bilet powrotny w klasie ekonomicznej lub może nie podlegać zwrotowi w klasie biznes, a drugi może kosztować dwa razy więcej.

Bilety zwrotne i bezzwrotne w tej samej klasie nie będą się różnić niczym oprócz ceny. Na przykład bilet w kierunku Moskwy - Berlina bez możliwości zwrotu Aeroflotu sprzedaje za 11 103 rubli. Za 13 323 ruble możesz kupić dokładnie ten sam bilet powrotny, jednak za sam zwrot będziesz musiał zapłacić kolejne 50 euro. Bilet z możliwością zwrotu bez dodatkowych kosztów kosztuje 29 973 rubli.

Firma UTair oferuje zakup bezzwrotnego biletu Moskwa - Soczi w standardowej klasie ekonomicznej za 8 485 rubli oraz dokładnie taki sam bilet, ale z możliwością zwrotu (elastyczny w klasie ekonomicznej) za 9 985 rubli. Za zwrot biletu będziesz musiał zapłacić od 30 do 45 euro, w zależności od tego, kiedy dokładnie zwrócisz bilet: 24 godziny przed wylotem lub później.

Tanie linie lotnicze, w tym rosyjska Pobeda, sprzedają wyłącznie bilety bezzwrotne, co należy wziąć pod uwagę przy planowaniu podróży. W tym samym czasie linia lotnicza pozwala na zmianę nazwiska pasażera na bilecie za 4 tysiące rubli.

Jak zwrócić bilet powrotny

Aby zwrócić bilet, skontaktuj się z pomocą techniczną i jasno sformułuj prośbę. Czasami klient mówi, że chce wymienić bilet, podczas gdy w rzeczywistości chce go zwrócić. Są to dwie duże różnice, a anulowanie takich operacji jest niemożliwe.

Zwrot biletów podlega zasadom taryfy, a każda linia lotnicza ma własny system grzywien, a koszt zwrotu biletu i usługi wymiany różnych taryf w ramach tej samej klasy usług może się różnić. Ponadto wysokość kar różni się w zależności od tego, kiedy dokładnie otrzymasz bilet: im bliżej wyjazdu, tym więcej trzeba zapłacić, czasami nawet do 25% kosztu biletu. Z reguły terminem zwrotu biletów jest moment odprawy na lot lub czas odlotu, w przeciwnym razie uznaje się, że pasażer nie pojawił się w locie i nie będzie w stanie zwrócić biletu.

Często, aby zwrócić lub wymienić bilet, musisz udać się do biura sprzedaży, ale niektóre linie lotnicze nadal pozwalają ci zdalnie zwrócić bilet - tutaj znowu każdy ma swoje zasady i lepiej je wcześniej poznać.

Kiedy mogę zwrócić bezzwrotny bilet?

Możesz zwrócić pieniądze za bezzwrotny bilet, ale tylko w ostateczności. Mogą być dwa powody. Po pierwsze: jeśli pasażer lub ktoś z bliskich krewnych, z którymi miał latać, zachorował lub zmarł. W tym celu, aby otrzymać odszkodowanie, konieczne będzie dostarczenie przewoźnikowi lotniczemu dokumentów potwierdzających niemożność lotu i zgłoszenie odmowy przed zakończeniem rejestracji na lot.

Należy jednak pamiętać, że dla wielu zagranicznych linii lotniczych odmowa z przyczyn medycznych nie stanowi powodu do mimowolnego powrotu. Wynika to z faktu, że praktycznie wszyscy Europejczycy ubezpieczają swoje życie, co oznacza, że ​​w przypadku nieprzewidzianych okoliczności firma ubezpieczeniowa pokryje koszty nieudanego lotu.

Drugi powód dotyczy naruszenia przez linię lotniczą warunków umowy przewozu. Takim naruszeniem może być na przykład duże opóźnienie lub odwołanie lotu. Czas trwania tego opóźnienia może się różnić - koniecznie zapoznaj się z regulaminem linii lotniczej. Tak więc wyżej wymieniona firma Victory zwróci pieniądze za bilet tylko wtedy, gdy lot zostanie opóźniony o co najmniej cztery godziny. W każdym razie ostateczną decyzję o zwrocie takiego biletu podejmuje przewoźnik.

Popularne Wiadomości

Kategoria Finanse, Następny Artykuł

Burger Heroes otwarto na placu Triumfalnaya
Ciekawe

Burger Heroes otwarto na placu Triumfalnaya

Na placu Triumfalnaya w jednym ze szklanych pawilonów naprzeciwko wyjścia z metra otwarto burgera Heroes Burger - piąta instytucja sieci. O tym życiu wokół opowiedział swoim przedstawicielom. Nowi właściciele burgerów Heroes Burger, a są nimi twórcy projektu Gyros For Heroes, Igor Podstreshny i ​​Olga Korneeva, zostają uruchomieni przy udziale partnera Teahouse # 1 i przy wsparciu Local Food.
Czytaj Więcej
Irlandzki pub O'Donoghue został otwarty na ulicy Piatnickiej
Ciekawe

Irlandzki pub O'Donoghue został otwarty na ulicy Piatnickiej

Nowy pub z Pub Life Group (Lion's Head Pub, The Tipsy Pub, Tap & Barrel Pub, Punch & Judy Pub), o nazwie O'Donoghue's na cześć jednego z najstarszych pubów w Irlandii, został otwarty na ulicy Pyatnitskaya. O tym życiu wokół opowiedzieli przedstawiciele instytucji. O'Donoghue's Adres: st. Pyatnitskaya, 29 CZAS OTWARCIA: od 12:00 do 23:45 Przekąski Pikantne skrzydła - 495 rubli Quesadilla z kurczakiem - 395 rubli Glazurowane żebra dzika - 585 rubli Nachos Chili - 495 rubli Burgery Burger z marmurkową wołowiną - 525 rubli Burger z jagnięciną - 525 rubli Steki Filet mignon z papryką i kolendrą - 825 rubli Kruche steki wieprzowe z domowym kawiorem bakłażanowym - 725 rubli Pomysł: dublińska nazwa nowej moskiewskiej O'Donoghue istnieje od 1789 roku i jest jednym z najbardziej znanych pubów muzycznych na świecie, więc autorzy projektu postanowili przenieść tę specjalność fiku do nowej lokalizacji.
Czytaj Więcej
Ludzie w mieście: kto uprawia nordic walking?
Ciekawe

Ludzie w mieście: kto uprawia nordic walking?

Rower i bieganie w Moskwie już się zakorzeniły, ale niewielu słyszało o nordic walking - ludzie z kijkami spacerującymi po parku w pośpiechu wyglądają co najmniej dziwnie w oczach otaczających ich osób. A jednak w ciągu zaledwie kilku miesięcy w mieście otwarto kilka szkół, w których wszyscy uczą się bezpłatnego nordic walking: w Parku Gorkiego, Sokołnikach, Izmailovsky, Fili i Serebryany Bor.
Czytaj Więcej
Na ulicy Kazańskiej otworzy się bar 26/27
Ciekawe

Na ulicy Kazańskiej otworzy się bar 26/27

Na ulicy Kazańskiej, w miejscu kawiarni Smalldouble, otworzy się bar 26/27. O tym życiu wokół opowiedzieli przedstawiciele instytucji. Koncepcja miejsca zmieni się całkowicie, chociaż zespół pozostał ten sam. Założycielami nowego baru są Stanislav i Daria Alexandrova (Smalldouble, Julia Child Bistro) i Alexander Avakumov, współzałożyciel grupy reklamowej SOWA i biznesmen Sergey Krasnyakov, którzy postanowili wesprzeć projekt.
Czytaj Więcej