Jak się mają

Ile kosztuje życie na Sri Lance

Sri Lanka to niewielki kraj wyspiarski na Oceanie Indyjskim, którego populacja wynosi około 22 milionów ludzi. Jednocześnie Sri Lanka zapewnia prawie jedną czwartą całkowitego światowego eksportu herbaty, tego samego Cejlonu. Kamienie wydobywane są na wyspie, produkuje się gumę i uprawia palmy kokosowe, a turyści, którzy przyjeżdżają na tradycyjne rozrywki do azjatyckich kurortów, w tym plaże, egzotyczną kuchnię i wycieczki do świątyń buddyjskich, również przyczyniają się do rozwoju gospodarki kraju. Dowiedzieliśmy się od Victorii Planetter, która przeprowadziła się na Sri Lankę ponad trzy lata temu, ile kosztuje tam mieszkanie, transport i jedzenie.

Niskie dochody

Średnie zarobki

Wysokie zarobki

Relokacja

Pod koniec 2014 roku chciałem wybrać się w wielką podróż. Wcześniej udało mi się już odwiedzić wiele krajów w Azji, ale nie byłem na Sri Lance, a poza tym nie było tak daleko, aby tam lecieć. Dlatego postanowiono tam świętować Nowy Rok. Pojechaliśmy na wakacje z moją matką. W pierwszym tygodniu odpoczynku poznałem mojego przyszłego męża. Wydawał mi się ładnym chłopcem na plaży, ale nasz związek zmienił się tak szybko, że miesiąc później moja mama poszła sama do domu, a ja zostałem na Sri Lance. Teraz nasz syn dorasta, ma 2,4 lat i spodziewam się drugiego dziecka. Myślę jednak, że moja adaptacja w nowym kraju wciąż nie jest zakończona i najprawdopodobniej potrwa całe życie.

Często przyjeżdżamy do Rosji, ale mieszkamy na Sri Lance w miejscu zwanym Mirissa. Jest to jedna z najpiękniejszych i najpopularniejszych plaż turystycznych na wyspie. Nasz dom położony jest pięć minut od oceanu. Razem z mężem pracujemy na plaży: jestem fotografem, fotografuję nowożeńców w malowniczych zakątkach wyspy, a także pomagam Rosjanom przyjeżdżającym na Sri Lankę znaleźć mieszkanie i zorganizować wakacje. Plus w tym roku otwieramy własną zdrową restaurację.

Dochód ludności

Często o Lankanach mówi się, że są leniwymi ludźmi, których wszyscy lubią odkładać do jutra. W rzeczywistości na wyspie mieszkają dwie narodowości - tamilskie i syngaleskie, a ich podejście do pracy i pieniędzy jest inne. Mówi się, że Tamanowie zostali sprowadzeni z Indii przez angielskich plantatorów, kiedy mieszkający tu Sinhalese odmówili zbierania herbaty za bardzo skromne pieniądze. Rzeczywiście, syngaleski nigdy nie zabiorą się do pracy, jeśli nie zobaczą korzyści dla siebie, nie podniosą palca za darmo, nawet jeśli będą musieli siedzieć przez sześć miesięcy. Tamilowie są gotowi podjąć ciężką i nisko opłacaną pracę. Zbierają herbatę z pokolenia na pokolenie - 20 kilogramów za zaledwie 800 rupii (320 rubli) dziennie.

Średnia pensja na Sri Lance wynosi około 25 tysięcy rupii (10 tysięcy rubli), ale w dużym stopniu zależy od sezonu. Cały sektor turystyczny - przewodnicy, instruktorzy, kelnerzy kawiarni na plaży - zarabia całkiem dobrze w zimie, na szczęście sezon turystyczny może trwać nawet sześć miesięcy. Co więcej, wszyscy turyści tutaj są domyślnie uważani za bogatych. Zgodnie z logiką miejscowej ludności, jeśli znalazłeś tutaj pieniądze na bilet, masz je. 40 tysięcy rupii (16 tysięcy rubli) - to już bardzo dobra pensja dla Sri Lanki. Tyle może zdobyć wykwalifikowanych specjalistów.

Obudowa

Od 45 tysięcy rupii (18 tysięcy rubli) miesięcznie - wynajmij mieszkanie

Istnieją dwa rodzaje mieszkań na Sri Lance - dla turystów i dla samych Sri Lanki. Lokalne domy są bardziej skromne i znajdują się w strefie innej niż turystyczna. Tam oczywiście jest czasami czysta, ale najczęściej jest brudna lub nawet bardzo brudna. Prawie nigdy nie ma ciepłej wody i klimatyzacji, nawet sufit może być nieobecny, tylko dach nad głową. Ale ceny są niskie. Na przykład możesz wynająć pokój nad oceanem za 27 tysięcy rupii (10 700 rubli) miesięcznie. Średnie mieszkanie kosztuje od 45 tysięcy rupii (18 tysięcy rubli) miesięcznie.

Domy wakacyjne mają zwykle klimatyzację, w pełni wyposażoną kuchnię i pralkę. Szukając opcji budżetowej, należy pamiętać, że mieszkanie lub pokój po prostu nie mogą kosztować znacznie taniej niż reszta. Jeśli oferują coś takiego, jest bardzo prawdopodobne, że są oszustami. Średnio domy i pokoje dla osób odwiedzających miejsca inne niż turystyczne będą kosztować od 47 500 rupii (18 800 rubli) miesięcznie za pokój i od 55 400 rupii (22 tysiące rubli) w odległości spaceru od plaży. Dom z dwoma lub trzema pokojami w strefie turystycznej i nad oceanem będzie kosztował znacznie więcej: od 158 tysięcy rupii (62 700 rubli) na miesiąc zamieszkania.

Transport

12 rupii (10 rubli) - podróż autobusem

Sri Lanka ma różne rodzaje transportu publicznego. Pociąg jest najtańszy z nich. Na przykład 83 rupii (33 rubli) trzeba zapłacić za podróż z Matary do Galle. Na drodze jest 45 kilometrów i godzina. Możesz nawet zapisać, ale musisz iść do trzeciej klasy. Autobusy są również bardzo tanie. Na przykład podróż z jednej wioski turystycznej do drugiej kosztuje 12 rupii (10 rubli) za dziesięć kilometrów. Autobusy tutaj nazywane są „Crazy Bass”, ponieważ jeżdżą naprawdę szalone, ale szybkie.

Istnieje również tuk-tuk - lokalna trójkołowa taksówka motocyklowa. Jest to dość wygodne, pukanie pukanie można złapać na każdej drodze. Podróż będzie kosztować 500 rupii (200 rubli) za dziesięć kilometrów. Wynajem skutera dla turystów kosztuje tysiąc rupii (400 rubli) dziennie lub 23 tysiące rupii (9 tysięcy rubli) miesięcznie.

Medycyna

Bezpłatnie w rządowych klinikach

We wszystkich szpitalach państwowych leczenie jest bezpłatne, cena wizyty u lekarza w prywatnej klinice zaczyna się od 600 rupii (240 rubli). Za podstawowe badanie w klinice możesz zapłacić około 4 tysięcy rupii (1500 rubli). Pracujący tu lekarze często otrzymują wykształcenie w USA, Kanadzie i Rosji. Każde duże miasto ma duże szpitale, które działają 24 godziny, mają nawet karetki pogotowia. Ale miejscowi często wolą nie sięgać po tradycyjną medycynę, ale do ajurwedy, zgodnie z zasadami, które wszystkie zabiegi przeprowadzane są za pomocą ziół, masażu i medytacji.

Produkty

8000 rupii (3200 rubli) - zakup żywności na tydzień dla dwojga

Ponieważ Sri Lanka jest wyspą, ceny wszystkich importowanych towarów są dość wysokie. Ale istnieje zarówno lokalna produkcja, jak i rolnictwo. Na przykład olej kokosowy do gotowania, który jest tutaj wytwarzany, kosztuje 580 rupii (230 rubli) za litr, cały ananas - 164 rupii (65 rubli), ale kilogram importowanych jabłek jest już sprzedawany za 420 rupii (167 rubli). Ponadto koszt koszyka spożywczego jest wysoce zależny od sezonu. Poza sezonem awokado kosztuje 83 rupii (33 ruble), a w sezonie jest tańsze o 20 procent, więc dwie główne zasady dla tych, którzy chcą zaoszczędzić pieniądze, to wybór produktów lokalnych i sezonowych.

Większość ludności Sri Lanki nie je mięsa, tylko czasami kurczaka, ryby lub owoce morza, ponieważ wieprzowina lub wołowina będzie kosztować więcej i nie będzie tak łatwo ją znaleźć. Tusza z kurczaka kosztuje około 630 rupii (250 rubli), krewetki - 100 rupii (400 rubli) za kilogram, świeża ryba morska - od 500 rupii (200 rubli) za kilogram, chleb - 100 rupii (40 rubli), kilogram lokalnych pomidorów - 45 rupii (18 rubli), pepino (coś między ogórkiem a melonem) - 73 rupii (29 rubli). Są to ceny w supermarketach, ale wciąż istnieją rynki, na których wszystko jest tańsze o 10-20%. W Mirissa mamy targ rybny w pobliżu portu, gdzie każdego ranka możesz tanio kupić świeżo złowione ryby, ale będziesz musiał zapłacić 25 rupii (10 rubli) za wjazd samochodem, rowerem lub tuk-tukiem. Kosz jedzenia na tydzień dla dwóch osób kosztuje około 8 tysięcy rupii (3200 rubli), ale miejscowi prawie nigdy go nie kupują. Na Sri Lance nie każdy ma lodówkę, więc gotują jedzenie i natychmiast je jedzą.

Rozrywka

250 rupii (100 rubli) - porcja ryżu z kurczakiem w lokalnej kawiarni

Wstęp do klubu i relaks na plaży jest bezpłatny

Restauracje na Sri Lance są również podzielone na dwie kategorie - dla lokalnych i dla turystów. W obiektach turystycznych zróżnicowane menu, znane Europejczykom, i piękne wnętrze, ale ceny są wielokrotnie wyższe niż w kawiarni dla mieszkańców. Obiad dla jednego w obiekcie turystycznym kosztuje około 1500 rupii (600 rubli). W miejscach, gdzie zwykle jedzą miejscowi, porcja ryżu z warzywami kosztuje od 125 rupii (50 rubli), ryżu z kurczakiem - 250 rupii (100 rubli), ostre ciasto roti - 50 rupii (20 rubli), świeżo wyciśnięty sok - 50 rupii ( 20 rubli). Wadą takich lokali jest to, że apetyt może zniknąć już za progiem: z reguły są brudne, menu rzadkie i pikantne.

Życie klubowe Sri Lanki ogranicza się do imprez na plaży w sezonach turystycznych. Wejście do nich jest bezpłatne, ale wskazane jest, aby kupić coś w barze. Koktajl może kosztować 500 rupii (200 rubli).

Istnieje wiele bezpłatnych rozrywek - te same wakacje na plaży. Wielu Lankijczyków mieszka w centrum wyspy i rzadko widzi ocean. Mieszkańcy mają swoje ulubione plaże, na których przyjeżdżają odpoczywać w dużych firmach. Wyspiarze piją arak - mocny napój z anyżem, a ci, którzy są bogatsi, zamawiają napoje w kawiarniach na plaży. Podekscytowani miejscowi grają na perkusji, szczerze śpiewają syngaleskie piosenki miłosne.


Cover: surangaw - stock.adobe.com

Obejrzyj wideo: Sri Lanka 2018. Ceny, bilety, pociągi, autobusy, jedzenie - Motoplaneta (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Jak się mają, Następny Artykuł

Hopes Tech: 10 najnowszych wojskowych gadżetów
Przyszłość

Hopes Tech: 10 najnowszych wojskowych gadżetów

Oculus Rift dla czołgisty, który jest wirtualną rzeczywistością do kontrolowania czołgu Hełm Oculus Rift może być używany nie tylko w grach: pewnego dnia dowiedział się, że armia norweska testuje urządzenie do własnych celów. Na poligonie wojskowym w Rennes mechanicy kierowców kontrolują czołgi w hełmach rzeczywistości wirtualnej - pozwala to uzyskać 360-stopniowy widok wokół samochodu.
Czytaj Więcej
Hopes Tech: 10 najpiękniejszych sklepów na świecie
Przyszłość

Hopes Tech: 10 najpiękniejszych sklepów na świecie

Duże sieci handlowe i deweloperzy coraz częściej zamawiają nowe sklepy i centra handlowe przez znanych architektów, oczekując, że nietypowy design przyciągnie nowych klientów. H&F dowiedział się, jak wyglądają najciekawsze sklepy na świecie. SunnyHills Confectionery LOKALIZACJA Tokio, Japonia Data otwarcia 2013 Architekt Kengo Kuma Tajwańska firma SunnyHills jest jedną z głównych sieci cukierniczych w Azji Południowo-Wschodniej.
Czytaj Więcej
People X: Secret Labs of the Future Lab w Google
Przyszłość

People X: Secret Labs of the Future Lab w Google

Google X jest ulubionym pomysłem Siergieja Brina: częściowo tajne laboratorium badawcze specjalizujące się w fantastycznych i prawie niemożliwych do zrealizowania projektach, które powinny zmienić otaczający nas świat. Na temat Google X prawie nic nie wiadomo, ale Google Glass opracowuje okulary rzeczywistości rozszerzonej i poważnie zastanawia się nad fantastycznymi pomysłami, np. Windami kosmicznymi lub latającymi deskami z „Powrót do przyszłości”.
Czytaj Więcej
Młodzi technicy: najciekawsze gadżety wystawy CES
Przyszłość

Młodzi technicy: najciekawsze gadżety wystawy CES

Consumer Electronics Show (CES) zakończyło się w piątek w Las Vegas, na którym firmy zaprezentowały swoje najnowsze produkty z zakresu elektroniki użytkowej. Oprócz gigantów technologicznych uczestniczyły w nim młode firmy. Wybraliśmy najciekawsze pomysły startupowe prezentowane na wystawie, które w przyszłości mogą zmienić świat.
Czytaj Więcej