Ciekawe

Nieznany obywatel: Informacje

Szef firmy X został usunięty ze swojego stanowiska. Wrócił Usunięto ponownie. Elena M. jest przeciwna temu, aby ludzie dawali sobie nawzajem lody. Gimnastyczka K. uważa, że ​​opozycja A. musi pilnie jeść gównem, ale lepiej rozerwać mu nogi. Prezydent może jeść dzieci. Niemal każdego ranka w moim kanale na Facebooku pojawia się kolejna gorąca wiadomość, która rozprasza się z prędkością światła, zmuszając wszystkich do wiercenia się na krześle, klaśnięcia w ręce, posypania śliną i zabawy bąka. Fakt, że większość tych wiadomości nigdy nie jest potwierdzona, nikomu nie przeszkadza. Fakt, że za tą wiadomością brakuje nam czegoś naprawdę ważnego każdego dnia, wydaje się taki sam.

Burmistrz miasta zjada kafelki na śniadanie, prezenter telewizyjny idzie w kąpieliskach obok oligarchy, architekt Kozyrev projektuje letni dom dla wysokiej rangi urzędnika. Co? Gdzie Kto Jak blisko jest to wszystko do prawdy - zamknij się, nikogo to nie obchodzi, widzisz, pojawił się powód? Chodźmy, włącz bzdury.

Zatoczka kuchenna zawsze była powszechnym zjawiskiem wśród ludności radzieckiej. Wobec braku otwartej przestrzeni do wymiany i otrzymywania informacji wszyscy są przyzwyczajeni do czytania między wierszami, plotek na temat plotek, demonizacji mocy i przekształcenia wszystkiego w satyryczny krąg, w którym każdy chce pokazać swój dowcip, ukłucie, przynajmniej nieznacznie, przeciwnikowi, zainwestować jego bezcelowe, ale bardzo śmieszne pięć centów w ogólnym chaosie.

Wygląda na to, że mówię o polityce, ale tak naprawdę nie. Mówię o wszystkim na świecie, od życia sierot na terytorium Trans-Bajkał po kręcenie filmów i wystaw sztuki. Nasze życie zmieniło się w jedną wielką „życiową wiadomość”, z tą różnicą, że ludzie dostają pieniądze na spekulacje i plotki w Lifenews, i wydaje się, że nawet w ich przypadku wiadomość jest potwierdzana częściej.

Aby napisać notatkę kwartalną
w tej kolumnie szukała od miesiąca
informacje, sprawdza je, znajduje
źródła, szlifuje każde słowo

Kiedy „LiveJournal” był bardziej żywy niż wszyscy żywi i wszyscy byli pewni, że każdy, kto ma telefon z aparatem, czas i umiejętność znalezienia się we właściwym miejscu we właściwym czasie może być dziennikarzem, można to zrozumieć. Ale za szybkością i dostępnością informacji stopniowo zanikała ich wartość, znaczenie, waga każdego wypowiadanego słowa. Niedawno recenzowałem fragment słynnego spotkania piosenkarza Szewczuka z prezydentem, mówił o ważnych sprawach, pytał: „Czy istnieje coś takiego jak wolność, wolność słowa, co o tym sądzisz, panie prezydencie?” „Myślę, że wolność jest bardzo ważna”, odpowiedział na coś takiego: „Wolność jest podstawą demokracji, bez której nigdzie nie dojdziemy”. I to wszystko, rozmowa się skończyła. O co pytałeś Dlaczego pytasz Gdzie i do kogo Jaki jest wynik tego występu?

Wydaje mi się, że najgorsze, co się wydarzyło, to fakt, że ogromna część dziennikarzy, inteligentnych i miłych ludzi, dobrze wykształconych i za każdym razem mówiących zwrotów takich jak „wyjdź z zawodu”, jak dzieci, została uwiedziona. Cieszą się, jakby ktoś w pobliżu gówna, a teraz nie widać, że sam nos jest krzywy. Jedna z moich dziewczyn pracuje w znanej amerykańskiej gazecie. Jak to działa, co kilka miesięcy pisze małą notatkę o sytuacji na Bliskim Wschodzie, w Rosji i wielu innych. Aby napisać taką notatkę, wielkości jednej czwartej tej kolumny, szuka informacji przez miesiąc, sprawdza ją, znajduje źródła, którym można zaufać, szlifuje każde słowo i ostatecznie otrzymuje tekst, z którego każda linia ma górę pracy. Ten tekst został przeczytany i zaufany. Tak powstaje reputacja, szacunek i tak powstaje wpływ gazet i czasopism.

Moim ulubionym przykładem dziennikarstwa jest wywiad z Frostem i Nixonem, a nawet film, ale nagrane wywiady, które można kupić na dowolnej stronie za niewielką sumę pieniędzy. Tam wyraźnie widać, jak dziennikarz wychodzi z wrażenia opisanego w słynnym żartu, gdy zwierzęta w lesie otrzymały telefon, a zając woła lwa i mówi: „Cześć, czy to lew? - przed przekształceniem się w prawdziwego profesjonalistę, doprowadzając przeciwnika do zakrętu. Dziś prawie nie ma ludzi, którzy byliby w stanie zadać naprawdę ostre, ważne i konkretne pytania dotyczące sprawy. Pytania dotyczące analizy i badań, refleksji i uzasadnienia, faktów i konkretnych liczb. Bez tego cała żarliwa aktywność nigdy nie będzie miała sensu.

Nie można już ufać ludziom
publikowanie plotek bez zawracania sobie głowy
spójrz na źródło

W naszych realiach nie zdarzyłaby się żadna bramka wodna, nie tylko dlatego, że system jest tak zbudowany, ale także dlatego, że nie ma wśród dziennikarzy takich, którzy mogliby kopać, myśleć i przeszukiwać w ten sposób. I nie można już oglądać liberalnej telewizji internetowej, w której żaden prezenter nigdy tak naprawdę nie przygotował się do emisji dla swoich odbiorców, ani czytać gazet, które pozwalają sobie na publikowanie niezweryfikowanych badziewów w gatunku propagandowym, ani ufać ludziom, którzy publikują pogłoski, nawet bez kłopotania się spojrzeniem na źródło, które najczęściej okazuje się być stroną taką jak horror.ru, govnonovosti.ura i tak dalej.

Moim zdaniem każdy musi usiąść i przejrzeć nie tylko same wywiady, ale przynajmniej filmy na dany temat: „Dobranoc i powodzenia”, „Cała armia prezydencka” i inni, aby zrozumieć, jak mogą to zrobić w świecie, w którym ludzie chcą być wysłuchani, zrozumiani i faktycznie coś zmienić.

Ilustracje: Sasha Pokhvalin

Obejrzyj wideo: Obywatel Nieznany (Styczeń 2020).

Popularne Wiadomości

Kategoria Ciekawe, Następny Artykuł

Karnawał Gorkiego na zdjęciach na Instagramie
Rozrywka

Karnawał Gorkiego na zdjęciach na Instagramie

Dziś w Gorky Park karnawałowa procesja obchodziła 85. rocznicę założenia parku. Ani deszcz, ani tradycyjnie słaby Internet nie uniemożliwiły świadkom i uczestnikom maskarady relacjonowania tego, co zobaczyli. # Parkgorkogo izatopova jrmwzr nataagafonova nataagafonova ledok kalininatanya yani4kasm marinakaznacheeva jrmwzr jrmwzr norgesun natalikan olgey samsoniksoom romanmedia snegnyi_barsik yani4kasm yani4kasm jrmwzr yani4kasm nataagafonova visavart timsan05 romanmedia romanmedia ritsu_ritz vitsavin lisinamary marinakaznacheeva vuvoo ledok karelinanastya kisslorod izatopova izatopova kujenechka anastasia_korni killdream3 vuvoo vuvoo f_e_o_n_a oksana_y
Czytaj Więcej
Maraton w Moskwie w ujęciach na Instagramie
Rozrywka

Maraton w Moskwie w ujęciach na Instagramie

Zmumifikowani, zmęczeni, szczęśliwi i czworonożni podczas pierwszego moskiewskiego maratonu, który odbył się 15 września. #moscowmarathon mariadventure polasmirnova vovalive danetdanet annasafronova nenadonadya vavilov_vani2 mir24tv ria_novosti rurc makmus mashsharapova rurc kseniy zhuravleva_m monicavergarav valentinagryzhina mir24tv valentinagryzhina valentinagryzhina achekhonte achekhonte achekhonte kifozavr maxlavr iloverunnungsomuch maria_vallen nadya_belkys octobrina 2rude4u dandi965 petarkina romanikas johntwist18 slivovaya kopen_zla gorkyparkrunners 13_pilot
Czytaj Więcej
Wydarzenia tygodnia: miejski jarmark bożonarodzeniowy, kino fińskie i Welcome to Heaven at Floors
Rozrywka

Wydarzenia tygodnia: miejski jarmark bożonarodzeniowy, kino fińskie i Welcome to Heaven at Floors

Festiwal Fiński Film Week W Aurora przez tydzień będą pokazywane filmy młodych fińskich reżyserów. Program obejmował między innymi dramat społeczny o nastoletnich przyjaciołach Prawie 18 lat, thriller o młodym graczu Rat Kingu i komedię o kulisach show-biznesu w Finlandii Dirty Bomb. Ponadto widzowie zobaczą najdroższy projekt filmowy w kraju, Zimową Wojnę i film Oczyszczenie nominowany do Oscara.
Czytaj Więcej