Sprzęt szefów kuchni

Piekarnik parowy Vladimir Mukhin

Vladimir Mukhin

Szef kuchni restauracja Borysa Zarkowa Biały królik
szef kuchni marki Selfie ikawiarnia z kuchnią panazjatycką Zodiak.

Absolwent Akademia Plechanowa. Karierę rozpoczął jako kucharz w wieku 12 lat w kuchni restauracji, w której pracował jego ojciec.

Impreza Moskwa część międzynarodowego festiwalu gastronomicznego Omnivore. Zwycięzca konkursu kulinarnego „Srebrny Trójkąt” 2013.

Pracował jako szef kuchni restauracje „Buloshnaya” i „Zhitnaya 10”. Przeszkolony w szefie kuchni Michelin Christian Etienne. W 2012 r. Kierował kuchnią instytucji White Rabbit, a ostatnio w 2014 r. Wraz z Anatolijem Kazakowem, nową restauracją Selfie.

Steam

piec

- Jest to maszyna pracująca pod bardzo wysokim ciśnieniem - od 2 do 4 barów. To nacisk wywierany jest na powierzchnię produktu, dzięki czemu można go gotować w niskiej temperaturze i bardzo szybko. Drugą ważną rzeczą w tym podwójnym kotle jest dla mnie wydajność. Ze względu na swoją przestronność możemy gotować jednocześnie dużą ilość jedzenia.


Najczęściej gotujemy w nim ryby i warzywa. Na przykład idealna temperatura dla właściwego przygotowania ryb, aby była całkowicie ugotowana, ale białko nie ma czasu się wyróżniać, - 76-78 stopni. W tej temperaturze zachowane są korzystne właściwości i witaminy.

Nasz piekarnik parowy został opracowany przez najstarszą szwajcarską firmę. Początkowo duże dwójki były używane głównie w stołówkach w szpitalach do szybkiego przygotowywania zdrowej żywności dla pacjentów. To urządzenie jest bardzo drogie, kosztuje około 500 tysięcy rubli. Nie każda restauracja może sobie pozwolić na coś takiego, ale wynik jest kosmiczny!

Podoba mi się również fakt, że podczas gotowania w piekarniku parowym zachowany jest naturalny kolor produktu. Wizualnie produkt jest bardzo piękny, a także zawsze ma odpowiednią teksturę. Goście często są zaskoczeni, gdy zamawiają gotowane warzywa, a my przynosimy gotowane w tej cudownej maszynie. Odwiedzający uważają, że warzywa są surowe, ponieważ na pierwszy rzut oka nie różnią się niczym od nieprzetworzonych.

Tekstura gotowego produktu jest najważniejszą rzeczą do oceny każdej restauracji. Jeśli zamawiasz ryby, wizualnie nie należy ich trawić i rozpadać się, a co bardzo ważne, tekstura powinna być elastyczna, niezbyt miękka. Oczywiście danie powinno być pyszne. Przemysłowy szybkowar pozwala łatwo to wszystko osiągnąć. Ponadto co tydzień wlewamy roztwór soli do podwójnego kotła, który oczyszcza wodę z nadmiaru alkaliów.

Dania
w Selfiekto gotuje
w podwójnym bojlerze

Smażony sandacz
z puree ziemniaczanym i sosem
pietruszka

Pieczony czarny dorsz
z pieczonymi gnocchi z dyni
i mleko parmezan


Przemysłowe urządzenie do gotowania na parze może być niebezpieczne z powodu ogromnego ciśnienia. Dlatego należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa i nie pozostawiać włączonych przy otwartych drzwiach.

Zdjęcia: Polina Kirilenko

Obejrzyj wideo: Naturalne odświeżanie ubrań dzięki funkcji pary w pralkach SteamCare. Electrolux (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Sprzęt szefów kuchni, Następny Artykuł

W pudełku: 7 działających (i nie) sztuczek do sprzątania pokoju dziecinnego
Przewodnik

W pudełku: 7 działających (i nie) sztuczek do sprzątania pokoju dziecinnego

Tekst Irina Korneevskaya Zaburzenie w pokoju dziecięcym jest jednym z wiecznych tematów na forach rodzicielskich. Każda rodzina ma własny sposób, aby nauczyć dziecko, jak układać rzeczy na swoim miejscu. Redaktorzy czasopisma Life wokół zgromadzili hacki rodziców, którym udało się osiągnąć porządek w domu, i poprosili psychologa dziecięcego Alexandra Pokryszkina o skomentowanie różnych metod.
Czytaj Więcej
Wystawa główna: Jak iść do muzeum z dziećmi
Przewodnik

Wystawa główna: Jak iść do muzeum z dziećmi

W weekendy przewodniki dla dzieci opowiadają o wydarzeniach i lekcjach mistrzowskich, które muzea organizują dla najmłodszych: często są to krótkie interaktywne zajęcia, podczas których dzieci poznają artystów, historię obrazów lub aranżację wystawy. Ale co, jeśli zdecydujesz się wprowadzić dziecko do świata piękna na własną rękę?
Czytaj Więcej