Tak jak powinno

3 opcje palenia w domu

Życie wokół kontynuuje rubryka z fachowymi poradami, jak poprawić codzienne sprawy kuchenne. Każdego tygodnia wyjaśniamy, jak gotować lub konserwować szeroką gamę produktów, i rozmawiamy o prostych sztuczkach, które ułatwią i uatrakcyjnią pobyt w kuchni. W nowym numerze wraz ze specjalistami rozmawiamy o metodach palenia w domu.

 

Philip Galkin

założyciel sklepu rybnego „His people”

Wędzone mięso jest często wędzone na trocinach dębowych lub wiśniowych, rybach - głównie na olszy lub, w rzadkich przypadkach, klonie, ponieważ te dwie opcje są po prostu lepiej dostosowane do smaku ryby i nadają jej bogaty kolor.

Nie ma problemu z paleniem na gorąco w domu, możesz palić zarówno w mini-wędzarni (są one sprzedawane przez Internet i kosztują około trzech tysięcy), a także improwizowane środki. Cały proces palenia trwa około 40 minut, w zależności od wielkości produktu. W tym czasie jest jednocześnie pieczony, gotowany i wędzony.

Specjalizuję się w rybach, więc opowiem o tym. Najpierw rybę należy obniżyć na półtorej godziny w solance - roztworze chlorku sodu (150 gramów soli na litr wody). Ponadto palenie działa na zasadzie podwójnego bojlera: musisz postawić patelnię na kuchence na małym ogniu (lepiej jest użyć emaliowanej patelni, aby dno się nie paliło, i takiej, która nie szkoda, ponieważ jest pokryta sadzą), umieścić i spalić trociny na dnie (powinny się tlić ), połóż na nich grill i połów na grillu. Przykryj pokrywką (w przeciwnym razie dym rozproszy się, a ryba zostanie upieczona tylko z jednej strony) i przytrzymaj przez 30-40 minut.

W domu trudno jest palić na zimno: konieczne jest, aby dym dostał się do ochłodzenia do 14-16 stopni, w przeciwnym razie ryba się zagotuje, a ponadto zajmie to prawie dzień wędzenia. W tym celu profesjonaliści używają generatorów dymu, które chłodzą dym do wymaganej temperatury. Ale są też inne opcje: na przykład prowadzą podziemną rurę, ponieważ jest tam niska temperatura i wydobywa się przez nią dym; po pewnym czasie wychodzi na zewnątrz, i tak jak w przypadku wędzonego na gorąco, dym unosi się na rybach, które są umieszczane na grillu.

Casper Guard

Szef kuchni marki Björn

W restauracji sami palimy ryby i mięso, w domu można to również zrobić. Konieczne jest umieszczenie trocin na patelni, podpalenie ich zapałką, szybkie zgaszenie i przykrywanie folią, aby się tliły. Połóż patelnię na dolnej półce piekarnika, a to, co będziesz palić, będzie na środku i piec, aż będzie ugotowane w temperaturze 150 stopni.

Ivan Shishkin

Szef kuchni w restauracji Delikatesy

Palenie nie jest na ogół historią domową, ponieważ potrzebny jest silny kaptur. Możesz oczywiście położyć patelnię na gazie, włożyć do niej trociny, podpalić ją, położyć ruszt na wierzchu i nałożyć produkt na nią i gotować, ale tylko wtedy, gdy jest dobry okap kuchenny. Nadal nie zepsułbym ani piekarnika, ani pieca: wszystko pachnie dymem. Potrzebujesz specjalnej wędzarni.

Moim zdaniem jedyną opcją odpowiednią dla domu jest palenie na starym woku. Wok jest dobry, ponieważ trociny są zwarte na dole. Ale możesz przynajmniej w wiadrze.

Tak więc połóż trociny na dnie woka, podpal, włóż ruszt, połóż na nim produkt i szczelnie zamknij pokrywką. Ale w tym przypadku powinien być dobry kaptur. Ważne jest, aby dom nie był pokryty sadzą.

Jeśli chodzi o trociny, to kwestia gustu. Na przykład lubię wieprzowinę na jabłkach i wiśniach oraz ryby na bukie, ponieważ nie lubię olchy jako całości. Cienkie opiłki zwykle nie są wędzone: kurczą się. Lepiej na średnim lub grubym, czyli z frytkami, dają dobry dym.

Obejrzyj wideo: #3 Niedziela na działce palenie w piecu (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Tak jak powinno, Następny Artykuł

Jaki grill wybrać do rekreacji na świeżym powietrzu?
Tak jak powinno

Jaki grill wybrać do rekreacji na świeżym powietrzu?

Do świąt majowych pozostało tylko kilka dni, a wielu spotka je poza miastem lub w parkach. Dlatego Life wokół wprowadza mini-serię materiałów poświęconych tematyce pikników i gotowania w przyrodzie. W pierwszym numerze zapytaliśmy osobę, która wie prawie wszystko na temat grilla, jakie urządzenia należy nabyć, aby stać się mistrzem gotowania w ogniu.
Czytaj Więcej
Jak wybrać persimmon?
Tak jak powinno

Jak wybrać persimmon?

Jesień to jedna z najbogatszych pór roku w owoce i warzywa. Wielu miłośników persimmon czeka z niecierpliwością na koniec lata, kiedy to świeże i dojrzałe owoce sezonowe w końcu pojawią się na półkach. Jednak wybór persimmon, aby był słodki i nie robił na drutach, nie zawsze jest łatwy. Dowiedzieliśmy się od przedstawiciela rynku i sprzedawców owoców, czego szukać, jakie są odmiany i co tak naprawdę jest „królem”.
Czytaj Więcej
Co kupić na rynkach we wrześniu?
Tak jak powinno

Co kupić na rynkach we wrześniu?

Zainteresowanie produktami rolnymi nie ustaje, a rynki stają się coraz bardziej popularnym miejscem spotkań, niedzielnych obiadów i, oczywiście, zakupów świeżych warzyw i owoców. Dowiemy się, czego szukać we wrześniu. Olga Kukoba, dyrektor kreatywna Danilovsky Market Autumn, uzupełnia asortyment sklepów spożywczych Danilovsky sezonowymi owocami, jagodami i grzybami.
Czytaj Więcej