Finanse osobiste

„Opuściłem Moskwę, aby żyć lepiej”

Według badania SuperJob mieszkańcy Moskwy najbardziej cenią sobie możliwości kariery: 74% respondentów uznało stolicę za najlepsze miejsce do rozwoju kariery. Ale nie wszyscy się z tym zgadzają: życie wokół znalazło ludzi, którzy przenieśli się do prowincji ze względu na swój biznes i przyjemniejszy styl życia, bez utraty swoich zwykłych dochodów.

Moskwa - Czelabińsk


Tani i brak ruchu

Aleksiej Mielnikow

producent mebli dziecięcych Toy Couture

Z uwagi na okoliczności musiałem być w Czelabińsku, gdzie dzięki stosunkowo niskim kosztom znalazłem możliwości małej, ale bardzo przyjemnej firmy do produkcji niezwykłych i, można powiedzieć, edukacyjnych mebli dziecięcych.

Moja żona pochodzi z Czelabińska: często odwiedzaliśmy tam krewnych. Pierwszą rzeczą, jaką zauważyłem, gdy studiowałem miasto, był dobry ruch uliczny z minimum poważnymi korkami. Na ostatnim gubernatorze, na prawie wszystkich światłach, skręcono w prawo na światłach. Ogólnie rzecz biorąc, rzeczywista prędkość poruszania się po mieście jest dwa razy wyższa niż w Moskwie. Potem, kiedy w 2014 r. Stało się jasne, że kryzys trwa przez długi czas, oceniłem poziom lokalnych wynagrodzeń i zobaczyłem, że pomimo rozwoju przemysłowego i rolniczego regionu ludzie faktycznie dostają grosz, co często prowadzi do więcej niż przyjemnych kosztów usług. Jest to oczywiście minus dla mieszkańców regionu, ale ogromny plus dla tych, którzy szukają sposobów na obniżenie kosztów.

Ludzie faktycznie dostają grosz, co często prowadzi do więcej niż przyjemnych kosztów usług.

Pusta nisza

Sam jestem specjalistą w zakresie strategii marketingowych i rozwoju produktu. Badam ofertę na rynku i robię coś nowego lub coś z nowymi funkcjami. Na przykład po raz pierwszy skrzyżowałem wódkę i wasabi na rynku. Pracowałem jako pracownik i jednocześnie miałem prywatną praktykę, rozwiązując różne strategiczne problemy firm i tworząc dla nich produkty. W latach 2011-2012 rynek ten zaczął umierać: większość przedsiębiorstw po prostu dąży do taniego segmentu lub klęczy przed rozwojem.

Zacząłem szukać wolnych i potencjalnie szerokich nisz rynkowych - i znalazłem jedną. Biorąc pod uwagę cechy Czelabińska (dobre możliwości logistyczne, niski koszt pracy i energii ITP), wraz z grupą partnerów, zaczęliśmy planować otwarcie produkcji z wykorzystaniem środków zewnętrznych. Jednak inwestorzy ostatecznie nie rosną razem z powodu kryzysu. Zacząłem patrzeć, jak możesz wykorzystać możliwości regionu, aby sprostać początkowi nawet miliona rubli. W rezultacie znalazłem prawie kompletny squalor na rynku mebli i zabawek dla dzieci.

Zacząłem myśleć, a co tak naprawdę jest konieczne dla dzieci i ich rodziców, jakie potrzeby oprócz użyteczności mogą rozwiązać meble. Dobrze, że hipotezę można szybko sprawdzić - przed chwilą miałem syna. Po zbudowaniu mieszkania z łóżkami z pokojami do gry na drugim poziomie, niezwykłymi szafami, które nie są jak szafy, oraz stolikami dla dzieci, które są jednocześnie stołem, miejscem do gier, miejscem do przechowywania i dekoracji wnętrz, sprawdziłem reakcję ludzi. A potem otworzył mały warsztat.

Na rynku mebli i zabawek dla dzieci znalazłem prawie kompletny squalor.

Podwójny dochód siedem dni w tygodniu

Teraz pracuję od rana do późnego wieczora. Ponieważ branża jest dla mnie nowa, muszę absolutnie wszystko zbadać. Oczywiście mój partner i asystent mi pomagają, a do niektórych rzeczy używamy outsourcingu. Najwięcej czasu poświęca się na opracowanie konstruktu produktu (jest on ciągle rozwijany), różnych układów i koncepcji projektowych. Ponadto sam musi zagłębić się w subtelności kolorowania różnych materiałów i pracy sprzętu stolarskiego. Ale to nie jest takie trudne - jestem absolwentem Baumanki.

Większość naszych klientów, z oczywistych powodów, pochodzi z Moskwy. Mimo to dochód tutaj jest jednym z maksimum. W związku z tym, aby ocenić możliwe wąskie gardła w logistyce, wsiadłem do samochodu i pojechałem do Czelabińska iz powrotem.

W końcu mój dzień pracy trwa półtora raza dłużej niż pracowników, weekendy są rzadkie, ale jest to absolutnie normalne nie tylko dla startupu, ale ogólnie dla osoby, która jest zainteresowana wynikami swojej pracy. Po rozpoczęciu sprzedaży mój dochód był półtora raza wyższy, teraz klientela rośnie, stopniowo zaczynamy myśleć o niewielkiej ekspansji. Rok po rozpoczęciu dochód podwoił się w porównaniu z tym, co miałem w Moskwie, z wyjątkiem reinwestycji.

Moskwa - Iżewsk


Życie w pracy

Egor Gureev

Programista 1C, Dział Rozwoju i Testowania Synerdocs

Pochodzę z Taganrogu i udało mi się zamieszkać w Moskwie w Rostowie nad Donem, Yeysk i Krasnodar. Przeprowadziłem się do Moskwy, by mieć doświadczenie w pracy w dużych firmach IT - przeprowadziłem się, ponieważ miałem okazję dostać się do jednej z nich.Dzień roboczy w Moskwie trwał 14 godzin: od dziewięciu do dziesięciu godzin w pracy i cztery godziny w drodze. Bardzo brakowało czasu mojej rodzinie, ale milczę o rozrywce i odpoczynku w stolicy - ich tam nie było. Główna aktywność w weekend była snem.

Żyjąc tak przez trzy lata, zdecydowałem się przeprowadzić. Nie chciałem wracać na południe - nie lubię ciepła. Moja żona i ja wybraliśmy miasta środkowej strefy i zatrzymaliśmy się w jej ojczyźnie - Iżewsku.

Nie myślę o powrocie; mam wszystko: rodzinę, ciekawą pracę, możliwości.

Zmierzone życie

Tym razem przeprowadziłem się do nikąd, pilnie szukałem pracy. Wynagrodzenie było przede wszystkim dziesięć razy niższe. Ale piękne CV z doświadczeniem w moskiewskich firmach przyniosło rezultaty. Dostał pracę w największej firmie informatycznej republiki - Directum - i przywrócił dochód do poprzedniego poziomu.

Moskwa nie zawsze oznacza sześciocyfrowe wynagrodzenie. W stolicy nie wszystkim płaci się 70, 100, 200 tysięcy rubli. Istnieją duże firmy, które oferują konkurencyjne wynagrodzenia w regionach, a praca w nich jest budowana na tym samym poziomie. Mam to.

Udało im się szybko dostosować do nowego miejsca. Teraz mam dwoje dzieci, budżet wydaje się inaczej - po prostu nie mogę porównać mojego poprzedniego życia w Moskwie z dzisiejszym. Nie myślę o powrocie; mam wszystko: rodzinę, ciekawą pracę, możliwości. Być może bardziej zmierzone życie w prowincji bardziej mi odpowiada.

Moskwa - region Tula


Przeprowadzka do posiadłości

Siergiej Dolgov

Country Hotel Melnica

Od jesieni 2017 r. Przygotowujemy się do przeprowadzki do dzielnicy Zaoksky. Gdy tylko tu dotarliśmy, zdaliśmy sobie sprawę: to jest nasze miejsce. Razem z żoną mamy 28 lat pracy w biurze w dziedzinie PR i marketingu, rozwoju i promocji pomysłów i produktów stworzonych przez innych ludzi. Ta aktywność, ze wszystkimi jej zaletami, stawia jednak przed nami dwa znaczące ograniczenia: po pierwsze, pewne reguły gry, których nie mieliśmy; po drugie, czasem nieznośne tempo życia. Zaczęliśmy szukać naszego pomysłu, który pozwoliłby nam budować życie zgodnie z naszym harmonogramem i zasadami.

Obraz posiadłości narodził się w zeszłym roku podczas wycieczki do domu-muzeum Wasilija Polenowa. Historia muzeum i jego właścicieli całkowicie nas urzekła. Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej regionowi Tula i dzielnicy Zaoksky. Następnie zapoznaliśmy się z projektem Bolotov.Dacha, zainspirowanym muzeum i osobowością Andrieja Timofiejewicza Bołotowa, wynalazcy, agronoma i myśliciela XVIII wieku, który przyciągnął najlepsze umysły i technologie swoich czasów do rozwoju swojej ojczyzny. Jego pomysły były nam bardzo bliskie. Zdecydowaliśmy, że będziemy szukać specjalnego miejsca, które zaczyna się od wspólnoty podobnie myślących ludzi, piękna przyrody i dzieł ludzkich rąk.

Nasz przyjaciel i pierwszy mieszkaniec Bołotowa. Wieś, Sofia Shatrova, niegdyś był aktywnym uczestnikiem przestrzeni artystycznej Arkhferma w Nechaevsky Vyselki, wraz ze swoim inspiratorem ideologicznym, architektem Ivanem Owchinnikowem. W ciągu ostatnich kilku lat nic się tu nie wydarzyło, „Arkhferm” postarzał się i upadł. Postanowiliśmy tchnąć w to nowe życie: zaprosiliśmy przyjaciół, razem z nimi wymyśliliśmy nowy format, uruchomiliśmy markę Melnica.Space i zaczęliśmy ją naprawiać. Wynajęliśmy kilka budynków i stopniowo przekształcamy je w klaster hotelowy.

Zaczęliśmy szukać naszego pomysłu, który pozwoliłby nam budować życie zgodnie z naszym harmonogramem i zasadami.

Inny rytm

Budynek, w którym mieściła się nasza Melnica, pierwotnie był częścią zwykłej sowieckiej farmy, ale zespół z czasów „Archfarm” nadał jej nowoczesny wygląd i stworzył przytulną atmosferę. Jednak lokale były puste przez kilka lat lub obchodzone przez krótkoterminowych najemców. Znaczna część naszych oszczędności została wydana na naprawy i wyposażenie, ale było warto. W rzeczywistości przygotowujemy przestrzeń do przyjmowania gości przez całe lato, całkowicie otworzyliśmy we wrześniu, a teraz mamy kolej na tych, którzy chcą zostać na kilka dni, a nawet tygodni.

Wokół nas jest wielu interesujących i sympatycznych ludzi, zwłaszcza, że ​​krąg naszych przyjaciół i znajomych nie ogranicza się do najbliższej wioski. Co więcej, okazało się, że wielu naszych znajomych z Moskwy i Tuli kupowało ziemię i domy w bliskiej odległości, a niektórzy mieszkali tutaj od dzieciństwa. Zabawne było, gdy w lecie spotkaliśmy kolegę na polnej drodze, który ma dom w sąsiedniej wiosce, i rozmawialiśmy z nią dopiero wczoraj w biurze.

Podczas gdy dochody osobiste pozostają na mniej więcej tym samym poziomie, rytm życia i charakter pracy znacznie się zmieniły: jemy zdrowe jedzenie, oddychamy czystym powietrzem, patrzymy na gwiazdy, komunikujemy się z miłymi i interesującymi ludźmi w wolnym środowisku, realizujemy własne kreatywne projekty i możemy elastycznie zmienić plany i harmonogram. W Mill uruchomiliśmy warsztat, w którym produkujemy designerskie meble przy użyciu niezwykłych przedmiotów i materiałów - na przykład części automatów do gier lub maszyn rolniczych. Ponadto, na podstawie projektu, planujemy stworzyć sieć takich miejsc dla osób zmęczonych miastem.


Cover: Andrey Shevchenko - stock.adobe.com

Obejrzyj wideo: Jak się żyje w Moskwie #Rosja (Styczeń 2020).

Popularne Wiadomości

Kategoria Finanse osobiste, Następny Artykuł

Nowa wyprzedaż w Au Pont Rouge i minus 30% na wszystkie buty Afour
Cotygodniowe rabaty

Nowa wyprzedaż w Au Pont Rouge i minus 30% na wszystkie buty Afour

Au Pont Rouge Adres: Nab. Moika River, 73 aupontrouge Au Pont Rouge rozpoczął nową fazę sprzedaży online i offline: teraz rabaty na kolekcję letnią osiągają 70% (a na poprzednich - nawet 90%). Na przykład męska kurtka khaki od The New Designers, która jest zdecydowanie przydatna jesienią, kosztuje 5550 rubli zamiast 11100, a koszula damska Isabel Marant - 11940 rubli zamiast 39800.
Czytaj Więcej
W sprzedaży w Asos w Trends Brands i Les 'Store
Cotygodniowe rabaty

W sprzedaży w Asos w Trends Brands i Les 'Store

Każdego tygodnia Life around dowiaduje się, co nowego w sklepach w Moskwie i Sankt Petersburgu (a także online), i doradza, jakie specjalne oferty i promocje należy teraz wykorzystać. Nowy numer obejmuje krótką wyprzedaż w Les Lesi Paramonova, specjalną ofertę na Asos, minus 70% w Trends Brands oraz kolejną kolekcję Uniqlo i Ines de la Fressange.
Czytaj Więcej