Przewodnik

Gdzie, kiedy i jak zbierać grzyby

W środku sezonu grzybowego, gdy kanał na Instagramie wypełniony jest zdjęciami grzybów, trudno oprzeć się wycieczce do lasu w weekend. Z pomocą eksperta - członka Petersburga Towarzystwa Mykologicznego i grzybiarza-amatora Mila Kalininy - Życie w okolicy zorientowało się, kiedy i gdzie szukać grzybów i czego tam szukać.

Mila Kalinina

członek Petersburga
społeczeństwo mikologiczne

Sezon 2014 jest naprawdę wystarczająco grzybowy, ale nie bardzo. Grzyby rosną pewnie w całym regionie, jest wystarczająco dużo zbieraczy grzybów, wszyscy są zadowoleni. Być może grzybnia zaczęła aktywnie działać z powodu gwałtownej zmiany pogody - trzytygodniowe upały i susza zmieniły się radykalnie w chłodne dni i deszcze. W różnych latach sezon grzybowy trwa w różnych okresach. W wersji klasycznej jest to wrzesień, a także koniec sierpnia i początek października. Musimy zebrać to, co obecnie rośnie. Na przykład już w połowie lipca można znaleźć rodziny kurków, do połowy sierpnia zaczynają pojawiać się borowiki, borowiki, pod koniec - borowiki i borowiki, a różne grzyby, pułapki i inne słone kulki kończą sezon.

Gdzie odebrać

Być może najbardziej popularnym regionem wśród grzybiarzy jest region Wyborg, który słynie z rzepów i borowików. Ale jest również najczęściej odwiedzany - ponieważ jest to najłatwiejszy sposób, aby się tam dostać. Dzielnice Ługa, Tichwin i Łodeinopolski są również bogate w lasy sosnowe, ale nie są tak często odwiedzane ze względu na ich większą oddalenie od miasta, chociaż jest wiele grzybów i można spotkać niespodziewanie wielu zbieraczy grzybów. W dzielnicy Kingisepp i niedaleko Gatchiny mogą rosnąć doskonałe zbiory kameliny.Miejsca z grzybami są najczęściej przekazywane „przez dziedzictwo” lub przez przyjaźń. Jeśli nie ma fanów spokojnego polowania wśród krewnych i znajomych, możesz po przyjeździe samochodem dotrzeć do miejsca, w którym samochody już stoją. Najczęściej skupisko samochodów obserwuje się w najbardziej grzybowych miejscach. Jeśli podróżujesz pociągiem - odpowiednio, wyjdź z większością pasażerów. Jeśli zamiast grzybów w lesie są tylko cięcia, nie musisz od nich uciekać. Przeciwnie, warto spacerować i szukać w pobliżu, pamiętając to miejsce.

Co zbierać

Jeśli nie pójdziesz do mykologicznych dziczy, wszystkie grzyby można podzielić na trzy duże grupy - rurkowe, blaszkowate i kolce. Odpowiednio, w pierwszej grupie, z tyłu główki rurki, w drugiej są płytki, aw trzeciej - kolce.

Tubular

Jadalne borowiki, borowiki, borowiki, borowiki, borowiki, motyle są dobrymi jadalnymi grzybami. Istnieje również gorzki grzyb żółciowy, podobny do białego lub borowika. Pewnym sposobem, aby nie popełnić błędu, jest po prostu dotknięcie języka rurki, jeśli jest gorzki, natychmiast go wyrzuć (goryczka podczas obróbki cieplnej nie znika).

Lamellar

Są to kurki, grzyby miodowe, russula, gorzkie, szafranowe grzyby mleczne, mlecz, białe i czarne piersi, szczygieł.

Kolce

Grzyby z małymi kolcami na czapkach.
Nie należy ich wcale zbierać.

Co zabrać ze sobą

Po pierwsze, musisz odpowiednio ubrać się w lesie - kapelusz, kurtka z długim rękawem, kalosze lub buty trekkingowe. Idealną opcją jest lekka odzież membranowa. Musisz zabrać ze sobą naładowany telefon komórkowy, kosz, nóż, butelkę wody i kanapki. Możesz zainstalować program Maverick na swoim smartfonie - nie zgub się.

Najważniejsza zasada dla każdego, nawet najbardziej doświadczonego grzybiarza: „Nie wiem - nie zbieraj”. Dotyczy to zwłaszcza grzybów agarowych, wśród których występują śmiertelnie trujące gatunki - na przykład perkoz biały. Nie zbieraj też entomoli - grzybów, które odstraszą ich niegodziwy wygląd. Wśród grzybowych książek referencyjnych są dobre książki Lidii Garibowej, Mauri Korhonen. Istnieje doskonały atlas „Grzyby regionu leningradzkiego” ze zdjęciami naszych lokalnych grzybów.

zdjęcia: Oleksiy Shargorodsky, Dmitrij Marochko, Ilya Tatarnikov, Tatiana Bulyonkova, Sergei Vavinov

Obejrzyj wideo: Jak zbierać grzyby. Dorota Kamińska (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Przewodnik, Następny Artykuł

Zmień pozycję w ciągu dnia roboczego
Dobry nawyk

Zmień pozycję w ciągu dnia roboczego

Życie wokół mówi o dobrych nawykach i prostych czynnościach, które ostatecznie mogą uczynić życie lepszym. W nowym wydaniu rozumiemy niebezpieczeństwo siedzącej pracy i dlaczego potrzebne są miękkie pufy i wysokie stoły. Inżynier Ruslan Mamaev DevOps, Skyeng Prawie 100% mojej codziennej pracy wykonuję na komputerze.
Czytaj Więcej
Ładuj gadżety poprawnie
Dobry nawyk

Ładuj gadżety poprawnie

Życie wokół mówi o dobrych nawykach i prostych czynnościach, które ostatecznie mogą uczynić życie lepszym. Dzisiaj - o tym, jak prawidłowo ładować gadżety: smartfony, tablety, laptopy, zegarki i słuchawki - aby przedłużyć ich żywotność i nie zabić baterii przed czasem. Vlad Filatov, dziennikarz high-tech, bloger wideo Mam kilka rodzajów urządzeń, które ładuję każdego dnia: inteligentne zegarki, tablety, laptopy i słuchawki bezprzewodowe.
Czytaj Więcej
Noś wymienne buty w pracy
Dobry nawyk

Noś wymienne buty w pracy

Po przedłużającym się indyjskim lecie do miasta przyszło zimno, ale najgorsze jeszcze przed nami. Śnieg, odczynniki, odchody i inne (przerażające, aby pomyśleć, co jeszcze) brud zabieramy ze sobą do domu, na uniwersytet, do pracy, a następnie nosimy przez cały dzień w pokoju. Coś wchłania się w dywan, a coś pozostawia nieprzyjemne ślady na płytce, powodując niezadowolenie personelu sprzątającego.
Czytaj Więcej
Przechowuj przedmioty według kategorii
Dobry nawyk

Przechowuj przedmioty według kategorii

Życie wokół mówi o prostych czynnościach, które czynią życie lepszym. Dzisiaj porozmawiamy o przechowywaniu rzeczy według kategorii (a nie według strefy, jak wielu jest przyzwyczajonych) - jakie są zalety i jak to zorganizować. Irina Tsyplenkova konsultant ds. Sprzątania, organizator przestrzeni, założyciel projektu „Pełne zamówienie” Jakie są zalety przechowywania według kategorii?
Czytaj Więcej