Sprzęt szefów kuchni

Samowar Victor Enin z Tea Height

Victor Enin

Facebook.com

Właściciel baru „Wysokość herbaty. Dom z herbatą i lodami”, warsztat cukierniczy „Tea Products” i bar samowarowy „Pueport”.

Studiował w CHIGU uzyskał profesję herbacianą u mikrobiologa w RSU w szkole herbacianej Klubu Kultury Herbacianej, który nie był jeszcze w tym czasie podzielony, a później został mistrzem herbaty.

Produkcja muzyki, następnie postanowił radykalnie zmienić pole działalności i, uwiedziony kulturą picia herbaty, wszedł do przemysłu herbacianego. W 2005 r. Wraz z podobnie myślącymi ludźmi otworzył swój własny klub „Tea Floor 108”, a następnie klub „Tea Height. Tea and Ice Cream House” na Pokrovce.

Opracował nową koncepcję oraz technologię lodów herbacianych, która została już wynaleziona przez ponad sto odmian. W Tea Height utrzymuje i rozwija unikalną kolekcję chińskich herbat (ponad 300 odmian). Otworzył własną szkołę herbaty, zajęcia, w których prowadzi ze swoją żoną Olgą Łysenko.

Samowar

- Stary, ale bardzo niezawodny i wciąż aktualny wynalazek. Samowar pochodzi z chińskiego kotła Hogo, który był używany nie do gotowania wody, ale do gotowania. Hogo jest bardzo popularne w Chinach, szczególnie w zimnych porach roku. Ale jako narzędzie do gotowania pojawiły się w Rosji samowary - jest to bardzo osobista i niezwykle przyjemna cecha naszej codziennej kultury. Cieszę się, że ten temat jest teraz odnawiany.


Kilka lat temu samowary były postrzegane jako przestarzałe, teraz przeżywają wyraźny renesans: bardzo wiele osób tonie w domkach i na piknikach. Oczywiście niewiele osób używa ich poważnie, ale u nas duże samowary pracują regularnie. W lecie byliśmy na polowaniu na herbatę w Yunnan, ojczyźnie Puer. W mieście Puer poznali kolejnego #samowarriors - aktywne litrowe hogo miedzi. Jego kochanka była zszokowana fotografiami naszych stale pracujących przystojnych mężczyzn. Chińczycy są na ogół bardzo żywi i z wielkim szacunkiem reagują na przykłady użycia archaicznych urządzeń zgodnie z ich przeznaczeniem.

W naszym przemyśle herbacianym gotowanie wody jest pierwszą umiejętnością, jakiej uczą się nowi pracownicy. Ważne jest również, jaką wodę gotować i jak gotować, jak używać wrzącej wody. Kilka lat temu postrzegaliśmy samowar jako narzędzie, które nie oddaje dokładnie temperatury wrzenia. I dlatego został zignorowany. Ale kiedy stanęliśmy przed zadaniem szybkiego i wydajnego przygotowania wrzącej wody, w tym na duże wydarzenia, przetestowaliśmy to założenie pod kątem siły i stwierdziliśmy, że istnieje więcej plusów do gotowania samowara niż minusów.

Pierwszy samowar, który nabyliśmy - „Dahun Palych” - został zauważony na jednej z wystaw dwa lata temu, przygotowując się do pierwszego sezonu „Puerport” na lodowisku w Parku Gorkiego. Wyprodukowany w Równem, po wystawie, wówczas nienazwany, pięćdziesięciolitrowy egzemplarz znajdował się w zamkniętym magazynie w Podolsku. Zabraliśmy ze sobą wodę źródlaną, węgiel, zapłon, herbatę skalną i hong pao i poszliśmy utonąć. Na miejscu, po otrzymaniu pierwszej wrzącej wody, herbata została natychmiast zaparzona. Więc samowar ma swoją nazwę. Oczywiście od razu go kupiliśmy i na sezon na lodowisku przygotowaliśmy w nim ponad dziesięć ton wody.


Z czasem zaczęliśmy otrzymywać oferty uczestnictwa w dużych wydarzeniach, a nasz „park samowarów” zaczął się powiększać. Teraz mamy już pięć dużych samowarów, z których każdy ma swoją nazwę. Sto litrowy „Sir Copchengo, rycerz Smokefightera” przybył w zeszłym roku w sezonie zimowym i był niezbędny zarówno na lodowisku, jak i na targach miejskich. Kosztuje ponad jedną trzecią miliona rubli, jest to dość poważny sprzęt, który wymaga odpowiedniego leczenia.

Gotowanie samowara to ciepły, dokładny i materialny proces. Bardzo różni ludzie reagują na wielki samowar równie żywy i radosny. „Sir Copchengo” na targach nie tylko dostarczył nam ogromną ilość wrzącej wody (w 40-50 minut, w zależności od temperatury otoczenia, gotuje się ponad sto litrów), ale także stał się niezwykle popularnym przedmiotem fotografowania. Wybudowano dla niego osobną linię tylko do sfotografowania. W pewnym momencie pojawili się nawet oszuści, także z dużym samowarem, który w innym miejscu pod nazwą „Wzgórza Herbaty” próbował otworzyć handel herbatą, ale został ujawniony i nigdy więcej się nie pojawił.

Nasze samowary mają trójwarstwowe ściany: mosiądz na zewnątrz, stal nierdzewna od wewnątrz, materiał termoizolacyjny między nimi. Są mocne, trwałe i energooszczędne. I wykonane ze smakiem. Jest jeszcze jedna różnica - paliwo dostaje się do regularnego samowara przez rurę, a ze względu na ich duże rozmiary są ogrzewane zgodnie z tym samym systemem co piec - przez boczną palenisko.


Ogólnie rzecz biorąc, herbata w samowar nie różni się zbytnio od zwykłej wrzącej wody. Ale proces przygotowania i oczekiwania, zapach mgiełki wokół, sposób, w jaki samowar świeci i wygląda, tworzą szczególny nastrój na przyjęciu z herbatą samowara. Samowar skupia ludzi wokół siebie, ma skłonność do komunikacji. Wyobraź sobie: dobrze utarty samowar stoi na stole, a osoby siedzące przy nim odbijają się w krzywych zwierciadłach - to taka lekka lokalna psychodeliczna herbata.

Zdjęcia: Polina Kirilenko

Obejrzyj wideo: Statens vegvesen - Barnekontrolløren (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Sprzęt szefów kuchni, Następny Artykuł

Parzyć kawę w domu
Dobry nawyk

Parzyć kawę w domu

Życie wokół mówi o dobrych nawykach i prostych czynnościach, które ostatecznie mogą uczynić życie lepszym. Tym razem porozmawiamy o tym, jak uniknąć niewielkich wydatków, które powodują znaczne szkody w budżecie. Anna Sokolova, redaktorka „Życie wokół” Kiedyś pisaliśmy, ile kosztuje filiżanka kawy w moskiewskich kawiarniach: zboże, mleko i szklanka kosztują 20-45 rubli, a oni proszą o 130-200 rubli za gotowy napój.
Czytaj Więcej
8 nowych dobrych nawyków do wypróbowania w nowym roku
Dobry nawyk

8 nowych dobrych nawyków do wypróbowania w nowym roku

Przez cały rok rozmawialiśmy o dobrych nawykach, które zmieniają życie na lepsze (chyba że oczywiście po prostu o nich przeczytasz i spróbujesz je przedstawić). Mówimy o ośmiu innych nawykach, najpopularniejszych w tym roku. Do czyszczenia tenisówek gąbką melaminową Białe buty w Moskwie czekają na wiele testów: ciągłe przesuwanie się płytek i nieprzestrzeganie granic przestrzeni osobistej w transporcie publicznym i zwykłe kałuże.
Czytaj Więcej
Idź na masaż
Dobry nawyk

Idź na masaż

Życie wokół mówi o prostych czynnościach, które czynią życie lepszym. W nowym numerze - o tym, dlaczego regularnie chodzić na masaż. Wszyscy o tym wiedzą, ale w rzeczywistości niewiele osób to robi. Olga Łukińska, redaktor działu „Zdrowie” Wonderzine. Nie chodzę na masaż bardzo często (średnio raz na kilka miesięcy), ale minęło już 20 lat.
Czytaj Więcej
Podaruj niepotrzebne przedmioty do sklepów z artykułami używanymi
Dobry nawyk

Podaruj niepotrzebne przedmioty do sklepów z artykułami używanymi

W nowej sekcji Life wokół mówi o dobrych nawykach i prostych działaniach, które ostatecznie mogą uczynić życie lepszym. Julia Ruzmanova redaktorka sekcji „Miasto” i „Ludzie” W grudniu wielu decyduje się pozbyć niepotrzebnych ubrań, zgodnie z tradycją wkraczania w nowy rok bez starego obciążenia. A jeśli łatwo rozstać się z podartymi rzeczami, oto co zrobić z modnymi, ale zaniedbanymi ubraniami - dla wielu jest to nadal problem, zwłaszcza jeśli nie ma młodszych sióstr i braci.
Czytaj Więcej