Praca

Co jeśli firma cię nie zatrudni

Veronika Nikitina

główny konsultant firmy headhuntingowej
„Agencja” Kontakt „”
Grupa InterSearch Rosja

Czasami jesteś zatrudniony na jeden, dwa, trzy wywiady, szybko przeprowadzane w ciągu kilku dni. Wszystko idzie szybko; można zauważyć, że firma i twój przyszły lider są zainteresowani tobą. Czasami proces ten trwa, mija dużo czasu między spotkaniami, firma wyznacza powtarzające się wywiady, a ty zaczynasz reagować wyobcowany i negatywnie na piąty wywiad, trzecie studium przypadku i prośbę pięciu kolejnych osób polecających. Mogą pojawić się myśli: „Ponieważ nie chcą mnie taką, jaka jestem, jeśli nadal będą wątpić i zadawać pytania, to nie jest moje miejsce”. Może pojawić się uraza i brak zaufania do kompetencji zatrudniania pracowników, ponieważ nie możesz uwierzyć, że podjęcie decyzji jest tak trudne, ponieważ „już wszystko powiedziałeś, a nawet wykonałeś zadanie i wydałeś rekomendacje”.

Dlaczego proces jest opóźniony?

Po pierwsze, warto poznać statystyki: 40% kandydatów ubiegających się o stanowiska wysokiego szczebla przebywa w firmie od dłuższego czasu. Proces ten jest opóźniony z różnych powodów, w tym z urlopów kandydatów i menedżerów ds. Zatrudnienia, dekretów, chorób, cięć budżetowych w celu selekcji, zmiany profilu stanowiska, zmiany decydenta oraz wielu innych okoliczności zewnętrznych.

Po drugie, staranną selekcję można tłumaczyć różnymi przyczynami, w tym nieudanym doświadczeniem poprzednich kandydatów, trudnymi zadaniami tego specjalisty, poufnymi niuansami związanymi z procesami wewnętrznymi, a także zachowaniem kandydata podczas spotkań. Na przykład wnioskodawca nie mówi nic o poprzednich miejscach pracy, mówi nieprzekonująco o chęci pracy w tej firmie, niedokładnie wykonał zadanie i przekazał rekomendatorom, których opinie były niejednoznaczne. Dlatego formalnie spędziłeś już dziesięć godzin swojego czasu na tym wakacie, ale naprawdę dostarczyłeś wiele kontrowersyjnych informacji, które nie są tak łatwe do zrozumienia i podjęcia decyzji na twoją korzyść.

Możesz się odwrócić, obrazić i odrzucić ofertę. Ale jeśli podoba ci się firma, pozycja i proponowane wynagrodzenie, a na rynku nie ma wielu innych ofert, to co wygrasz?

Co zrobić z kandydatem

Moja rada jest taka, że ​​w żadnym wypadku nie należy poddawać się emocjom i odmawiać z powodu urazy: jest to nieprofesjonalne i pali mosty, których możesz nadal potrzebować. Ale możesz na przykład uczciwie powiedzieć kierownikowi HR lub potencjalnemu liderowi, że z pewnością podoba ci się wakat, ale byłeś już na sześciu spotkaniach i wykonałeś dwa zadania, a decyzja nie została jeszcze podjęta, dlatego ważne jest, aby zrozumieć, jak poważne są intencje potencjalnego pracodawcy ile będzie etapów selekcji i na jak długo firma spodziewa się podjąć decyzję. Nie oczekuj, że oferta dotrze następnego dnia, w przeciwnym razie otrzymasz jasny, poprawny plan i obietnicę zakończenia procesu selekcji w ciągu dwóch dni. Będziesz jednak zmuszać firmę do przyspieszenia i podjęcia decyzji w bardzo poprawnej formie. A także zainspiruj ich, aby mówili poważniej o tobie i swoim czasie i nie dawali dodatkowego zadania na wszelki wypadek.

Może się zdarzyć, że propozycja nie dotrze, a historia będzie się toczyć jeszcze przez kilka miesięcy. Musisz być na to przygotowany, ale mieć różne priorytety i, nie oczekując niczego, przejdź do następnych spotkań, jeśli nic z nich nie stracisz.

Kiedy odejść

Nie ma formalnego kryterium, za pomocą którego można by zrozumieć, że firma wcale nie chce cię zatrudnić i nie jest warta czasu. Wszystkie stanowiska są wyjątkowe: wybór projektanta-technologa różni się od zatrudnienia konsultanta ds. Sprzedaży. Zadania mogą być również inne: niektóre wymagają dwudniowego badania rynku, inne wymagają pięciominutowego spojrzenia. Kryterium można uznać za stosunek do nich. Jeśli potrafisz skutecznie rozwiązać zadanie, jest to dla ciebie interesujące i nie masz wrażenia, że ​​firma cię wykorzystuje i próbuje zmusić cię do pracy za darmo, warto wykonać kolejny test. Jeśli coś jest inne, warto powiedzieć, że już wiele zrobiłeś, dlatego chcielibyśmy zrozumieć, czy firma jest naprawdę gotowa cię przyjąć. Następnie poinformuj, że albo nie ukończysz tego zadania, ale jesteś gotowy do przedyskutowania kroków do rozwiązania go na ostatnim spotkaniu lub jesteś gotowy do wykonania go jako końcowy etap.

W przypadku wywiadów sprawy są nieco bardziej skomplikowane: odmowa spotkania się z czwartym akcjonariuszem, którego jeszcze nie spotkałeś, będzie oczywiście stanowić problem. Ale możesz powiedzieć, że masz alternatywną propozycję: odpowiedź musi zostać udzielona w ten piątek, maksymalnie - w poniedziałek, abyś mógł przyjść na kolejne spotkanie, ale w ciągu najbliższych dwóch dni.

Skuteczne i poprawne będzie nie odrzucanie następnego spotkania, ale mając poczucie, że istnieje kryzys motywacji i zaufania do pracodawcy, uprzedzam z wyprzedzeniem, że ważne jest, aby znać liczbę przyszłych spotkań i że chcesz przyspieszyć ten proces, aby nie marnować czasu na kierownictwo firma ani twoja.

Alternatywa

Jednocześnie, niezależnie od etapu i miesiąca negocjacji, warto rozważyć równolegle inne oferty pracy. Dopóki nie otrzymasz oferty pracy, firma nie jest zobowiązana cię zabrać - możesz spędzić dużo czasu w jednej firmie i pominąć inne równie interesujące projekty.

Pamiętaj, że niektóre negocjacje dotyczące zatrudniania trwają kilka lat i kończą się absolutnie pozytywnie dla obu stron - być może jest to twój przypadek.

Ostatnia rzecz: baw się dobrze. Spraw, aby rozmowa była dla Ciebie interesującym procesem: w przyszłości nie będziesz w stanie rozmawiać przez godzinę lub dwie w nieformalnym otoczeniu z doświadczonym profesjonalistą. W twoich rękach leży uczynienie tego procesu wygodnym dla ciebie i nie postrzeganie go jako przesłuchania z nałogiem.

Obejrzyj wideo: Gdy już wiesz, że nie zdążysz na spotkanie, zastosuj ten prosty trick (Grudzień 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Praca, Następny Artykuł

Nord Coffee, gruziński catering publiczny i kawiarnia przy basenie Seagull
Odkrycie tygodnia

Nord Coffee, gruziński catering publiczny i kawiarnia przy basenie Seagull

Nord Coffee Adres: Oruzheyny per., 5, wejście od 4. Tverskaya-Yamskaya Godziny otwarcia: 09: 00-21: 00 Średni rachunek: 500 rubli facebook W Mayakovskaya otworzyła się mała kawiarnia Nord Coffee. W menu: kawa espresso, oryginalne napoje i alternatywa - hario, aeropress i Kemex. W kawiarni prawie nie ma jedzenia, ale są ciastka i kanapki z Hungry Wool, które można zjeść na miejscu lub zabrać ze sobą.
Czytaj Więcej
Zwierzęta na ulicy Nekrasova, są 3 Vegetarian Restaurant i Jekyll & Hide Bar
Odkrycie tygodnia

Zwierzęta na ulicy Nekrasova, są 3 Vegetarian Restaurant i Jekyll & Hide Bar

Adres zwierząt: ul. Niekrasow, 60 Telefon: +7 (812) 929-69-59 Średni rachunek: 1200 rubli facebook Nowy projekt na dużą skalę autorstwa Yosa Frumkina i Aleksandra Vardanyana (Fartuk, Unia, Pory roku) w historycznym budynku Partnerstwa Zagłębia na ulicy Niekrasowa. Zwierzęta mają niezwykłe wnętrze (ściany w kolorze ochry, solidne meble, ogromne witryny i montowana na suficie instalacja przypominająca chmury), równie godne uwagi menu inspirowane śródziemnomorskimi specjałami oraz dużą listę win szefa kuchni-sommeliera Arseny Gordienko.
Czytaj Więcej
Dolphin Coffee Shop, Kito Poke & Kids Restaurant
Odkrycie tygodnia

Dolphin Coffee Shop, Kito Poke & Kids Restaurant

Kito Poke Adres: Rozhdestvensky blvd, 1 godziny: 11: 00-23: 00 Średni rachunek: 700 rubli instagram Nowy narożny kito Poke zarobił na rynku centralnym. W menu znajduje się kilka odmian hawajskiego dania ze świeżymi rybami, koktajlami i lemoniadą na bazie soku yuzu. Możesz samodzielnie zebrać dowolną miskę ze składników, które lubisz, lub możesz już odebrać ją od szefa kuchni.
Czytaj Więcej
Cafe-bar „Hussars” na Fontance, drugi kieliszek do wina „At Larisa” i Ionoff Bar
Odkrycie tygodnia

Cafe-bar „Hussars” na Fontance, drugi kieliszek do wina „At Larisa” i Ionoff Bar

„Husaria” Adres: Nab. 40 Fontanka, telefon: +7 (911) 096-12-66 Średni rachunek: 500 rubli instagram Twórcy restauracji „Lew i ptak” oraz sieci „Khachapuri i wino” Lisa Simonova i Maurice Shakaya otworzyli w kawiarni bulwaru Fontanka „Husars” . Zakład w rosyjskim stylu działa jednocześnie w kilku formatach: rano można zjeść kawę i śniadanie, po południu zjeść tani posiłek, a wieczorem pominąć kieliszek szampana (od 170 rubli) lub wypić koktajl (270-390 rubli).
Czytaj Więcej