Fotoreportaż

Proces produkcji: jak zrobić chleb koszerny

Życie wokół nie jest pierwszym miesiącem, oprócz regularnych sekcji i materiałów na gorące tematy, ćwiczyło wypuszczanie paczek artykułów pełnometrażowych. Tydzień ograniczeń, tydzień „Tania Moskwa”, tydzień całej Rosji, a nawet„ Zła Moskwa ”. W sekcji„ Jedzenie ”postanowiliśmy również wprowadzić regularne tygodnie tematyczne. Okazało się - i nie ma konkretnego powodu, po prostu się zdarzyło - że„ Koszerna Moskwa ”była pierwsza. Dzisiaj jest ostatni materiał seria - opowiadamy, jak w Moskwie podczas produkcji Pinhas przygotowują koszerną chałkę, bogaty świąteczny chleb, o którym wspominaliśmy w pierwszym materiale tygodnia tematycznego.

Hala - żydowski świąteczny chleb pieczony, podobny do brioche, najczęściej splatany kosą. Hala jest smaczna dla wszystkich, bez względu na religię, co dowodzi między innymi, że ten chleb był niezwykle popularny w ZSRR, miał osobny GOST. Częściej jednak w tym czasie był nieśmiało nazywany „warkoczem”, ale dziś chała jest sprzedawana w prawie wszystkich moskiewskich piekarniach sieciowych, ale oczywiście nie jest tam koszerna. Redaktorzy „Life” nie dbają tak naprawdę o koszerny chleb, ale tak się złożyło, że po wypróbowaniu całej chałki w mieście eksperymentalnie odkryliśmy, że produkcja koszerna i Pinhasa jest najsmaczniejsza. Dlatego poszliśmy tam, aby poznać wszystkie szczegóły dotyczące produkcji tego chleba. Hala jest tu pieczona tylko w czwartki, które zostaną sprzedane w piątek przed zachodem słońca.

Koszerny to produkt, którego składniki i proces produkcji są zgodne z żydowskim prawem dietetycznym (kaszrut). Głównym organem regulacyjnym jest dział kaszrutu podległego Głównemu Rabinatowi Rosji; większość producentów żywności koszernej otrzymuje certyfikaty od tej organizacji.

Przepisy kaszrutu dzielą wszystkie produkty żywnościowe pochodzenia zwierzęcego na mięso i nabiał, których wspólne stosowanie jest zabronione. Kuchnia Pinhasa to wciąż wyłącznie mięso. Dlatego mleko nie jest wykorzystywane do przygotowania ciasta i jest przygotowywane w oddzielnej kuchni, w której nikt nie ma prawa przynosić żadnych produktów z sąsiednich. Naczynia w piekarni są oznaczone specjalnym zielonym znakiem. Chałka składa się z mąki, drożdży, soli, cukru, jaj i oleju roślinnego.

Proces technologiczny wytwarzania tego chałki jest taki sam jak proces niekoszerny, z wyjątkiem jednego ważnego punktu - rytuału błogosławienia chałki. Prawo secesji chałki jest jednym z trzech żydowskich przykazań dane kobietom. Chałkę rozdziela się, jeśli mąkę wytwarza się z pszenicy, żyta, jęczmienia, owsa, orkiszu lub mieszanki, w której znajduje się co najmniej jedno z tych zbóż. Produkty wytwarzane z mąki ryżowej, sojowej, kukurydzianej i gryczanej, jeżeli są stosowane bez pierwszych pięciu zanieczyszczeń, nie wymagają oddzielania.

W fabryce, przed przygotowaniem chałki i wszystkich innych wyrobów piekarniczych, mashgiah przeprowadza ceremonię błogosławieństwa chały. Stała obecność w kuchni Mashgiach, przedstawiciela działu kashrut, który kontroluje wszystkie etapy produkcji, jest jedną z głównych cech wyróżniających produkcję koszerną. Piec ma prawo zawierać tylko mashgiah, a dalsze manipulacje nim (na przykład zmiana temperatury) mogą być wykonywane przez każdego. Podczas obrzędu błogosławieństwa challah mashgiah rozdziela małe ciasto, owija je w papier i wkłada do piekarnika. Na poniższym zdjęciu elementy te są widoczne.

Jeśli nagle zapomnieli oddzielić chałę od próby, rzucają wszystko, co udało im się zrobić.


Pinchas Slobodnik, szef kuchni marki fabrycznej: „Mimo to chała jest żydowskim chlebem świątecznym. Jest to atrybut świątecznego i sobotniego stołu w rodzinach żydowskich. Piękne, smaczne, ale opcjonalne. Jest to chleb, który wygląda dobrze: piękne tkanie, posypanie, naczynie, na którym podaje się podwójną porcję chałki (jako symbol faktu, że Żydzi na pustyni otrzymali podwójną porcję manny w szabat) i serwetkę, która pokrywa chleb. Rzeczywiście, dla kobiety ważne jest, aby jedzenie było nie tylko smaczne, ale także piękne. Zwyczajowo oddziela się sobotę od głównych dni. Są świąteczne ubrania. I jest świąteczny posiłek. Ale nie ma zakazu spożywania chałki szabatowej po szabacie".
Pinhas hala składa się z trzech i pół obrotu. Inessa Shcherbakova, asystent kierownika i szefa kuchni w fabryce kuchennej Pinhas, mówi, że chałki nie trzeba splatać dokładnie w ten sposób: „On Rosh Hashonu (Żydowski nowy rok. - Uwaga wyd.), na przykład piec chałkę. Ale tkanie „trzy i pół obrotu” symbolizuje nieskończoność Wszechświata i życia - i jest piękne ”.

Ciasto splatane warkoczami pozostawia się na około 30 minut. Przed włożeniem chałki do piekarnika każdy smaruje się jajkiem i posypuje sezamem lub makiem.
Chałkę koszerną Pinhasa można kupić w sklepie spożywczym Pardes, restauracji Sztetl i synagodze Maryina Roscha, ale tylko w piątki od 10:00 do 16:00 oraz w niedziele, jeśli coś pozostanie. Mały kosztuje 30 rubli, duży kosztuje 50 rubli. W każdy inny dzień tygodnia możesz udać się do supermarketu GUM na chalę, mała kosztuje tam 60 rubli. W „Chlebie powszednim” jest także chała - 185 rubli; „Bulke” - 80 rubli; „Volkonsky” - 130 rubli, również koszernych, a także sprzedawanych tylko w piątki, ale nie we wszystkich sklepach sieci, jak to jest na ulicach Bolszaja Sadowa i na ulicach Valovaya.


Domowy przepis na chałkę Inessę Shcherbakovą,Asystent kierownika i szef kuchni marki Pinhas Kitchen Factory

Składniki

dla jednego chałki

Mąka pszenna500–520 g

Gorąca woda (70–80 ° C), 200 ml

Roztopione schłodzone masło, 60 g

Lekko ubite jajko 2 sztuki

Sól 5 g

Cukier 60 g

Suszone drożdże2 łyżeczki

Nasiona maku lub sezamu do zraszania

Chałka mleko i jajko

 Wymieszaj w misce 160 gramów mąki z drożdżami, solą i cukrem. Zbierz mieszaninę za pomocą szkiełka, zrób wgłębienie i mieszając trzepaczką lub drewnianą łyżką wlej gorącą wodę do cienkiego strumienia.

 Dodaj lekko ubite jajka. i masło. Kontynuuj energiczne mieszanie łyżką przez 3 minuty, stopniowo wprowadzając pozostałą mąkę. Zagnieść łyżką, a następnie położyć ciasto na desce do krojenia posypanej mąką. Ugniataj przez długi czas. Być może będziesz musiał dodać jeszcze kilka łyżek mąki, ciasto powinno być elastyczne, ale gęste.

 Nasmaruj ciasto olej roślinny i pozostawić w misce pokrytej przezroczystą folią na 1 godzinę.

 Zagnieść ciasto i połóż na desce do krojenia. Lub podziel ciasto na 3-4 części, zwiń części warkocza i splot warkocz. Przykryj serwetką i pozostaw do wyrośnięcia na 40 minut.

Nasmaruj chałkę mlekiem lub mieszankę jajek z mlekiem, posyp makiem lub sezamem. Piec w piekarniku przez 40 minut w temperaturze 180 ° C. Ostudzić na ruszcie.

Uwaga: nie jem mięsa, więc mogę sobie pozwolić na masło i mleko. Jeśli jesz mięso w posiłku, jest to zabronione! W takim przypadku zastąp masło olejem roślinnym. Zamiast (lub razem) cukru chałki w Rosz Haszona używam miodu, 3-4 łyżek stołowych. Aby wypełnić przykazanie Hali i wypowiedzieć błogosławieństwo, musi być pewna ilość mąki - 2250 kg mąki lub więcej. Zwiększ proporcjonalnie.

Zdjęcia: Ivan Gushchin

Obejrzyj wideo: Fabryka Sokołów - Fabryki w Polsce (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Fotoreportaż, Następny Artykuł

Voskhod: Jak agencja reklamowa z Jekaterynburga otrzymała Cannes Lions
Wykonane przeze mnie

Voskhod: Jak agencja reklamowa z Jekaterynburga otrzymała Cannes Lions

Na początku lata agencja reklamowa Voskhod z Jekaterynburga otrzymała siedem nagród na międzynarodowym festiwalu reklamowym w Cannes Lions za projekt społeczny „Make Officials Work”. Dla niego doły na drogach zostały zaprojektowane jako portrety urzędników miejskich. Współzałożyciel agencji i dyrektor kreatywny Andrei Gubaidullin opowiedział o historii firmy, jej najbardziej znaczącym sukcesie i planach na przyszłość.
Czytaj Więcej
Jak Petersburger uruchomił usługę szybkiej sprzedaży samochodów
Wykonane przeze mnie

Jak Petersburger uruchomił usługę szybkiej sprzedaży samochodów

Najpopularniejszym sposobem sprzedaży używanego samochodu jest umieszczenie reklamy na Auto.ru, Avito lub innej tablicy ogłoszeń. W pierwszej połowie 2014 r. W Rosji sprzedano 2,89 mln samochodów. Usługa Carprice działa jako pośrednik między właścicielem samochodu a sprzedawcą. Rozpoczęło się w lipcu, od tego czasu podłączyło do systemu ponad 500 dealerów i osiągnęło obrót w wysokości 1,5 miliona dolarów miesięcznie.
Czytaj Więcej
Krawiectwo niezależne: Getwear i jego internetowy projektant dżinsów
Wykonane przeze mnie

Krawiectwo niezależne: Getwear i jego internetowy projektant dżinsów

Jacob Karda, jego żona i partnerzy popełnili trzy błędy, tworząc własny projekt - internetowy projektant dżinsów. Najpierw przy wyborze biura projektowego, a potem przy zatrudnianiu programistów. Przedłużyło to uruchomienie projektu o dwa i pół roku i zwiększyło koszty dziesięciokrotnie. Partnerzy popełnili trzeci błąd, już zaczynając: rynek amerykański nie był zainteresowany ich ofertą.
Czytaj Więcej