Rozrywka

Książka tygodnia: Dick Swaab „Jesteśmy naszym mózgiem. Od macicy do choroby Alzheimera”

Dick swaab

„Jesteśmy naszym mózgiem.
Od macicy do choroby Alzheimera

SPb.: Wydawnictwo Ivan Limbakh, 2013

Książka holenderskiego profesora, szefa Holenderskiego Instytutu Mózgu, została wydana w języku rosyjskim bardziej niż na czas. Te badania sprzed prawie trzydziestu lat przydadzą nam się dzisiaj w rozwiązywaniu gorącego i wcale nie naukowego sporu. W rozdziale o mózgu i seksualności Swaab kategorycznie stwierdza: nie ma dowodów na to, że środowisko może wpływać na ludzką seksualność. Innymi słowy, homoseksualizm lub transpłciowość zależy tylko od genów i - co zaskakujące - pozostaje w macicy. Nie stają się homoseksualistami, rodzą się. Po urodzeniu umierają, ponieważ w ten sam sposób nikt nie staje się heteroseksualny.

Jeśli chodzi o atrakcyjność nowych rosyjskich praw, badania Svaab oznaczają całkowitą bezsensowność każdej rozmowy o „propagandzie”. Nauka nie zna przykładów homoseksualistów, którzy „wyleczyli” się, choć z tego, co z nimi zrobiono, można skomponować ekspozycję dość dużej komory tortur, w tym operacji mózgu i przeszczepów jąder. Mężczyzna pozostanie heteroseksualny, jeśli przez całe dzieciństwo będzie ubrany w damskie sukienki i zmuszony do zabawy lalkami (przypomnij przypadek Hemingwaya), ale może dorosnąć gejem w idealnie męskim środowisku, jeśli matka pali w czasie ciąży lub pozwoli sobie na pominięcie kieliszka, zrozumie Swaab. Ani koncert warunkowej Lady Gagi, ani czytanie warunkowej Jean Genet nie mogą zmienić naszej orientacji seksualnej. Ale prawdopodobieństwo homoseksualizmu wzrasta wraz z liczbą urodzonych już braci: jest to reakcja ochronna ciała matki na męskie substancje wydzielane przez płód. W parach homoseksualnych często dorastają absolutnie heteroseksualne dzieci. Środa - nie, geny - tak i nie podano żadnych opcji.

Grupa mężczyzn homoseksualnych o niemal religijnym patosie ogłosiła, że ​​ogólnie wszyscy mężczyźni są homoseksualistami

W Holandii, gdzie badania profesora Svaaba stały się znane pod koniec lat 80., wybuchła prawdziwa burza. Tylko trochę od strony, z której moglibyśmy sobie wyobrazić: dr Svaab był nazywany dr Mengele, odbierał telefony i otrzymywał karty z niemal anegdotycznymi zagrożeniami, wysłał nawet do parlamentu prośbę o etykę swoich badań, ponieważ homoseksualni mężczyźni w Holandii obrażony, że zostali pozbawieni prawa wyboru:

„Grupa homoseksualnych mężczyzn niemal religijnie oświadczyła, że ​​wszyscy mężczyźni są ogólnie homoseksualni, ale tylko niektórzy decydują się na ich wybór. Nazwali ten wybór politycznym. Odpowiedziałem, że nie widzę tutaj żadnego wyboru politycznego i że wybór dotyczy naszej seksualności orientacja odbywa się, gdy są one w łonie matki, jednak znaczna ich część bardzo się zdenerwowała, a w ciągu trzech tygodni ukazały się w prasie setki artykułów. Holenderskie Stowarzyszenie na rzecz Integracji Homoseksualizmu (COC) zaindeksował to badanie. ”„

Nawiasem mówiąc, Svaab wcale nie napisał książki, aby chronić prawa gejów, a nawet jeszcze bardziej ich obrażać. Opisując ludzki mózg i jego rozwój od embrionu aż po śmierć, odpowiada na całą starą naukę na bardzo stare pytanie zadane przez francuskich oświeceniowców: jak bardzo człowiek określa środowisko i ile urodził się jako gotowy. Według Svaab'a nic nie może wpłynąć na nas tak głęboko, jak przebywanie w łonie matki. Tak więc hormon stresu, kortyzol, ma wpływ na rozwój seksualny, a palenie tytoniu i niedożywienie matek w czasie ciąży powodują wzrost agresywności i zaburzenia koncentracji. Te ostatnie obserwuje się u połowy nastoletnich przestępców.

Jeśli chodzi o znaczenie naszego bytu, Svaab wzywa, aby nie oszukiwać siebie: życie przypadkowo powstało i ewoluowało i nie ma celu

Rozdział za rozdziałem Svaab wyjaśnia, dlaczego nie ma sensu wierzyć w Boga, uprawiać sport (bezużytecznie wyciera ciało) i zażywać narkotyki. Konieczna jest tylko ochrona i trening mózgu. Czas trwania (jak się wydaje i jakość) życia zależy od niego od dwóch czynników: metabolizmu i rozwoju mózgu. Jeśli chodzi o znaczenie naszego bytu, Svaab zachęca nas, abyśmy nie schlebiali sobie: „Życie przypadkowo powstało i ewoluowało i nie ma celu”. Jak dla każdego naukowca nauka staje się dla niego pocieszeniem w otaczających go nonsensach i broni go zaraźliwą pasją, przynajmniej ze względu na którą warto przeczytać jego książkę.

Tekst Lisa Birger

Popularne Wiadomości

Kategoria Rozrywka, Następny Artykuł

Przewodnik piknikowy Afisha 2013
Rozrywka

Przewodnik piknikowy Afisha 2013

13 lipca w „Kolomenskoye” odbędzie się dziesiąty piknik „Plakat”. Podczas festiwalu wystąpi kilkudziesięciu wykonawców, w tym roku Blur ogłosiła główną rolę. Oprócz muzyki program dnia obejmuje wykłady i spektakle, boiska sportowe, rynek, food court i festiwal jachtowy. Muzyka W tym roku program muzyczny Picnic znów znajduje się na trzech scenach i, w przeciwieństwie do pierwszego wrażenia, wszystkie trzy są równie interesujące.
Czytaj Więcej
Czarno-biała sztuka w Rizzordi Art Foundation
Rozrywka

Czarno-biała sztuka w Rizzordi Art Foundation

Wystawa czarno-białych obiektów Expression Beyond pokaże instalacje, przedmioty, wideo, fotografie wykonane w różnych rodzajach druku, a także rysunki, spalone drewno. Zgodnie z planem kuratorskim prace 13 autorów łączy jedno kryterium - kolorystyka. Aleksiej Kostroma, uczestnik moskiewskiego Biennale 2009 i 2011 oraz Liverpool Biennale w 2002 r., Przyniósł armaty, traktory i przystanki sklejone grubą warstwą piór, a także instalacje powietrzne - labirynty wykonane z polietylenu i plastiku na tle przyrody.
Czytaj Więcej
„Polski plakat XIX-XX wieku” w Muzeum Puszkina
Rozrywka

„Polski plakat XIX-XX wieku” w Muzeum Puszkina

W Muzeum Puszkina im. Puszkin otworzył w archiwum muzeum wystawę polskich plakatów z przełomu XIX-XX wieku. Ekspozycja obejmuje ponad sto prac z czasów świetności plakatu reklamowego w Polsce, stworzonych przez stowarzyszenia kreatywne Sztuka i Młoda Polska, Stanislav Noakovsky i Stanislav Ostoi-Hrostovsky oraz inni polscy artyści i ilustratorzy z początku XX wieku.
Czytaj Więcej
Przewodnik po wystawie „Moda i styl w fotografii 2011”
Rozrywka

Przewodnik po wystawie „Moda i styl w fotografii 2011”

Moda i styl w fotografii 2011 to siódmy międzynarodowy festiwal organizowany przez Moskiewski Dom Fotografii. Ponad 2 wystawy odbędą się w 10 miejscach w stolicy w ciągu dwóch miesięcy. Program ma wiele włoskich nazw dzięki rosyjsko-włoskiemu rokowi i znanym światowym nazwiskom. Organizatorom udało się nawet uzyskać autobiograficzną wystawę fotografa mody Jürgena Tellera.
Czytaj Więcej