Przewodnik

Jaki show i jak przetrwają niezależne galerie w Moskwie

Większość głównych przestrzeni wystawienniczych w Moskwie jest zawsze dobrze znana, choćby dlatego, że cieszą się poparciem państwa. Wyjątkiem jest Garażowe Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Ale oprócz oczywistych instytucji w mieście zawsze są entuzjaści, którzy tworzą niezależne galerie i przestrzenie sztuki. Takie miejsca znane są znacznie mniej niż muzea, choć mają swoje zalety. Na przykład wstęp do większości galerii jest bezpłatny, a każda osoba, która złożyła wniosek i przeszła selekcję, może zostać wystawiona.

Życie wokół rozmawiało z małymi moskiewskimi galeriami i dowiedziało się, jak to jest konkurować z gigantami muzealnymi, którzy je odwiedzają i jak galerie zarabiają na swojej pracy.

Centrum Przemysłu Kreatywnego „Factory”

Perevedenovsky per., 18

 fabrikacci.ru

Centrum „Przemysłów kreatywnych” istnieje już od 11 lat. Nie konkurujemy z dużymi instytucjami muzealnymi, ponieważ nie zarabiamy na naszej przestrzeni artystycznej. Wejście na wystawy jest bezpłatne i nie staramy się zarabiać na kreatywnych projektach. Nie zajmujemy się sprzedażą prac bezpośrednio, ale możemy za jego zgodą kontaktować się z artystą, którego lubimy. Wśród odwiedzających są zwykle profesjonaliści w dziedzinie sztuki współczesnej, studenci kreatywnych uniwersytetów i absolwenci szkół sztuki współczesnej.

Średnia frekwencja w „Fabryce” wynosi około 10–20 osób dziennie i 100–300 osób na otwarciu wystaw.

Część wystaw powstaje z projektów laureatów programu Factory Workshop, stworzonego z myślą o wsparciu współczesnych artystów ze wszystkich kierunków. Część wystaw odbywa się na prośbę zagranicznych współpracowników w ramach programu „Artysta w rezydencji”. Istnieje również wspólny program z Rosyjskim Państwowym Uniwersytetem Humanitarnym, w ramach którego studenci-kuratorzy przygotowują projekt dyplomowy w Factory Center. W przypadku innych projektów zatwierdzamy aplikacje wysyłane do nas pocztą. Wystawy organizowane są przez kuratorów lub artystów, którzy niezależnie proponują projekt dla „Fabryki”.

21 maja 2016 r. W „Fabryce” otwarto stałą wystawę stworzoną przez grupę kuratorską „Zaloguj się i zezwól”. Prezentowane tam eksponaty są wynikiem dwuletniego studium historii regionu Basmanny i kroniki produkcji. Zebrano je krok po kroku za pośrednictwem stron internetowych, na spotkaniach z mieszkańcami dzielnicy i przedstawicielami społeczności twórczych.

Oprócz wystaw w „Fabryce” stale odbywają się różne imprezy, które organizujemy samodzielnie lub z pomocą naszych mieszkańców. W „Warsztacie animacji” - różne kursy mistrzowskie, pokazy animacji i spotkania tematyczne. Eksperymentalne laboratorium drukarskie Piranesi LAB prowadzi warsztaty drukarskie. Zawsze możesz także udać się do salonu niezależnego wydawcy Ad Marginem i kupić książki po specjalnej cenie wydawniczej.


Asya Filippova

Dyrektor CTI „Factory”

Wystawy w Centrum Technologicznym „Fabryka”


Alexander Morozov„Politia”

Reprezentacja systemów politycznych i państwowości w postaci przedmiotów stalowych.

Kiedy: do 10 listopada, 10: 00-20: 00

Ile: za darmo

Avram Brody „Ongon: Podróż do Buriacji”

Instalacja wideo amerykańskiego artysty oparta na spotkaniach z rosyjskimi szamanami.

Kiedy: do 10 listopada, 10: 00-20: 00

Ile: za darmo

Galeria „Trójkąt”

Centrum sztuki współczesnej Winzavod, 4. Syromyatnichesky per., 1, s. 6

 gallerytriangle.com

Pomysł otwarcia galerii należy do nas, krytyka sztuki i właściciela galerii z Włoch Nadezhda Stepanova i dystrybutora sztuki Elvira Tarnogradskaya. Galeria współpracuje głównie z młodymi artystami z Rosji i innych krajów.

Jaka jest różnica między galerią a muzeum? Galeria jest platformą dla artystów do wyrażania swoich opinii, tutaj pokazują swoje nowe projekty szerokiemu gronu odbiorców - kolekcjonerów, kuratorów, historyków sztuki i dziennikarzy. Muzea pokazują dobrze znany, instytucjonalnie wprowadzony produkt. Muzeum jest instytucją non-profit, galeria to komercyjna organizacja sprzedająca dzieła. Daje to artystom możliwość istnienia kosztem sztuki i tworzenia nowych projektów.

Galerie uczestniczą w międzynarodowych targach, prezentują tam prace artystów, tworząc w ten sposób wizerunek artysty na scenie międzynarodowej. Format galerii jest bardziej dynamiczny i wymaga ciągłej aktualizacji ekspozycji. Chociaż z czasem galeria ma własną kolekcję osobistą.

Specjalizujemy się w młodej sztuce współczesnej, która obejmuje wystawy, w tym obrazy, sztukę wideo lub fotografie. Średnia cena przedmiotu malarskiego lub artystycznego wynosi od 150 do 300 tysięcy rubli.

Oprócz wernisaży organizujemy wydarzenia tematyczne związane z obecną wystawą. Mogą to być wykłady, okrągłe stoły, dyskusje, koncerty. Mamy wielu odwiedzających: kolekcjonerów, dziennikarzy, historyków sztuki, artystów, pracowników muzeów, przedstawicieli różnych fundacji i instytucji. Przyjeżdża wielu studentów i młodzieży.


Elvira Tarnogradskaya i Nadezhda Stepanova

współwłaściciele galerii

Wystawy w „Trójkącie”


Alexey Bogolepov „Interfejs / kontener”

Duże fotografie i rzeźby odzwierciedlające przemiany radzieckiego modernizmu w architekturze.

Kiedy: do 30 listopada 13: 00-19: 30

Ile: za darmo

„Galeria 11.12”

4th Syromyatnichesky per., 1, s. 8

 11-12gallery.com

Nasza galeria istnieje już od dziesięciu lat. Zaczęliśmy od uczestnictwa w targach z artystą Aleksiejem Alpatowem. Po naszym poprzednim projekcie salon wystawowy Art-Quarter przeniósł się z Barvikha do Vinzavod, nastąpiła rebranding i zaczęliśmy nazywać się Galeria 11.12.

Czym różni się galeria od salonu lub salonu? Galeria to nie tylko sprzedaż sztuki, ale także specyficzna funkcja społeczna: wystawy, targi, współpraca i współpraca z innymi instytucjami. A showroom po prostu reprezentuje dzieło artystów i je sprzedaje.

Głównymi elementami naszych wystaw są nowoczesne formy malarstwa, rzeźby, przedmiotów artystycznych oraz, w mniejszym stopniu, instalacje i kolaże. Nie świadomie zajmujemy się fotografią, ponieważ na naszym rynku są fajne galerie, które robią to na wysokim poziomie. Bycie piątym lub dziesiątym w tej dziedzinie jest całkowicie niepożądane. Chcemy być liderami w dziedzinie nowoczesnego malarstwa.

Nowe eksponaty są zazwyczaj wybierane przez dyrektora artystycznego. Osobiście spotyka się z potencjalnymi autorami i konsultuje się z ekspertami. Oglądamy również pracę studentów, uczestniczymy w targach, wielu artystów pisze do nas bezpośrednio, a stali mieszkańcy galerii doradzają swoim kolegom. W ten sposób opracowywany jest plan wystaw na następny rok. Teraz mamy harmonogram wystaw do końca 2017 roku.

Nie mamy stałej wystawy i aktualizujemy ją prawie co miesiąc, więc co najmniej dziesięć odbywa się w ciągu roku. W ubiegłym roku braliśmy udział w międzynarodowych targach Art New York, a 26 listopada polecimy do Miami, gdzie będziemy również pokazywać prace naszych artystów. W Moskwie braliśmy udział w targach sztuki współczesnej Cosmoscow. Takie działania są bardzo ważne dla galerii, ponieważ wystawy przynoszą sławę.

W Moskwie jest bardzo niewiele galerii, więc praktycznie nie ma konkurencji. Przeciwnie, staramy się pomagać sobie nawzajem i współpracować. Okazuje się, że ogromna Moskwa stanowi zaledwie 15-20 galerii - to więcej niż skromność. Sam Berlin ma 200-300 galerii, o których można powiedzieć o innych dużych miastach.

Odwiedzają nas studenci, seniorzy, klasa średnia, projektanci i architekci. Ktoś jest zainteresowany podążaniem za trendami, ktoś musi ozdobić wnętrze lub uzupełnić kolekcję, a przybywają przedstawiciele funduszy muzealnych - bardzo szeroka gama zwiedzających.

Cena jednego dzieła wynosi od 150 do 60 tysięcy euro.


Alexander Sharov

założyciel galerii

Wystawy w „Galerii 11.12”


Rinat Voligamsi „Village”

Sceny z życia na wsi w wykonaniu mistrza retro-fotoformalizmu. Zardzewiałe instalacje metalowe.

Kiedy: do 6 listopada, 12.00 - 20.00

Ile: za darmo

„Galeria 21”

Centrum sztuki współczesnej Winzavod, 4. Syromyatnichesky per., 1, s. 6

 galeria-21.ru

Program galerii obejmuje wystawy grupowe i indywidualne. Ponadto w latach 2012–2013 w Galerii 21 zrealizowano projekt wprowadzenia sztuki współczesnej do klasycznej przestrzeni muzeum lub innych instytucji (Azoy Ilyi Dolgova w Muzeum Zoologicznym na Bolszaji Nikitskiej, Komunikacja w Muzeum Architektury, czteropiętrowa wystawa zatytułowana Contrusion w DC ZIL, „In the gardens” in the Pharmaceutical garden).

Każdego roku galeria intensyfikowała działania edukacyjne i oświeceniowe, prowadząc wykłady, kursy mistrzowskie, rozmowy artystów, okrągłe stoły i dyskusje. W szczególności w październiku 2015 r. Uruchomiono kurs „Ocena i uznanie przedmiotów sztuki”, który odbywa się na Rosyjskim Uniwersytecie Ekonomicznym w Plechanowie przy wsparciu galerii.

Nie konkurujemy z instytucjami muzealnymi. Głównym zadaniem galerii jest sprzedaż sztuki, a także promocja artysty w miarę możliwości (transport na targi, katalogi drukowane). Z kolei muzea mogą znacznie pomóc w rozwoju kariery artysty. Wejście na wystawę lub do katalogu czołowego muzeum świata podnosi status i uznanie artysty.

Od kwietnia 2015 r. W Winnicy znajduje się Galeria 21, dlatego oprócz wydarzeń specjalnych, na które zapraszani są artyści, kolekcjonerzy i partnerzy galerii, przypadkowi ludzie spacerujący po samej Winnicy odwiedzają galerię.

„Galeria 21” stale współpracuje z wieloma artystami, których projekty wystawiennicze są pokazywane przynajmniej raz na dwa lata. Od momentu powstania współpracujemy z Aleksandrem Pogorzhelskim, Natalią Zintsovą, Nikołajem Aleksiejewem, Siergiejem Lotsmanowem. Dwa lata temu postanowiono powiększyć grono artystów i rozpocząć współpracę ze znanymi międzynarodowymi autorami, takimi jak Sergey Katran, Natasha Danberg. Ważna i cenna dla galerii jest współpraca z uznanymi gwiazdami: Siergiejem Shutowem i Vladimirem Arkhipovem.

Ekspozycja w galerii zmienia się raz na półtora miesiąca. Średnia cena za prace graficzne wynosi 800 euro, za obrazy, w zależności od wielkości i nazwiska autora, cena waha się od 1500 do 30 tysięcy euro.

Koszt przedmiotów artystycznych zależy od kosztu produkcji, na przykład instalacje Siergieja Katrana kosztują od 800 euro do kilkudziesięciu tysięcy euro. Sztuka wideo Natashy Danberg jest ceniona w Europie i sprzedawana na międzynarodowych targach średnio za 4 tysiące euro.


Ksenia Podoynitsyna

dyrektor galerii

Wystawy „Galerie 21”


Siergiej Lotsmanow „Efekt obserwacji”

Obraz poświęcony totalitarnej kontroli życia ludzkiego i cyfryzacji komunikacji.

Kiedy: do 4 grudnia, 12: 00-20: 00

Ile: za darmo

Kolekcja z kolekcji Alexander Mironov

Nowa naiwność, prymitywizm i zastosowanie.

Kiedy: Styczeń 2017 r

Ile: za darmo

Centrum „czerwony”

Bersenevsky per., 5, s. 3, piętro 3

 facebook.com

Czerwone Centrum nie jest prywatną galerią - bardziej poprawne jest nazywanie go przestrzenią prowadzoną przez artystów. To taka samoorganizująca się platforma artystów, którzy starają się uwolnić od pozycji „lubię / nie lubię” i pokazać wszystko, co dzieje się na scenie artystycznej. Przesadą byłoby powiedzieć, że artyści „Czerwonego” są ze sobą przyjaciółmi. Wręcz przeciwnie - wydaje się, że godne uwagi zjawiska występują na granicy konfliktu.

Czerwone Centrum pojawiło się jako warsztat zbiorowy, którego część jest wykorzystywana na wystawy. Wystawiani są nie tylko nasi artyści. To jest otwarta przestrzeń i każdy może ubiegać się o wystawę. Rozpatrywamy wszystkie wnioski i głosujemy zwykłą większością głosów, i tak, nie mamy cenzury. Ale w przyszłym roku chcemy zmienić format i skupić się tylko na wystawach artystów Czerwonego Centrum.

Dziwnie byłoby konkurować z Galerią Tretiakowską lub innymi dużymi galeriami, ponieważ mamy różne zadania. Każda duża galeria jest zakładnikiem opinii publicznej. I wiele z tego, co dzieje się w „Czerwonym”, nie mogło być nigdzie pokazane.

Nie zarabiamy bezpośrednio na naszym centrum, ale nie sądzę, aby którykolwiek z artystów odmówił sprzedaży swoich prac. Byłoby miło mieć dodatkowe wsparcie finansowe, ułatwiłoby to życie centrum i wielu artystów.

Nasze wydarzenia ogłaszamy wydarzeniami na Facebooku oraz w komunikatach prasowych. Szczerze mówiąc, wszystkie wystawy sztuki współczesnej w Moskwie trafiają do tych samych 300 osób i wszyscy doskonale się znają. Stale prowadzimy wykłady i spotkania - grupy czytelnicze wraz z Aroundart, spotkania Towarzystwa Dystrybucji Przydatnych Książek Michaiła Klimina, a ostatnio odbyły się wykłady i kursy mistrzowskie w Szkole LAN (non-profit szkoła sztuki współczesnej - projekt uczestników Czerwonego Centrum).

Latem zorganizowaliśmy niedzielne mini-rave Gosha Gazinskaya, a w 2015 roku byliśmy gospodarzem festiwalu sztuki aktywistki Media Impact.


Irina Petrakova

współzałożyciel centrum

Wystawy Centrum „Czerwony”


„Genialna praca”

Projekt anonimowych artystów, podczas którego każdy widz może bezpłatnie otrzymać przedmiot artystyczny.

Kiedy: do 6 listopada

Ile: za darmo

Wystawa osobista Darii Fedorowej

Projekt jednego ze zwycięzców konkursu Open Call, który umożliwia zorganizowanie wystawy w centrum „Czerwonego”.

Kiedy: 10-17 listopada

Ile: za darmo

Zdjęcia: okładka, 5 - Center „Red”, 1 - Center for Creative Industries „Factory”, 2 - Gallery „Triangle”, 3 - Gallery 11.12 ”, 4 -„ Gallery 21 ”

Popularne Wiadomości

Kategoria Przewodnik, Następny Artykuł

Plany weekendowe: 20–22 września
Rozrywka

Plany weekendowe: 20–22 września

20 września, piątek, 21 września, sobota, 22 września, niedziela, piątek, 20 września, 12:00 Wystawa Majakowskiego 120 20 projektantów i artystów z 14 krajów świętuje człowieka, który stał u początków krajowego designu i wywarł ogromny wpływ na kulturę wizualną XX wieku. Plakaty zostały już pokazane w czterech miastach Rosji - planują podróżować po całym świecie, przez Europę, Amerykę, Australię i Azję.
Czytaj Więcej
Współczesna fotografia japońska w Moskwie
Rozrywka

Współczesna fotografia japońska w Moskwie

Z Berlina do Moskwy przywieziono prace siedmiu odpowiednich japońskich fotografów pracujących na styku zaawansowanych technologii i zakorzenionych japońskich tradycji, dotykających kwestii globalizacji i wpływu Europy na Azję. Ken Kitano, Naoki Ishikawa, Takayuki Maekawa, Yasuhiro Ogawa, Shintaro Sato, Toshihiro Yashiro i Kazutoshi Yoshimura - przedstawiciele pokolenia 40-letnich i uznanych na całym świecie fotografów, zostali oficjalnie nazwani „obiecującymi nowoprzybyłymi” w swojej ojczyźnie w ciągu ostatnich pięciu lat.
Czytaj Więcej
Rodina Cinema Center będzie gościć noc premiery arthouse
Rozrywka

Rodina Cinema Center będzie gościć noc premiery arthouse

Podczas „Nocy premiery” 16 czerwca, na kilka dni przed oficjalnym wypożyczeniem w Rosji, zostaną pokazane trzy autorskie filmy: Cannes „Le Havre” Aki Kaurismäki, taśma o fotografie Kevinie Carterze, który popełnił samobójstwo po otrzymaniu nagrody, oraz dramat erotyczny o próbie dostania się do Hollywood. Firma OtherKino co miesiąc organizuje takie pokazy w Ojczyźnie.
Czytaj Więcej