Plany sezonowe

11 letnich wystaw w Moskwie

Lato to sezon Biennale, dlatego przede wszystkim warto zwrócić uwagę na wystawy odbywające się w jego ramach. Ale nie tylko na nich: wiele dobrych letnich wystaw rozpoczyna się późną wiosną. Życie wokół wybrało 11 ciekawych wystaw, które odbędą się w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

Wystawa „Sztuka 2000 roku”

„Trwają prace rewolucyjne”

Tego lata po raz szósty odbędzie się w Moskwie Biennale Młodej Sztuki Współczesnej. Jak zwykle wystawa nie kończy się w głównym miejscu, ale jest przedłużana w ramach strategicznych projektów. Jedna z nich, pod nadzorem Barbary Cueto, poświęcona będzie taktyce oporu wobec dużych i ciągle zmieniających się korporacji cyfrowych, takich jak Google i Facebook, a część ekspozycji przybierze nawet formę stron internetowych. Na przykład projekt HyperReadings Benjamina Forstera to oprogramowanie typu open source, na którego platformie użytkownicy mogą wyświetlać książki do samokształcenia i udostępniać je innym użytkownikom.

Bonus: Po fizycznym zakończeniu wystawy będzie kontynuowana na platformie Cosmos Carl.


KIEDY

9 czerwca - 22 lipca

GDZIE

MMOMA o Gogolewskim

Ile

350 rubli

„Przyszłość: montaż ręczny”

Tego lata Muzeum Garażu zainaugurowało intensywną uroczystość z okazji dziesiątej rocznicy. W kontekście gigantycznego programu koncertów, spektakli i pokazów filmowych projekt zespołu młodzieżowego Garage może zostać niezauważony. Wraz z kilkoma innymi wytycza kres pod koniec jednej epoki muzeum i rozpoczyna burzliwą refleksję na temat tego, jak powinno wyglądać muzeum przyszłości. Nastolatkowie z Moskwy, którzy rozmawiali o sztuce z artystami i teoretykami przez cały rok, stworzyli interaktywną instalację. Ich zdaniem jednym z głównych problemów współczesnego muzeum jest odległość między „intelektualistami” - tymi, którzy przychodzą do muzeum po wiedzę - a „zabawnymi facetami” - tymi, którzy po prostu spędzają czas w muzeum. Takie nastoletnie programy są dostępne nie tylko w Garażu, ale także w Muzeum Politechnicznym (SKVT) i Państwowym Muzeum Sztuk Pięknych Puszkina (KUI).

Bonus: Świeży wygląd i przystępny język opisu.


KIEDY

8 czerwca - 2 września

GDZIE

Muzeum Sztuki Nowoczesnej „Garaż”

Ile

za darmo

„Nieskończone słyszenie”

Uważny gość garażu mógł zobaczyć część tej wystawy jesienią 2017 r. W ramach wystawy reportażowej programu Field Research. W ramach badania zainicjowanego w 2013 r. Przez grupę kuratorską Council i artystę Tarka Atui artyści i kuratorzy rozmawiali z osobami niesłyszącymi i niedosłyszącymi na całym świecie. Latem 2018 roku przybierze ono formę dźwiękowego środowiska, w którym odwiedzający będzie twarzą w twarz ze wszystkimi różnymi sposobami wydobywania i odbierania dźwięków. Jednocześnie kuratorzy obiecują połączyć wystawę ze społecznością osób niesłyszących w Rosji, uznając głuchotę nie za zjawisko medyczne, ale za zjawisko społeczno-kulturowe w ramach badania „Kultura niesłyszących w Rosji: od pensjonatu do muzeum”.

Bonus: Mediatorzy wykonawczy przygotowani przez artystów i choreografów.


KIEDY

8 czerwca - 2 września

GDZIE

Muzeum Sztuki Nowoczesnej „Garaż”

Ile

300 rubli

„Sztuka 2000 roku”

Jeśli nie czujesz w sobie wystarczającej siły, aby rozpocząć lato z Biennale i programami badawczymi, zalecamy trenowanie materiału w Galerii Trietiakowskiej na Krymsky Val. Istnieje wystawa podsumowująca wyniki rosyjskiej sztuki od 2000 roku do 2010 roku. Wcześniej artyści musieli umrzeć, aby dostać się do muzeum. Od tego czasu świat trochę się zmienił, a teraz możemy znaleźć artystów mieszkających w muzeach: sztuka, która była wcześniej pokazywana na terenach prywatnych fundacji i galerii handlowych, przeszła próbę czasu i teraz wpada na arenę muzealną. Wystawa przeglądowa, łącząca dzieła Dmitrija Gutowa, Anatolija Osmołowskiego, Iriny Koriny, Anny Acorn i innych, pozwala włożyć w głowę całą sztukę, którą widzieliśmy przez ostatnie dwie dekady w różnych miejscach i okolicznościach.

Bonus: Bezpłatny przewodnik audio z głosami artystów.


KIEDY

27 kwietnia - 22 lipca

GDZIE

Nowa galeria Tretiakowska

Ile

500 rubli

Wystawa „W nowych warunkach tworzymy pięć standardowych formularzy”

„W nowym środowisku tworzymy pięć standardowych formularzy”.

Załóżmy, że wiele razy widziałeś „Tenisistę” Olega Kulika, a sztuka rosyjska jest już obolała. W takim przypadku sugerujemy dotarcie do zaktualizowanego budynku Moskiewskiego Instytutu Matematyki i Matematyki w Ermolaevsky, który obecnie nosi tytuł centrum edukacyjnego. W nowo wyremontowanym budynku, we współpracy z Instytutem Goethego w Moskwie, otwarty został projekt reprezentujący doświadczenie samoorganizującej się przestrzeni D21 w Lipsku (w projekcie uczestniczą tylko trzej rosyjscy artyści: ASI, Ilmira Bolotyan i Kirill Savchenkov). Wystawa, która nie ogranicza się do części wystawienniczej, po mistrzowsku przekształca się w witrynę szkoleniową, bibliotekę lub miejsce do prognozowania.

Bonus: W każdą sobotę o 17:00 wróżby na kartach Tarota.


KIEDY

16 maja - 26 sierpnia

GDZIE

MMOMA w Ermolaevsky

Ile

za darmo

„Iwata Nakayama. Modernizm w japońskiej fotografii”

Zawsze możesz uciec od eksperymentów z formatami wystaw i różnymi mediami na wystawach fotograficznych: fajne sale muzealne, klasyczne wiszące, zimne światło. Jeszcze lepiej jest oglądać wystawy osobiste, w których na indywidualnej biografii można prześledzić wszystkie perypetie XX wieku. Iwata Nakayama, która studiowała fotografię na początku ubiegłego wieku w Japonii, później studiowała w Kalifornii, mieszkała i pracowała w Nowym Jorku i Paryżu, powodując w ten sposób obie stolice sztuki XX wieku. A jeśli znamy już amerykańską, zachodnioeuropejską, a nawet sowiecką wersję modernizmu, być może nadal nie ma japońskiego.

Bonus: Na początku lata istnieje możliwość obejrzenia kilku kolejnych wystaw w ramach Photobiennale 2018 i Roku Japonii w Rosji.


KIEDY

18 maja - 22 lipca

GDZIE

„Multimedialne muzeum sztuki”

Ile

500 rubli

„Noor. Idź i zobacz.”

Jeśli interesuje Cię aktywistyczny potencjał fotografii i wierzysz, że współczesne społeczeństwo może przetrwać tylko obserwując swoje wady w nowoczesnej fotografii jak w lustrze, przejdź do wystawy agencji fotograficznej Noor. Tłumaczone z języka arabskiego Noor oznacza „światło”, i to, co - aby rzucić światło - powinno być zrobione przez współczesną fotografię, zdaniem członków agencji. Został utworzony w 2007 roku i obecnie zrzesza 16 fotografów z 13 krajów świata. Wystawa w Lumiere Brothers Centre w ramach festiwalu fotoksiążki Photobookfest 2018 pokaże ich prace w ciągu ostatnich dziesięciu lat.

Bonus: Na początku lata możesz mieć czas na obejrzenie innych wystaw w ramach Photobookfest 2018 i bardziej szczegółowe zapoznanie się z gatunkiem fotoksiążki.


KIEDY

16 maja - 2 września

GDZIE

Centrum fotograficzne braci Lumiere

Ile

400 rubli

„Sprawa grozy”

Najważniejszą rzeczą na Biennale jest program równoległy, ponieważ to w nim zwykle odbywają się najciekawsze projekty. Biennale Młodej Sztuki nie jest wyjątkiem; wystawa zbiorowa pod okiem Olgi Deryuginy i Nikity Vasilenko odbędzie się w galerii na Solyance. Wystawa skupiająca zarówno rosyjskich artystów, jak i artystów uczestniczących w prestiżowych festiwalach sztuki medialnej Impakt i Ars Electronica, poświęcona będzie horrorowi przyszłości w całej jej różnorodności: mieszance technologicznej i biologicznej, teraźniejszości i przyszłości, rzeczywistości i dystopii.

Bonus: Program muzyczny na wystawie.


KIEDY

28 czerwca - 18 sierpnia

GDZIE

Solyanka VPA

Ile

300 rubli

Wystawa „Majakowski. Uniwersalna odpowiedź na zeszyty”

„Slave To The Rave”

Wreszcie, młodzi kuratorzy (w tym przypadku studenci z Wydziału Historii Sztuki Rosyjskiego Państwowego Uniwersytetu Humanitarnego) nie udają omszałych naukowców, ale robią wystawy o tym, co jest im bliskie, o rave. Wystawa przywraca historię rave od czasu pojawienia się techno w miastach na terenie byłego ZSRR, pierwszych rave'ów w pustych pawilonach VDNH w 1991 r. Do obecnej, niemal stłumionej kultury rave z lat 2017-2018. Wśród prezentowanych materiałów są plakaty, ulotki, zdjęcia i prace Siergieja Shutowa i innych. Nazwa wystawy nawiązuje do utworu „Slaves to the Rave” autorstwa technodeuet Inferno Bros. 1995 rok.

Bonus: Wykłady w centrum edukacyjnym Moskiewskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych.


KIEDY

14 czerwca - 8 lipca

GDZIE

centrum przemysłów kreatywnych „Fabryka”

Ile

za darmo

„Architektura stadionu”

Ponieważ zdarzyło się tak, że Puchar Świata przenika terytorium kulturowe, to być może spośród wszystkich wystaw na ten temat warto podkreślić ekspozycję na temat architektury stadionów. Oprócz projektów zainicjowanych, a może nawet ukończonych na mistrzostwa Rosji w Rosji, wystawa prezentuje modele obiektów sportowych zbudowanych w czasach radzieckich. Zespół sportowy Łużniki, stadion Kirowa Leningradzkiego oraz projekty Dmitrija Iofana i Mikołaja Ladowskiego - ta część historii masowej konstrukcji rzadko jest badana przez badaczy, a jeszcze rzadziej jest usuwana z magazynów muzeum.

Bonus: Stała wystawa Muara.


KIEDY

29 maja - 26 sierpnia

GDZIE

Państwowe Muzeum Architektury im. Szchuseva

Ile

300 rubli

„Majakowski. Uniwersalna odpowiedź na zeszyty”

Za całym biennale, mistrzostwami świata, Rokiem Japonii w Rosji można stracić kolejną ważną datę - 125. rocznicę Majakowskiego. Podczas gdy los głównej wystawy muzeum pisarza pozostaje nieznany ogółowi społeczeństwa, muzeum literackie i Państwowe Muzeum Historii Literatury Rosyjskiej Dahl połączyły siły, aby wyświetlać notatki z archiwum poety w galerii On Shabolovka. Komunikacja z poetą dla poety była bardzo ważna: przez całe życie i wszystkie wystąpienia publiczne zebrał około 20 tysięcy notatek od publiczności, a nawet planował opublikować książkę. Po przeanalizowaniu tego archiwum notatek kuratorzy identyfikują główne typy, najczęściej zadając pytania poecie: student, pracownik ochrony, pracownik, Nepmansha i inni.

Bonus: Na wystawie możesz wymyślić temat, jakie pytanie zadajesz Mayakovsky.


KIEDY

23 kwietnia - 12 sierpnia

GDZIE

Galeria „Na Shabolovce”

Ile

250 rubli

Obejrzyj wideo: Rzeczy, które zadziwiły mnie w Moskwie. Daily life pleasures (Grudzień 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Plany sezonowe, Następny Artykuł

„Beauty and the Beast”, „Hidden Figures”, „Split”
Filmy tygodnia

„Beauty and the Beast”, „Hidden Figures”, „Split”

„Beauty and the Beast” Dosłowne powtórzenie hitu Disneya z 1991 roku w prowincjonalnej Francji z niezdarnym piekarzem, eleganckimi lokalnymi pięknościami i łowcą gopherów Gaston - Belle żyje tutaj i marzy (Emma Watson). Jej poglądy na życie sprawiają, że dziewczyna jest śmiechem w oczach reszty prowincji: z jakiegoś powodu Belle nie szuka małżeństwa i kocha książki bardziej niż flirt z płcią przeciwną.
Czytaj Więcej
Mapa gwiazd, ciała obce
Filmy tygodnia

Mapa gwiazd, ciała obce

„Ciało obce” Obce cialo Reżyser: Krzysztof Zanussi Obsada: Riccardo Leonelli, Agnieszka Grochowska, Agatha Buzek, Chulpan Khamatova Działka Włoski ogier ściska polskie piękno na plaży (cóż, wygląda na 45-letnią ciężko chorą, ale fabuła i piękna), ale idylla wkrótce się kończy: dziewczynka ogłasza, że ​​Bóg wzywa ją do zakonnicy.
Czytaj Więcej
„Monster's Voice”, „Salesman”, „Safari”, „Pasmanian Devil”
Filmy tygodnia

„Monster's Voice”, „Salesman”, „Safari”, „Pasmanian Devil”

Dyrektor sprzedaży Forushande Asgar Farhadi Obsada Taran Alidosti, Shahab Hosseini Nowy film Asgara Farhadiego, reżysera Rozwód Nader i Simin, szczery irański dramat o tym, jak rozwód w patriarchalnym społeczeństwie nie może pozostać sprawą prywatną. „Sprzedawca” dotyczy tego samego: nierozłączności zbrodni i wstydu, zemsty i stosunku do kobiety jako własności, która nagle pojawia się w świeckiej twórczej rodzinie.
Czytaj Więcej
Projekt Floryda, Eve, tracę wagę i Pasażerkę
Filmy tygodnia

Projekt Floryda, Eve, tracę wagę i Pasażerkę

Tekst: Alice Taiga „The Florida Project” Reżyser: Sean Baker Obsada: Brooklyn Prince, Beria Vinaite, Willem Dafoe Sunny film o ubóstwie i upadku amerykańskiego snu autorki Tangerine, sześcioletniej Mooney (urocza Brooklyn Pierce) i jej bardzo młoda matka Halle (Briah Vinaite) ) mieszkają w bezdomnym motelu na Florydzie w drodze do słynnego Disneylandu.
Czytaj Więcej