Patrzymy na dom

Nowy klasyk: filmy, które zasługują na Oscara, ale go nie dostają

Kilka dni później, 28 lutego, zwycięzcy Oscarów, najważniejszej nagrody w dziedzinie kina, zostaną ogłoszeni w Los Angeles. Oskary były krytykowane nie tylko w ostatnich miesiącach: wydaje się, że przez 50 lat ceremonia była co roku potępiana za niesprawiedliwość wobec nominowanych i stronniczość preferencji. Na prośbę Life wokół Alisa Tayozhnaya przypomina najciekawsze filmy nominowane do Oscara w kategorii najlepszego filmu w ciągu ostatnich 15 lat. Nie otrzymali nagrody, ale weszli do historii kina: właśnie te obrazy przychodzą na myśl, gdy próbujesz sobie przypomnieć, co wydarzyło się w Hollywood po tysiącleciu.

„Erin Brockovich”

Erin Brockovich, 2000

Gosford Park

Gosford Park, 2001

Dyrektor

Robert Altman

Obsada

Kelly MacDonald, Emily Watson, Michael Gambon, Clive Owen

Komu przyniosło: „Gry umysłowe”

Dziesięć lat przed opactwem Downton legendarny Amerykanin Robert Altman kręci swój najsłynniejszy film w swoim zwykłym otoczeniu. Wielu bohaterów i tajne motywy, przeplatanie losów dziesiątek sług i gości oraz jedno morderstwo, szokujące wszystkich gości domu, „Gosford Park” przypomina najlepsze historie Agathy Christie.

„Władca pierścieni: dwie fortece”

Władca pierścieni: Dwie wieże, 2002

Dyrektor

Peter Jackson

Obsada

Elijah Wood, Sean Astin, Viggo Mortensen, Ian McKellen, Orlando Bloom, Cate Blanchett

Komu przyniosło:Chicago

Jedyną częścią Władcy Pierścieni, która nie była wyróżniona nagrodami, był najbardziej ekscytujący film Petera Jacksona z trylogii. Nie sposób zrozumieć, jak udało mu się wyruszyć w podróż bez początku i końca z takim stresem - dla Frodo i Sama zaczynasz się martwić podczas napisów początkowych i aż do samego końca zapominasz, że to fikcyjna historia.

„Trudności z tłumaczeniem”

Lost in Translation, 2003

Dyrektor

Sofia Coppola

Obsada

Scarlett Johansson, Bill Murray, Giovanni Ribisi

Komu przyniosło: Władca Pierścieni: Powrót Króla

Radosne tańce w karaoke, dwa białe gaijiny w dziwnym i powolnym mieście do otwarcia, zakochane w samotności i palącym zamieszaniu, w którym powinieneś się dobrze bawić. To melodramat „Trudności z tłumaczeniem” jest zapamiętywany za każdym razem, gdy czujesz się jak obcy w pozornie tak interesujących okolicznościach, a Scarlett Johansson i Bill Murray grają najbardziej delikatną i wzruszającą niemożliwą parę.

„Dobranoc i powodzenia”

Dobranoc i powodzenia, 2005

Dyrektor

George Clooney

Obsada

David Strathairn, George Clooney, Jeff Daniels

Komu przyniosło: Zderzenie

Film George'a Clooneya o losie stacji telewizyjnej w erze McCarthy'ego był jednym z najpotężniejszych stwierdzeń na temat roli dziennikarstwa i zasad czwartej potęgi. W centrum tej historii jest twardy i pewny siebie Edward Merrow, który uważa, że ​​telewizja to głośny głos skierowany do społeczeństwa, a nie tylko świecące pudełko z drutami.

„Mała panna szczęścia”

Little Miss Sunshine, 2006

Dyrektorzy

Jonathan Dayton, Valerie Faris

Obsada

Abigail Breslin, Tony Collette, Paul Dano, Greg Kinnear, Steve Carell

Komu przyniosło: The Departed

Nieszczęśliwa rodzina w długiej podróży - wydaje się, że to konkurs tańca siedmioletniej córki, ale tak naprawdę - dla ich własnego szczęścia. Sześć niesamowicie zabawnych postaci - od wujka homoseksualisty, który próbował popełnić samobójstwo z powodu nieszczęśliwej miłości, po jego najstarszego cichego syna - w niesamowity sposób ten film chce zostać pokazany na uroczystości rodzinnej. Nikogo nie zawiedzie.

Juneau

Juno, 2007

Dyrektor

Jason Wrightman

Obsada

Ellen Page, Jennifer Garner, Michael Cera, J.K. Simmons

Komu przyniosło: „Starzy ludzie tu nie należą”

Scenariusz „Juneau” napisał Diablo Cody, były striptizerka, która wyraźnie ma coś do powiedzenia na temat życia. Jej Juno zaszła w ciążę od niedorzecznego kolegi z klasy i zastanawia się, jak zorganizować życie nienarodzonego dziecka. Zabawny, miły i nagły, jak nastoletnia ciąża, film „Juneau” jest jednym z najbardziej uczciwych i inteligentnych filmów o dorastaniu zarówno dzieci, jak i dorosłych.

„Ciekawy przypadek Benjamina Buttona”

The Curious Case of Benjamin Button, 2008

Dyrektor

David Fincher

Obsada

Brad Pitt, Cate Blanchett, Julia Ormond, Tilda Swinton

Komu przyniosło: Slumdog Millionaire

W 2008 roku ten film Davida Finchera był z jakiegoś powodu uznany za pewnik, w najgorszym przypadku wydawał się nie spełniać oczekiwań. Teraz „Benjamin Button” wygląda jak wspaniały melodramat, głęboki i elegancki film o szybko przemijających uczuciach i przebiegu życia z bohaterami, którzy nie chcą zostać wypuszczeni z ekranu.

Serious Man, Inglourious Basterdsi Awatar

A Serious Man / Inglourious Basterds / Avatar, 2009

Dyrektorzy

bracia Cohen, Quentin Tarantino, James Cameron odpowiednio

Komu przekazali: „Władca burzy”

Ktoś pamiętał rok 2009 jako jeden z najbardziej złych i zabawnych filmów braci Cohen „Poważny człowiek”, ktoś nie puścił namacalnego Awatara. Odważę się nazywać film „Inglourious Basterds” z 2009 r. Najdłużej trwającym, interesująco wykonanym i trudnym do zmontowania filmem Tarantino, o którym marzył od początku swojej kariery. David Bowie śpiewa „Cat People”, Shoshanna maluje usta, zwycięstwo w 1945 roku będzie zupełnie inne.

„Sieć społecznościowa”

The Social Network, 2010

Dyrektor

David Fincher

Obsada

Jesse Eisenberg, Justin Timberlake, Andrew Garfield, Rooney Mara

Komu przyniosło: „Król mówi!”

David Fincher spotyka Aarona Sorkina - i okazuje się, że trzyma w napięciu detektywa o spotkaniu uzdolnionego studenta z dużą ilością pieniędzy. Oczywiście sieć społecznościowa nie byłaby możliwa bez zuchwałego, autystycznego i mamroczącego pod nosem Jessego Eisenberga, który mógłby sobie pozwolić na pracę w szlafroku. „Sieć społecznościowa” to biografia głównego milionera pokolenia milenialsów, który, czy nam się to podoba, czy nie, zmusił połowę ludności świata do pracy dla siebie.

„Człowiek, który wszystko zmienił”

Moneyball, 2011

Dyrektor

Miller Bennett

Obsada

Brad Pitt, Jonah Hill, Philip Seymour Hoffman

Komu przyniosło: „Artysta”

Film sportowy o drużynie przegranych w Auckland, która próbuje dostać się do mistrzostw, nie jest najbardziej oczywistym opisem tego wspaniałego filmu. Oglądanie Moneyball (taka jest nazwa filmu w oryginale) będzie interesujące dla każdego - nawet dla tych, którzy nigdy nie uprawiali sportu i nigdy nie byli w Auckland. Scenariusz tego filmu to cześć, Aaron Sorkin i przyjaciele! - najbardziej ekscytująca gra dialogów i kłujących żartów: piłka leci z jednej połowy pola do drugiej, gotowa zniknąć z pola widzenia, warto trochę rozproszyć.

„Bestie z dzikiego południa”

Beasts of the Southern Wild, 2012

Dyrektor

Ben Zaitlin

Obsada

Quavenjane Wallis, Dwight Henry, Levy Easterly

Komu przyniosło: „Operacja Argo”

Podczas gdy ojciec walczy ze śmiercią, sześcioletni Happappi przeżywa w tonącej wiosce dzikiego Południa i wyrusza na spotkanie z własną matką. Powodzie i topniejące lodowce, dzikie zwierzęta i żywioły: „Animals of the Wild South” to poetycki, odważny i niewiarygodnie piękny film o przetrwaniu w przyrodzie, który rymuje się z niedawną tragedią Nowego Orleanu.

American Scam

American Hustle, 2013

Dyrektor

David O. Russell

Obsada

Jennifer Lawrence, Christian Bale, Bradley Cooper, Jeremy Renner

Komu przyniosło: „12 lat niewoli”

Bogaty w filmy pierwszej klasy, 2013 dał nam najlepszego Martina Scorsese od wielu lat, dystopijny melodramat Ona i Sandra Bullock w walce o przetrwanie w kosmosie. Ale znowu, jeśli widziałeś Jennifer Lawrence tańczącą pod „Skrzydłami” w żółtych gumowych rękawiczkach i nie wzdrygnąłeś się, spójrz na scenę kuchenki mikrofalowej. David O. Russell umie opowiadać historie o pralniach chemicznych i wynalazcach cudownego mopa jako starożytnej epopei greckiej - talentu tego nie można mu odebrać.

„Adolescencja”

Chłopięctwo, 2014

Dyrektor

Richard Linklater

Obsada

Ethan Hawke, Patricia Arquette, Ellar Coltrane

Komu przyniosło: Birdman

Trzygodzinny film kręcony przez dziesięć lat: patrzymy na chłopca Masona w wieku od 6 do 18 lat (od przedszkola do pierwszego dnia w college'u), a także na jego tatę, mamę i siostrę, szkolnych przyjaciół i pierwszą miłość. Dorastanie to idealny i uczciwy film o dorastaniu, stu niewidzialnych spotkaniach i tysiącach nieoznaczonych rozmów, które pomogły nam stać się tym, kim jesteśmy. Monumentalny, szczery i bardzo ciepły film o tym, że jesteś taki sam jak wszyscy inni, nawet jeśli wydawałeś się wyjątkowy dla siebie.

Popularne Wiadomości

Kategoria Patrzymy na dom, Następny Artykuł

Zaplanuj dla przyjemności
Dobry nawyk

Zaplanuj dla przyjemności

Życie wokół mówi o dobrych nawykach i prostych czynnościach, które ostatecznie mogą uczynić życie lepszym. W nowym wydaniu - o tym, dlaczego ważne jest dodawanie do pamiętnika nie tylko spotkań roboczych, ale także małych (i dużych) przyjemności. Anastasia Derbasova, redaktor naczelna Huntflow W ciągu ostatnich kilku lat dużo pracowałem i aby nie stracić zmysłu obciążenia, wymyśliłem własny motywator: „Płonący termin nie przeszkadza hedonizmowi”.
Czytaj Więcej
Poświęć 15 minut na prace domowe w dni powszednie
Dobry nawyk

Poświęć 15 minut na prace domowe w dni powszednie

Życie wokół mówi o dobrych nawykach i prostych czynnościach, które ostatecznie mogą uczynić życie lepszym. Masza Shatalina, redaktorka sekcji „Dom” i „Dzieci” Wszyscy wiedzą o tym, że w weekend trzeba całkowicie się przełączyć, zrelaksować i odzyskać jak najwięcej przed nowym tygodniem pracy. Ale często sobotę i niedzielę spędza się na sprzątaniu domów, przeglądaniu i przeładowywaniu rzeczy oraz zakupach artykułów spożywczych w supermarkecie.
Czytaj Więcej
Trzymaj gadżety w porządku
Dobry nawyk

Trzymaj gadżety w porządku

Życie wokół wciąż mówi o dobrych nawykach i prostych czynnościach, które ostatecznie mogą uczynić życie lepszym. W nowej wersji - proste nawyki cyfrowe, które pomogą przedłużyć żywotność smartfonów, tabletów i laptopów. Denis Mateev Dyrektor wykonawczy Good Deeds Service Wszyscy jesteśmy bardzo zdenerwowani, gdy urządzenia elektroniczne przestają spełniać nasze oczekiwania: zamiast pracować na pełnych obrotach, psują się, zwalniają i są atakowane przez hakerów.
Czytaj Więcej
Noś kosmetyki w próbnikach
Dobry nawyk

Noś kosmetyki w próbnikach

Życie wokół mówi o dobrych nawykach i prostych czynnościach, które ostatecznie mogą uczynić życie lepszym. Dziś rozumiemy, jak złożyć przydatną i kompaktową kosmetyczkę na każdą okazję, minimalizując jej zawartość. Tekst Julia Radkevich Ekaterina Slyadneva autorka kanału telewizyjnego Beauty for 300 Nie bój się prosić o próbki narzędzi, które lubisz.
Czytaj Więcej