Przewodnik

Estragon, curry i durian: Gdzie spróbować niezwykłych lodów w Jekaterynburgu

Życie wokół Jekaterynburga przygotowało przewodnik po niezwykłych lodach w mieście. W stolicy Uralu produkuje się go ze szczawiu, mięty, portu, peruwiańskiej morady kukurydzianej, a nawet z wietnamskiego owocu chlebowca. Oprócz klasycznych lodów na bazie kremu miejskie instytucje oferują deser z alternatywnym mlekiem.

SMS

Lilia Nizamova

Restauracja „Jay”

ADRES: św. 8, 6 marca

TELEFON: +7 (343) 3-284-284

 instagram

 facebook

 vk

Domowe lody w azjatyckiej restauracji przygotowywane są ze świeżych owoców, które są przynoszone raz w tygodniu z Wietnamu. To jest mango, jackfruit i durian. Najbardziej popularny, według szefa kuchni Eduarda Arkhipova, jest durian (również oparty na wodzie kokosowej i śmietanie). Koszt deseru, który przed podaniem jest posypany liofilizowanymi owocami, wynosi 250 rubli.

Restauracja „Węgle”

ADRES: Przewód syberyjski, 3

TELEFON: +7 (343) 237-24-01

 instagram

 vk

 facebook

Nowoczesne letnie lody curry z mango i klasyczna wanilia z syropem wiśniowym i olejem truflowym pojawiły się w letnim menu restauracji mięsnej. Wyrabiając te smaki, cukiernik został zainspirowany ostatnimi podróżami po Azji i we Włoszech. Planują sprzedawać takie lody w czarnym rogu. Koszt - 95 rubli za sztukę.

Restaurant Eat Meet

ADRES: św. Yumasheva, 5

TELEFON: +7 (343) 287-80-70

 instagram

 vk

 facebook

W lipcu restauracja rozpoczęła festiwal lodów od szefa kuchni Sashy Pyankova - ze świeżej mięty, rokitnika, a nawet portu. Słodycze przygotowywane są z naturalnych składników: śmietany, mleka, jajek, cukru, jagód, świeżych ziół i wina. Każdego tygodnia kucharz dodaje kilka nowych smaków. Koszt piłki wynosi od 60 rubli do 110 rubli. Wszystko podawane w żelaznych misach, jak w dzieciństwie.

Restauracja Momo

ADRES: św. Karl Liebknecht, 38a

TELEFON: +7 (343) 317-18-03

 instagram

 facebook

Lody Szczaw pojawiły się w menu restauracji w kwietniu podczas Russian Restaurant Festival. Podano mu ciasto z zapałek i granulki guawy, po czym deser wszedł do letniego menu szefa kuchni Romana Kalinina. Osobno takie lody nie są na sprzedaż, ale możesz spróbować, zamawiając babeczkę z zapałek za 350 rubli.

Gastrobar Metis

ADRES: św. Weiner, 9, piąte piętro centrum handlowego „Pasaż”

TELEFON: +7 (343) 311 06-06

 instagram

 facebook

 vk

W gastrobarze przygotowywane są tylko niezwykłe lody. Głównym hitem establishmentu jest fioletowy peruwiański marad marad. Karta deserowa zawiera również lody estragonowe z kwaśną śmietaną, trzy rodzaje mleka i borowiki. W ciągu roku można było spróbować lodów ze słodkimi ziemniakami, ostrygami, surami (to piwo Komi-Perm), rokitnika i kurkami. Koszt porcji wynosi 150 rubli. Podawany jest w ręcznie robionych potrawach.

Kawiarnia świadomego odżywiania „Jesteśmy”

ADRES: św. 8, 46 marca, piąty etap, drugie piętro centrum handlowego Greenwich

TELEFON: +7 (343) 346-98-78

 instagram

 facebook

Zdrowe lody pojawiły się w letnim menu kawiarni. Mleko kokosowe służy do wyrobu słodyczy z nasionami mango i chia, soja służy do wyrobu limonki i awokado, a jogurt jest wytwarzany z truskawek. Desery na patyku można zabrać ze sobą. Ich koszt wynosi od 140 do 160 rubli. Menu główne zawiera lody z mleka kokosowego z kokosem, ananasem, nerkowcem i syropem z agawy. Nazywa się to tutaj „Jennifer Lopez”, a jego koszt to 130 rubli.

Wyczyść sieć stodół

ADRES: św. Tolmacheva, 22 (pierwsze piętro centrum handlowego „Siła woli”), ul. Malysheva, 71 (drugie piętro „Big”), ul. Malysheva, 16 (pierwsze piętro centrum handlowego „Gomez Plaza”), ul. Krasnoarmeyskaya, 66, ul. Sheinkman, 121, st. Fucika, 9

 instagram

W sieci placówek Clear Barn możesz wypróbować zdrowe lody z mleka kokosowego z zapałek, jagód, chia z malinami, czekolady lub malin. Napisz do marki na Instagramie, aby dowiedzieć się, jakie lody są teraz dostępne. Deser na patyku łatwo zabrać ze sobą na spacer. Koszt to 90 rubli.

Restauracja Carbonara

ADRES: 25 Lenin Ave., trzecie piętro centrum handlowego „Europa”

TELEFON: +7 (343) 253-70-80

 instagram

 facebook

Włoska restauracja serwuje lody na letnim tarasie oraz w holu na trzecim piętrze Europy - semifredo migdałowe, toskańska czekolada i neapolitańska bazylia. Bazylia gotowana w pakojet jest hitem od lat. Koszt piłki wynosi od 140 do 180 rubli.

Gruzińska restauracja „Gulivani”

ADRES: św. Gurzufskaya, 48

TELEFON: +7 (343) 298-38-28

Lody z jogurtem, tak popularne w Gruzji, jeszcze nie ma, z przygotowanym już czerwono-białym gruzińskim winem warto spróbować lodów z ziarnami słonecznika na nietypowe smaki. Koszt piłki wynosi 80 rubli.

Restauracja Mio

ADRES: św. 8, 46 marca, piąty etap, trzecie piętro centrum handlowego Greenwich

TELEFON: +7 (343) 253-08-08

 instagram

 facebook

 vk

W panazjatyckiej restauracji Greenwich możesz spróbować lodów z imbirem i zapałkami C. Koszt standardowej piłki wynosi 110 rubli.

W sieci restauracji „Resta Management” tego lata pojawiły się domowe lody na patyku z logo RM w kółku. Jest kremowe lody i czekolada z solonym karmelem. Możesz spróbować takich lodów w restauracjach Hmeli-Suneli, Rosy Jane i Steak House. Koszt to 190 rubli.

czytaj TAM, GDZIE WYGODNE:

Popularne Wiadomości

Kategoria Przewodnik, Następny Artykuł

Okres testowy: Przewodnik po piekarniach w Petersburgu
Przemysł

Okres testowy: Przewodnik po piekarniach w Petersburgu

Życie wokół wciąż eksploruje nowe i rosnące formaty zakładów w Petersburgu. Rozmawialiśmy już o stołówkach, które dosłownie zalały centrum miasta, obok są piekarnie i cukiernie, które są jeszcze większe. Pierwsi gracze na rynku świeżego i wysokiej jakości pieczywa ujawnili się w Petersburgu na początku zera, ale masowo małe i średnie piekarnie zaczęły otwierać się w ostatnich latach, stając się poważnym konkurentem nie tylko dla zwykłych działów chleba w supermarketach, ale także do kawiarni: oferują kawę, kanapki, ciasta i desery, a czasem bardziej obfite dania, takie jak zupy i sałatki.
Czytaj Więcej
„Rosyjscy projektanci są bardzo stereotypowi”
Przemysł

„Rosyjscy projektanci są bardzo stereotypowi”

Tydzień temu Zara przedstawiła projekt Shape the Invisible, w którym marka powierzyła przedmioty z poprzednich kolekcji 60 uczniom z renomowanych szkół projektowych w Antwerpii, Nowym Jorku, Paryżu i Londynie. Na ich podstawie projektanci stworzyli 60 nowych modeli godnych szyny w sklepach koncepcyjnych o międzynarodowej nazwie. Projekt na próżno ominął rosyjskich studentów.
Czytaj Więcej
Projektant ocenia UFO z filmów
Przemysł

Projektant ocenia UFO z filmów

Po premierze „Przyciągania” Fedora Bondarczuka, pierwszego rosyjskiego filmu o inwazji kosmitów, redaktorzy zastanawiali się, jak powinno wyglądać UFO, aby widzowie uwierzyli w jego pozaziemskie pochodzenie. Projektant przemysłowy Dmitrij Mareev, dyrektor kreatywny petersburskiego studia Forma, powiedział Life wokół, w jaki sposób twórcy fikcji filmowej nadali statkom kosmicznym futurystyczny wygląd zgodny ze stylem ich epoki.
Czytaj Więcej