Zarządzanie

WorkCraft: Jak w pełni wykorzystać możliwości pracowników dzięki grze

Microsoft zmusił ich do nudnej pracy

Jednym z najbardziej udanych przykładów wykorzystania mechaniki gier w Microsoft jest gra Windows Language Quality, która została wymyślona w celu poprawy jakości tekstów w zlokalizowanych wersjach systemu Windows 7. Sprawdzanie tłumaczeń pod kątem błędów dla native speakerów jest prostym zadaniem, ale raczej nudnym i żmudnym . Dlatego Microsoft przekształcił to zadanie w grę ze wszystkimi niezbędnymi do tego elementami - różnymi poziomami trudności, odznakami, tabelami wyników. Rywale w grze to różne biura regionalne. Gra trwała tylko miesiąc, w którym dobrowolnie wzięło udział 4600 pracowników, którzy sprawdzili w sumie 530 000 stron tekstu i wykryli około 7 000 błędów gramatycznych i interpunkcyjnych. W ostatnim dniu zawodów azjatyckie biura były tak zachwycone grą, że całkowicie porzuciły swoją główną pracę, sprawdzając teksty od rana do wieczora.

Deloitte pomógł w nauce

Deloitte miał problem: opracowali dobry program kształcenia ustawicznego dla swoich menedżerów Deloitte Leadership Academy, ale nie mogli wymyślić, jak zmusić swoich pracowników do samokształcenia w wolnym czasie. Następnie zwrócili się o pomoc do Badgeville, która pomogła im zintegrować elementy grywalizacji z procesem uczenia się. Oprócz wykładów i testów wideo pojawił się system wyzwań, rang, nagród i statusów. W rezultacie menedżerowie byli dosłownie uzależnieni od szkolenia, które początkowo wydawało im się opcjonalne i nudne. 46% z nich codziennie powraca na stronę. Program został już wykorzystany do przeszkolenia 50 000 menedżerów ze 150 krajów.

W Deloitte Leadership Academy każdy menedżer ma profil, który odzwierciedla wszystkie jego sukcesy. Otrzymuje nagrody za ukończone zadania, a na kanale znajomych widzi, jaki sukces osiągnęli jego koledzy. Istnieje wspólny „panel przywódczy”, który pokazuje poziom poszczególnych menedżerów w porównaniu z resztą. Każdego tygodnia lista zwycięzców jest aktualizowana, aby każdy mógł zająć pierwsze miejsce, jeśli w ciągu ostatnich siedmiu dni poświęcił dużo czasu na samokształcenie.

Salesforce zwiększył swoją wydajność

Według statystyk 50% systemów CRM jest nieskutecznych, ponieważ pracownicy firmy po prostu nie chcą z nich korzystać. Salesforce, światowy lider na rynku systemów CRM, niedawno wprowadził element gamifikacji do swojego produktu, w wyniku którego menedżerowie sprzedaży, którzy go używali, zwiększyli efektywność pracy o 40% (odnosząc się do liczby zamkniętych transakcji). Sprzedawcy wiedzą, ile razy dziennie słyszą odmowy i jak demotywuje. Salesforce zdał sobie sprawę, że sprzedawcy potrzebują zachęty, która wspiera ich chęć kontynuowania działalności. Przekształciły CRM w analogiczną grę o polowaniu. Menedżerowie zaczynają jako łowcy kurczaków, a następnie zdobywając odznaki za ukończone zadania, stają się łowcami tygrysów i słoni. Firma dodała również element konkurencyjny, podobny do tego, z którego korzystają pracownicy kartonu Monster Corporation. Każdy dział widzi postępy w sąsiednich działach, a chęć wygranej przyczynia się do rozwoju współpracy w zespołach sprzedażowych.

FreshBooks nauczył się wcześnie wstawać

FreshBooks wymyślił wiele zabawnych wirtualnych odznak dla swoich pracowników do wykonywania nie tylko ważnych, ale także małych zadań. Na przykład istnieje znaczek „wczesnego ptaka”, który jest wydawany tym, którzy przybyli do pracy wcześniej niż o 10 rano. Kolejna odznaka, zwana „mólem książkowym”, jest przyznawana tym, którzy przeczytali książkę, która przyda mu się w jego pracy. Kolejny - „Hemingway” - pracownik może uzyskać, pisząc post na blogu korporacyjnym. Pod koniec każdego miesiąca wyniki osiągnięć są sumowane, a zwycięzcy otrzymują nagrodę, na przykład bonów upominkowych.

SAP zwiększył konkurencję

Duża niemiecka firma SAP, aby dodać ducha konkurencyjności procesowi sprzedaży, stworzyła małą, ale skuteczną aplikację do analizy sprzedaży do użytku wewnętrznego - SAP Race. Zamiast tylko podawać liczby z liczbą zamkniętych transakcji w każdym regionie, SAP pokazuje postępy każdej drużyny w postaci samochodów wyścigowych na torze. Sprzedawcy patrzą, jak ich samochód jedzie wzdłuż drogi, wyprzedzając resztę, a pod koniec każdego miesiąca mistrz jako pierwszy przekracza linię mety.

SAP był tak zadowolony z pierwszej aplikacji, że stworzyło kilka podobnych. W jednym z nich menedżerowie zamieniają się w golfistów, gdzie każde ich działanie mające na celu przyciągnięcie klienta znajduje odzwierciedlenie w postaci ciosu w piłkę w kierunku dołka. W innym zagrali w grę „Who Wants to Be Millionaire”, a jednocześnie studiowali technologie sprzedaży, odpowiadając na pytania naśladujące rozmowę z klientem.

Bluewolf zwabił ich do sieci społecznościowych

Kierownictwo firmy konsultingowej Bluewolf naprawdę chciało, aby ich pracownicy aktywnie korzystali z sieci społecznościowych, skutecznie promowali swoją markę, a tym samym budowali reputację firmy w sieci. Nie mogli ich zmusić, więc postanowili delikatnie popchnąć ich do tego, korzystając z mechaniki gry. Stworzyli małą witrynę, na której każdy pracownik miał profil odzwierciedlający jego działania w sieciach społecznościowych. Aktywni pracownicy, którzy na przykład pisali posty na blogu firmy lub rozmawiali o codziennym życiu firmy w sieciach społecznościowych, otrzymywali nagrody. „Waga” nagród zależała również od liczby polubień, które otrzymali. Po zebraniu wymaganej liczby odznak możesz użyć ich do zapłacenia za obiad w jadalni lub do otrzymania prezentu pod koniec miesiąca. W ciągu czterech miesięcy aktywność pracowników w sieciach społecznościowych wzrosła o 100%, a liczba odwiedzających witrynę firmy wzrosła o 20%.

LiveOps poprawia obsługę

Organizacja wirtualnych centrów telefonicznych LiveOps, Inc. wykorzystała elementy gry do zwiększenia produktywności 20 tysięcy pracowników. Zaczęli otrzymywać odznaki i punkty za wykonanie takich rzeczywistych zadań, jak zamykanie transakcji i krótkie rozmowy. Sukcesy każdego z nich są wizualizowane na wspólnej „tablicy honoru”. Okazało się to szczególnie ważne, ponieważ wszyscy pracownicy firmy pracują z domu, a wcześniej nie czuli naturalnej konkurencji z kolegami. Gra pozwoliła im być obecnymi w jednym miejscu. Od momentu wprowadzenia tego systemu pracownicy średnio skrócili czas połączeń o 15%, a sprzedaż wzrosła o 10%.

Aetna zadbała o swoje zdrowie

Aetna stworzyła grę społecznościową Mindbloom, która pozwala pracownikom prowadzić zdrowsze i bardziej zrównoważone życie. W grze oferuje się im hodowanie własnego „drzewa życia”, którego gałęzie odpowiadają za zdrowie, karierę, kreatywność, relacje, finanse i życie duchowe. Aby osiągnąć sukces, gracz musi opracować i zastosować się do planu poprawy własnego życia, który składa się z 500 prostych działań (pij wodę zamiast lemoniady, nie korzystaj z windy w pracy, codziennie sprzątaj pokój, dziękuj ludziom). Takie gry „dla zdrowia” są używane przez wiele firm. Na przykład aplikacja dla pracowników IBM nie tylko pomaga poradzić sobie z nadwagą, ale także wiąże się z prawdziwą nagrodą pieniężną za sukces.

L'Oreal znalazł pracowników

Gamifikacja jest również wykorzystywana w branży HR. Typowym przykładem jest gra Reveal, stworzona przez L'Oreal, w celu poszukiwania obiecujących pracowników. Gra w pełni imituje rzeczywiste zadania, z jakimi stykają się pracownicy firmy. Kandydat może wybrać, jakie stanowisko chce zająć, i spróbować przeżyć dzień wirtualnego pracownika, wykonując codzienne zadania. Nie działało to w sprzedaży - możesz przejść do pracy w dziale marketingu, projektowaniu i tak dalej. Ci, którzy wykazują najlepsze wyniki, są zapraszani na rozmowę kwalifikacyjną.

Zdjęcie: przez ShutterStock / PHOTOBUAY

Popularne Wiadomości

Kategoria Zarządzanie, Następny Artykuł

Nowe muzeum otwiera burgery Ketch Up
Ciekawe

Nowe muzeum otwiera burgery Ketch Up

Restauracja Ketch Up Burgers zostanie otwarta na drugim piętrze budynku, w którym znajduje się Nowe Muzeum. O tym życiu wokół opowiedzieli przedstawiciele instytucji. Nowy burger stanie się czwartym punktem sieci w Petersburgu. Trzej inni pracują przy Liteiny Avenue, Leo Tołstoj i Engels Avenue. Ketch Up Burgers Adres: 6. linia B.
Czytaj Więcej
Oyster Bar otwarty w Gorky Park
Ciekawe

Oyster Bar otwarty w Gorky Park

Oyster Bar, kawiarnia specjalizująca się głównie w ostrygach, została uruchomiona w Pioneer Pond w Gorky Park. Jak powiedział kierownik restauracji Life wokół, Oyster Bar to bar ostrygowy w klasycznym znaczeniu: „Główny nacisk kładziony jest na ostrygi - w restauracji będzie ich około 15 - i ryby”.
Czytaj Więcej
Co robić w Moskwie wieczorem 1 lipca
Ciekawe

Co robić w Moskwie wieczorem 1 lipca

Wieczorem w piątek, 1 lipca, w Moskwie odbędzie się kilka wykładów, imprez i pokazów filmowych. Życie w okolicy mówi ci, co robić w mieście po pracy. Imprezy Grisha Nelyubin, Enthusiast Records, Timur Omar Co: Impreza z nowym programem DJ Grigory Nelyubin, duet KWC92 i zestawy winylowe przedstawicieli Enthusiast Records.
Czytaj Więcej
Nowe miejsce: rynek
Ciekawe

Nowe miejsce: rynek

Właściciele sieci restauracji Meatball otworzyli kawiarnię Marketplace na Nevsky Prospekt z wysokim poziomem kuchni. Na rynku gotują przed gośćmi tylko ze świeżymi produktami, czasem nawet od rolników. Zgodnie z pomysłem twórców nowa instytucja powinna przypominać rynek, na którym można kupić jedzenie z całego świata, od woka po francuskie bułeczki.
Czytaj Więcej