Hack życia

Korektorzy - jak poprawnie pisać

Życie wokół gromadzi porady ekspertów, które mogą być przydatne dla wszystkich obywateli. W nowym numerze - korektorzy. Współczesna osoba dużo pisze za pośrednictwem poczty elektronicznej, komunikatorów i sieci społecznościowych, a dzięki wirtualnej komunikacji umiejętność czytania i pisania staje się ważnym kryterium oceny poziomu wykształcenia i kultury. Nauczyliśmy się od ekspertów, jak nauczyć się poprawnie pisać i nie psować sobie wrażenia z powodu błędu gramatycznego.

Jak trenować umiejętność pisania


Natalya Kulakhmetova

korektor Życie wokół

Czytaj Czytaj dużo, literaturę, duże teksty, różne, interesujące dla Ciebie - tak trenuje się pamięć wzrokową.

Pisz - dzienniki, listy, całkowite dyktando, nawet książka lub biografia - wszystko to jest praktyką, a wszystko to poprawia twoją umiejętność czytania i pisania.

Wypowiadaj na głos fragmenty tekstu, które napisałeś, i te zdania, w które wątpisz, będzie to oznaczać pauzy i pomagać w umieszczaniu znaków interpunkcyjnych.

Przejrzyj słownik pisowni i zapamiętaj te słowa, które są dla ciebie trudne.

Jeśli brakuje wiedzy w szkole, wróć do zasad i zapamiętaj je ponownie. Na przykład za każdym razem, gdy masz trudności z pisaniem końcówek w czasownikach
„-T” / „-t”, a następnie, podobnie jak w szkole, zadaj mentalnie pytanie „co robić? / Co robi?”. Lub jeśli mylisz się przy użyciu słów „załóż” i „załóż”, pamiętaj, że kogoś ubierasz i zakładasz. Cóż, lub inne trudne chwile dla ciebie. Jeśli w pracy lub nauce nie możesz obejść się bez specjalnych słów lub współczesnych terminów, których jeszcze nie ma w słownikach, szpieguj ich pisownię i słuchaj ich wymowy w mediach i publikacjach internetowych, w telewizji i radiu.


Jak się sprawdzić

Daria Belenkova

Starszy Copywriter-Corrector, agencja PR&SM Mint (grupa BBDO)

Moja uniwersalna wskazówka dotycząca poprawy umiejętności korzystania z gospodarstwa domowego - czytaj więcej! Jeśli codziennie czytasz co najmniej dwa lub trzy artykuły lub kilka stron książki, sam nie zauważysz, jak przestaniesz wątpić w podstępne przypadki, liczby i przecinki. Wystarczy wybrać wysokiej jakości media i literaturę do przeczytania.

Jeśli musisz pilnie sprawdzić ważny list lub prezentację i zabraknie Ci czasu - możesz skorzystać z płatnych aplikacji: usługa testowania umiejętności czytania i pisania lub usługa pomocy „Możesz sobie z tym poradzić”. Zarówno tam, jak i tam są czeki próbne. Dla tych, którzy dużo piszą po angielsku, radzę gramatykę podobną usługę.


Oksana Kuznetsova, korektor agencji komunikacyjnej SPN Communications

Dwie podstawowe zasady pomagają mi w mojej pracy:

Ponownie przeczytaj tekst od końca, gdy wszystko wydaje się idealne. Zawsze coś jest! Kiedy czytamy tekst od początku, poprawna, harmonijna kolejność zdań, w której jedna myśl logicznie przepływa do drugiej, może odwracać uwagę od szczegółów i błędów. Czytając tekst od końca, nie zwracamy uwagi na jego znaczenie.

Przeczytaj tekst na głos! Wypowiadając słowa na głos, zawsze zauważymy błąd, literówkę, zjedzone zakończenie. Ponadto w ten sposób nie przegapimy niedokładności stylistycznych i błędów, ponieważ słuch jest również połączony. Ta metoda działa dobrze w przypadku wywiadów lub komentarzy, pozwalając docenić dokładnie harmonię tekstu.


Swietłana Maksimowa

redaktor-korektor agencji PR „Ideas & Solutions”

Jeśli masz pytania dotyczące gramatyki, radzę skorzystać z portalu „Gramota.ru”. Pomogą Ci również słowniki i podręczniki w języku rosyjskim. Ale radziłbym ufać tylko poważnym publikacjom akademickim. Niestety współcześni wydawcy książek zaczęli tworzyć słowniki i podręczniki opracowywane w pośpiechu, a także przez nisko wykwalifikowanych specjalistów, bez udziału autorytatywnych recenzentów. W rezultacie istnieje wiele nieścisłości, a nawet rażące błędy.

Na koniec chciałbym powiedzieć kilka słów o komputerowych modułach sprawdzania pisowni. Są ludzie, którzy naiwnie wierzą, że takie programy pozwolą im obejść się bez pomocy redaktorów i korektorów. Tak nie jest. Język rosyjski jest tak skomplikowany, że sztuczna inteligencja nie jest w stanie poradzić sobie z wieloma jego niuansami. Na przykład nie powie ci, że zamiast słowa „firma” użyto słowa „kampania”, zamiast „zakładać” - „ubierać”, zamiast „trzepotać” - „rozwijać” i tak dalej. Nie mówię o interpunkcji - nie ma takich programów komputerowych, które przynajmniej w 50% poradziłyby sobie z prawidłowym rozmieszczeniem przecinków, myślników, dwukropków i innych znaków interpunkcyjnych. Ale jestem optymistą i nie wykluczam możliwości, że pewnego dnia takie programy zostaną utworzone.


Obejrzyj wideo: ABC korektorów i kamuflaży, dla kogo korektor pomarańczowy różowy a także kontur na mokro i sucho (Grudzień 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Hack życia, Następny Artykuł

Czy kucharze muszą nosić rękawiczki?
Zjedz pytanie

Czy kucharze muszą nosić rękawiczki?

Moda na otwarte kuchnie w restauracjach nie przemija: możliwość oglądania, jak gotują jedzenie, stała się prawie dobrą formą. Jednak pomimo przejrzystości instytucji wciąż pojawia się pytanie dla klientów: czy kucharze powinni nosić rękawiczki i czapki, a ich brak stanowi naruszenie? Rozmawialiśmy z szefem kuchni, dyrektorem generalnym i lekarzem, aby dowiedzieć się, jak naprawdę są rzeczy.
Czytaj Więcej
Jaka jest różnica między Longo i Americano?
Zjedz pytanie

Jaka jest różnica między Longo i Americano?

Istnieje wiele sposobów parzenia kawy i nie zawsze łatwo jest ustalić, czym się one różnią. Coraz więcej kawiarni odmawia gotowania Americano i oferuje gościom alternatywę w postaci longo. Jaka jest różnica między tymi dwoma napojami i jakie są korzyści, dowiedzieliśmy się od ekspertów w branży kawowej.
Czytaj Więcej
Który alkohol ma najmniej cukru?
Zjedz pytanie

Który alkohol ma najmniej cukru?

Coraz więcej osób myśli o zmniejszeniu spożycia cukru, a to nie jest łatwe zadanie: cukier występuje prawie wszędzie. Aby ułatwić Ci wybór napoju o najniższej zawartości cukru, wspólnie z Michaiłem Pugaczowem, głównym barmanem Less Sugar Bar, opracowaliśmy ocenę alkoholu. Michaił Pugaczow, szef kuchni barman Less Sugar Bar Nie jest tajemnicą, że cukier zawiera cukier: jest to albo cukier resztkowy użytych składników, albo dodatek cukru z powodu różnych syropów w kompozycji.
Czytaj Więcej