Wykonane przeze mnie

Przyszłość obozu: Dlaczego uczniowie proszą o pozwolenia na letnie zmiany „Druzhite.ru”

 

Byłemu projektantowi Michaiłowi Szałkowowi udało się zdobyć sympatię i zaufanie trudnej publiczności - uczniów w wieku od 7 do 17 lat oraz nietrywialnych próśb, takich jak chęć nauki gry w rock and roll na zmianę. Pakiety wakacyjne na obozy tematyczne Shelkova pod Moskwą kosztują jak wakacje w Turcji, ale popyt już przewyższa podaż.

 
  

 

 

 

KULA BIZNESOWA
 
DATA OTWARCIA
 
BUDŻET STARTOWY
 
WITRYNA

Organizacja pomocy dzieciom
i nastolatki

 

Wrzesień
2009 rok

 

 Ponad 1 milion rubli.

 

 www.drujite.ru

 
 

Michaił SZELKOV

Założyciel firmy „Druzhite.ru”

Skąd pomysł?

 

 

Sam pojechałem do obozu po raz pierwszy w połowie lat 90., kiedy miałem 14-15 lat. Nie był to już obóz w stylu radzieckim, ale Międzynarodowe Centrum Komputerów Dziecięcych (MDCC), grupa entuzjastów, wróciła do niego w 1985 roku. Od razu spodobała mi się kreatywna atmosfera. Wkrótce zacząłem pracować jako doradca, aw wieku 20 lat zostałem kuratorem prywatnego obozu Computer Camp - w rzeczywistości drugą osobą po dyrektorze generalnym na czas zmiany. Pracował tam przez dwa lub trzy lata, a potem jakoś nasze relacje się nie rozrosły, odszedłem i natychmiast postanowiłem rozbić obóz. Pomysł był prosty - wychodzić z interesów dzieci. Istnieje wiele obozów, które lubią przede wszystkim rodzice - sport, z dogłębną nauką języków obcych. Chciałem, aby same dzieci poprosiły o obóz - tam, gdzie są zainteresowane - i jednocześnie nauczyły się kilku przydatnych umiejętności.

Od czego zacząłeś

W głównej pracy zajmowałem się drukowaniem i projektowaniem 3D, nie miałem żadnych oszczędności. Rozmawiałem o tym pomyśle z kilkoma przyjaciółmi i krewnymi. Trzech z nich pożyczyło mi pieniądze na uruchomienie, ponad milion rubli. Zarejestrowałem dla nich firmę, wynająłem biuro na Sokolu, zatrudniłem pracowników, kupiłem sprzęt na pierwszą zmianę, ale co najważniejsze - wynajęłem bazę na obóz. Otrzymałem kolejne 300 000 rubli jako dotację od rządu moskiewskiego na stworzenie klasy komputerowej.

Pierwszy obóz, który zorganizowaliśmy zimą 2009 roku w bazie pod Zvenigorod, z którą już wcześniej współpracowałem. Nie było to tematyczne, określiliśmy to jako interaktywne i wszystko tam zmiksowaliśmy. Prowadził zajęcia z obsługi komputera, paintballa, tańca. To był test pióra, chciałem złapać, że dzieci są zainteresowane tym, czego sami chcą. Przybyło do nas około 30–40 osób. Drugi obóz - wiosną 2010 roku - był już poświęcony anime. Faktem jest, że na mojej ostatniej zmianie Computer Camp, na 50 osób było 10-15 dziewcząt, bardzo pasjonujących się anime, były one trochę same, ubrane niezwykle. Potem zobaczyłem ich po raz pierwszy i pomyślałem, że będzie możliwe utworzenie dla nich osobnego obozu.

 

Zdjęcia dostarczone przez Druzhite.ru Zdjęcia dostarczone przez Druzhite.ru Zdjęcia dostarczone przez Druzhite.ru Zdjęcia dostarczone przez Druzhite.ru Zdjęcia dostarczone przez Druzhite.ru

  

Motyw

Kiedy zrobiliśmy pierwszy obóz anime, oczywiście przyciągnęliśmy tych, którzy lubili tę kulturę, ale ogólnie nie mieli o niej pojęcia. Sam nie mam żadnych hobby, lubię czytać, podróżować. Kiedy ogłosiliśmy obóz, w Internecie pojawiły się negatywne recenzje, śmiali się z nas i skazali nas za nieprofesjonalne animacje. Ale nawet ta zła reklama zadziałała i przyszło do nas 30 dzieci.

Mamy tylko pięciu stałych pracowników, resztę zatrudniamy na czas zmian. Są to uczniowie, nauczyciele, muzycy. To wspaniałe, że kiedy ludzie są czymś pasjonatami, pieniądze nie są dla nich bardzo ważne. Wynagrodzenie doradcy za 17-dniową zmianę wynosi 8000 rubli, ale przychodzi do nas wielu entuzjastycznych i odpowiednich ludzi.

Eksperymentowaliśmy z różnymi tematami: obóz hip-hopowy, obóz piłkarski nie wywołał wiele emocji i nie powtórzyliśmy ich. Czasami po prostu ogłaszali tematy i obserwowali, jak reagują dzieci. W rezultacie pojawiły się trzy główne tematy: anime - dla zainteresowanych kulturą japońską, fantasy - dla miłośników gier fabularnych i rocka - dla fanów muzyki i tych, którzy chcą nauczyć się grać na jakimś instrumencie.

Pomysł na obóz skalny pojawił się w niesamowity sposób: monitorowaliśmy statystyki Yandex i znaleźliśmy wiele zapytań dotyczących słowa „obóz skalny”. Najprawdopodobniej szukaliśmy filmu o pełnej nazwie „Rock in the Summer Camp”, ale pomyśleliśmy - dlaczego nie stworzyć obozu, w którym dzieci mogłyby nauczyć się grać na instrumentach muzycznych. Na początku sam nie wierzyłem, że jest to możliwe, ale nastolatki, które pochodzą z zerową wiedzą, uczestniczą w koncercie finałowym do końca 17-dniowej zmiany.

Jeśli chodzi o gry fabularne, wiąże się z nimi całkiem sporo działań, ale prawie wszystkie z nich są przeznaczone dla młodych ludzi w wieku 18 lat, ponieważ stosuje się wiele różnego rodzaju potencjalnie niebezpiecznych rekwizytów.

Niewiele osób chce wziąć
na siebie odpowiedzialność
dla bezpieczeństwa tych
kto pod.

Cóż, jesteśmy gotowi wziąć na siebie tę odpowiedzialność, ponieważ młodsi chcą również szyć kostiumy, bawić się i komunikować gdzieś.

Nadal nie mamy własnej bazy, ale doszliśmy do długoterminowej dzierżawy. Zimowa baza znajduje się w pobliżu Ruza; jest to pięć budynków dla ponad 200 osób. Lato - w pobliżu Voskresensk w budynkach jest miejsce dla 80 osób, a kolejnych 70 w domkach letniskowych z udogodnieniami na ulicy. Płacimy za miejsca dla ludzi, pracę w jadalni, pokojówki. Stawki za wynajem baz na przedmieściach - 800-1 500 rubli za osobę za dzień. Najłatwiej jest znaleźć bazę na wiosenne i jesienne wakacje, a zimą, a zwłaszcza latem, jest to trudne, ponieważ istnieje kilka dobrych baz z naprawą o europejskiej jakości, a istnieje duże zapotrzebowanie na nie, poza tym potrzebujemy ogrodzonego terenu, aby nie było osób postronnych.

Nie chcę rysować aureoli dla siebie, ale wykonujemy dobrą robotę i chciałbym, aby państwo reprezentowane przez Rospotrebnadzor, straż pożarną lub inne departamenty rzuciło na nas mniej błędów. Jeśli na organizacje dzieci nakładane są surowe wymagania, dlaczego nie dać im jakiejś premii? Na przykład znieść lub obniżyć podatek dochodowy. Albo straż pożarna zobowiązała się do wprowadzenia systemu bezpieczeństwa pożarowego za pół miliona rubli - pozwól więc państwu na to sfinansować.

Promocja

Początkowo próbowaliśmy reklamować się w formie drukowanej, ale zwrot był słaby. W rezultacie prawie cała nasza promocja odbywa się w Internecie, szczególnie przez grupy VKontakte, czasem na blogach. Dzieci nie siedzą na Odnoklassniki.ru i Facebooku. Ostatnio nasza nazwa już dla nas działa. Do 60% dzieci przychodzi do nas więcej niż raz. Zawsze pytamy rodziców, jak dowiedzieli się o obozie, i prawie wszyscy odpowiadają, że to dziecko znalazło się gdzieś w Internecie. Lub przyjaciele powiedzieli.

Dochód

W ciągu ostatniego lata, kiedy bilet na 17 dni kosztował 25 000-30 000 rubli (w zależności od tego, czy jest miejsce w budynku czy w domu), przybyło do nas 500 osób. Tego lata po raz pierwszy nie mogliśmy zaakceptować wszystkich - na każdą z trzech najpopularniejszych zmian wystąpiło 10-12 awarii. Zimowa zmiana rozpoczyna się 3 stycznia, na miesiąc przed rozpoczęciem zmiany, wszystkie bilety zostały wyprzedane.

Następnego lata próbowaliśmy wynegocjować czynsz z naszą większą bazą zimową, byliśmy gotowi zapłacić więcej za czynsz, ale niestety to nie wyszło - są one związane umowami z innymi najemcami.

W ciągu ostatniego roku sprzedaliśmy około 850 biletów i ostatecznie spłaciłem długi z 2009 roku. Niektórzy rodzice mówią: za pieniądze można udać się do Turcji na morzu. Tak, możesz, ale dzieci chcą do nas przyjść.

Rodzice dorosły w ZSRR
rozważyć że odpoczynek dzieci powinien być jakoś całkowicie preferencyjny lub za darmo.

Często jesteśmy pytani o korzyści - oczywiście nie są. Oprócz godnych warunków życia i personelu wydajemy pieniądze na wyposażenie: instrumenty muzyczne, kostiumy - wszystko to kosztuje dużo. Istnieją „rabaty skumulowane” dla „stałych klientów” - od kosztu biletu odejmujemy 200 rubli przy każdej kolejnej wizycie tego samego dziecka w obozie.

Oprócz obozów w tym roku zorganizujemy wycieczki dzieci do Wielkiej Brytanii (na przykład do miejsc związanych z Harrym Potterem) i Japonii, w towarzystwie doradców. To nie jest tanie: na przykład w Wielkiej Brytanii przez 9 dni - 70 000 rubli bez przelotu na osobę, ale praktycznie nie zarabiamy, raczej idziemy do zera.

Konkurentów

Naszymi głównymi konkurentami są Robinsonade, która działa od wczesnych lat 90. (obozy sportowe, językowe, turystyczne) oraz Camp Industry (obóz przygodowy Robin Hood, obóz dla dziewcząt Carolina Camp i inne) . Odnoszą sukces, ale według moich informacji nie można ich uważać za całkowicie prywatne firmy. Myślę, że jesteśmy trzecią pod względem skali.

Błędy

Od samego początku jednocześnie rozwijaliśmy dwa obszary: obozy i ośrodek dla dzieci, które zorganizowaliśmy na terenie biura. Próbowali prowadzić różnego rodzaju niecodzienne zajęcia - kursy anime, animacje plasteliny, animacje piasku. Ale wiosną całkowicie porzucili to, ponieważ nic nie zostało zarobione. Często na przykład 10 osób było zapisanych do grupy, a cztery poszły. Zrozumieliśmy, że rodzice są gotowi zapłacić za angielski, ale nie za animację piaskową, zwłaszcza, że ​​wciąż jest całkiem sporo wolnych lub prawie wolnych kół.

W tym roku po raz pierwszy postanowiliśmy rozszerzyć działalność do Petersburga i zorganizowaliśmy tam obóz zimowy. Myślę po raz pierwszy i ostatni. Oczekiwany dla około 60 osób i zdobył 20 (w Moskwie - 200). Znalezienie bazy było ogromne: okazało się, że w regionie praktycznie nie ma porządnych ludzi za rozsądne pieniądze. Miejsce w pokoju dla czterech osób, w którym nie ma prysznica i toalety, kosztuje 1200 rubli, co jest bardziej warte - wysokich pieniędzy. Klasie średniej łatwiej jest wyjechać na wakacje do Finlandii.

Plany

Oczywiście chciałbym mieć własną bazę, zwłaszcza że latem zabrakło nam miejsc. Ale my sami nie możemy tego wyciągnąć. Być może pożyczka pomogłaby, ale banki dają od 1 do 20 milionów rubli, a tutaj konieczne jest od 70 do 100 milionów rubli. Chyba że jest inwestor - aktywnie go szukamy. Przez trzy lata inwestycja opłaciła się.

Chciałbym również rozbić obóz w Wielkiej Brytanii. Według moich wrażeń na rynku rozrywki dla dzieci nie ma dużej konkurencji. I rodzice nie muszą być przekonani, że płacenie za kogoś, kto zajmuje się dziećmi, jest normalne.

Wskazówki dla przedsiębiorców

 

Nie powinieneś wchodzić w wysoce konkurencyjną sferę, tam na pewno będziesz potrzebować dużych inwestycji lub połączeń. Spróbuj znaleźć coś, co jeszcze nie stało się, ale już staje się (lub może stać się) popularne.

 

Nie oczekuj, że wszystko zacznie się za rok. Najprawdopodobniej będziesz musiał ponieść duże koszty i popełnić wiele błędów, zanim złapiesz falę.

 

Nie bój się

 

 
 

Zdjęcie na okładce: Zarina Kodzaeva

 

Obejrzyj wideo: "Social media to przyszłość" - Adam Niedźwiedź podczas obozu w Bielsku (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Wykonane przeze mnie, Następny Artykuł

Jak zarabiać na starych zdjęciach
Wykonane przeze mnie

Jak zarabiać na starych zdjęciach

Dziennikarz Anastasia Sukhomlinova i fotograf Georgy Keimakh zaprzyjaźnili się podczas studiów na Wydziale Historycznym RSUH. Obaj lubili amerykańską historię i fotografię, a kiedyś zobaczyli prace słynnego afroamerykańskiego fotografa z początku XX wieku - Jamesa Van Der Zee, który był właścicielem popularnego studia fotograficznego Harlem.
Czytaj Więcej
Rosyjski Pointe: Baletki, które podbiły USA
Wykonane przeze mnie

Rosyjski Pointe: Baletki, które podbiły USA

Urodzona w Petersburgu Alexander Efimov przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych w wieku 16 lat, aw wieku 20 lat zarejestrowała rosyjską firmę Pointe, która specjalizuje się w butach baletowych, ubraniach i akcesoriach. Zaczęła od zakupów od rosyjskich producentów, ale potem zaczęła tworzyć własne kolekcje. Rynek amerykański został już zdobyty, teraz zmierza do Europy.
Czytaj Więcej