Komentarz

Kucharze - o marce „Kuchnia Petersburga”

Komisja Stosunków Zewnętrznych postanowiła stworzyć markę „Kuchnia Petersburga”. Urzędnicy ze Smolnego chcą promować popularną na całym świecie turystykę gastronomiczną, a teraz zbierają przepisy z Petersburga, które mogą stać się atrakcyjnym symbolem miasta. Jak dotąd strona internetowa Komitetu ma tylko jeden przepis, a ukraiński to naleśniki z mózgiem. Życie wokół pytało szefów kuchni, co sądzą o tym pomyśle i jakie potrawy można przypisać Petersburgowi.

Alexander Belkovich

szef kuchni gospodarstwa ginza

Oczywiście taka marka jest potrzebna. Obecnie rozwija się taki kierunek, jak nowa kuchnia rosyjska. I tak wielu szefów kuchni z Petersburga żywo go reprezentuje i promuje przy użyciu produktów lokalnych i sezonowych. Mamy wiele ciekawych rzeczy z Petersburga: na przykład jagody bagienne lub sieje ladoga lub nasz słynny zapach. Nawet małże z Morza Białego - tak, to nie jest marka petersburska, ale są one sprowadzane do naszego miasta częściej niż do innych miast w Rosji, a szefowie kuchni petersburskiej ich używają.
Każde miasto w Europie ma swoją historię, produkty i potrawy narodowe. Musimy także stworzyć naszą markę. Właśnie o „kuchni petersburskiej” nic nie słyszałem. Ogólnie byłoby fajnie, gdybym uczestniczył w tym projekcie.

Ale szczególnie z mózgiem ... Produkty uboczne są spożywane w prawie wszystkich krajach świata. To samo z naleśnikami - nie można tego nazwać Petersburgiem. Mamy zapach. Po co wymyślać coś innego? Niech będzie festiwal pachnący, przyciągnij turystów. Co więcej, czują się teraz jak oligarchowie w naszym kraju - wpadli do miasta z powodzią. Smelt jest spoko. Wszyscy Moskale, cała Rosja wiedzą, że Piotr jest pachnący. Ale obcokrajowcy nie wiedzą - może z wyjątkiem Finów. Mówią: „Och, co to za niezwykła ryba?” I wszyscy kochają ryby.

Zbieramy również grzyby. Możesz zrobić na przykład festiwal grzybów porcini, promować narodowe potrawy z grzybami. To jest również w Petersburgu.

Anton Isakov

szef kuchni Italy Group

Myślę, że koncepcja „kuchni petersburskiej” ma prawo istnieć, ale zwykle kończy się na wytopie. Nie wiem, czy ma on jakieś podłoże historyczne (słyszałem tylko, że sałatka Oliviera została zebrana w restauracji Hermitage), ale istnieje wiele produktów regionalnych, z którymi możesz pracować. Mają dużo lokalnej energii, to ciekawe, ale trudne. Ponadto należy do tego dodać specjalne techniki gotowania. Myślę, że jeśli to zadanie jest ustawione dla lokalnych szefów kuchni, można to zrobić.

Sasha Berkovsky

Szef kuchni, Clean Plate Society

Kiedy czytałem wiadomości o Petersburg Food, przypomniałem sobie o podejściu: „Tutaj Gogol ma taki przepis, a Puszkin ma ten przepis - musimy je przygotować”. Dotyczy to kulturologów, ale nie ma to nic wspólnego z rzeczywistym popytem. Oficjalne podejście.

W Clean Plates Society zawsze mamy wielu obcokrajowców. Wszyscy z reguły chcą spróbować lokalnej kuchni, co ogólnie nie jest zaskakujące. Są zainteresowani jedzeniem ryb z jeziora Ładoga lub Morza Bałtyckiego, pijąc wina rosyjskie lub gruzińskie. Wszyscy uwielbiają stroganow wołowy, barszcz i pierogi. A wymyślenie czegoś nowego jest po prostu śmieszne.

Tak, istnieje kuchnia, która była istotna, gdy część terytorium obwodu leningradzkiego była fińska. Lub jest na przykład „Alexander Strip”, który został poświęcony wielu badaniom. Czy warto zrobić z niej jakąś ważną atrakcję, aby przyciągnąć turystów? Nie jestem pewien Chociaż prawdopodobnie możesz wymyślić dobrą historię. Możesz spróbować znaleźć odniesienia do literatury lub historyczne odniesienia do niektórych potraw. Ale czy będą popularne i poszukiwane przez turystów? W żadnej restauracji nikt nie będzie jeść naleśników z mózgiem! Chyba że będzie to mały butik gastronomiczny dla fanów. A masową kuchnią są pierogi, stroganow wołowy, barszcz i ciasta. Ale w tym nie ma nic Petersburga.

Na przykład w naszym „Misiu” aktywnie piją zastrzyk „Boyarsky'ego”. Moskalom naprawdę się to podoba. Tutaj jest prawdopodobnie z Petersburga. Czy nie?

Obejrzyj wideo: Marki zanurzeniowe na rufie statku (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Komentarz, Następny Artykuł

„O tak! Jedzenie!”, Chińskie kino, „Humble Hero” Mario Vargas Llosa
Weekend

„O tak! Jedzenie!”, Chińskie kino, „Humble Hero” Mario Vargas Llosa

Gdzie iść „Och tak! Jedzenie!” KIEDY: 13-14 lutego GDZIE: Okhta-Park Resort CENA: Bezpłatnie Pierwszy zimowy festiwal jedzenia na świeżym powietrzu. Głównymi miejscami są otwarta kuchnia, w której szefowie kuchni będą gotować oryginalne dania nie więcej niż 200 rubli co godzinę, oraz odwiedzające kuchnie BB & Burgers, Leopold, Pedro & Gomez w Larisa, Bureau, Mad Dogs i Deli ”,„ Doubleby ”,„ Hominy ”,„ Morze produktów ”,„ Nóż po prawej, widelec po lewej ”i inne.
Czytaj Więcej
Pokaz japońskich perkusistów, klasa mistrzowska z grupy „ZIP” i nowych „Feminologów”
Weekend

Pokaz japońskich perkusistów, klasa mistrzowska z grupy „ZIP” i nowych „Feminologów”

Wydarzenia miejskie Na zdjęciu: wykład SMM w Medialectorium we Władywostoku Wykład „Jak opublikować swoją książkę?” Medialectorium o tym, jak publikować Przydatna sala wykładowa dla początkujących i po prostu ciekawi. Podczas spotkania mówca Alexandra Zaskaleto podzieli się swoim osobistym doświadczeniem i podpowie, gdzie szukać inspiracji, kogo pokazać i jak opublikować swoją pracę.
Czytaj Więcej
Park Live na wystawie osiągnięć gospodarczych, Dzień Dostojewskiego, zdrowy weekend w Nikola-Lenivets i 12 innych wydarzeniach
Weekend

Park Live na wystawie osiągnięć gospodarczych, Dzień Dostojewskiego, zdrowy weekend w Nikola-Lenivets i 12 innych wydarzeniach

PIĄTEK 27 czerwca Pochmurno, lekki deszcz Dzień: +16 Noc: +9 SOBOTA 28 czerwca Pochmurny dzień: +13 Noc: +7 NIEDZIELA 29 czerwca Pochmurno z polanami Dzień: +17 Noc: +7 Piątek, 27 czerwca 17: 00-22 : 00 Park Live Festival Festiwal, który odbywa się w tym roku pod hasłem „Wielki festiwal dla dużego kraju”, w pełni go uzasadni i potrwa trzy dni - lista gwiazd jest bardzo cętkowana.
Czytaj Więcej