Sport

Jak żyje pierwsza drużyna piłkarska Niżny Nowogród

Historia futbolu amerykańskiego w Rosji ma nieco mniej niż trzydzieści lat - pierwsze drużyny powstały w ZSRR, pod koniec lat osiemdziesiątych. Przez długi czas ten sport był uważany za egzotyczny w Rosji, ale w ostatnich latach zainteresowanie nim wzrosło. Otwarte są media poświęcone wyłącznie futbolowi amerykańskiemu w USA i Rosji, odbywa się aktywna dyskusja w sieciach społecznościowych, co roku między 24 drużynami rozgrywane są mistrzostwa Rosji w futbolu amerykańskim, w Rosji jest w sumie około pięćdziesięciu drużyn.

W Niżnym Nowogrodzie są drużyny - pierwszy klub Raiders 52 w Niżnym Nowogrodzie istnieje od prawie dziesięciu lat. Jego dyrektor generalny, Kirill Zavyalov, jest żartobliwie nazywany ludzką orkiestrą - pełni funkcję szefa regionalnej federacji futbolu amerykańskiego, współreżysera drużyny Raiders 52, koordynatora obrony i trenera grającego na kilku pozycjach.

Życie wokół rozmawiało z Cyrylem o stereotypach dotyczących futbolu amerykańskiego, o trudnościach finansowych i czy można uprawiać sport z kanapy.

Historia

Przez około dziesięć lat zajmowałem się unihokejem, ogólnie mam szczęście w życiu za niepopularne sporty. I w pewnym momencie okazało się, że wpadłem na pułap administracyjny - kierownictwo drużyny, w której grałem, nie zaprzyjaźniło się z kierownictwem drużyny rekrutującej zawodników do drużyny rosyjskiej. Zabrali tylko swoje do zespołu, ale ja nie byłem mój. Potem zdałem sobie sprawę, że skakanie ponad mistrzostwa Rosji nie zadziała, więc motywacja zaczęła słabnąć.

A potem, w 2008 roku, przypadkowo dowiedziałem się od mojego przyjaciela, że ​​niektórzy entuzjaści grają w futbol amerykański. Zamiast tego z futbolu amerykańskiego była tylko piłka i jakieś ogólne wyobrażenie o tym, czym jest ta gra. Nie było sprzętu - nic. Powoli mnie wciągnęło, zaczęliśmy zdobywać sprzęt, chodzić na seminaria.

Przez pierwsze dwa lata trudno było nazwać nas pełnoprawnym zespołem, ponieważ ani urządzenie procesu szkolenia, ani nasze pomysły na samą grę nie odpowiadały rzeczywistości nawet o dziesięć procent. Wtedy nie znaliśmy ludzi, którzy rozwijają ten sport w Moskwie, Sankt Petersburgu, na Uralu, gdzie były już wtedy drużyny, i odbywały się zawody - rzadko, ale mimo to powoli zdobywaliśmy pewne informacje, poznawaliśmy z zasadami.

Od tego czasu zaczęliśmy poważniej traktować trening, zmieniliśmy bazę i przenieśliśmy się na stadion Dynamo, z którego nadal jesteśmy bardzo zadowoleni - mamy do nas bardzo lojalną i życzliwą postawę, staramy się odwzajemniać. Zaczęliśmy pisać plan treningowy, aby podzielić rok na pewne części - poza sezonem, przed sezonem i sam sezon. W związku z tym trening zaczął różnić się pod względem specyfiki, dyscyplina wzrosła, a my zaczęliśmy wyglądać jak półprofesjonalna drużyna, a nie tylko grupa facetów rzucających piłkę w weekendy.

Następnie stworzyliśmy regionalną federację futbolu amerykańskiego, której liderem jestem do dziś. W 2013 roku otrzymaliśmy uznanie od Ministerstwa Sportu - zostaliśmy akredytowani i uznani za strukturę upoważnioną do odpowiedzialnego za rozwój futbolu amerykańskiego na całym obszarze. Próbujemy to zrobić.

Ludzie

Wielu przyjeżdża do nas z innych dyscyplin sportowych - od triathlonu, koszykówki, europejskiej piłki nożnej. Ale jesteśmy gotowi do współpracy ze wszystkimi, nawet tymi niezaznajomionymi ze sportem. Jeśli widzę, że dana osoba w zasadzie nie ma żadnej koordynacji ani przygotowania fizycznego, to nie mówię: „Dziękuję, do widzenia”, mieliśmy przykłady, kiedy ludzie przyszli, nie przedstawiając się tak naprawdę, ale po roku stali się poważni sportowcy. Oczywiście nie dzieje się tak z falą magicznej różdżki, to ogromna praca, ale jesteśmy gotowi uczyć tego, jesteśmy gotowi pomóc każdej osobie zostać sportowcem od zera.

Nigdy nie przestaję powtarzać, że futbol amerykański jest szalenie demokratycznym sportem, w którym jest miejsce dla osoby o dowolnej karnacji. Na przykład często ludzie ważący ponad sto kilogramów myślą, że nigdzie nie uprawiają sportu i nie będą w żaden sposób przydatni. Tacy zdrowi, niezdarni, powolni wujkowie, którzy szybko wydychają powietrze. Są jednak na wagę złota w futbolu amerykańskim, przynajmniej w Rosji. Takich ludzi brakuje, więc jeśli ktoś czyta ten tekst, siedząc na kanapie, jedząc frytki i myśląc, że nigdzie się nie przyda, bardzo się myli - możesz przyjść do nas i spróbować. Myślę, że na pewno znajdziemy miejsce w kompozycji dla każdej osoby o wadze 120 lub więcej.

I nie chodzi tylko o mężczyzn - kilka miesięcy temu stworzyliśmy flagową drużynę piłki nożnej kobiet w Niżnym Nowogrodzie. Jest to bezdotykowa forma futbolu amerykańskiego, jeszcze bardziej demokratyczna, nie potrzebuje żadnego sprzętu, hełmów ani szkieletów, ale wskaźnik kontuzji jest na poziomie Frisbee.

Stereotypy

Raz w roku zdarza się, że jakiś mądry facet, przechodząc obok naszego miejsca treningowego, może wykrzyczeć coś z kategorii: „Lepiej byłoby zagrać w rosyjski sport”. Ale zadajesz mu kilka pytań, które doprowadziły go do zatrzymania, na przykład oferujesz wymienić co najmniej pięć oryginalnych rosyjskich sportów (zwykle nazywane łykowymi butami i miastami, nic więcej) i pytasz, kiedy ostatni raz poszedł na zawody w rosyjskim sporcie. Następnie dialog zwykle kończy się. Ale ta rzadkość to sport poza polityką, jest oczywisty dla wszystkich rozsądnych ludzi, aw Niżnym Nowogrodzie jest ich większość.

Finanse

Jeśli chcesz, możesz zarabiać na futbolu amerykańskim. Pytanie brzmi, ile czasu możesz na to poświęcić. Wszyscy jesteśmy tutaj kochankami, każdy ma swoje sprawy, rodzinę i pracę. Oczywiście niewiele osób jest nawet gotowych na regularne uczęszczanie na szkolenia, nie mówiąc już o spędzaniu czasu na rozwoju zespołu.

Każdy, kto chce uprawiać sport w Rosji, jest zmuszony zapłacić za to na siłowni lub w klubie fitness, gdziekolwiek. Istniejemy dzięki składkom, budżet zespołu składa się w 99% z nich i są one dość konkurencyjne w porównaniu z innymi usługami sportowymi. Do niedawna zbieraliśmy 1000 rubli miesięcznie, ale ostatnio, pięć lat później, po raz pierwszy byliśmy zmuszeni podnieść opłatę do 1500 rubli.

Kierownictwo klubu, kadra trenerska pracują z entuzjazmem. Istnieją przykłady zespołów z innych regionów, którym udało się uzyskać finansowanie ze struktur komercyjnych, na przykład Krasnodar Bizon w tym roku otrzyma 700 tysięcy rubli na podstawie umów z różnymi strukturami. To poważna praca, zmierzamy w tym kierunku, ale jak dotąd nie ma się czym chwalić poza współpracą z festiwalem Alfa Future People, podczas którego od dwóch lat organizujemy orientacyjny mecz piłki nożnej.

Mistrzostwa Rosji

W ubiegłym sezonie zajęliśmy trzecie miejsce w mistrzostwach Rosji, przegrywając w półfinale z przyszłymi mistrzami, moskiewskimi „Patriotami”, ale w tym roku nie weźmiemy w nich udziału. Nie byliśmy zadowoleni z polityki alokacji środków - uznałem, że pieniądze wydane na mistrzostwa zostały wydane niewłaściwie i jestem na to bardzo wrażliwy, ponieważ są to pieniądze drużyn i chcę chronić interesy nie tylko mojego klubu, ale także innych.

Będziemy postrzegać ten sezon jako przygotowanie do następnego. Będziemy mieli nie mniej gier, sami przeprowadzimy zawody, a jesienią spróbujemy zorganizować sparingi z silnymi drużynami.

Ale gracze z Niżnego Nowogrodu będą nadal reprezentowani w mistrzostwach Rosji. Trzy osoby z naszego zespołu, w tym ja, zagrają w tym sezonie dla drużyny United Moscow. Dowiedziawszy się, że nasz zespół nie będzie grał w mistrzostwach, kilka klubów zainteresowało się mną, a oferty opłacania kosztów i przeprowadzki spadły. Przyprowadziłem jeszcze dwóch facetów, najbardziej doświadczonych i najsilniejszych. Jestem pewien, że pomogą drużynie, w której postanowiliśmy grać, i będzie to wspaniałe doświadczenie dla nas wszystkich.

Organizacja

Skala tutaj jest oczywiście nieporównywalna z BC Niżny Nowogród lub Torpedo - w organizacji meczów znajduje się kilkanaście osób. Ale u nas z reguły jest to dwóch lub trzech entuzjastów, którzy troszczą się o wszystkie zmartwienia. Jest to urządzenie procesu szkoleniowego, zakupu sprzętu i wyposażenia, dzierżawy stadionu, sprzętu i pozyskiwania funduszy. Ogólnie rzecz biorąc, dwa tuziny punktów i wszyscy robimy to sami, jesteśmy przyzwyczajeni przez lata.

Na nasze mecze przyjeżdżają głównie przyjaciele, krewni, dziewczyny zawodników. Ale widzę, że każdego roku na trybunach pojawia się coraz więcej osób, które nie są w żaden sposób związane z zespołem. Staramy się reklamować w mediach, rozwieszać plakaty. Ludzie przychodzą, a ludzie są zupełnie inni.

Co więcej, teraz staramy się wprowadzić elementy gry do gry. Istnieje grupa wsparcia, kolorowy zabrakło zespołu na boisku z pirotechniką, loteriami, sprzedażą towarów. Nie możemy być jeszcze dumni z dużej liczby widzów - zwykle od stu do stu pięćdziesięciu osób, ale próbowaliśmy już zbierać pieniądze przy wejściu, a ludzie bez problemów płacą sto rubli za bilet.

Moc

Są regiony, w których urzędnicy mają negatywne nastawienie do kwestii współpracy lub pomocy dla facetów, którzy próbują rozwijać futbol amerykański z powodu stereotypów związanych z tym sportem. To strach przed wszystkim, co amerykańskie (nawet w imię tego sportu), a stereotypy o rzekomo głupich graczach pochodzą z amerykańskich filmów. To prawda, że ​​nigdy nie spotkałem się z próbą dyskryminacji naszego sportu. Nasze interakcje z władzami i Ministerstwem Sportu można opisać następująco: nie przeszkadzają nam - i cóż, mogło być gorzej.

Nie jesteśmy jednym z tych, którzy są przyzwyczajeni do narzekania - staramy się istnieć, opierając się wyłącznie na własnych mocnych stronach. Oczywiście myśleliśmy, że nasz brązowy medal z zeszłego roku zmieni sytuację. Wydaje mi się, że jest to znaczący wynik dla miasta, niewiele drużyn z Niżnego Nowogrodu może pochwalić się takim osiągnięciem, ale ministerstwo sportu powiedziało nam: „Masz 40 osób, zebraliście się, otrzymaliście wynik. Dobrze zrobione”. I to wszystko.

Kraj przeżywa kryzys - początkowo wszystkie pieniądze trafiły na Uniwersjadę i powiedzieli mi: „Gdzie jesteś ze swoim futbolem amerykańskim? Mamy takie wydarzenie na nosie!” Potem były Igrzyska Olimpijskie w Soczi, teraz będą mistrzostwa świata. Oczywiście jest dobry - na przykład pojawienie się nowych witryn. Najważniejsze, że po mistrzostwach nie są plądrowani i rozproszeni w celach komercyjnych.

Popularne Wiadomości

Kategoria Sport, Następny Artykuł

Ludzie w mieście: kto zabiera zwierzęta ze schronisk
Ludzie

Ludzie w mieście: kto zabiera zwierzęta ze schronisk

Miasto ma kilkadziesiąt schronień dla bezdomnych zwierząt. Koty i psy przybywają tam w dużych ilościach i na różne sposoby, ale znacznie rzadziej zdobywają nowych właścicieli. Życie wokół znalazło zwierzęta, które miały szczęście znaleźć dom, i rozmawiało z tymi, którzy zdecydowali się wziąć je dla siebie.
Czytaj Więcej
Osobiste doświadczenie: staż w restauracji wyróżnionej gwiazdką Michelin
Ludzie

Osobiste doświadczenie: staż w restauracji wyróżnionej gwiazdką Michelin

Polina Manskaya, dziennikarka kulinarna, twórczyni Foodandfood.ru, witryny poświęconej jedzeniu i podróżom, opowiedziała Lifeowi, jak po studiach we włoskiej szkole dla profesjonalnych szefów kuchni przebywała na stażu w restauracji nagrodzonej gwiazdką Michelin, co kosztowało i uczyło. WYBÓR RESTAURACJI Przed studiami w akademii kulinarnej nigdy nie pracowałem jako kucharz, ale byłem zainteresowany uzyskaniem stażu w restauracji z gwiazdkami Michelin.
Czytaj Więcej
Osobiste doświadczenie: Jak uratować opuszczone osiedla na przedmieściach
Ludzie

Osobiste doświadczenie: Jak uratować opuszczone osiedla na przedmieściach

Muzeum Moskiewskie organizuje wystawę poświęconą dawnym majątkom szlacheckim, które znajdują się na terenie tzw. Nowej Moskwy, w przestrzeni między Autostradą Kijowską a Warszawską, która nagle stała się miastem. Rosyjskie majątki szlacheckie to ból i smutek zarówno dla Ministerstwa Kultury, jak i miłośników architektury: w większości przypadków są to zapomniane ruiny, które należy przechowywać kosztem budżetu, ale nie przeznaczaj pieniędzy na ich odbudowę.
Czytaj Więcej