Przewodnik

Lista kontrolna: lista rzeczy dla matek i niemowląt, na które nie można wydawać

Poród w Moskwie jest drogi: budżet „dziecięcy” obejmuje nie tylko wydatki na wizyty u lekarzy i samego porodu, ale także na zorganizowanie dziecka, niezbędnych przedmiotów, takich jak fotelik samochodowy, ubrania dla dzieci i jedzenie dla niemowląt. To prawda, że ​​część tych zakupów można bezpiecznie porzucić. Życie w okolicy mówiło już, które rzeczy, zdaniem pediatry Tatyany Butskiej, są konieczne, a które nie tylko są bezużyteczne, ale nawet niebezpieczne dla niemowląt. Tym razem rozmawialiśmy z matkami i dowiedzieliśmy się od nich, co dokładnie nie byłoby przydatne w czasie ciąży i pierwszego roku życia dziecka.

Tekst: Zinaida Kunakovskaya

Lena Averyanova

redaktor naczelny strony „Nie, to normalne”

Ksenia Danilenko

Kierownik ds. PR, na urlopie macierzyńskim

Katya Policheva

producent

Kosmetyki


Olej zapobiegający rozstępom

 Lena Averyanova: Brak oleju, nawet najbardziej wyrafinowanego, gwarantuje, że nie pojawią się rozstępy. „Błąd ocalałego” zawsze tu działa: kupiłem olej za 5 tysięcy, rozmazałem go, nie pojawiły się rozstępy - to znaczy, że pomogło. W rzeczywistości pojawienie się rozstępów jest w dużej mierze uwarunkowane genetycznie, a także zależy od spożycia płynów i tempa wzrostu objętości ciała. Głównym problemem rosnącego brzucha jest swędzenie! Jest dobrze usuwany przez prysznic i olej kokosowy - może również stać się alternatywą dla drogiego środka.

Witaminy macierzyńskie

 Ksenia Danilenko: W pierwszym trymestrze ciąży kompleks witamin nie jest wcale potrzebny. W tym okresie wystarczy pić kwas foliowy i jod. Niektórzy lekarze uważają, że jeśli prawidłowo się odżywiasz, nie potrzebujesz żadnych witamin w ciągu całej ciąży.

Pończochy uciskowe i bandaż

 Olga Kulakova: Ginekolog nalegał na pończochy i bandaż, a nawet wręczył mi broszurę sklepu, w którym wszystko to jest na sprzedaż. Miałem prawo do rabatu na broszurę, ale to się nie udało: ceny w zalecanej lokalizacji były takie, że rabat był równy korzyści 0000,1% przy zakupie Mercedesa. W rezultacie nie kupiłem pończoch uciskowych, ale skarpetki. Oprócz kwestii finansowych był to także kompromis pogodowy: było lato, a ja założyłem je nawet cztery razy. Ich nogi naprawdę mniej się męczą, ale wszystko inne się męczy: ciężko je założyć, gdy masz duży brzuch.

Nosiłem bandaż w pierwszej ciąży, kiedy byłem młody i dużo chodziłem. W rzeczywistości nie był bezużyteczny i wyładował plecy. To prawda, że ​​bandaż działa poprawnie, musi być noszony w domu i leżąc. Kiedy siedzisz, bandaż jest nie tylko bezużyteczny, ale miażdży. Tak, można go rozluźnić, ale potem, wstając, musisz go ponownie zacisnąć, a do tego musisz się położyć. Robienie tego na przykład w biurze to absurd.

 Katya Policheva: Długo szukałem bandaża, wybrałem - i w końcu splunąłem, a bez niego to normalne. I nie kupiłam rzeczy dla kobiet w ciąży: właśnie kupiłam duże sukienki, które wciąż noszę. Kupiłem tylko legginsy, dżinsy z gumką i sztruksową sukienkę.

artykuły dla dzieci


Kołnierze w łóżeczku

 Lena Averyanova: Chociaż boki łóżeczka wydają się słodkie, w rzeczywistości są nie tylko bezużyteczne, ale także niebezpieczne. Oprócz dziecka w łóżeczku dozwolony jest tylko materac i prześcieradło. To mu wystarczy. Wydaje się, że nadszedł czas, aby przejść na fiński system skrzynek dla dzieci. Tak, naprawdę, sen w pudełku ratuje życie dzieci - nie ma w nim nic zbędnego, a jego rozmiar nie pozwala niemowlętom wirować i spać na brzuchu, co jest również wyjątkowo niepożądane w pierwszych miesiącach.

 Olga Kulakova: Wszystkie te boki i poduszki w stylu Louisa okazały się niepotrzebne. Wkładam pranie do łóżeczka, gdy starsi spali ze mną aż do trzeciego roku życia, najmłodsi również śpią i, jak się wydaje, nie idą spać (choć o tym potajemnie marzę).

Elektryczna huśtawka leżaka

 Olga Kulakova: Huśtając się, udało mi się wstać dwa razy: za każdym razem wydawało mi się, że idealnie zastąpi moje ręce i da mi długo wyczekiwane 15 minut wytchnienia, i za każdym razem okazuje się iluzją. Dzieci bały się dźwięków, zabawek, ruchu tych urządzeń, a ja sprzedałem huśtawkę kolejnym eksperymentatorom. Chociaż znam rodziny, w których te rzeczy się zakorzeniły.

Wanna, zjeżdżalnia do wanny i koło kąpielowe

 Katya Policheva: Prawie wszystkie rzeczy dla dziecka zostały nam przekazane lub przekazane nam przez przyjaciół, a to, co postanowiłem sam kupić, znalazło się na liście naprawdę nieodpowiedniej. Na przykład plastikowa zjeżdżalnia do wanny. Stepan nie czuł się wygodnie, a zjeżdżalnia niemal natychmiast trafiła do dziecka przyjaciela. Gdy tylko dziecko skończyło trzy miesiące, nabyłem gumowy pierścień do pływania: jest noszony na szyi, a dziecko swobodnie krąży po wodzie. W rzeczywistości wszystko potoczyło się zupełnie inaczej: jakoś zasadziliśmy to koło grzechotkami z mężem na małym człowieku, ale on natychmiast wybuchnął płaczem - jego pucołowaty drugi podbródek nie czołgał się do koła. Po fiasku ze zjeżdżalnią i kołem nie przeprowadziliśmy już żadnych eksperymentów z pływaniem, ale kąpaliśmy się w staromodny sposób z rękami pod głowami: w przypadku swobodnego pływania w łazience ta metoda działała idealnie.

 Ksenia Danilenko: Kąpanie dziecka w dużej wannie - nie możesz sobie wyobrazić lepszego zajęcia. W nim porusza się bardzo aktywnie w swoim naturalnym środowisku, podczas gdy w małej wannie nie może się nawet odwrócić. Nie bój się, że dziecko utopi się w dużej wannie: mam dwóch synów, nikt nie miał kąpieli, a wszystkie kąpiele poszły dobrze.

 Ksenia Moskaleva: Wanna do kąpieli została użyta dokładnie dwa razy, ponieważ dziecko lubi dużo wody w komfortowej temperaturze, a nie szybko stygnącej kałuży. Hamak do dużej wanny też nam nie pasował: dzieci lubią, gdy ich rodzice nie są leniwi i „pływają” nimi w wannie i nie wpychają ich w jakieś dziwne rzeczy, aby ułatwić im życie.

 Olga Kulakova: Kupiłem wannę z moim pierwszym dzieckiem i porzuciłem ją dosłownie w pierwszych tygodniach. Okazało się, że wygodniej jest kąpać się w kąpieli dla dorosłych i nie zajmuje dodatkowej przestrzeni, próbując upaść na głowę.

Przewijak

 Olga Kulakova: Nasz stół był z komodą. Komoda oczywiście przydała się, ale zmiana ubrania, mycie i patrzenie na dziecko jest znacznie wygodniejsze na kanapie - nie musisz stać na niej, a wokół jest więcej miejsca. Aby zmienić pieluchy, dostałem coś w rodzaju materaca, na którym położyłem pieluchę jednorazową, i trzymałem pieluchy, serwetki itp. W miękkim koszu z IKEA. W rezultacie powstała ruchoma kuchnia, którą można łatwo przeciągnąć w dowolne miejsce.

Z pierwszym dzieckiem na środku mieszkania stał „pieluszek”. Na początku go użyłem. I przez miesiące do czworga dzieci stało się to niemożliwe: syn był bliski długości i ciągle usiłował pukać w bok, ponieważ już aktywnie się przewracał. Ogólnie uważam, że przewijanie stołów jest dobre dla klinik, a dla domu jest to uciążliwe i niekoniecznie konieczne.

Wagi niemowlęce

 Ksenia Danilenko: Szaleństwem jest ważenie dziecka po każdym karmieniu - dodatkowy stres dla matki, zupełnie dla niej niepotrzebny, zwłaszcza po ustaleniu laktacji. Jeśli dziecko ma pełne pieluchy i normalnie przybiera na wadze, nie jest konieczne mierzenie jego przyrostu co 20 godzin.

 Ksenia Moskaleva: Dla mnie łuski dla niemowląt okazały się absolutnie bezużyteczne. Dzieci wyzdrowiały, aby było widoczne gołym okiem. Myślę, że kupowanie ich od razu nie ma sensu. Jeśli dziecko ma problem z przybraniem na wadze i konieczne jest ciągłe monitorowanie, zawsze można je wypożyczyć w firmach specjalizujących się w wynajmie artykułów dziecięcych.

Sterylizatory i dezynfektory

 Ksenia Danilenko: Daleki jest od tego, że za miesiąc lub dwa będziesz musiał natychmiast opuścić dziecko na długi czas. Dlatego nie warto kupować wcześniej z tonami butelek i sterylizatorem. Na początku możesz po prostu posypać je wrzącą wodą. Wielu tego nie robi i żyje normalnie. Jednym słowem, nie jest to podstawowa konieczność, przynajmniej w pierwszych miesiącach życia dziecka.

 Olga Kulakova: Nie kupiłem dezynfektora sutków, ponieważ kupuję sutki MAM, w których pojemnik jest dezynfektorem. Chociaż go nie używała, po prostu myła je pod bieżącą wodą. Jeśli jesteś zaangażowany w dezynfekcję, potrzebujesz dezynfektora dla całego mieszkania i ludzi w nim, ponieważ wszystko jest w ustach dziecka. Wystarczy, jeśli nie ma na nim grudek brudu.

 Ksenia Moskaleva: Podobał mi się sterylizator, chociaż bardziej służył jako miejsce do przechowywania butelek i sutków. Oczywiście możesz się bez niego obejść, ale wygodnie jest, że są w nim sterylne przez 24 godziny. Chociaż moim zdaniem absolutna bezpłodność jest szkodliwa dla dziecka.

rzeczy dla dziecka


Najmniejsze ubrania

 Olga Kulakova: Odzież dziecięca - historia początkowo zrujnowana. Czapki, suwaki, zadrapania - te urocze małe rzeczy chcę założyć dziecku, które jeszcze się nie pojawiło. Ale kiedy się pojawia, na pierwszy plan wysuwa się praktyczność: ważne jest, aby ubrania łatwo było nosić, po prostu zdejmować i prać bez żadnych problemów. Ponadto dzieci rosną potwornie szybko i przytyją, a ubrania dla wzrostu 56 są odpowiednie tylko na pierwszy tydzień. Dlatego dla drugiego i trzeciego dziecka kupiłem wszystko na raz dla wzrostu 62-68. Były to slipy, body i spodnie z dzianiny bez „łap” - wygodnie jest zakładać takie ubrania i wytrzymują przez długi czas. Ale wciąż nie rozumiem, dlaczego potrzebujemy popularnych w naszym kraju czepków: głupio jest wracać do domu z czapką, jeśli nie jesteś raperem (moje dzieci nie).

 Katya Policheva: Nie radziłbym przyszłym matkom kupować dużo ubrań dla noworodków: rosną one z prędkością światła, więc dziecko będzie potrzebowało tylko kilku wymiennych body i slipów.

Botki

 Lena Averyanova: Botki i wszelkiego rodzaju buty dla niemowląt są najbardziej bezużytecznymi śmieciami na świecie. Nie tylko nie są potrzebne same, ale ciągle spadają, gubią się i ślinią się ze śliną (tak, dzieci lubią wkładać stopy do buzi). Cóż, to znaczy botki - to bardzo miłe, ale całkowicie bezcelowe. W życiu młodych rodziców wystarczą wszelkiego rodzaju bezsensowne rzeczy, takie jak gotowanie smoczków lub prasowanie pieluch i ubrań po obu stronach, abyś mógł bezpiecznie odmówić przynajmniej butów.

Nożyczki dziecięce

 Olga Kulakova: Nożyczki z zaokrąglonymi krawędziami są tak bezpieczne, że wydaje się, że nie można ich wcale odciąć. Obcinam wszystkie paznokcie zwykłym manicure. Dorosły z zazwyczaj rozwiniętymi zdolnościami motorycznymi jest w stanie sobie z tym poradzić.

Pieluszki wielokrotnego użytku

 Olga Kulakova: Kupiłem pieluszki wielokrotnego użytku dla mojego trzeciego dziecka, ponieważ do tego czasu dowiedziałem się, że pielucha rozkłada się jak śmieci od 500 lat. Zrobiło mi się niedobrze, kiedy wyobraziłem sobie wyspę pieluch zorganizowaną przez moje potomstwo. Ale, niestety, przez pierwsze trzy miesiące życia najmłodszego syna, nadal powiększaliśmy tę wyspę, ponieważ dziecko ciągle pisało i kakao, a zatem pieluchy musiały być ciągle zmieniane, co powodowało nie tylko kłopoty, ale także straszną ilość prania. Ponadto pieluchy tkaninowe nie były zbyt wygodne do siedzenia na noworodku, chociaż zostały wybrane według rozmiaru. Ale teraz, kiedy nasz syn ma rok, używamy ich z powodzeniem.

Kosmetyki dla noworodków

 Ksenia Danilenko: Nie stosowałem kremów, balsamów po prysznicu i tak dalej z oboma synami. Jeśli dziecko ma wszystko w porządku ze skórą - nie złuszcza się, nie jest zbyt wrażliwe - nie potrzebuje dodatkowych produktów do pielęgnacji. Z tej samej serii - Olejek do masażu brzucha; każdy olej, który mama sama używa, jest odpowiedni dla dziecka. W końcu najważniejsze jest sam masaż, a nie olej.

Butelka antykolkowa

 Ksenia Moskaleva: Apoteoza bezsensowności polega na karmieniu butelek systemem antykolkowym. Miałem dwie różne firmy. Nie wiem, jaką siłę ssania musi posiadać niemowlę, aby co najmniej z niego wypić. W naszej rodzinie nikomu się nie udało. Żaden z dorosłych też nie.

 Katya Policheva: W pierwszym półtora miesiąca życia, kiedy dziecko było karmione piersią, nie mogłem znaleźć butelki, z której mógłby normalnie jeść. Wypróbowałem kilkanaście: szklankę ze ściętym sutkiem, z naturalnym przepływem (decydując się wypróbować ten przepływ na sobie, prawie utopiłem się w zawartości), butelkę antykolkową, łyżkę do butelki odstawioną od butelki i przyzwyczajoną do skrzyni - wszystko wydawało się być w moim arsenale gatunki na rynku. Weszła tylko zwykła, najtańsza butelka rosyjskiego producenta, a przydała się również łyżka do butelki.

Co mówią eksperci?


Anna Cannabih

Ginekolog w mobilnej klinice DOC +

Od 20. tygodnia obciążenie ciała kobiety gwałtownie wzrasta. Chociaż nie jest konieczne noszenie bandaża, zaleca się: zmniejsza obciążenie kręgosłupa i zapobiega wypadaniu narządów miednicy. Rzeczywiście, aby usiąść, należy usunąć bandaż. Dlatego dla wygody zalecam noszenie go bezpośrednio na ubraniach (sweter, koszula, golf). Nie ukrywaj go pod bielizną: noszenie bandaża podczas ciąży jest absolutnie naturalne.


Irina Belyakina

Kandydat nauk medycznych, profesor nadzwyczajny na Wydziale Chorób Żeńskich i Zdrowia Rozrodczego NMC im. N. Pirogowa, wiodącej kliniki ginekologa

Istnieje opinia, że ​​w czasie ciąży, biorąc pod uwagę pożywną dietę, nie jest potrzebny tylko kwas foliowy i jod. Niemniej jednak, według WHO, od 20 do 30% ludzi, którzy racjonalnie jedzą, ma niedobór niektórych witamin i minerałów. Przyczyn może być wiele: są to cechy wchłaniania mikroelementów przez daną kobietę (pod wieloma względami zależą one od stanu zdrowia) oraz spadek stężenia witamin i minerałów w nowoczesnych produktach. Aby uzyskać wszystko, czego potrzebujesz tylko z jedzeniem, musisz jeść ogromne porcje jedzenia - wcześniej czy później wpłynie to na wagę.

Kolejny ważny punkt: przed ciążą wiele kobiet monitoruje swoją sylwetkę, ich dieta jest zwykle niższa niż zalecane dzienne kalorie. Tak więc już na etapie przygotowania do poczęcia mają deficyt niektórych mikroelementów, chyba że są one dodatkowo przyjmowane.

Idealnie, aby wybrać kompleks, kobieta w ciąży musi wykonać badania krwi i moczu na witaminy i minerały. To prawda, że ​​niewiele kobiet to robi. Jeśli mówimy o kompleksach dla kobiet w ciąży, to nie ma w nich tak wielu witamin i minerałów. Są to witaminy C, grupa B, kwas foliowy, jod, nikotynamid, biotyna, witamina E. W trzecim trymestrze zaleca się dodanie kwasów tłuszczowych omega-3, są one ważne dla rozwoju układu nerwowego dziecka. Witamina D, wapń, żelazo są przepisywane w razie potrzeby w postaci pojedynczych leków.


Alexandra Dorf

twórca usługi udostępniania wron „Cher!”

Są trzy powody, dla których szczyt zagracenia wszelkiego rodzaju urządzeniami, gadżetami i zabawkami przypada na pierwszy rok życia dziecka. Po pierwsze, nie zawsze są to przydatne prezenty od krewnych i przyjaciół. Po drugie, w pierwszym roku życia dzieci rosną najszybciej - i często rzeczy kupione lub przekazane z góry po prostu nie mają czasu na znalezienie i terminowość, ale nie można używać gadżetów. Po trzecie, w 80% przypadków przy narodzinach pierworodnych niepotrzebne akcesoria są kupowane pod wpływem reklamy lub porady znajomych: po raz pierwszy zawsze chcesz kupić to, co najlepsze.

Usługa udostępniania tłumów „Cher!” pojawiły się na podstawie społeczności matek - około 30% wszystkich reklam dotyczy odzieży i akcesoriów dla niemowląt. To prawda, że ​​nie wszyscy są gotowi zabrać ubrania od nieznajomych: w Rosji istnieją silne uprzedzenia w stosunku do używanych rzeczy, w przeciwieństwie do krajów Europy Zachodniej i Ameryki Północnej. W przeciwieństwie do używanych ubrań dla niemowląt, które są zasadniczo niepłynne, drogie i odporne na zużycie akcesoria (wózki, foteliki samochodowe i foteliki samochodowe, huśtawki, chodziki, kojce) są zawsze poszukiwane: młodzi rodzice chętnie zabiorą je od nas za darmo. Ponadto towary używane są odbierane nie tylko przez osoby o ograniczonym budżecie, ale także przez dobrze sytuowanych przedstawicieli klasy średniej. To dobrze ilustruje trend rozsądnej konsumpcji i gospodarki, przybywający do nas z Zachodu.Cover: okładka, 2 - denisismagilov - stock.adobe.com, 1 - XenArt - stock.adobe.com, 3 - fotofabrika - stock.adobe.com

Popularne Wiadomości

Kategoria Przewodnik, Następny Artykuł

Problem tkwi w kodzie: Gdzie znaleźć rozsądnych programistów
Zarządzanie

Problem tkwi w kodzie: Gdzie znaleźć rozsądnych programistów

Sharif Karmo Założyciel GetShopApp Rok temu naszym celem było stworzenie dobrego zespołu technicznego: wymagało to pięciu starszych programistów. Zaoferowaliśmy konkurencyjne warunki: wynagrodzenie rynkowe w wysokości 100 000-150 000 rubli i udział w programie opcji. Zaczęliśmy od tradycyjnej ścieżki: opublikowaliśmy wakat na wyspecjalizowanych stronach i zaczęliśmy przeglądać ciekawe CV.
Czytaj Więcej
Włam się: jak pompować ciało i mózg przy użyciu teorii naukowych
Zarządzanie

Włam się: jak pompować ciało i mózg przy użyciu teorii naukowych

W serii Doliny Krzemowej jeden z bohaterów przyznaje, że pracę z 48 godzinami pracy bez przerwy pomaga zestaw sody Mello Yello, ciasteczka Oreo i garść tabletek Adderal. Psychostymulanty - w tym przypadku kofeina, cukier i różnorodne amfetaminy - są integralną częścią życia wielu pracoholików. Najczęściej są podejmowane impulsywnie, na przykład podczas sesji lub nagłego wypadku w pracy.
Czytaj Więcej