Jedzenie

Przepisy szefa kuchni: Southern Cherry Pie

Suka Maman- cukiernik Upside Down Cake Company. Urodzony w Londynie, gdzie jego indyjscy rodzice przeprowadzili się z Pendżabu. Suka wcześnie zdała sobie sprawę, że chce połączyć swoje życie z kuchnią, ale studiował języki na uniwersytecie: jego rodzice twierdzili, że kucharz nie jest zawodem. Ale Maman zaufał swemu wewnętrznemu głosowi i równolegle ze studiami zaczął uczęszczać na lekcje gotowania. Po ukończeniu studiów przez dwa lata pracował jako tłumacz, aw 1993 roku poleciał do Japonii, aby studiować kuchnię europejską. Siedem lat później, już jako kucharz, wrócił do Anglii i skoncentrował się na deserach. Wkrótce jednak wyjechał ponownie, tym razem we Francji, gdzie pracował w butiku czekoladowym i pracował w niepełnym wymiarze godzin w kilku innych placówkach (w tym w restauracji Michelina Truagro Michelin). To Truagro zaprosił suki do Moskwy w 2001 roku, aby zostać cukiernikiem w nowo otwartej restauracji Kumir. Potem wymyślił desery dla Coffeemania, gdzie poznał Izaaka Correę, a następnie dołączył do Correi - to on przez kilka lat przygotowywał słynne ciasto czekoladowe bez mąki i ciasta marchewkowego. W 2009 roku wraz z Izaakiem rozpoczął pracę nad nowym projektem - cukiernią upside down.
Nowa lokalizacja: Upside Down Cake Company

SKŁADNIKI

8 PORCJI Z ŚREDNICĄ 9 CM

KORZH

240 g mąka1 g sól2 g proszek do pieczenia100 g masło25 g śmietana10 g ocet winny30 g zimna woda

START

250 g cukier50 g skrobia kukurydziana750 g wiśnie bez pestek
Do gotowania wymagana jest aluminiowa blacha do pieczenia o średnicy 9 cm (ciasta w UDC są robione porcjami)

GOTOWANIE

Pokonaj masło. Dodaj śmietanę, wodę, sól, mąkę, proszek do pieczenia, a na koniec ocet winny. Mieszaj ponownie.

Włóż powstałe ciasto do foremek (grubość ciasta - 2 mm). Ciastka powinny mieć formę talerza z krawędziami, aby później można było tam umieścić nadzienie. Piec w formie w 160 ° C przez 10 minut.

Rozmrażaj wiśnie, umieść na sicie, aby spuścić sok. Umieść sok z wiśni na kuchence i zagotuj. Gdy tylko się zagotuje, zaparz w nim skrobię: wlej skrobię z cukrem i niewielką ilością zimnej wody do soku wiśniowego, wstępnie wymieszanego w osobnej misce, ciągle mieszając.

Wyciągnij sok wiśniowy z rozcieńczoną skrobią z pieca, dodaj wiśnie i wymieszaj. Nadzienie jest gotowe, można je układać na ciastach.

WSKAZÓWKI KUCHENNE


„Musisz zaparzyć skrobię bezpośrednio na kuchence, ważne jest, aby mieszać i gotować, gotować i mieszać bez zatrzymywania, a następnie mieszanina zgęstnieje i stanie się błyszcząca, jak galaretka. Ilość wody można określić na oko, konsystencja mieszanki powinna stać się jak śmietana.

Podawanie ciasta najlepiej zrobić na gorąco, umieszczając na nim gałkę lodów waniliowych. Rozpuści się, połączy z wiśniami i sprawi, że znajomy smak ciasta wiśniowego stanie się delikatniejszy od dzieciństwa. ”

Zdjęcia: Olya EichenbaumIlustracje: Alexander Pokhvalin

Obejrzyj wideo: 3000+ Common English Words with British Pronunciation (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Jedzenie, Następny Artykuł

LavkaLavka będzie organizować mikro-rynki na Kursku w każdą niedzielę
Jedzenie

LavkaLavka będzie organizować mikro-rynki na Kursku w każdą niedzielę

Rolno-gastronomiczny projekt „LavkaLavka” będzie teraz co tydzień organizował „Farmer Sunday” w rezydencji na Armie. Wszystkie produkty można próbować i kupować od dziesiątej rano do drugiej po południu. Ponadto za każdym razem będzie gospodarzem gościnna opowieść kulinarna. Rolnik nie tylko zaprezentuje swój produkt, ale także przygotuje coś z niego, ponieważ na przykład Dmitrij Klimow przygotował swoje perliczki na rożnie.
Czytaj Więcej
Bar „Kwiaty”
Jedzenie

Bar „Kwiaty”

Bar koktajlowy na Rubinsteinie otworzyli czterej towarzysze - Arthur, Roma, Sergey i Mitya. Dla każdego z nich projekt był ich pierwszym biznesem. Mitya jest znany jako dyrektor programowy festiwalu filmowego Wiadomość do człowieka, a trzech jego przyjaciół pracuje w branży IT. Wcześniej lokale były zajmowane przez sklep Tsvetochka, więc pytanie o nazwę baru zostało szybko rozwiązane.
Czytaj Więcej
Przepisy szefa kuchni: Filet wołowy z puree z kalafiora i sosem kurkowym
Jedzenie

Przepisy szefa kuchni: Filet wołowy z puree z kalafiora i sosem kurkowym

Ian Minnis jest szefem kuchni restauracji w petersburskich hotelach Astoria i Angleterre. Jako profesjonalista Minnis uformował się w kuchni amerykańskiego hotelu Willard, gdzie podczas wizyt biznesowych przebywali najlepsi urzędnicy z całego świata. Ian Minnis Chef Przybył do Rosji w 2001 roku i dopiero rok otworzył w restauracji jednego z najbardziej znanych hoteli w Sankt Petersburgu.
Czytaj Więcej