Przewodnik

Zespół zastępczy: Jak wybrać nianię

Decydując się na skorzystanie z usług niani, rodzice stają przed wieloma problemami moralnymi i technicznymi. Jak zdecydować się powierzyć swoje dziecko nieznajomemu, jak znaleźć wiarygodne, jakie relacje z nim utrzymywać? Psycholog Natalia Veselova zaleciła, na co zwrócić uwagę przy wyborze niani, a dziennikarz, autor książki „Czy jestem złą matką?” i współzałożycielka serwisu Kidsout Ekaterina Krongauz podzieliła się własnym doświadczeniem.


Od czego zacząć

Natalia Veselova: Istnieją tylko dwie metody znalezienia niani: agencje i znajomi. Żaden nie daje żadnych gwarancji. Przed spotkaniem z kandydatem możesz jedynie poprosić o rekomendacje poprzednich pracodawców i nie wahaj się z nimi skontaktować, aby zadać ekscytujące pytania.

Ponadto wiele zależy od pierwszego spotkania. Zobacz, jak zachowuje się niania z dzieckiem, czy powitała go, kiedy weszła, czy usiadła, aby z nim porozmawiać, czy też stała, zadawała pytania i jakie były te pytania. Zadaj sobie pytanie, czy przyjemnie jest ci komunikować się z tą osobą, czy szybko się rozumiesz, czy twoje dziecko polubiło nianię, czy znalazła z nim wspólny język. Zapytaj, co lubi niania, co myśli o ważnych dla ciebie sprawach i jakie zasady edukacji stosuje. Jeśli spojrzysz na wszystko inaczej, prawdopodobnie nie będziesz mieć dobrych relacji.

Czasami zdarza się, że niania w ogóle nie pasuje do jej rodziców, a dziecko, wręcz przeciwnie, natychmiast zaczęło się z nią bawić i nawet nie było nieśmiałe. Co dziwne, w tym przypadku lepiej nie dokonywać wyboru na korzyść tej osoby. Jeśli niania Cię denerwuje, bez względu na to, jak dobrze komunikuje się z dzieckiem, twój związek nie potrwa długo.

Ekaterina Krongauz: Sam pytam o nią nianię. Ważne jest, aby osoba uznała za słuszne mówić o sobie. O tym, co lubi robić. Jak karać? To jest ślepe pytanie, ale odpowiedź na to pytanie wiele mówi. Dlaczego ona to robi? Na przykład jestem bardzo przeciwny profesjonalnym opiekunkom: ci ludzie uważają się za specjalistów w wychowywaniu dzieci, bardzo mnie to przeraża i alarmuje. Zdecydowanie nie chcę profesjonalnej niani dla moich dzieci - to tęsknota.

Co powinna zrobić niania?

Natalia Veselova: Wszystko zależy od tego, czego oczekujesz od zatrudnionej osoby. Czy jest dla Ciebie ważne, aby łączyła opiekę nad dziećmi z czyszczeniem i gotowaniem? To jest jeden człowiek. Czy chcesz, aby niania uczyła dzieciaka angielskiego i dobrych manier? To jest inne. Profesjonalne nianie z wykształceniem pedagogicznym, które z reguły znają wszelkiego rodzaju metody rozwoju, mają z reguły dyplomy, kompetentnie skomponowane CV, a często nawet portfolio z osiągnięciami uczniów.

Młode nianie, które nie mają bogatego doświadczenia, naprawdę mogą kochać dzieci i znaleźć z nimi wspólny język. Zwykle z wielkim entuzjazmem wypełniają swoje obowiązki i stają się prawdziwym przyjacielem dziecka. Ale połączenie wszystkich umiejętności w jednej osobie jest prawie niemożliwe, dlatego wybierając nianię, nie staraj się znaleźć uniwersalnego biorobota, decyduj o swoich priorytetach - wtedy krąg wyszukiwania się zawęzi i stanie się dla ciebie łatwiejszy.

Ekaterina Krongauz: Kiedyś przejrzałem wiele profili niani i byłem zszokowany, że niektóre z nich podają kilka akapitów opisujących ich umiejętności medyczne. W rzeczywistości nie potrzebuję, aby moje dziecko było cały czas traktowane i udzielało pierwszej pomocy. Nie oczekuję tego.

Nie oczekuję, że będzie nauczany zgodnie z metodami i teoriami, choć niektórym się to podoba. Chcę, żeby był zabawny i interesujący. Dlatego zwracam uwagę na to, co dana osoba jest zainteresowana i czy może to być zabawne. Musi umieć dobrze czytać i mówić - to na pewno. Moje dzieci miały opiekunkę, która bardzo dobrze tańczyła i uwielbiała aplikacje. W ogóle nie lubię aplikacji, ale dzieciom się podobały i podobało mi się, że ktoś mógł im je dać.

Jak zbudować relację z nianią?

Natalia Veselova: Relacje z nianią to z jednej strony relacje pracownika i pracodawcy, a z drugiej strony rodzaj pokrewieństwa, szczególnie jeśli osoba w rodzinie spędza dużo czasu z tobą i twoim dzieckiem. Tutaj również wszystko zależy od strefy komfortu, ale zalecam pomalowanie obowiązków niani na brzegu i zapoznanie jej ze zwykłą rutyną dziecka. Cóż, jeśli napiszesz to wszystko na papierze: będziesz mieć pewność, że o niczym nie zapomniałeś i ostrzegałeś o wszystkim. Omów także harmonogram pracy swojej niani i zapłać za dodatkowe usługi i nadgodziny.

Wielu rodziców woli umieszczać kamery monitorujące w domu, aby być na bieżąco z tym, co się dzieje. Jeśli ta metoda kontroli wydaje ci się odpowiednia, powiadom nianię, że planujesz monitorować jej działania.

Ekaterina Krongauz: Raz zainstalowałem rejestrator na cały dzień. Potem nic o nim nie słyszałem, ale wkrótce ta niania i ja się rozstaliśmy. Ponieważ fakt weryfikacji mówi o nieufności, a to jest katastrofa. Jeśli zostawiasz dziecko na tak długo z inną osobą, musisz być tego pewien. Ufam swoim instynktom i do tej pory, dzięki Bogu, nie pomyliłem się. Ktoś ufa kamerom lub dokumentom - ja nie. Cóż, wszystko jest zawsze jasne od dziecka: z łatwością pozwala ci iść i pędzi do szyi niani - lub chwyta cię za nogę.


Dodatkowe wskazówki

Nie zostawiaj dziecka od razu z nową osobą. Pozostańcie wszyscy razem przez kilka dni, obserwujcie zachowanie niani i reakcję dziecka.

Nie zapomnij o książce medycznej i pomoc. Niani należy poddać wszystkie testy wymagane od pracowników pracujących z dziećmi.

Nagrody i upominki nie wygrywają na temat stosunku niani do dziecka. W razie potrzeby dawaj prezenty, ale nie próbując kupić specjalnego rozwiązania. Najlepszą motywacją dla odpowiedniej osoby będzie szczere uznanie jej kwalifikacji zawodowych i sukcesu dziecka.

Jeśli masz jakieś pytania do niani lub konfliktu się szykuje, nie milcz o tym, ale spokojnie dyskutuj wszystko od razu, spróbuj to rozgryźć i dojść do kompromisu.

Cover: Maria Sbytova - stock.adobe.com

Popularne Wiadomości

Kategoria Przewodnik, Następny Artykuł

Przydatne lato: 12 książek dla dzieci do nauki nowego
Przewodnik

Przydatne lato: 12 książek dla dzieci do nauki nowego

W połowie wakacji wielu jest już zmęczonych odpoczynkiem bezczynności i chętnych do nauki czegoś nowego. W lipcowej selekcji Life wokół nie są to nudne encyklopedie, ale fascynujące i przydatne książki na zupełnie inne tematy - zapewne zainteresują dzieci na długo. Florence Pinault. Sekretna wojna drobnoustrojów Michaiła Chaczaturowa Spacer do historii, 2018 Wiek: 8+ Ta książka opowiada o niewidzialnej, ale ważnej wojnie prowadzonej przez armię wirusów, batalionów bakterii, zasadzki na półki pasożytów na ochronne komórki naszego ciała.
Czytaj Więcej
7 interesujących brunche w Moskwie
Przewodnik

7 interesujących brunche w Moskwie

Brunch, połączenie brunchu z lunchem, jest zwykle serwowany w weekendy między 11:00 a 16:00. Jest to nie tylko dobra opcja śniadaniowa dla tych, którzy lubią spać dłużej, ale także okazja do spotkania się z przyjaciółmi i spędzenia czasu na jedzeniu i rozmowach. Życie wokół wybrało siedem najlepszych ofert w Moskwie.
Czytaj Więcej
Od Travisa Scotta i Sophie po „Research Institute of Cosmetics” i IC3PEAK: Kogo warto posłuchać na festiwalach tego lata
Przewodnik

Od Travisa Scotta i Sophie po „Research Institute of Cosmetics” i IC3PEAK: Kogo warto posłuchać na festiwalach tego lata

Wiosną sezon festiwali muzycznych rozpoczyna się w Europie i Ameryce, a bliżej lata w Rosji. Życie wokół studiowało składy festiwali w Ameryce Północnej i Południowej, Europie, Japonii i Rosji, na które wciąż można kupić bilety, i stworzyło przewodnik dla 30 artystów, dla których warto wybrać się przynajmniej do jednego z nich (lub lepiej kilku).
Czytaj Więcej