Pytanie robocze

Czy powinienem przyjąć ofertę pracy, jeśli nie jest to wymarzona praca?

Z pomocą ekspertów Life wokół nadal znajduje odpowiedzi na pytania robocze. Tym razem dowiedzieliśmy się, czy przyjąć ofertę pracy, jeśli nie jest to dokładnie to, co chciałbyś zrobić.


Anna Burova

Dział doradztwa personalnego ManpowerGroup Rosja i WNP

Warto zaakceptować taką ofertę, jeśli praca pozwoli ci zdobyć nowe doświadczenie, umiejętności lub linię w CV, która poprowadzi Cię do wymarzonej pracy. Na przykład nie miałeś doświadczenia w branży modowej, a oferowany wakat daje ci możliwość rozpoczęcia pracy tutaj jako asystent kupującego. Bardzo często nie docenia się pośrednich kroków w kierunku odległego celu. Dotyczy to szczególnie młodych ludzi. Marzą o zostaniu prezesem dużej korporacji, nie zdając sobie sprawy, że najpierw trzeba zmienić co najmniej siedem stanowisk.

Kolejny przykład, gdy wyjątkowi specjaliści wchodzą na rynek i jednocześnie otrzymują kilka atrakcyjnych ofert (wynagrodzenie, premie, pakiet socjalny itp.), Ale nie pozostawiają wrażenia, że ​​wszystkie oferty nie są bardzo interesujące, są powtórzeniem tego, co minęło z punktu widzenia zadań lub konsolidacji w branży, w której pracował przez ostatnie 10 lat. W takim przypadku bardzo ważne jest przeanalizowanie, czy nowa praca przynosi dodatkowe korzyści. Na przykład istnieje wyjątkowa szansa na awans po szczeblach zarządzania lub zdobycie doświadczenia w zarządzaniu dużym zespołem. Lub zostań menedżerem projektu międzyfunkcyjnego i współpracuj z kolegami z odległych jednostek. Lub istnieje wyjątkowa szansa dołączenia do międzynarodowego zespołu w tym samym czasie, co koledzy z biur w Europie, Azji i Australii. W każdym razie ocena wniosku powinna uwzględniać twój długoterminowy cel kariery i niezbędne kroki do jego osiągnięcia.

Bardziej pesymistycznym przypadkiem jest sytuacja, w której musisz zgodzić się na pracę, ponieważ poszukiwania ciągną się i finansowa poduszka się skończyła. Co dziwne, ostatnio menedżerowie wysokiego szczebla są coraz bardziej zmuszani do znoszenia mało interesującej pracy. Dla nich nie zawsze jest to kwestia pieniędzy. Czasami wynika to z terminu poszukiwania pracy. Coraz częściej łowcy głów nie chcą odbierać życiorysów menedżerów, którzy są bezrobotni od ponad roku. Rynek kandydatów na stanowiska kierownicze jest przegrzany. Menedżerowie znoszą fakt, że proponowane stanowisko, wynagrodzenie, system premiowy są dalekie od ideału i idą do pracy, aby nie znaleźć się wśród osób, które były bez pracy od dłuższego czasu. W tym przypadku ważne jest, aby nie przechodzić do drugiej skrajności - aby nie popsuć swoich osiągnięć pracą, która przeczy wszelkim wcześniejszym doświadczeniom i nie mieści się w logice rozwoju zawodowego.

Jeśli nie podoba ci się ta praca, ale obiecujesz dużo pieniędzy, zachowaj szczególną ostrożność: nie zarobisz wszystkich pieniędzy, istnieje ryzyko w pogoni za wynagrodzeniem, że zostaniesz zwolniony z pracy, marnując czas nie na rozwój zawodowy i rozwój, ale na uzyskanie dobrej pensji. Po pewnym czasie będziesz musiał konkurować z tymi, którzy okażą się bardziej wykwalifikowani, z wyraźnym kierunkiem rozwoju w karierze zawodowej, z ciekawym doświadczeniem itp. W młodości pieniądze często wydają się panaceum na wszystkie dolegliwości. I dopiero w wieku dorosłym pojawia się zrozumienie, że dostępność wymarzonej pracy zależy od tego, ile zainwestowałeś w rozwój kariery zawodowej i poruszanie się małymi, ale sprawdzonymi krokami.


Ekaterina Firsova

Parallels Menedżer HR

Zdarza się, że kandydat bardzo długo szuka pracy. Skończyły się pieniądze, jest niepewność i chęć przyjęcia pierwszej oferty, która się pojawia, nawet jeśli praca nie jest podobna. Lub kolejny strach - duża przerwa w pracy. Wszystko to można zrozumieć, ale niestety bardzo rzadko taka praca przynosi radość i dobre wyniki. Moim zdaniem musisz szukać, aż znajdziesz pracę, która jest dla Ciebie wyjątkowo interesująca, i spędzać cały swój wolny czas podczas poszukiwania samokształcenia i rozwoju. A jeśli już zgadzasz się na ofertę pracy, zdecydowanie musisz znaleźć w niej korzyści, tylko dzięki temu podejściu możesz osiągnąć skuteczność i odnieść sukces w nowym miejscu.


Elena Sergeevna Yakhontova

Profesor, Katedra Ładu Korporacyjnego, RANEPA

Do tego problemu należy podchodzić racjonalnie, a sen zawsze jest czymś irracjonalnym. Żyjąc w praktycznym świecie, trzeba kierować się zdrowym rozsądkiem. Jeśli ktoś jest bardzo poszukiwany i pracodawcy o niego walczą, może odrzucić tę ofertę, zdając sobie sprawę, że nie otrzyma oferty swoich marzeń dzisiaj lub jutro i już zrobił wiele rzeczy. Jeśli dana osoba nic nie zrobiła, nie jest bardzo poszukiwana, a jej marzenie jest abstrakcyjne, to oczywiście musisz podjąć pracę, która już istnieje. Ale nie powinieneś rezygnować ze swoich marzeń. Ponieważ podejmując tę ​​lub inną pracę, człowiek nie staje się niewolnikiem. Po prostu dostaje okazję do zarobienia pieniędzy na swoje istnienie, a także zdobyć niezbędne doświadczenie, aby zbliżyć się do swojego marzenia. Dlatego oczywiście w większości przypadków musisz zaakceptować taką propozycję i zacząć działać.

Powód, dla którego musisz zgodzić się na pracę, jest następujący: musisz zarabiać pieniądze. Dlatego lubisz lub nie lubisz tej pracy - musisz ją wziąć, ludzie pracują, jak w Biblii: swój chleb zarobisz na pocie twarzy. Nie robi się tego ze względu na zainteresowanie, ale po prostu w celu utrzymania siebie i swojej rodziny. Czasami po prostu nie ma innej pracy - to się zdarza. Dopóki ktoś się tego nie dowie, nikt nie zaoferuje mu niczego innego. Musisz zacząć od tego, w przeciwnym razie pójdziesz cały czas obrażony i niezadowolony. Z tego powodu racjonalne podejście i zdrowy rozsądek w tym względzie zdecydowanie pomagają.


Cover: Victoria Boyko

Obejrzyj wideo: Pytanie o zarobki - jak sobie z nim poradzić? (Grudzień 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Pytanie robocze, Następny Artykuł

Hostel „House Off” zamyka i sprzedaje meble
Ciekawe

Hostel „House Off” zamyka i sprzedaje meble

Hostel „Off House” na kanale Griboedov, 7 zamyka. Od 10 września do 15 września właściciele, którzy również prowadzą sklep z odzieżą vintage Off, organizują sprzedaż mebli i detali wewnętrznych. Będzie można kupić absolutnie wszystkie rzeczy, z których korzystali goście hostelu: od łóżek piętrowych i szaf po popielniczki i kubki.
Czytaj Więcej
Jak to działa: oszust banku
Ciekawe

Jak to działa: oszust banku

Kto zajmuje się szumowaniem W Moskwie jest około 10-15 poważnych grup, nikogo nie znam, ale nie sądzę, że są to odmrożeni bandyci lub gopnicy. Chociaż być może po prostu oceniam sam. W każdym razie mamy firmę intelektualną, dlatego osoby z wykształceniem inżynieryjnym lub programiści są bardziej zaangażowani w karty - ogólnie rzecz biorąc, inteligencja techniczna.
Czytaj Więcej