Przyszłość

Inżynier planowania transportu

Jeśli policzymy drogi jako układ krążenia w mieście, Moskwa jest śmiertelnie chora, ponieważ jej statki są zatkane korkami. Stolica stara się podążać zachodnią ścieżką: do 2016 r. Władze Moskwy obiecują wydać 1,64 bln rubli na rozwój infrastruktury, w tym stworzenie nowego inteligentnego systemu zarządzania. Eksperci ds. Zarządzania ruchem - inżynierowie planowania transportu - są coraz bardziej poszukiwani, biorąc pod uwagę, że inne rosyjskie megamiasta zaczną zajmować się korkami po Moskwie.

Zawód pojawił się w Europie i Ameryce w latach 60. XX wieku, kiedy liczba prywatnych samochodów wzrosła tak bardzo, że drogi przestały je pomieścić, a system zarządzania transportem przestał działać. Potrzebowaliśmy specjalistów, którzy wymyśliliby nowy system oparty na priorytetach transportu publicznego nad prywatnym, a także na sztywnym planowaniu infrastruktury dla każdej konstrukcji.

 

Na przykład w Singapurze
kierowcy traktowani byli surowo w Azji.

 

Na początku lat 90. władze Singapuru aktywnie budowały drogi i parkingi - wydawały ogromne pieniądze, ale nie pozbywały się korków. Następnie przetestowano inną metodę - ograniczenie liczby samochodów. Między innymi drogi zostały opłacone. Ponadto władze zaczęły stosować elastyczne taryfy: jeśli ogólna prędkość na drogach miejskich spadnie, władze podniosą cenę ruchu - jutro, zgodnie z konwencją, zapłacisz nie dwa, ale trzy dolary.

Większość megamiast poszła tą drogą, a inżynierowie planowania transportu zaczęli przewidywać zmiany w ruchu drogowym w nadchodzących latach.

O zawodzie

ZAWÓD

 

Inżynier planowania transportu

GDY POJAWIŁ SIĘ

 

W USA i Europie w latach 60., w Rosji - około dwa lata temu

OBOWIĄZKI

 

Zarządzanie ruchem, prognozowanie zmian w środowisku transportowym

KTO JEST ODPOWIEDNI

 

Logistycy, socjologowie, ekonomiści, inżynierowie bezpieczeństwa drogowego, matematycy

ZAROBKI

 

Od 40 000 rubli do 200 000 rubli i więcej

KLIENCI

 

Rządy dużych miast, firmy deweloperskie, architekci

Od lutego 2012 r. W Departamencie Transportu i Rozwoju Infrastruktury Transportu Drogowego opracowano model transportu Moskwy i regionu. Model stanowi bazę danych o mieście: liczbie domów, mieszkańcach, miejscach pracy i innych wskaźnikach w każdej dzielnicy. Analizując te dane, model będzie w stanie pokazać obraz ruchu pojazdów i przepływów ludzi w całym mieście, a także przewidzieć zmiany sytuacji transportowej podczas budowy nowego obiektu lub, na przykład, gdy droga jest zablokowana.

Do tej pory to, co dzieje się na drogach, jest oceniane w staromodny sposób - dane są zbierane z baz danych różnych usług transportowych, a także z badań socjologicznych ludności. Kolejnym etapem jest powszechna instalacja kamer w ramach debugowania nowego inteligentnego systemu transportu.

  

Kolejna szansa na przyszłość - kontrola ruchu
w czasie rzeczywistym.

 

Jeśli w pewnym miejscu pojawi się zatłoczenie, model matematyczny będzie w stanie pokazać, jak zorganizować pracę sygnalizacji świetlnej na tej ulicy, aby korek uliczny zniknął tak szybko, jak to możliwe.

Dane modelu transportu powinny być stale aktualizowane, metody oceny i analizy danych powinny zostać sfinalizowane. To jest zadanie inżyniera planowania transportu.

 

 

Alexander POLYAKOV

Inżynier planowania transportu, Kierownik Centrum Informacji i Analizy w Departamencie Transportu i Rozwoju Infrastruktury Transportu Drogowego w Moskwie

Jak wejść zawód

Doświadczenie w różnych firmach nauczyło mnie rozumieć strukturę ruchu i planowania w mieście. W dużej firmie spożywczej Ruskhleb byłem odpowiedzialny za logistykę. W kolejnej pracy, Rosyjskie Koleje, planowałem i dystrybuowałem przepływy finansowe, co przydało się, gdy musiałem obliczyć efekt społeczno-gospodarczy podczas planowania ruchu.

Następnie zostałem szefem centrum projektowania i badań w FSUE GOSSMEP, federalnym przedsiębiorstwie, które organizuje ruch w rosyjskich miastach. Tam zacząłem robić coś bliskiego temu, co robię teraz. Przeprowadziliśmy badania nad bezpieczeństwem ruchu, zaprojektowaliśmy zautomatyzowane systemy kontroli ruchu. Mieliśmy własny (oczywiście łatwiejszy niż nowoczesny) model matematyczny przepływów ruchu. Gdy zostałem zaproszony do pracy w centrum informacyjnym i analitycznym, miałem wiedzę z zakresu logistyki, ekonomii i zarządzania ruchem.

Gdzie się uczyć zawody

Zintegrowane podejście do zarządzania ruchem w Rosji jest nową rzeczą, więc na razie nie ma takiej specjalizacji na naszych uniwersytetach. Mam dwa stopnie: jestem inżynierem automatyki i specjalistą ds. Logistyki.

Teraz w naszym centrum pracują programiści, ekonomiści i specjaliści ds. Zarządzania ruchem. Jesteśmy gotowi przyjąć osoby z prawie każdym wyższym wykształceniem technicznym, ekonomicznym i sami jesteśmy gotowi uczyć ich wszystkiego.

 

Studiuj za granicą
Nie radziłbym:
w Rosji zupełnie inne rzeczywistości.

 

Myślę, że w niedalekiej przyszłości specjalistyczne kształcenie pojawi się w Rosji. W 2011 r. W Wyższej Szkole Ekonomicznej powstał Instytut Ekonomiki Transportu, który zajmuje się głównie badaniami i rozwojem, ale wkrótce może podjąć szkolenie specjalistów ds. Planowania transportu.

Który decyduje zadania

W Departamencie Transportu działa wiele grup roboczych: jedna odpowiada za rozwój metra, druga odpowiada za organizację ruchu, trzecia za rozwój komunikacji kolejowej i tak dalej. Podejmując tę ​​lub inną decyzję, każda grupa potrzebuje dokładnej prognozy - na przykład, w jaki sposób budowa trzeciego obwodu przesyłu metra wpłynie na obciążenie linii metra Koltsevaya.

W maju program zaczął działać w trybie testowym, który pozwoli „rozpuścić” ulice z korków w czasie rzeczywistym. Proces wprowadzania nowych danych, niektóre udoskonalenia - jest stały. Nasi eksperci zajmują się zbieraniem informacji, kodowaniem, wprowadzaniem ich do systemu.

Nie mogę ujawnić mojej pensji, ponieważ urzędnicy nie akceptują jej, ale jest ona wyższa niż średnia pensja w kraju. Inżynier planowania transportu może pracować w prywatnej firmie - na przykład w dużej firmie deweloperskiej. Jeśli jesteś w stanie opracować główny plan transportu dla tego terytorium, zarobki wyniosą ponad 100 000 rubli miesięcznie.

Perspektywy

To, co teraz robimy, powinno wkrótce dotrzeć do każdego większego rosyjskiego miasta. Personel naszego centrum informacyjnego stale się powiększa. Specjaliści tego zawodu będą poszukiwani nie tylko w innych miastach, ale także w innych krajach o podobnych problemach.

Do niedawna Moskwa podążała ścieżką rozwoju miast. Myślę, że teraz wszystko wywróci się do góry nogami. Korzystając z naszego modelu transportu, będzie można obliczyć, gdzie zbudować szkołę, szpital, centrum handlowe, tak aby każdy mieszkaniec miał wszystkie istotne udogodnienia socjalne w odległości spaceru. Dane analityczne naszego modelu transportu zostaną wykorzystane nie tylko w dziale transportu, ale także w innych działach. Jakie drogi blokować i gdzie kierować przepływ samochodów podczas rajdów, z jakich dróg transportu publicznego korzystać, aby wszyscy mogli dostać się na święta podczas wakacji i tak dalej - na wszystkie te pytania wkrótce zostanie udzielona odpowiedź.

Tekst: Olesya Shmagun

Obejrzyj wideo: Praca w logistyce - wyzwania i niezbędne kompetencje (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Przyszłość, Następny Artykuł

Zaplanuj dla przyjemności
Dobry nawyk

Zaplanuj dla przyjemności

Życie wokół mówi o dobrych nawykach i prostych czynnościach, które ostatecznie mogą uczynić życie lepszym. W nowym wydaniu - o tym, dlaczego ważne jest dodawanie do pamiętnika nie tylko spotkań roboczych, ale także małych (i dużych) przyjemności. Anastasia Derbasova, redaktor naczelna Huntflow W ciągu ostatnich kilku lat dużo pracowałem i aby nie stracić zmysłu obciążenia, wymyśliłem własny motywator: „Płonący termin nie przeszkadza hedonizmowi”.
Czytaj Więcej
Poświęć 15 minut na prace domowe w dni powszednie
Dobry nawyk

Poświęć 15 minut na prace domowe w dni powszednie

Życie wokół mówi o dobrych nawykach i prostych czynnościach, które ostatecznie mogą uczynić życie lepszym. Masza Shatalina, redaktorka sekcji „Dom” i „Dzieci” Wszyscy wiedzą o tym, że w weekend trzeba całkowicie się przełączyć, zrelaksować i odzyskać jak najwięcej przed nowym tygodniem pracy. Ale często sobotę i niedzielę spędza się na sprzątaniu domów, przeglądaniu i przeładowywaniu rzeczy oraz zakupach artykułów spożywczych w supermarkecie.
Czytaj Więcej
Trzymaj gadżety w porządku
Dobry nawyk

Trzymaj gadżety w porządku

Życie wokół wciąż mówi o dobrych nawykach i prostych czynnościach, które ostatecznie mogą uczynić życie lepszym. W nowej wersji - proste nawyki cyfrowe, które pomogą przedłużyć żywotność smartfonów, tabletów i laptopów. Denis Mateev Dyrektor wykonawczy Good Deeds Service Wszyscy jesteśmy bardzo zdenerwowani, gdy urządzenia elektroniczne przestają spełniać nasze oczekiwania: zamiast pracować na pełnych obrotach, psują się, zwalniają i są atakowane przez hakerów.
Czytaj Więcej
Noś kosmetyki w próbnikach
Dobry nawyk

Noś kosmetyki w próbnikach

Życie wokół mówi o dobrych nawykach i prostych czynnościach, które ostatecznie mogą uczynić życie lepszym. Dziś rozumiemy, jak złożyć przydatną i kompaktową kosmetyczkę na każdą okazję, minimalizując jej zawartość. Tekst Julia Radkevich Ekaterina Slyadneva autorka kanału telewizyjnego Beauty for 300 Nie bój się prosić o próbki narzędzi, które lubisz.
Czytaj Więcej