Historie

Ukraina jest niezależna: historie 5 odnoszących sukcesy przedsiębiorców z zbuntowanego kraju

kiedy w grudniu krew jeszcze nie przelała Majdanu, zwolennicy Tymoszenko przemówili ze sceny: „To nie Julia w więzieniu, to naród ukraiński

w więzieniu! ”Plac zaczął skandować:„ Niech wola! ”- a światła reflektorów uwypukliły te słowa na budynkach otaczających Majdan.

Tymoszenko nadal kojarzy się z wizerunkiem Ukraińca, ale do 2014 roku przestała być symbolem opozycji. Czy w kraju mogą pojawiać się nowe kobiety-przywódczynie?

Pierwsza część odpowiedzi na to pytanie została zasugerowana przez statystyki: 20% mieszkańców kraju chciałoby założyć własną firmę (ten sam wskaźnik dla mężczyzn). Dla porównania: w Rosji tylko 2,2% obywateli jest zainteresowanych biznesem.

I druga część odpowiedzi, którą otrzymałem, gdy spotkałem się z najbardziej udanymi przedsiębiorcami, którzy budowali duże firmy własnymi rękami (wyjątek: Anna Petrova ze StartupUkraine raczej tworzy środowisko biznesowe niż zarabia). Ukraińcy szybko rozstali się ze postsowieckim stereotypem, że przedsiębiorczość wiąże się z przestępczością i budują życie i biznes według własnego uznania.

Kobiety biznesu nie aspirują do polityki, ale na przykład 4 na 5 bohaterek popiera Euromajdan. Założyciel dużej firmy informatycznej Terrasoft Katerina Kostereva pozwolił pracownikom protestować w godzinach pracy. Tatyana Popova z agencji reklamowej FUR, która otrzymała Cannes Lions, sama poszła na wiece. Natalia Kleino, właścicielka zakładu „Kant”, naprawiającego sprzęt dla kopalni, przelewała pieniądze na konto Majdanu.

Valeria GONTAREVA

OIOM

Valeria Gontareva, nie podnosząc wzroku, wchodzi do biurowca w centrum Kijowa. Czyta coś na iPadzie i trzyma pod pachą ukraińskiego Kommersanta. Futro, buty UGG, jasne oczy - zapoznaj się z ukraińskimi bankierami inwestycyjnymi.

Gontareva wspina się na jedenaste piętro i przechodzi do małego biura ze szklanymi ścianami. Niektórzy pracownicy mieli więcej szczęścia w miejscu pracy: od okien - od podłogi do sufitu - oferują panoramiczne widoki na Kijów. Ale Gontareva wolał widok zespołu.

Na środku jej biura stoi dziwna kanapa. Gontareva zapewnia, że ​​jest to miejsce pracy przyszłości - wbudowana podstawa umożliwia pracę na rozkładanym laptopie. To prawda, że ​​natychmiast zastrzega, że ​​nigdy go nie używa: „Nie mogę kłamać, gdy inni pracują”.

Gontareva jest współzałożycielem i prezesem zarządu Investment Capital Ukraine (ICU). Grupa handluje papierami wartościowymi, towarzyszy transakcjom i zarządza aktywami o wartości 230 milionów USD.

Nie chcę kłamać
kiedy inni
pracują

W 2012 r. Fundusz hedgingowy CIS Opportunities Fund (zarządzany przez ICU) zajął drugie miejsce w światowym rankingu najbardziej rentownych funduszy hedgingowych Bloomberg na świecie. Od 2010 roku firma jest liderem w kraju pod względem obrotu papierami wartościowymi dla sektora instytucji rządowych i samorządowych.

„Investment Capital Ukraine” urodziła się w 2006 roku. Pierwsza zastępca prezesa holenderskiego banku ING na Ukrainie, Gontareva i jej koledzy, Makar Pasenyuk i Konstantin Stetsenko, byli zmęczeni byciem menedżerami - nie byli zadowoleni z premii ani perspektywy przeprowadzki do innego kraju. Towarzysze otworzyli firmę.

W tym czasie Gontareva pracowała w sektorze finansowym od prawie 20 lat. Rozpoczął na ukraińskiej walucie międzybankowej w latach 90. od najniższej pozycji - ekonomisty 2. kategorii. Wcześniej ona, absolwentka matematyki stosowanej, zajmowała się rysowaniem komputerowym. Ale kiedy wynagrodzenie zostało opóźnione o dwa miesiące, rzuciła pracę i odkryła talenty finansisty.

„Kiedy spotkałem ludzi, którzy pracowali w banku, na przykład w wieku 28 lat, moja skóra zrobiła się lodowata”, wspomina Gontareva. „Nigdy nie chciałem czegoś takiego ze mną. Na siódmym roku w ING było oczywiste Musiałem się gdzieś przenieść, ale jeśli poruszasz się w dużej grupie, potrzebujesz rotacji - do Moskwy, Singapuru i gdziekolwiek. Ale możesz dać prawdziwą wartość dodaną tylko w miejscu, które naprawdę dobrze rozumiesz. ”

W 2006 r. Zaplanowano, że OIOM będzie zajmował się wyłącznie zarządzaniem aktywami. Były na to wszystkie warunki: PKB kraju rosło wraz z dobrobytem obywateli, ale rynek zarządzania aktywami był pusty. „Mieliśmy doświadczenie w transakcjach otwartego rynku i transakcjach fuzji i przejęć. Mieliśmy jasny pomysł: w naszym kraju trudno znaleźć bardziej profesjonalnych zarządzających aktywami niż my”, mówi Gontareva.

Jednak korekty biznesplanu musiały zostać wprowadzone już w 2008 roku: „PKB kraju spadł o 15%, nastąpiła prawie 50% dewaluacja, ludzie nie mieli dość pieniędzy, aby spłacić pożyczki, nie było mowy o oszczędnościach. Zdaliśmy sobie sprawę, że nie przetrwamy wyłącznie na zarządzaniu aktywami i postanowiliśmy zrobić to, co zawsze robiliśmy - handlować papierami wartościowymi i bankowością inwestycyjną ”.

Dlatego w 2008 r. Podjęto decyzję o otwarciu spółki inwestycyjnej o tej samej nazwie „Investment Capital Ukraine”, która otrzymała licencje na obrót papierami wartościowymi, własną pozycję jako handlowiec, pośrednictwo, gwarantowanie i zarządzanie trustami. „Jesteśmy butikiem na świecie, ale na Ukrainie pełnoprawnym bankiem inwestycyjnym”, Gontareva charakteryzuje swoją działalność.

Obecnie na OIOM pracuje 60 osób, z czego 20 to pracownicy małego banku komercyjnego Avangard, który grupa niedawno przejęła. Około 40 innych osób zleconych na zewnątrz - obsługa PR, księgowość, dział IT, prawnicy.

„Bank jest dla nas narzędziem. Ponieważ istnieje wiele ograniczeń na ukraińskim rynku walutowym”, wyjaśnia Gontareva. „Na przykład, będąc największym sprzedawcą papierów wartościowych w kraju, nadal nie możemy być głównym sprzedawcą w Ministerstwie Finansów, ponieważ tylko banki mogą być głównym sprzedawcą. Dlatego ten bank rozszerza naszą linię produktów. ”

„Awangarda” jest przydatna dla ICU do tworzenia bankowości prywatnej. Gontareva uważa, że ​​w rzeczywistości nie ma go na Ukrainie, istnieją po prostu działy bankowe, które świadczą usługi dla zamożnych klientów: „To tylko piękne biuro i dobra kawa, a produkt jest w najlepszym wypadku depozytem o nieco wyższej stopie. Pieniądze klientów trafiają na zwykłe kredyty konsumpcyjne, i to jest bardzo ryzykowne w naszym kraju. Pieniądze nie są zabezpieczone. Z nami wszystko będzie inaczej. Będziemy współpracować z zaawansowanymi klientami, którzy rozumieją ryzyko ”.

Jeśli nie wystąpi siła wyższa, przejęcie Vanguard zwróci się w 2014 r. To, co dzieje się na Majdanie, całkowicie wpisuje się w koncepcję siły wyższej, a Gontareva przyznaje, że powstrzymanie protestów jest korzystne dla biznesu: „Rating kraju C, negatywne perspektywy, wiece na ulicach, instrumentem najbardziej pozbawionym ryzyka są rządowe papiery wartościowe. A wszyscy inni emitenci w kraj ograniczony suwerennym sufitem. ”

Przez całą karierę pracowała głównie w grupach męskich, ale obraziła ją tylko raz. „ING poinformował i napisał, że obecnie 25% kierownictwa w dziale to kobiety”, wspomina Gontareva. „Cóż, stało się: było nas tylko czworo, a ja jestem jedyną kobietą. Wyglądało na to, że zostałem zatrudniony wyłącznie do wspierania płci „równowaga, nie ze względu na kwalifikacje. Ale nikt nie wątpił w mój profesjonalizm i łatwo awansowałem po szczeblach kariery”.

Natalya KLEINO

fabryka sprzętu górniczego „Kant”

„Wiem, że trudno ci to sobie wyobrazić, to tylko żelazo, ale w ciągu ostatnich pięciu lat wymieniliśmy połowę starego sprzętu. Absolutna automatyzacja, operatorzy pracują” - chwali się Natalya Kleino. Idziemy warsztatem należącym do niej zakładu Kant. Kleino na obcasach i jedwabnej bluzce pewnie manewruje między maszynami. Pracownicy natychmiast zauważają jej obecność, ale praca się nie kończy.

Kleino nie miał doświadczenia w inżynierii, a wcześniej Kant nie miał doświadczenia w inżynierii mechanicznej. Marzyła o karierze piosenkarki operowej (łatwo ją sobie wyobrazić na takim obrazie), była zaangażowana w śpiew. Ale jej rodzice nalegali na kształcenie nauczycieli - w rezultacie ani jedno, ani drugie nie stały się przedmiotem jej życia.

„Poszedłem w zwykły sposób dla osoby, która urodziła się w Związku Radzieckim i przeżyła lata 90.”, wspomina Kleino. „Wyszłam za mąż w wieku 20 lat i po porodzie przerwałam naukę w instytucie pedagogicznym. Rok później urodził się mój drugi syn. Ale małżeństwo się nie udało. Jak wszyscy wtedy, naprawdę potrzebowałem pieniędzy. ”

W 1998 r. Kleino przeniosła się z Krasnoarmińska do Doniecka i rozpoczęła walkę o byt: pracowała jako kelnerka w barze, sprzedawca, kucharz, korepetytor języka angielskiego, krawcowa. Pierwsze kroki w biznesie podjęła, wydając macierzyństwo dla dwójki dzieci ze sztucznym futerkiem. Kleino uszyło z niego miękkie zabawki, a do świąt noworocznych zostały wyprzedane.

Niesamowitejak my
generalnie się udało
przetrwać

Punktem zwrotnym w jej karierze była praca sekretarki w Ministerstwie Przemysłu Węglowego. Dużo rozmawiała z gośćmi wiceministra i spotkała się z przyszłym partnerem biznesowym, doktorem nauk fizycznych i matematycznych Davidem Zherebchevskim. Opatentował metodę odzyskiwania części maszyny poprzez spawanie drutem nierdzewnym w środowisku gazu ochronnego, co pozwala wydłużyć żywotność urządzeń dla kopalni. Szukał zespołu, który wspólnie promowałby pomysł na biznes. Niemożliwe było znalezienie przeszkolonej osoby z doświadczeniem w branży węglowej. W 2002 r. Rynek pozostał zasadniczo sowiecki, bez prywatnych przedsiębiorstw.

Zherebchevsky poprosił Kleino jako zadanie testowe o znalezienie wysokiej jakości drutu ze stali nierdzewnej - i udało jej się to w ciągu trzech dni. Następnie wziął 200 000 $ z funduszy osobistych i otworzył zakład naprawczy Kant. Kleino objął stanowisko zastępcy dyrektora marketingu.

Po raz pierwszy zeszła do kopalni rok później. Zadzwonili do niej z Krasnoarmeyskugol i poinformowali, że ich nierdzewny sprzęt zardzewiał. Zaciskając zęby ze strachu, zeszła do kopalni i zobaczyła, że ​​jest tam całkowicie zardzewiała powierzchnia. Ale potem ją wyczyściła i zdała sobie sprawę, że zabrali rdzę z płytki nazębnej utworzonej po zakończeniu pracy sprzętu. „Opuściłem dom czarny, ale szczęśliwy” - uśmiecha się Kleino.

Korzystała z zejścia do lawy: „Kant” zaczął szyć pokrowce na zmechanizowane podpory dachowe i inne mechanizmy, a także monitorować ich działanie. „Występował pewien antagonizm, męski zespół” - uśmiecha się Kleino. „Jednak irytacja przerodziła się w szacunek, gdy wszyscy zdali sobie sprawę, że zagłębiam się we wszystko. Jeśli przyjdę i stanę przy maszynie przed zwycięstwem, aby zrozumieć, jakie surowce musimy kupić, to on nic nie poradzę, ale stań obok mnie. ” Dwa lata później otrzymała stanowisko CEO i 25% firmy.

Mechanizmy naprawiane przez Kanta ważą od 800 000 ton i działają na głębokości -500 metrów. „Nasze okładziny ze stali nierdzewnej stały się nieodzownym elementem w zakresie kompetencji wszystkich firm” - mówi Kleino. „Rynek jest bardzo konkurencyjny i niesamowite, że udało nam się przetrwać”.

Kant ma dwóch konkurentów: państwo i korporację górniczą, Renata Achmetowa. Przedsiębiorstwa państwowe są winne Kantowi 8 milionów euro, ale firma nadal wykazuje zyski. Przychody wynoszą 30 milionów USD rocznie, a Kleino szacuje udział w rynku na 20%. Ale dla bezchmurnej przyszłości to nie wystarczy. Firma zamierza wyprodukować nowość na rynek ukraiński - urządzenia hydrauliczne, które zwiększą wydajność zasilanych sekcji podpór dachowych. „Możemy konkurować cenowo z europejskimi producentami, z Chinami pod względem jakości” - mówi Kleino. „Potrzebujemy pośredniej podstawy”.

Studiuje w Kijowie-Mohyla Business School i jednocześnie czyta dużo literatury duchowej. Buddyzm i prawosławie są jej bliskie. Kaizen, filozofia ciągłego doskonalenia, wykorzystuje w pracy. Raz dziennie Kleino, oprócz zwykłego spotkania produkcyjnego, odbywa spotkanie z kluczowymi pracownikami - nawet jeśli nie ma pilnego tematu. Jest to część koncepcji: CEO jest przekonany, że pracownicy powinni więcej się komunikować, częściej uśmiechać i dzielić najbardziej szalonymi pomysłami. Jak mówi „czasami inżynierowie mechanicy mogą udzielić praktycznych porad na temat finansów”.

„Mógłbym podnieść głos za pracownika, ale po narodzinach mojej córki Marousi wiele przemyślał”, mówi gładko Kleino. „Zdałem sobie sprawę, że jeśli ktoś krzyczy, przywiązuje zbyt dużą wagę do siebie. Ale życie to gra”. Teraz ma czworo dzieci, najmłodsza Sasha ma prawie rok. Nie poszła na urlop macierzyński, ale zmieniła sześciodniowy tydzień pracy na pięciodniowy.

Kleino wspiera ludzi, którzy przybyli na Majdan. Nie opozycja („polityka zawsze wiąże się ze spekulacjami”), ale ci, którzy nie boją się zabierać głosu. Zbliżenie Ukrainy i Unii Europejskiej wydaje jej się logiczne. „Tak się złożyło, że Ukraina jest bliżej Europy niż Rosji. Rosja to Azja”, twierdzi i dodaje, że Ukraińcy bardziej cenią wolność i są bardziej zaangażowani w samorealizację.

Anna PETROVA

StartUp Ukraine

Anna Petrova, współzałożycielka StartUp Ukraine, mieszka w coworkingu. Śpi na biurowej kanapie, przygotowuje śniadanie w powolnej kuchence w kuchni i budzi się na kilka minut przed przybyciem pierwszego gościa.

Coworking jest częścią jej firmy. Aby zaoszczędzić pieniądze i czas, przeprowadziła się tu rok temu ze swoim chłopakiem i partnerem biznesowym Tarasem Parandi. Lubi żyć w ten sposób, chociaż współpracownicy zmuszają ich do dostosowania codziennej rutyny („Jeden przyszedł dziś o 8:40, ale chciałem spać kolejne 20 minut”). Ale to jest jej wybór: biznes jest teraz ważniejszy niż życie osobiste.

Jako dziecko zainspirowała ją Amanda Woodward ze słynnej serii Melrose Place z lat 90. - intrygantka, łamaczka serc, kobieta biznesu i jasna blondynka. Petrova jest również bystrą blondynką i nie można jej winić za jej infantylność. Teraz ma 26 lat, a za nią - 10 lat pracy i dwa startupy.

Nie chcę liczyć
nieznajomi pieniądze. Ja chce
więc to rozważane mój

„Zacząłem swój pierwszy świadomy biznes w 2008 roku - po 3,5 latach pracy w dużych konsultacjach”, mówi Petrova. „Z powodu kryzysu zwolniono 200 osób. Zrozumiałem, że nie chcę już więcej być zwolnionym „Nie chcę też liczyć pieniędzy innych ludzi. Chcę, żeby ktoś policzył moje”.

W 2009 roku Petrova otworzyła agencję eventową i zorganizowała osiem wydarzeń, z których połowa miała charakter charytatywny. Biznes szybko ją nudził, ale przyszła jej do głowy następna idea - Szkoła polityczna dla ambitnych studentów. Rozmawiali o technologiach politycznych i nauczyli się mówić poprawnie. Globalnym celem jest przygotowanie nowej generacji polityków do wyborów parlamentarnych w 2020 r. Pomysł został sfinansowany przez przyjaciela prawnika. Towarzyszom udało się uczyć dwóch kursów, ale potem się pokłóciły. Firma pozostała przy inwestorze.

„Dowiedziałem się, że nie mam już nic wspólnego z tym projektem, kiedy poszedłem na stronę i nie znalazłem się na liście założycieli”, wzdycha Petrova. „Dla mnie była to wielka lekcja: nawet z przyjaciółmi musisz podpisać kartki papieru”.

Po tym Petrova dostała „wymarzoną pracę”. Cisco szukało regionalnego menedżera programu w Enterprise Institute. Najpierw Petrova rozmawiała z ukraińskimi startupami, a następnie do programu dodano Rosję.

„Kiedy przyjeżdżasz do Rosji, myślisz: jest tutaj tak wiele nowych firm!” Mówi Petrova. „Istnieje wiele dotacji od państwa i wydarzeń oraz inwestorów. W Kijowie inkubatory i inwestorzy zaczęli pojawiać się trzy lub cztery lata temu. Ale wtedy zdałem sobie sprawę „To nie jest takie złe. Wiele startupów robi to po to, aby spotykać się z inwestorami, ale na Ukrainie chłopaki naprawdę próbują”.

W 2012 r. Cisco zmniejszyła fundusze, Petrova zrezygnowała i sama przeprowadziła projekt edukacyjny. StartUp Ukraine to kurs dla przedsiębiorców i coworkingu. Główny produkt - program Start Your Dream - trzymiesięczny kurs dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą. Uczą się ustalania celów, sporządzania biznesplanów i znajdowania nisz. Petrova wydała 1000 $ na logo i stronę internetową, a anioł biznesu zapłacił za wynajem i naprawę coworkingu. Tym razem dama biznesu sformalizowała wszystkie umowy zgodnie z prawem.

Petrova kupiła również franczyzę rosyjskiego projektu StartUp Women i wkrótce zacznie organizować seminaria tematyczne dla kobiet biznesu.Innym pomysłem jest Selfmade Woman, społeczność dla odnoszących sukcesy kobiet w wieku od 25 do 35 lat (nie tylko kobiet) z różnymi kręgami, wycieczkami i forum raz w roku.

Petrova zauważa, że ​​większość Ukraińców faktycznie woli pracę najemną lub rodzinę. Ale wśród absolwentów są także obiecujące kobiety biznesu. „Nauczycielka muzyki Oksana Veres przyjechała na nasz pierwszy zestaw” - mówi Petrova. „Kilka miesięcy po ukończeniu szkoły stworzyła Centrum Rozwoju Dziecka Miracle Gras, które rozwija szkołę dla dzieci”.

Wśród innych absolwentów Start Your Dream: Taya Slavuta rozpoczęła produkcję piernika „Smakotaya” według starożytnej ukraińskiej receptury. Julia Zhirova organizuje konferencje dla kobiet w ciąży „Będzie dziecko” - gromadzi lekarzy i ekspertów, którzy dzielą się przydatną wiedzą. Jedno z wydarzeń było sponsorowane przez Nestle, co umożliwiło zarobienie dobrych pieniędzy.

Petrova przypomina, że ​​studenci raz zadali jej pytanie: jak w realiach ukraińskich zbudować biznes, aby nie został zabrany. Odpowiedziała, że ​​nie wie. Ma jednak nadzieję, że wszystko zmieni się wraz z nowym rządem, zwłaszcza jeśli inwestorzy zagraniczni poprą kraj.

Katerina KOSTEREVA

Terrasoft

Udało mi się rozwścieczyć Katerinę Kosterev pięć minut po rozpoczęciu rozmowy. Zapytałem właściciela jednej z największych firm informatycznych na Ukrainie, co jest zaletą jej firmy, a ona odpowiedziała: zorientowana na klienta. Dla nich zawsze najważniejszy jest klient. Aby zauważyć, że jest to taka różnica, i w każdej normalnej firmie klienci są obsługiwani natychmiast po otrzymaniu od nich zapytania, Kostereva wybuchł: „To nie jest tak i wiesz o tym!”

Myślałem, że misja zakończyła się niepowodzeniem, ale po kilku minutach Kostereva wrócił do dobrego nastroju. I nawet się roześmiała, kiedy spytałam, jakich kobiecych sztuczek używa w zespole 500 osób, gdzie jest większość mężczyzn. Odpowiedź: w jej arsenale nie ma sztuczek, ale nie ma wątpliwości, że kobiecy styl zarządzania może być nie mniej skuteczny niż męski. Miękkość podczas negocjacji jest normalna. Kostereva nie spotkała się ze stereotypami seksistowskimi i nie dzieli swoich kolegów i partnerów według płci.

Terrasoft został założony w 2002 roku przez 25-letnią Kosterevę i jej partnera Aleksandra Popowa. Kostereva w tym czasie miał doświadczenie techniczne i doświadczenie zawodowe w IBM Ukraine. Uświadomiła sobie, że chce zaangażować się w systemy zarządzania relacjami z klientami - CRM. W tym czasie Rosja i Ukraina prawie nie znały takiej koncepcji, nie było rynku. On i Popov opracowali pierwszą wersję oprogramowania od kilku miesięcy i zaczęli aktywnie ją promować.

Ja jestem założył firmę
ze strachu

„Nie było rynku, ale sprzedaż rozpoczęła się od razu”, wspomina Kostereva. „Klienci zaczęli pojawiać się, kiedy strona się pojawiła. Aktywnie szukałem klientów, dzwoniłem do firm, robiłem prezentacje. Przez pierwsze trzy lata miałem cztery prezentacje dziennie. Był misyjny aktywność ”.

Kostereva pamiętała swój pierwszy sukces. Przedsiębiorca kupił trzy licencje pracownicze - tylko po to, aby spróbować. A tydzień później zadzwonił ponownie i poprosił o dwa kolejne. Dwa miesiące po premierze impreza miała powód: firma natychmiast kupiła 50 licencji.

Terrasoft ma obecnie 5500 klientów. Głównie duże firmy: Yandex, hh.ru, Beeline, Heinz, Bayer, Alfa Bank, White Digital Wind. Duże zamówienia dotyczą zakupów z tysięcy licencji. Liczba użytkowników programu Terrasoft przekracza 300 000. Większość klientów znajduje się w Rosji. Sama firma szacuje swój udział w rynku CRM w WNP na 15%. Terrasoft ma trzech konkurentów wśród dużych przedsiębiorstw na rynku WNP: Oracle, Microsoft, SAP. Jest wielu producentów systemów CRM z Rosji, ale wszyscy koncentrują się na małych i średnich firmach.

Celem Terrasoft jest podbój anglojęzycznego świata. To trudne zadanie, ponieważ niewiele osób słyszało o Terrasoft i rynek jest przegrzany. „W 2011 roku mieliśmy nową platformę i uruchomiliśmy ją na rynku zachodnim. Mieliśmy złudzenie, że możemy pracować na rynku zachodnim w taki sam sposób, jak w WNP. Ale nie mogliśmy”, dzieli się Kostereva. „Byliśmy półtora roku eksperymentowaliśmy przed pozyskaniem pierwszego naprawdę dużego klienta w USA - fabryki Schneider Electric - nasza przewaga konkurencyjna pomaga: opracowaliśmy platformę BPM (zarządzanie procesami biznesowymi), która umożliwia dostosowanie procesów biznesowych przedsiębiorstwa do własnych potrzeb z pomocą analityków bez angażowania prog Rammiści. Na Zachodzie duże przedsiębiorstwa stosują podobne rozwiązania, ale kosztuje to zupełnie inne pieniądze ”.

Terrasoft zawsze rozwijał się organicznie: nigdy nie zaciągał pożyczek i nie przyciągał inwestorów. Kostereva mówi, że stworzyła biznes ze strachu. Głównym strachem w jej życiu nie jest realizowanie własnych pomysłów. Pieniądze nigdy nie były jej motywacją i ceni ludzi z takim samym podejściem.

Firma ma wybiórczą politykę kadrową: „Cenimy naszą kulturę korporacyjną i filtrujemy ludzi zgodnie z ich podstawowymi kompetencjami: odpowiedzialnością, przyzwoitością, zaangażowaniem w dążenie do doskonałości. Na przykład wysoko wykwalifikowana osoba może przyjść na rozmowę kwalifikacyjną, ale jeśli mamy pytania dotyczące jego podstawowych kompetencje, nie weźmiemy tego ”.

Wracając do tematu klientów, Kostereva powiedział, że Terrasoft ma bezpłatny harmonogram, ale za każdym razem, gdy partner dzwoni, musisz od razu odpowiedzieć. Chociaż są wyjątki. Gdy tylko Euromajdan się zaczął, Kostereva napisał, że każdy może tam pojechać; Nie musisz organizować wakacji. W nowo wybudowanym wieżowcu biurowym Terrasoft z siłownią i prysznicami firma zapewnia zakwaterowanie osobom, które przyjeżdżają do Kijowa, aby wyrazić swoją pozycję polityczną. Specjalnie dla nich kupiłem 50 śpiworów.

„Jestem w 100% apolityczny, ale mam jeden interes” - wyjaśnia Kostereva. „Naprawdę chcę, aby przejrzysty system prawny działał w Rosji i na Ukrainie. To wszystko, czego potrzebuje biznes”.

Spędza kilka dni w tygodniu w Moskwie i jest pewna, że ​​bez względu na rozwój stosunków między Rosją i Ukrainą nie wpłynie to na biznes: „Nie wierzę, że ograniczenia polityczne i gospodarcze na rynku oprogramowania mogą znacząco wpłynąć na wolną konkurencję na całym świecie skala ”.

Tatyana POPOVA

grupa reklamowa MEX

Kilka lat temu Tatyana Popova została zaproszona do udziału w publicznych przesłuchaniach na temat nowego kodeksu podatkowego w rządzie.

„Główne pytanie dotyczyło prywatnych przedsiębiorców, którzy ostatecznie zabili nowy kod jako klasę. Ale rozmawialiśmy również o podatku VAT od eksportu usług reklamowych. Szczerze mówiąc, rzadko świadczymy takie usługi, ale mnie poruszyła absurdalność podatków” - wspomina. Premier Kolesnikow odpowiedział na moje oburzenie pytaniem: „Czy trudno jest płacić VAT z tytułu wywozu?” „Wyjaśniłem mu, że rejestracja offshore wystarczy, aby tego uniknąć, a następnie odpowiedział:„ Cóż, zarejestruj się ”. Myślałem, że nic Okazało się, ale ten podatek nigdy wszedł ".

W 2000 roku Popova założyła firmę i wyraźnie zdecydowała: nie ma polityki. Firma nie będzie reklamować ani promować stron. Do 2007 r. Nie myślała o tym, dopóki partnerzy - amerykańska firma reklamowa Grupa M - zostali poproszeni o ponowne rozpatrzenie decyzji. Popova nalegała na apolityczne stanowisko, co było jednym z powodów rozwiązania partnerstwa.

W 2014 r. Tatyana Popova nadal nie łączy biznesu i polityki. Ale czas apatii politycznej minął. Krytykuje Janukowycza i gorąco popiera protestujących na Majdanie: „Nie jestem osobą emocjonalną, ale kiedy patrzyłem, jak Złoty Orzeł rozprasza Euromajdanitów, wybucham płaczem”.

Łapówka Nie dałem
chociaż ich wymuszony

Ma nadzieję, że wydarzenia zaczną się rozwijać po pomarańczowej rewolucji: „W branży reklamowej wszystko było dobrze, wiadomości o kraju były cały czas transmitowane na wszystkich zagranicznych kanałach. I do kraju przybyły nowe inwestycje”.

Prace reklamowe Popova rozpoczęły się w wieku 16 lat. W wieku 21 lat została dyrektorem ds. Mediów w Saatchi & Saatchi. Przez kilka lat pracowała dla znanej marki. Kupiłem mieszkanie w pobliżu biura, aby poświęcić więcej czasu na pracę. A potem poszła na edukację finansisty, opracowała biznesplan i obliczyła przepływy pieniężne - a dwa tygodnie później otworzyła własną agencję.

„Inwestycje były minimalne, ale zacząłem brakować kapitału obrotowego i zastawiłem swoje mieszkanie,” nostalgicznie Popova. „Ale po roku było już wszystko: od dłuższego czasu sprzedawałem go drożej niż kupiłem”. Do jej zespołu dołączyli koledzy z Saatchi i Saatchi oraz przyjaciele. Dzięki jej kontaktom znalezienie klientów było łatwe. Pierwszy był importerem i producentem wina, drugi był producentem soków Sandora (obecnie część PepsiCo).

Firma zakończyła rok z przychodami w wysokości 2 milionów USD, w 2008 roku obroty sięgnęły 40 milionów USD, ale konsekwencje kryzysu spadły na ukraińskim rynku reklamowym, tak że nadal nie odbił. W ubiegłym roku obrót FUR wyniósł 15 milionów USD.

MEX była pierwszą ukraińską firmą, która znalazła się na liście finalistów festiwalu reklamowego w Cannes Lions. Była to reklama społecznościowa poświęcona zamrażaniu osób bezdomnych. Nie wyszło, ale po Cannes Lions MEX został oficjalnie uznany za najfajniejszą ukraińską agencję reklamową, która prowadzi niestandardowe kampanie medialne. Duzi reklamodawcy, tacy jak Alfa-Bank czy MTC, sięgnęli po Popova.

Popova twierdzi, że na Ukrainie można prowadzić wyłącznie działalność intelektualną - w przeciwnym razie nie ma gwarancji, że skorumpowani urzędnicy go nie zabiorą. Mówi, że nie dawała łapówek, chociaż próbowali ich wymusić.

„Przenosiliśmy się z jednego biura do drugiego, adres prawny się nie zmienił - mieliśmy prawo. Powiadomiliśmy organy podatkowe, regularnie płaciliśmy podatki przez dwa lata. Nagle powiedzieli, że potrzebujemy nowego zaświadczenia podatnika VAT. Aby rozwiązać ten problem, zadzwonili o cenę 10 000 USD, - wspomina Popova. - Poszedłem sam to załatwić. Powiedziałem im, że jeśli tak będą dalej, odejdziemy i zarejestrujemy się w innym obszarze. I jesteśmy dobrym dużym podatnikiem, który każdy podatek z przyjemnością zaakceptuje. Zrozumieliśmy to na podstawie prawa ” .

Natychmiast po rozstaniu z Grupą M francuska firma komunikacyjna Havas została partnerem MEX. Kwota transakcji nie została ujawniona, Popova pozostała partnerem zarządzającym. Aby zostawić czas rodzinie, określiła warunki współpracy: długość dnia pracy wynosi cztery godziny. I bez polityki.

Ilustracja: Natalya Osipova

Zdjęcia: Anya Gariechnik, Dmitrij Kuzniecow

Popularne Wiadomości

Kategoria Historie, Następny Artykuł

Jak Indianin stworzył włoską markę w Moskwie
Historie

Jak Indianin stworzył włoską markę w Moskwie

W ciągu ostatnich kilku lat wielu zagranicznych biznesmenów i emigrantów opuściło Moskwę, fundusze venture są bardzo niechętne do inwestowania w rosyjskie firmy, a korporacje z niepokojem patrzą na ten kraj. Ale niektórzy cudzoziemcy nie zamierzają opuszczać stolicy. Życie wokół rozmawiało z założycielem Uomo Collezioni - indyjskim biznesmenem Johnnym Manglanim, który pracuje w Moskwie od ponad 20 lat, przeżył pierestrojkę, dwa kryzysy i nadal ubiera poważnych ludzi w stolicy.
Czytaj Więcej
Dlaczego Starbucks przetrwał bitwę z konkurentami
Historie

Dlaczego Starbucks przetrwał bitwę z konkurentami

Pierwszy Starbucks pojawił się w Seattle w 1971 roku: wówczas nauczyciel historii Zev Sigl i pisarz Gordon Bauker otworzyli kawiarnię z fasolą, nazwaną na cześć jednego z bohaterów powieści Moby Dick. Od tego czasu firma stała się jedną z największych sieci kawiarni na świecie: 20 tysięcy placówek otwartych w 65 krajach.
Czytaj Więcej
Co robią teraz zagraniczne firmy w Rosji
Historie

Co robią teraz zagraniczne firmy w Rosji

W ten weekend w Moskwie otworzył się pierwszy pełnoprawny sklep marki Victoria's Secret, który wcześniej nie sprzedawał nam swojej bielizny. Punkt sprzedaży detalicznej w centrum handlowym Evropeisky został udekorowany na różowo i ozdobiony fotografiami modeli w lnie. Jest to raczej niezwykłe wydarzenie, ponieważ w ciągu ostatniego półtora roku zagraniczne marki w zasadzie zamknęły swoje sklepy w Rosji.
Czytaj Więcej