Jak u nas

Ile kosztuje życie w Rostowie nad Donem

Życie wokół zaczyna się od serii materiałów na temat kosztów życia w regionalnych stolicach, gdzie latem 2018 r. Odbędą się mecze Pucharu Świata. O tym, jak drogie mieszkanie, transport i rozrywka w Rostowie nad Donem, powiedziała dekoratorka Anastasia Zaporozhchenko.

Niskie dochody

Średni dochód

Wysokie dochody

Środowisko miejskie i przygotowania do Mistrzostw Świata 2018

Rostów nad Donem to duże centrum administracyjne w południowej Rosji z populacją nieco ponad 1,1 miliona mieszkańców. Jest tu niewielu turystów, ale istnieje wiele dużych przedsiębiorstw: port międzynarodowy, kombajn Rostselmash, grupa rolnicza Yug Rus, przedsiębiorstwo produkujące samoloty Rostvertol i wiele innych.

W przeddzień Mistrzostw Świata miasto wyraźnie się zmieniło: na słynnym lewym brzegu Donu zakończyli budowę stadionu o pojemności 45 tysięcy osób, zbudowali nowe węzły i drogi, teraz aktywnie odnawiają zabytkowe budynki w centrum miasta, tworząc nowe alejki spacerowe i budując pięciogwiazdkowe hotele.

Ale nadal najcenniejszym nabytkiem dla wszystkich mieszkańców regionu będzie nowe lotnisko w Platowie. Został zbudowany od podstaw 30 kilometrów od Rostowa, niedaleko wioski Gruszewskiej i federalnej autostrady M4. Jest nowy, duży, wygodny, technologiczny. Mam szczerą nadzieję, że jego pojawienie się poszerzy geografię wycieczek i będziemy mogli latać do wielu miast, omijając Moskwę.

Dochód obywateli

Rostów to miasto kupieckie. Tutaj możesz pracować i zarabiać dobre pieniądze, jeśli chcesz. Mamy dobrze rozwiniętą małą firmę: wiele otwiera, rozwija, zamyka i ponownie otwiera sklepy, warsztaty, salony piękności i centra handlowe.

Oczywiście zawsze można znaleźć ludzi, którzy utrzymają się z żywej pensji w wysokości 12 tysięcy rubli, ale znam wielu tych, którzy mają pensje na poziomie stolicy. Jeśli mówimy o średnim dochodzie, to wynosi on 30-40 tysięcy rubli.

Obudowa

10-25 tysięcy rubli miesięcznie - wynajmij mieszkanie jednopokojowe

Możesz wynająć jednopokojowe mieszkanie za 10 tysięcy rubli. To będą obrzeża, niewielki obszar, a nie najnowsza naprawa. W centrum stawki rosną do 25 tys. (Za pieniądze można usunąć odnushka blisko historycznej części miasta, w nowym domu z przyzwoitymi naprawami i meblami). Mieszkanie jest poszukiwane w popularnych witrynach z reklamami, za pośrednictwem agencji lub znajomych. Mamy luksusowe domy i obszary, w których możesz wynająć mieszkanie premium. Zazwyczaj takie mieszkania są wynajmowane dla kierowników dużych firm, którzy przyjeżdżają tutaj z innych miast. W Rostowie lubią go, gdy jest „drogi, bogaty”.

Ceny zakupu mieszkań również różnią się znacznie w zależności od obszaru. Teraz w centrum, w pobliżu nabrzeża, znajduje się masowa konstrukcja domów klasy biznesowej. Cena jednopokojowego mieszkania o powierzchni 45 metrów kwadratowych może wynosić do 4-5 milionów rubli. Za te pieniądze masz wspaniały widok na Don, szkoły i najlepsze restauracje w odległości spaceru, a także zaktualizowaną premię promenadę na promenady w ciągu dnia. Cena mieszkania o tej samej powierzchni gdzieś na zachodnim wyjściu z Rostowa będzie prawie o połowę niższa.

Ze względu na wysokie ceny mieszkań wielu kupuje mieszkania w miastach najbliższych Rostowie: Aksay, Bataisk, Azov, Taganrog. Często, aby dostać się do centrum, stamtąd szybciej niż z miejsc do spania w Rostowie.

Transport

24 ruble - bilet autobusowy

W mieście jest wiele dzielnic, korki (szczególnie w deszcz i śnieg w piątek wieczorem) są często podobne do moskiewskich. Mieszkamy w centrum, prawie wszędzie można dotrzeć pieszo, ale ci, którzy dostają się do pracy z północnego lub zachodniego osiedla, często narzekają na utratę ruchu. Podróż taksówką i autobusem kosztuje 24 ruble, tramwajem - 17 rubli. Nawiasem mówiąc, kupili nowe tramwaje na Mistrzostwa Świata. Mówią, że są wygodniejsi i szybsi. Ale nie miałem jeszcze okazji jeździć na nich. Wraz z przybyciem Rutaxi, Yandex, Uber ceny taksówek stały się przystępne i zaczynają się od 70 rubli.

Kierowców na drogach Rostowa nie można nazwać uprzejmym. Wszyscy się spieszą, często zapominając o ustąpieniu i włączeniu wskaźnika, w wyniku czego dochodzi do głupich sytuacji awaryjnych, które z kolei powodują korki.

Około rok temu próbowali wprowadzić płatne parkingi, a nawet umieścić automaty. Ale do tej pory system nie został dostosowany. W zatłoczonych miejscach wszystko wciąż jest zatkane samochodami, praktycznie nie ma parkingów podziemnych. Dlatego, przybywając służbowo samochodem do centrum, musisz być przygotowany do wykonania zadania „Gdzie wstać?” i poświęć 20 minut na poszukiwanie wolnego miejsca.

Na jednej z głównych deptaków miasta Puszkinskaja można spotkać wielu rowerzystów. Ogólnie rzecz biorąc, opracowaliśmy wypożyczalnie rowerów. Ponieważ jednak w mieście praktycznie nie ma wydzielonych tras, rower częściej jest rozrywką, a nie pełnoprawnym środkiem transportu.

Jedzenie

12 tysięcy rubli miesięcznie - kupując produkty dla dwóch osób

Rostów nad Donem to południowa stolica Rosji. Nasz rynek wydaje się być znany w całym kraju. Na nim można znaleźć produkty dobrej jakości i po przystępnych cenach. Jeśli przyjedziesz tu wcześniej, będziesz miał czas na złapanie wiejskich babć, które sprzedają domowe jajka i mleko, świeżo złowione ryby i raki.

Żyzna gleba i stosunkowo łagodny klimat pozwalają ludziom, zwłaszcza starszemu pokoleniu, wykonywać prace domowe. Wiele ma małe daczy i ogrody, w których latem można uprawiać własne warzywa, owoce, przygotowywać się na zimę i zapewnić rodzinie minimalny zestaw produktów.

Z głównych sieci sklepów w mieście są Auchan, Metro, Lenta, OK. W pobliżu domu znajdują się mniejsze supermarkety: Magnit, Crossroads, Pyaterochka.

Rozrywka

Średni rachunek w restauracji dla dwóch osób wynosi 1,5-3 tys. Rubli
Bilet do kina - 250-350 rubli

Ja i mój mąż wydajemy na rozrywkę około 5-7 tysięcy rubli miesięcznie. Uwielbiamy chodzić do restauracji, kina i na koncerty. Tutaj rozwija się kultura restauracyjna. Wyznacznikiem trendów są GC Good Restaurants, które otwierają wysokiej jakości lokale w mieście z atmosferą i ciekawą kuchnią. To Onegin Cottage, Nowy Jork, Bellucci. Zwykle jeździmy tam na wakacje. Średnia kontrola dwóch w takich miejscach wynosi 2,5-3 tys. Rubli. Jeśli uprościsz instytucje, możesz spotkać 1,5 tys.

Ogólnie rzecz biorąc, w naszym mieście nie ma problemów z tym, gdzie zjeść. Istnieje wiele kawiarni i restauracji, fast foodów, cukierni - na każdy gust i każdą kieszeń. Ostatnio rynki żywności stały się popularne w Rostowie. Ten format bardzo różni się od zwykłych wydarzeń miejskich - robią wszystko ze stylem.

Rostów ma bardzo piękny teatr muzyczny - bilety kosztują od 500 do 5 tysięcy rubli. W Filharmonii bilety kosztują od 500 do 2 tysięcy rubli. Słuchanie jazzu gdzieś w barze przy lampce wina będzie droższe: za wejście trzeba zapłacić około tysiąc rubli, a także rachunek za jedzenie i napoje.

Teraz miasto ma siedem kin, dwa kolejne (w tym IMAX) powinny zostać ukończone w najbliższej przyszłości. Średnia cena biletu na film wynosi 250-350 rubli, ale możesz zaoszczędzić pieniądze, jeśli przejdziesz od poniedziałku do środy w ciągu dnia (będzie kosztować 150 rubli).

Zimą często spotykamy się z przyjaciółmi w domu, zamawiamy pizzę i gramy w gry planszowe. W lecie jest więcej okazji: możesz po prostu wędrować po Puszkinskiej lub popłynąć łodzią wzdłuż Dona. W zeszłym roku poszliśmy oglądać mecze Pucharu Konfederacji w kinie na świeżym powietrzu.

Począwszy od świąt majowych i do końca jesieni, obszar rozrywki na lewym brzegu Dona z restauracjami i ośrodkami rekreacyjnymi jest wypełniony miłośnikami jedzenia potraw z grilla. Czek dla dwóch osób - od 700 do 2 tysięcy rubli.

Również w lecie zawsze możesz wsiąść do samochodu i udać się do jednego z najbliższych miast: Kozackiego Nowocherkasska i Starocherkasska, historycznego Azowa lub kolorowego Taganrogu. Dotarcie do Morza Azowskiego z Rostowa zajmuje około dwóch godzin, ale miejscowi prawie nie pływają: jest bardzo płytki, a woda pozostawia wiele do życzenia.


Cover:Vladimir Lysenko, Creative Commons (CC BY-NC-ND 2.0)

Obejrzyj wideo: РостовRostow nad Donem 28янв. (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Jak u nas, Następny Artykuł

Ostateczna wyprzedaż w Leform i Mango oraz 90% zniżki na rosyjskich projektantów
Cotygodniowe rabaty

Ostateczna wyprzedaż w Leform i Mango oraz 90% zniżki na rosyjskich projektantów

Zniżki Kursovoy Adres: Kursovoy per., 8 / 2b W sklepie z wieloma markami w Kursovy pereulok, gdzie sprzedaje się ponad 50 rosyjskich projektantów, od artykułów demokratycznych po luksusowe, rozpoczęła się całkowita sprzedaż. Z rabatami do 90%, możesz tutaj kupić rzeczy On Course, MUUS Lena Maksimova, Zazdrość, Urban Glass, Tonkilled i inne marki reprezentowane w multibrandzie.
Czytaj Więcej
Zniżki w Zara, Asos i I Am Studio
Cotygodniowe rabaty

Zniżki w Zara, Asos i I Am Studio

Każdego tygodnia Life around dowiaduje się, co nowego w sklepach w Moskwie i Sankt Petersburgu (a także online), i doradza, jakie specjalne oferty i promocje należy teraz wykorzystać. W nowym numerze - minus 30% na wszystko na odzież wakacyjną, podstawową i zimową za jedną trzecią ceny i zimową wyprzedaż na rynku masowym.
Czytaj Więcej