Rozrywka

Przewodnik po festiwalu filmów dokumentalnych

W środę 3 października, w ramach festiwalu 2morrow, rozpoczyna się program Beat dla nowego filmu dokumentalnego. W ciągu pięciu dni Beat przedstawi filmy dokumentalne przed sądem widzów, co wcześniej było niemożliwe w naszym kraju. Jest to przede wszystkim praca uczestników prestiżowych europejskich niezależnych festiwali filmowych, w których centrum znajdują się bohaterowie współczesnej kultury: muzycy, artyści i tak dalej.

Pokazy filmowe odbędą się w Centralnym Domu Artystów, a cena biletów wyniesie 150 rubli, dla studentów - 120. Film „Zespół punkowy” (o punkach z zespołem Downa) zaprezentuje jeden z jego dyrektorów, JP Passy i producent Sami Yanukainen, właściciele firmy produkcyjnej Mouka Filmi.

 

Kirill Sorokin

Pokonaj kuratora programu

 

Black Panthers, amerykańskie ikony aktywizmu Act Up walczące z AIDS, feministki walczące o swoje prawa, pierwsi łyżwiarze w Berlinie Wschodnim i ostatni prawdziwy zespół punkowy na Ziemi - program, który stworzyliśmy na festiwal 2morrow / Tomorrow „ To nasze pierwsze doświadczenie wejścia w szeroki, nieograniczony do zakresu muzyki obszar filmów dokumentalnych. Ważne było dla nas zachowanie popędu i emocji, jakie ma nasz główny festiwal, a jednocześnie pokazanie odpowiedniego wycinka tego, jak wygląda teraz nowy film non-fiction, który byłby interesujący dla naszej widowni. Tematem jednoczącym programu nie jest nawet protest, ale taki bunt w najszerszym tego słowa znaczeniu - od Ai Weiwei, który twierdzi, że nie ma sportu lepszego niż rzucanie kamieniami w dyktaturę, po łyżwiarzy z NRD, którzy walczyli głównie o swoje prawo do zabawy.

Program festiwalu

„Ai Weiwei: nigdy nie przepraszaj”

reżyser Alison Clayman

3 października, środa, 20:00, Wielka Sala

Pomimo słabego doświadczenia reżyserskiego dziennikarzowi Alison Clayman udało się już znaleźć na liście „25 nowych twarzy kina niezależnego” według magazynu Filmmaker Magazine. Clayman nakręciła ekscytujący portret wideo „Beijing Andy Warhol” - Ai Weiwei, dla którego nie rozstała się z nim przez trzy lata. Artysta działacz, który stworzył swoich wrogów w osobie władz chińskich, otwiera się przed widzem nie tylko jako wandal i łobuz, ale także jako osoba o subtelnym światopoglądzie i swojej wizji piękna. Program reprezentuje Centrum Filmów Dokumentalnych DOC. Na zakończenie oglądania planowana jest dyskusja na temat: „Czy sztuka może być protestem politycznym, a sztuka protestu politycznego?” Wejście na pokaz i dyskusję jest bezpłatne.

Czarny mixtape mocy

reżyser Goran Hugo Olsson

Czwartek, 4 października, godz. 21.00, hala 23

Film jest kolażem wideo z życia całej subkultury - ruchów „Moc czerni” i „Czarne pantery”. Taśma składa się z nagrań z 16 mm filmów przypadkowo znalezionych w archiwach szwedzkiej telewizji. Film zawierał materiał z 1967 roku, który ukazuje życie ówczesnych grup z przemówieniami Angeli Davis, Stokley Carmichael i liderów Czarnych Panter. Szwedzki dokumentalista Joran Hugo Olsson skomponował tak zwany mixtape nagrań doprawionych muzyką The Roots, Erica Badu, Harry Belafonte i Taliba Kveli, starając się pokazać istotę czarnej kultury Ameryki i jej początków.

Syndrom Punkowy

dyrektorzy Jukka Kärkkäinen i JP Passy

5 października, piątek, 21:00, hala 23

Fińscy punk rockowcy Pertti Kurikan Nimipäivät pozostaliby jednym z wielu niejasnych zespołów garażowych grających w małych klubach dla kilkudziesięciu przyjaciół, gdyby nie jeden „ale”: wszyscy muzycy zespołu mają zespół Downa. Bohaterowie filmu walczą nie tylko z dominacją głównego nurtu w muzyce, ale także z samym społeczeństwem, które odmawia ich przyjęcia. Film obejmował rozmowy z muzykami, ich występy na żywo, zdjęcia z prób i tras koncertowych.

„Jak przetrwać zarazę”

reżyser David France

6 października, sobota, 20:30, Sala DNA

Odnoszący sukcesy dziennikarz, publicysta The New Times, David France, nakręcił zapierający dech w piersiach film o walce działaczy Act Up przeciwko AIDS, która miała miejsce w Nowym Jorku w latach 80. i 90. Razem z podobnie myślącym Act Up, zwrócili się do władz o uznanie AIDS za chorobę i zażądali zaprzestania ignorowania faktów na ten temat. Z amatorskich nagrań bojowników AIDS Francja stworzyła film nie tylko o chorobie, ale także o doświadczeniach ludzi walczących o swoje prawa, co jest dziś bardzo istotne.

„Feminizm. Art. Rewolucja”

reżyser Lynn Hershman-Leeson

Niedziela, 7 października, godz. 15.30, hala 23

Znana artystka i reżyserka, Sundance, regularna Lynn Hershman-Leeson nakręciła film poświęcony feminizmowi jako zjawisku i jego głównym diwom w latach 70.: Judy Chicago, Nancy Spero i Rachel Rosenthal. Film powstał na podstawie tego, co Hershman-Leeson nakręcił w latach 60. w hostelu Uniwersytetu Berkeley. Rozmowom o polityce i sztuce towarzyszy ścieżka dźwiękowa z nagraniami feministek Riot Grrrl i niezależnych rockerów Sleater-Kinney.

„To nie jest dla ciebie Kalifornia”.

reżyser Martin Perzil

Niedziela, 7 października, 18:00, Sala DNA

Reżyser Martin Perzil, który jest także wielkim fanem kultury ulicznej, nakręcił film o narodzinach nowych zjawisk w Berlinie Wschodnim pod koniec lat siedemdziesiątych - ruchu punkowego, skateboardingu i entuzjazmu marihuany. W centrum obrazu są trzej szkolni przyjaciele. Jeden z nich przylega do łyżwiarzy przeciwstawiających się zrujnowanej kulturze NRD wobec sztuki ulicznej. Film został oparty na nagraniach rzadkiego w tym czasie aparatu Super 8, dzięki czemu był niesamowicie piękny.

Popularne Wiadomości

Kategoria Rozrywka, Następny Artykuł

„Beauty and the Beast”, „Hidden Figures”, „Split”
Filmy tygodnia

„Beauty and the Beast”, „Hidden Figures”, „Split”

„Beauty and the Beast” Dosłowne powtórzenie hitu Disneya z 1991 roku w prowincjonalnej Francji z niezdarnym piekarzem, eleganckimi lokalnymi pięknościami i łowcą gopherów Gaston - Belle żyje tutaj i marzy (Emma Watson). Jej poglądy na życie sprawiają, że dziewczyna jest śmiechem w oczach reszty prowincji: z jakiegoś powodu Belle nie szuka małżeństwa i kocha książki bardziej niż flirt z płcią przeciwną.
Czytaj Więcej
Mapa gwiazd, ciała obce
Filmy tygodnia

Mapa gwiazd, ciała obce

„Ciało obce” Obce cialo Reżyser: Krzysztof Zanussi Obsada: Riccardo Leonelli, Agnieszka Grochowska, Agatha Buzek, Chulpan Khamatova Działka Włoski ogier ściska polskie piękno na plaży (cóż, wygląda na 45-letnią ciężko chorą, ale fabuła i piękna), ale idylla wkrótce się kończy: dziewczynka ogłasza, że ​​Bóg wzywa ją do zakonnicy.
Czytaj Więcej
„Monster's Voice”, „Salesman”, „Safari”, „Pasmanian Devil”
Filmy tygodnia

„Monster's Voice”, „Salesman”, „Safari”, „Pasmanian Devil”

Dyrektor sprzedaży Forushande Asgar Farhadi Obsada Taran Alidosti, Shahab Hosseini Nowy film Asgara Farhadiego, reżysera Rozwód Nader i Simin, szczery irański dramat o tym, jak rozwód w patriarchalnym społeczeństwie nie może pozostać sprawą prywatną. „Sprzedawca” dotyczy tego samego: nierozłączności zbrodni i wstydu, zemsty i stosunku do kobiety jako własności, która nagle pojawia się w świeckiej twórczej rodzinie.
Czytaj Więcej
Projekt Floryda, Eve, tracę wagę i Pasażerkę
Filmy tygodnia

Projekt Floryda, Eve, tracę wagę i Pasażerkę

Tekst: Alice Taiga „The Florida Project” Reżyser: Sean Baker Obsada: Brooklyn Prince, Beria Vinaite, Willem Dafoe Sunny film o ubóstwie i upadku amerykańskiego snu autorki Tangerine, sześcioletniej Mooney (urocza Brooklyn Pierce) i jej bardzo młoda matka Halle (Briah Vinaite) ) mieszkają w bezdomnym motelu na Florydzie w drodze do słynnego Disneylandu.
Czytaj Więcej