Przyszłość

Fabryka stołów: 4 maszyny do majsterkowania przyszłości

Tak zwana nowa rewolucja przemysłowa - radykalny spadek dostępu do zakładów produkcyjnych - wiąże się przede wszystkim z drukarkami 3D. Są stale słyszane, ale w rzeczywistości jest to tylko niewielka część nowoczesnych urządzeń, które wprowadzają nowe trendy w produkcji. Urządzenia CNC (komputerowe sterowanie numeryczne) to obrabiarki z zaprogramowanym sterowaniem; z każdym rokiem stają się coraz bardziej kompaktowe i tańsze. Podstawowy zestaw takich urządzeń, na przykład w garażu, wystarcza do produkcji prostego produktu na małą skalę. H&F wybrał cztery komputery stacjonarne, które tworzą nowe możliwości biznesowe.

Handibot


Najnowsze opracowanie ShopBot - jednego z liderów na rynku produkcji urządzeń CNC. W Handibot idea miniaturyzacji jednostek przemysłowych osiągnęła wysoki poziom: bardziej przypomina powiększoną strugarkę, która jest łatwa do przenoszenia i może być przymocowana do pionowych powierzchni. Tymczasem jest to pełnowartościowy programowalny nóż do cięcia, wiercenia, cięcia, frezowania, grawerowania na drewnie, plastiku, aluminium i materiałach kompozytowych. Podobnie jak drukarka 3D, działa w trzech wymiarach - wystarczy załadować rysunek żądanej części do pamięci Handibot. Maszyna ma już aplikację mobilną, w której można udostępniać rysunki i modyfikować je. Cena produktu wynosi około 3000 USD.

Takie wycinarki 3D są poszukiwane przede wszystkim przez stolarzy, którzy produkują meble i inne drewniane przedmioty na zamówienie, a także producentów prostych produktów, w których ważna jest szybka zmiana projektu. W szczególności są używane przez firmę Element Case, która produkuje popularne drogie drewniane i żelazne etui na iPhone'a i iPada.

Othermill


Othermill może również ciąć metal, drewno, wosk i plastik w trzech wymiarach: szczególnie cienkie wiertło, zdaniem twórców, doskonale nadaje się do produkcji skomplikowanej biżuterii. Ale główna specjalizacja tego urządzenia, które jest jeszcze mniejsze niż Handibot, jest inna. Tnie płytki drukowane do obwodów elektronicznych z dokładnością do 250 mikronów.

Za pomocą Othermill możesz tworzyć różne przedmioty: od kompasu cyfrowego po różne czujniki o indywidualnym wzornictwie, które są przymocowane do ubrania. Pewnego razu projekt podniósł niezbędną kwotę na Kickstarterze w ciągu jednego dnia, a przez cały czas kampanii - pięć razy więcej. I nie na próżno: urządzenie za jedyne 1100 USD znacznie upraszcza tworzenie prototypów nowego sprzętu i może rozpocząć produkcję prostych elementów. Po wydaniu płytek drukowanych, mikroczipów i zestawów montażowych stała się nazwą „Queen DIY”, założycielki Adafruit Industries, Limor Fried, uznanej przez przedsiębiorcę roku za przedsiębiorcę. Okazało się, że Amerykanie, nasyceni różnymi sprzętami, są dość gotowi do składania gadżetów własnymi rękami.

Cricut

To urządzenie na tle innych może wydawać się niepoważne. Podobnie jak zwykła drukarka biurowa, Cricut wycina figurki z papieru, tektury, tkanin, winylu i - w niektórych wersjach - z surowców cukierniczych. Tymczasem jest to najbardziej udany komercyjnie produkt na rynku dla kompaktowych urządzeń produkcyjnych, sprzedający się znacznie lepiej niż na przykład lider na rynku drukarek 3D dla komputerów stacjonarnych MakerBot.

ProvoCraft, firma z siedzibą w Cricut, zarabia setki milionów dolarów rocznie, obsługując rynek robótek ręcznych, a ściślej scrapbooking. Wielkość tego rynku w USA szacowana jest przez analityków na 3,3 miliarda dolarów. Są to wszelkiego rodzaju pocztówki domowe, projekty albumów fotograficznych, kolaże, proste dekoracje, zabawki. Kosztuje najbardziej bieżącą modyfikację Cricuta 300 USD. Oczywiście taki agregat raczej nie będzie przydatny w firmie, która wykracza poza rodzinę. Ale pod wieloma względami pojawienie się w środku zera Cricuta i jego analogów stało się jedną z przyczyn wzrostu zainteresowania majsterkowaniem. Dzięki takim maszynom sklep internetowy Etsy został wypełniony ręcznie robionymi towarami, a jego model biznesowy został skopiowany na całym świecie.

Epilog Zing 16

Najbardziej złożonym i najdroższym urządzeniem na tej liście jest wycinarka laserowa. Technologia laserowa jest nadal trudna do uzyskania w przystępnej cenie: komputer stacjonarny Epilog Zing 16 kosztuje 8 000 USD. Dwie główne funkcje to grawerowanie i cięcie. Co więcej, nacisk kładziony jest na te materiały, których inne noże nie radzą sobie dobrze - szkło, kamień, metale. Jednak niektórzy rzemieślnicy używają laserów do pracy z drewnem - za jego pomocą uzyskuje się szczególnie złożone i delikatne prace.

Na rynku jest wystarczająco dużo firm prowadzących działalność za pomocą tylko wycinarek laserowych, takich jak NMIlaser, który specjalizuje się w grawerowaniu. Jednak najczęściej ten typ urządzenia jest używany w połączeniu z innymi urządzeniami. Pytanie o wysokie koszty wycinarek laserowych można rozwiązać za pomocą Fab Lab (laboratorium produkcyjne) - specjalnych warsztatów, w których entuzjaści i przedsiębiorcy mogą wynająć pomieszczenia z zestawem niezbędnych maszyn. Pierwsze takie laboratorium roślin pojawiło się na MIT, a następnie pomysł szybko rozprzestrzenił się na cały świat i stał się komercyjny. W Rosji jest także kilka Fab Labs - na przykład warsztaty w MISiS w Moskwie.

Popularne Wiadomości

Kategoria Przyszłość, Następny Artykuł

Ludzie w mieście: kto zabiera zwierzęta ze schronisk
Ludzie

Ludzie w mieście: kto zabiera zwierzęta ze schronisk

Miasto ma kilkadziesiąt schronień dla bezdomnych zwierząt. Koty i psy przybywają tam w dużych ilościach i na różne sposoby, ale znacznie rzadziej zdobywają nowych właścicieli. Życie wokół znalazło zwierzęta, które miały szczęście znaleźć dom, i rozmawiało z tymi, którzy zdecydowali się wziąć je dla siebie.
Czytaj Więcej
Osobiste doświadczenie: staż w restauracji wyróżnionej gwiazdką Michelin
Ludzie

Osobiste doświadczenie: staż w restauracji wyróżnionej gwiazdką Michelin

Polina Manskaya, dziennikarka kulinarna, twórczyni Foodandfood.ru, witryny poświęconej jedzeniu i podróżom, opowiedziała Lifeowi, jak po studiach we włoskiej szkole dla profesjonalnych szefów kuchni przebywała na stażu w restauracji nagrodzonej gwiazdką Michelin, co kosztowało i uczyło. WYBÓR RESTAURACJI Przed studiami w akademii kulinarnej nigdy nie pracowałem jako kucharz, ale byłem zainteresowany uzyskaniem stażu w restauracji z gwiazdkami Michelin.
Czytaj Więcej
Osobiste doświadczenie: Jak uratować opuszczone osiedla na przedmieściach
Ludzie

Osobiste doświadczenie: Jak uratować opuszczone osiedla na przedmieściach

Muzeum Moskiewskie organizuje wystawę poświęconą dawnym majątkom szlacheckim, które znajdują się na terenie tzw. Nowej Moskwy, w przestrzeni między Autostradą Kijowską a Warszawską, która nagle stała się miastem. Rosyjskie majątki szlacheckie to ból i smutek zarówno dla Ministerstwa Kultury, jak i miłośników architektury: w większości przypadków są to zapomniane ruiny, które należy przechowywać kosztem budżetu, ale nie przeznaczaj pieniędzy na ich odbudowę.
Czytaj Więcej