Nowa muzyka

Dlaczego wszyscy szaleją na punkcie Maggie Rogers

Album Maggie Rogers „Heard It in a Past Life” zadebiutował na pierwszym miejscu listy najlepiej sprzedających się albumów w Stanach Zjednoczonych i na drugim miejscu wśród 200 najlepszychBillboardZbliżająca się amerykańska trasa koncertowa jest całkowicie wyprzedana, ale jest szansa na koncert w Europie. Maggie uwielbia muzykę i ludzi, którzy oczekują od muzyki pop nieco więcej niż gumy do żucia. Mówimy, skąd pochodził nowy wykonawca i dlaczego nowy album zasługuje na uwagę.

Gaya Marina Garbaruk

Nauczyciel pisania piosenek w Moskiewskiej Szkole Muzycznej i autor kanału telegramowego Zadrotpop

Jej wspaniała kariera rozpoczęła się dwa lata temu od wirusowego wideo, w którym Farrell Williams słucha swojej piosenki „Alaska” i praktycznie płacze, a następnie wygłasza mowę o tym, jak wiele słyszał, jest wyjątkowa i oryginalna. Od zwykłej uczennicy Maggie zmieniła się w gwiazdę Internetu, zanim była gotowa opowiedzieć światu o sobie - ponieważ sama nie do końca wiedziała, kim jest. Potem było kilka udanych klipów, które nakręciła jako artystka. Krótko mówiąc, wszyscy czekali na debiutancki album - i publiczność na całym świecie oraz w branży.

Teraz album jest reklamowany na wielkich plazmach na Times Square, Levi's wydaje spersonalizowaną kolekcję dżinsów z dżinsami z frędzlami - jeden z najważniejszych kodów stylistycznych wizerunku Maggie. Wygląda na to, że ma wszystko, o czym marzy młody artysta. Ale to nie jest opowieść o cyfrowym Kopciuszku, który został otwarty na świat przez wybitnego producenta. Zdobyła niezależność i własną wizję od dużych wytwórni i odbiorców internetowych, aby zaprezentować światu swoją muzykę na własnych warunkach i nie pozostać „dziewczyną z filmu z Farrellem”.

Maggie ma synestezję. W jej przypadku ta rzadka cecha neurologiczna objawia się „słyszeniem kolorów”: różne dźwięki pojawiają się w różnych kolorach. Kiedy przygotowywała płytę, najpierw zrobiła błotnik, w którym wybrała niezbędne kolory i odcienie, a następnie zaczęła ćwiczyć utwory i pojechała błotnikiem ze swojego studia do studia, aby nie odbiegać od pierwotnego pomysłu w trakcie pracy.

Podczas gdy Maggie pracowała jako niezależny producent (pisała piosenki, produkowała je, nagrywała i publikowała na Bandcamp), większość czasu spędzała sama - w domu lub w studio. Na tej płycie Maggie najpierw pracowała w zespole. Współautorką połowy utworów był Greg Kerstin, który pracował nad albumem Adele „25” i zagrał wszystkie role w swoim „Hello”. „Falling Water” to współpraca z Rostamem Batmanglidzhem, który grał w Vampire Weekend. Maggie obudziła się w środku nocy i zadzwoniła do niego, decydując, że piosenka powinna mieć drugą część, kontrastującą rytmicznie.

Maggie ukrywa odgłosy skrzydeł ptaków, węży, a nawet dźwięk spadającego drzewa podczas produkcji, aby podkreślić linię basu w „On + Off”. Można powiedzieć, że jest to alternatywna próbka R'n'B z 2019 roku - wywodząca się z muzyki ludowej i elektroniki. W środku albumu ukryta jest „Past Life”, częściowo podająca nazwę całej płyty - ballady, którą Maggie śpiewa sama pod fortepianem. To jest jej praca solowa, bez współautorów i producentów dźwięku. Piosenkę można nazwać metaforą tego, że w centrum dzieła znajduje się sama Maggie, której doświadczenie i muzyczna wizja są najważniejsze w tym krążku.

Maggie Rogers urodziła się w 16-tysięcznym mieście w stanie Maryland, w pobliżu zatoki Chesapeake. Mama, była pielęgniarka onkologiczna, pracuje jako „ćma śmierci”: pomaga umierającym i ich rodzinom przetrwać ostatnie miesiące i dni. Ojciec jest właścicielem salonu samochodowego. Maggie ma także starszą siostrę i młodszego brata. Chociaż rodzina nie jest związana z muzyką, krewni zawsze wspierali jej aspiracje. W wieku siedmiu lat błagała rodziców, aby ćwiczyli harfę - droga zajęła godzinę w jedną stronę, a w samochodzie moja mama wsadziła Erica Bada i Cranberries. Brała również lekcje gry na fortepianie i wymieniała Vivaldi oraz ogólnie muzykę klasyczną jako wczesne źródła inspiracji. Następnie Maggie samodzielnie opanowała grę na gitarze i banjo - pożyczając narzędzie od sąsiada hostelu w prywatnej szkole z internatem. Od ośmiu lat co roku jeździła na biwak, gdzie dozwolone były tylko dziewczyny. Góry, lasy, jeziora, przyroda i świeże powietrze są ważną częścią DNA Maggie jako osoby i muzyka. Po osiągnięciu wieku kontynuowała pracę w tym samym obozie jako doradca. Tam, w wieku 14 lat, napisała pierwszą piosenkę i przezwyciężyła strach przed samotnym występem przed dużą liczbą ludzi.

W wieku 17 lat Maggie wygrała konkurs na pisanie piosenek podczas letniego programu University of Berkeley, głównej nowoczesnej instytucji zajmującej się muzyką pop, i wreszcie zdała sobie sprawę, że chce grać profesjonalnie. Wróciła do domu, przekształciła szafę w studio i nagrała swoją pierwszą EPkę.

Dzięki tym utworom Maggie zostaje przyjęta na New York University, a Clive Davis Institute of Music Records jest prestiżowym programem w Tish School of the Arts. Program został zaprojektowany w taki sposób, że absolwenci nie tylko komponują własny materiał, ale stają się przedsiębiorcami w dziedzinie muzyki i czują się komfortowo na styku sztuki, biznesu i technologii, są wizjonerami, innowatorami i strategami. Kariera Maggie to najlepsza wizytówka.

W pierwszym roku Maggie była „dziewczyną z banjo” - artystką ludową, pewną siebie autorką tekstów, która pisze dobre melodie i teksty. Podczas gdy reszta uczniów uczyła się sztuki kupowania alkoholu, gdy byli nieletni, Maggie zainwestowała w jej rzemiosło - tworzyła grupę z kolegą z klasy, z którą ćwiczyli w dni powszednie, nawet z napiętym harmonogramem i grając koncerty w weekendy. Podczas letnich wakacji pojechała na miesiąc na Alaskę, gdzie nagrała odgłosy natury. Wydała kolejną EPkę piosenek ludowych i nagle wpadła w twórczy kryzys, który trwał ponad dwa lata.

Ponieważ Maggie nie była w stanie pisać muzyki, jednocześnie podjęła dziennikarstwo, mając zapasowy plan kariery (oprócz produkcji muzycznej miała główną dyscyplinę akademicką w języku angielskim). Na trzecim roku wyjechała do Europy, studiowała życie w Paryżu i Berlinie, gdzie zainspirowała ją muzyka taneczna i zainspirowana pomysłem robienia tego, co jej rówieśnicy chcieliby tańczyć. „Przecież w prymitywnych czasach wystarczył ogień, aby ludzie bili kijami i zamieniali je w bicie” - mówi Farrellowi. „Zacząłem znowu tworzyć muzykę kilka miesięcy temu i teraz nie mogę przestać. Chcę łączyć obrazy i harmonię związaną z ludem z odgłosami natury które nagrywałem podczas wycieczek pieszych od kilku lat z muzyką taneczną ”. Po tych słowach niekompletny utwór „Alaska” zaczyna brzmieć, co Maggie i jego partner wymyślili na 15 minut kilka dni wcześniej.

Kiedy 1 czerwca ktoś załadował film z klasy mistrzowskiej na Reddit, a Maggie obudziła się sławna, właśnie wyprowadziła się z mieszkania, w którym mieszkała, studiując w Nowym Jorku i wróciła do swoich rodziców na lato. Dzień wcześniej podpisała umowę z firmą zarządzającą, aby zachowywać się właściwie w negocjacjach z wytwórniami. Ponieważ projekt dyplomowy w instytucie obejmował zarówno nową EP-kę, jak i klipy wideo, działania na osi czasu i biznesplan, w tym potencjalną współpracę z markami (a nawet szkice towarów), 22-letnia dziewczyna była w pełni wyposażona na spotkania. Ten sam film oczywiście dał jej przewagę i większą pewność siebie, niezbędną do nalegania na nią samą. Tak więc kreatywna kontrola pozostała całkowicie w gestii Maggie. Zarejestrowała własną firmę, która udziela licencji na jej muzykę: wszystkie fonogramy należą do artysty, co stanowi ważny atut w działalności muzyka oraz prawa autorskie do utworów.

Sercem fenomenu Maggie Rogers jest uczciwość, autentyczność i charakter. Wraz z oryginalnością jest to najbardziej nieuchwytna rzecz, którą można nazwać współczynnikiem X: obecność treści wewnętrznych i odwaga, aby stawić się przed publicznością w całej jej wrażliwości.


Zdjęcia: okładka - Capitol Records, 1 - Olivia Bee / Capitol Records

Obejrzyj wideo: Drossel - Wszyscy Razem Złapmy Się Za Ręce (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Nowa muzyka, Następny Artykuł

Jak zarabiać na starych zdjęciach
Wykonane przeze mnie

Jak zarabiać na starych zdjęciach

Dziennikarz Anastasia Sukhomlinova i fotograf Georgy Keimakh zaprzyjaźnili się podczas studiów na Wydziale Historycznym RSUH. Obaj lubili amerykańską historię i fotografię, a kiedyś zobaczyli prace słynnego afroamerykańskiego fotografa z początku XX wieku - Jamesa Van Der Zee, który był właścicielem popularnego studia fotograficznego Harlem.
Czytaj Więcej
Rosyjski Pointe: Baletki, które podbiły USA
Wykonane przeze mnie

Rosyjski Pointe: Baletki, które podbiły USA

Urodzona w Petersburgu Alexander Efimov przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych w wieku 16 lat, aw wieku 20 lat zarejestrowała rosyjską firmę Pointe, która specjalizuje się w butach baletowych, ubraniach i akcesoriach. Zaczęła od zakupów od rosyjskich producentów, ale potem zaczęła tworzyć własne kolekcje. Rynek amerykański został już zdobyty, teraz zmierza do Europy.
Czytaj Więcej