Plany sezonowe

11 dużych pokazów zimowych

Na zdjęciu: Alexander Kosolapov - „Lenin and Coca-Cola”

Alexander Kosolapov - „Lenin and Coca-Cola”

W mowie potocznej krytyków sztuki istnieje takie określenie „kondovy socrealizm”; gdyby to wyrażenie było użyte w sztuce społecznej, można by powiedzieć tak samo o twórczości Aleksandra Kosolapowa: „kondovy sztuka społeczna”. Innymi słowy, podręcznik, stworzony jakby dla podręcznika, aby od razu i bez zbędnych słów - zobaczyłem i zrozumiałem. Z 13 części pierwszej retrospektywy założyciela w Rosji tylko jedna poświęcona jest okresowi moskiewskiemu, kiedy Kosolapov czerpał inspirację z artefaktów zrozumiałych dla obywateli radzieckich, takich jak gigantyczna maszynka do mięsa lub zamek do drzwi. Cała reszta to sprawy związane z imigracją, gdzie artysta zaczął łączyć powielane obrazy reklamowe zachodnich marek z sowiecką propagandą, przyczepiał głowę Myszki Miki do popiersi Lenina, krzyżował Stalina z Spidermanem, a później podejmował tematy religijne, umieszczając na przykład obraz Chrystusa obok siebie z logo Coca-Coli.


Kiedy

29 listopada - 11 lutego

Gdzie

MMOMA o Gogolewskim

mmoma

Nawiedzony Dom

Trzecia seria edukacyjnej interdyscyplinarnej serii „Ludzkie przeznaczenie”, zapoczątkowanej dwa lata temu przez moskiewską NCCA, tym razem poświęcona jest pamięci. Na wystawę, która jest punktem wyjścia do dyskusji, wykładów, projekcji filmów i okrągłych stołów, kurator Victor Misiano wybrał 16 artystów z całego świata, w taki czy inny sposób, pracując nad tematami traumy, wiedzy, zapomnienia i doświadczeń historycznych. Czasami okazało się klimatyczne i dramatyczne, jak w przypadku instalacji polskiego artysty Roberta Kushmirowskiego, który jest sterylnym białym pokojem, który składa się z mebli, które rozpadają się na naszych oczach, aw niektórych miejscach jest ironiczny i konceptualny, jak ma to miejsce w przypadku absurdalnej animacji południowoafrykańskiego klasyka Williama Kentridge'a.


Kiedy

1 grudnia - 28 stycznia

Gdzie

Fundacja Kultury „Katarzyna”

ekaterina-fondation

Jock Sturges - „Bez zamieszania 2.0”

W centrum zdjęć braci Lumiere ponownie pokazują projekt Jocka Sturgesa „Bez zażenowania”, który jest fotograficznym zapisem życia trzech pokoleń amerykańskich i europejskich nudystów. Nieco ponad rok temu wystawa została zamknięta skandalem - po skargach posłanki Eleny Mizuliny, rzecznika praw dziecka Anny Kuzniecowej i ataku wandali na wystawę. Podobnie jak w przypadku wystawy Jana Fabre, która wywołała skandal, w Ermitażu zdrowy rozsądek ostatecznie wygrał: po inspekcjach i badaniach dochodzenie nie ujawniło żadnego naruszenia prawa. W rezultacie Lumiere Brothers Centre postanowiło wznowić pokaz, tym razem uzupełniając ekspozycję materiałami o konflikcie: wycinki z gazet, zdjęcia, filmy i dokumenty z postępowania karnego.


Kiedy

8 grudnia - 8 stycznia

Gdzie

Centrum fotograficzne braci Lumiere

lumiere

Na zdjęciu: Taus Makhacheva - „Chmura złapana na górze”

Dmitrij Okrużnow i Maria Szarowa - „206 Częściowa treść”

Obiecujący duet artystów Dmitrij Okrużnow i Maria Szarowa kontynuują eksperymenty w krzyżowaniu klasycznych obrazów z drukowaniem bannerów pikselowych. Używają pierwszego, aby wprowadzić widza w krąg wybranych przez siebie tematów, drugiego, aby wskazać ducha otaczającego nas cyfrowego świata, w którym każdy temat, idea lub znaczenie niemal natychmiast znika w lawinie nowych informacji. Cała instalacja „206 Częściowa zawartość” (zostanie pokazana w galerii XL) składa się z pięciu wielkoformatowych obrazów, na których artyści przedstawili zrujnowane sale centrum rekreacji w fabryce włókienniczej, w której znajduje się ich warsztat. Główną ideą projektu jest pokazanie wrażliwości postrzegania przeszłości przez milenialsów, wyłapywanie fragmentarycznych faktów i obrazów ze starego sowieckiego dziedzictwa oraz budowanie na ich podstawie atrakcyjnego mitu.


Kiedy

12 grudnia - 12 stycznia

Gdzie

Galeria XL

xlgallery

Igor Szelkowski

Wielką retrospektywę wybitnego niekonformistycznego artysty, wydawcy czasopisma emigracyjnego A - Z, Igora Szelkowskiego, wykonało Muzeum Sztuki Multimedialnej kilka lat temu. Potem pokazano wszystko - od wczesnych eksperymentów konceptualistycznych po nowoczesne abstrakcje geometryczne, w przenośni wystające z płócien. Teraz na wystawie w Galerii Trietiakowskiej będzie tylko rzeźba: dziesięć minimalistycznych obiektów-struktur i jedna duża instalacja, w której - w nawiązaniu do dzieł artystów awangardowych - Szelkowski omawia naturę współczesnego miasta.


Kiedy

15 grudnia - 25 marca

Gdzie

Nowa galeria Tretiakowska

tretyakovgallery

Taus Makhacheva - „Chmura zahaczająca górę”

Taus Makhacheva jest głównym przedstawicielem „nowej fali” sztuki kaukaskiej, pracując przy najbardziej zaawansowanych technikach: są przedstawienia, koncepcyjne projekty fotograficzne, obiekty i readmeade. Z pełną szacunkiem dokładnością, jaką Machaczawa wiele zawdzięcza edukacji europejskiej, studiuje współczesne życie Dagestanu, czasami poetykuje, a czasem stopniowo krytykuje. Wśród prac, które zostaną pokazane w MMOMA, najbardziej imponujące może być wideo „Rope”, w którym linoskoczek przenosi rysunki z jednej góry na drugą, a także wideo z feministycznej serii Super Taus (na przykład w jednym z nich usuwa Machaczka olbrzymi głaz), a z niezwykłości - kolekcja autorska radzieckich znaków znalezionych w Dagestanie.


Kiedy

19 grudnia - 5 lutego

Gdzie

MMOMA na Petrovce

mmoma

Matt Collischow

W styczniu w Galerii Gary Tatintsian zostanie otwarta wystawa brytyjskiego artysty Matta Collisowa, kolegi Damiena Hirsta oraz jednego z założycieli i liderów ruchu Młodych Brytyjskich Artystów. Collichow znany jest z zamiłowania do efektów specjalnych i złudzeń, a także częstych odwołań do antycznych fabuł i dzieł dawnych mistrzów. Tak więc jedna z jego najnowszych serii zostanie pokazana na wystawie - animowane kopie obrazów Nicolo Renieriego i Vlacho Bukovaca oprawionych w czarne szkło Murano lub, na przykład, wcześniejszy obiekt wykonany z obrazu „Beating the Babies” Ippolito Scarselli, który jest rodzajem obrotowej karuzeli z pewną prędkością i ożywiając bohaterów biblijnego mitu.


Kiedy

2 lutego - 28 kwietnia

Gdzie

Gary Tatintsian Gallery

tatintsian

Na zdjęciu: William Henry Fox Talbot - „U początków fotografii”

„Zakłady na reklamę. Aukcja Sotheby'ego w Moskwie, 1988”

Garaż otworzy swoje dziesiąte urodziny z ekspozycją badawczą poświęconą pierwszej aukcji Sotheby'ego w najnowszej historii Rosji, która miała miejsce u szczytu pierestrojki w 1988 r. W moskiewskim Sovincenter. W ramach projektu muzeum zgromadzi niektóre z prezentowanych na nim prac, materiały fotograficzne i filmowe, publikacje w czasopismach, wywiady z uczestnikami oraz różnorodne dokumenty poświęcone legendarnej aukcji, której rekord ustanowił „Leksykon podstawowy” Grishy Bruskin, sprzedany za rekordową kwotę 500 tysięcy dolarów.


Kiedy

23 stycznia - 28 lutego

Gdzie

Garaż

garagemca

Alexey Martins - „Zjawiska ciepła”

Od kilku lat artysta Aleksiej Martins pracuje nad projektem „Mentalne drewno opałowe”, poświęconym poszukiwaniu archetypowych obrazów syberyjskich. Z bali i kawałków tworzy figurki zwierząt, domy zamieszkałe przez malowanych małych ludzi i małe totemy, które poetycko nazywa „jeszcze nie zapalonymi”. W ramach ostatniego festiwalu Archstoyanie Martins w końcu rozpalił ogień: jego spektakl „Będąc razem” składał się z około stu ognisk w kształcie piramid, które zwieńczyły rzeźby zwierząt. Dokumentacja wideo tego doświadczenia stanie się podstawą nowej wystawy, na wystawie znajdą się również grafiki z serii „Odkrywcy polarni” - wieloformatowe płótna z drobnymi obrazami ludzi lub zwierząt zagubionych w nieograniczonym białym krajobrazie.


Kiedy

1 lutego - 21 marca

Gdzie

Galeria fragmentów

fragmentgallery

William Henry Fox Talbot - „W kolebce fotografii”

Muzeum Puszkina w lutym pokaże retrospektywę brytyjskiego pioniera fotografii, Williama Talbota, jednego z pierwszych wynalazców, któremu udało się osiągnąć chemiczne utrwalenie obrazu uzyskanego za pomocą aparatu otworkowego, dzięki czemu zdjęcie można powielać. Talbot nie tylko wynalazł kalotypię, ale także potrafił ćwiczyć w różnych gatunkach, w tym martwej natury, krajobrazie i portrecie. Na wystawie można zobaczyć około 150 jego prac ze zbiorów Narodowego Muzeum Nauki i Mediów w Bradford oraz Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie.


Kiedy

5 lutego - 9 kwietnia

Gdzie

Muzeum Puszkina

muzeum sztuki

Demony w maszynie

Nowy projekt Fundacji Laboratoria Art & Science to wystawa artystów tworzących instalacje wykorzystujące sztuczną inteligencję, zdolne do samorozwoju i samokształcenia. Wciąż niewiele jest szczegółów na temat projektu, ale wiadomo na przykład, że Austriak Thomas Foerstein weźmie udział w wystawie, zamieniając książki Hegla w glukozę, aby nakarmić ją kopią mózgu w szklanym zbiorniku. Tym razem tworzy instalację „Borgy and Bes”, która za pomocą sieci neuronowej przetłumaczy współczesną mowę na język Dostojewskiego w czasie rzeczywistym.


Kiedy

6 lutego - 1 kwietnia

Gdzie

MMOMA na Petrovce

mmoma

Popularne Wiadomości

Kategoria Plany sezonowe, Następny Artykuł

Sąd Najwyższy ograniczy prawa matek zastępczych w Rosji
Ciekawe

Sąd Najwyższy ograniczy prawa matek zastępczych w Rosji

Sąd Najwyższy Rosji zamierza rozszerzyć prawa klientów matek zastępczych w celu ograniczenia liczby sporów w takich przypadkach. O tym informuje Izvestia. Urząd rozważy projekt uchwały z zasadami rozpatrywania spraw dotyczących ustanowienia lub pozbawienia ojcostwa, a także sporów genetycznych rodziców z matkami zastępczymi.
Czytaj Więcej
Nowa lokalizacja: Birdie Barber
Ciekawe

Nowa lokalizacja: Birdie Barber

Niemal równocześnie z pojawieniem się drugiego sklepu fryzjerskiego Chop-Chop w Birdie, otworzył fryzjer Birdie, projekt o podobnej koncepcji stworzony dla dziewcząt. W Moskwie pracuje od około roku, a następnie otworzyła w Niżnym Nowogrodzie. Pierwsza peterska „Birdie” znajdowała się tuż obok Chop-Chop na dziedzińcu przy Newskim 84, aby przyjaciele lokalnych patronów mogli również spędzać czas z korzyścią.
Czytaj Więcej
Odkrycie tygodnia: Zupperia, Wing or Leg, Black Cooperative, DoubleDutch
Ciekawe

Odkrycie tygodnia: Zupperia, Wing or Leg, Black Cooperative, DoubleDutch

Dwa nowe projekty szefa kuchni Williama Lambertiego, stały kącik kawowy Czarnej spółdzielni i własny propolityk szefa kuchni Dmitrija Zotova - Życie wokół najciekawszych odkryć tygodnia. Zupperia w Sadovaya-Samotechnaya Mała kawiarnia, której menu składa się tylko z zup, sałatek, bruschet i kilku deserów, została otwarta przez szefa kuchni Ulliama, Williama Lamberti, Glen Ballis, szefa kuchni Bliskiego Wschodu i restauratora Aleksandra Oganezova (Mi Piace, Chaykhona No. 1 ”).
Czytaj Więcej
W Big Kozikhinsky otworzył drugą kawiarnię „Receptor”
Ciekawe

W Big Kozikhinsky otworzył drugą kawiarnię „Receptor”

Na parterze budynku mieszkalnego przy ulicy Bolszoj Kozikiński, otwarto drugą kawiarnię ze zdrową żywnością. Pierwsza instytucja w formie domowej kawiarni została uruchomiona w 2010 roku na Bolshaya Nikitskaya. Nowy „Receptor” nazywa się partnerstwem kulinarnym i bardziej przypomina pełnoprawną restaurację niż domową instytucję na Nikitskiej.
Czytaj Więcej