Komentarz

„Tęsknię za Moskwą”: Izaak Correa - o swoim krótkim powrocie

Szef kuchni Izaak Correa to w przeszłości jedna z najbardziej znanych marek w moskiewskim przemyśle restauracyjnym. Amerykanin o korzeniach portorykańskich, urodzony w nowojorskiej dzielnicy Chinatown, przeniósł się do pracy w Rosji w 1995 r. W 2003 roku otworzył swoją pierwszą restaurację Correa, która później stała się odnoszącą sukcesy siecią. W 2010 roku Isaac opuścił Correa's i otworzył cukiernię UDC, Corner Burger, nowoczesną restaurację amerykańską Black Market, a także pizzerię Montalto w ramach grupy restauracji Iconfood. Trzy lata temu Correa opuścił Moskwę. Szef kuchni mieszka obecnie na Florydzie i prowadzi restaurację Baker & Wife. Działa również jako szef kuchni marki w dwóch miejscach: Strada w Tbilisi i Milk Bar w Kijowie.

W tym tygodniu Izaak Correa na krótko wrócił do Moskwy, aby przygotować charakterystyczne kolacje w restauracji Savva (możesz spróbować dzisiaj, 8 czerwca 2016 r.), Poświęconej urodzinom tego miejsca. Życie wokół rozmawiało ze słynnym szefem kuchni o jego życiu, a także o tym, jak zakaz importowanych produktów wpłynął na restauracje w stolicy.

  Isaac Correa: Mówią, że nigdy nie musisz zapominać o swoich korzeniach. Nie jestem z Moskwy, ale spędziłem tu większość mojego dorosłego życia, więc kiedy poproszono mnie o powrót i udział w czymś interesującym, zgodziłem się. Przeprowadziłem się do Moskwy w 1995 roku, a potem wszystko wydawało mi się obce i nieznane. Ale z czasem pojawili się znajomi biznesowi i przyjaciele, a ja poczułem się częścią szybko rozwijającego się miasta. Po powrocie tutaj odkryłem, że miasto wciąż rośnie i zmienia się równie szybko, i że mogę znów stać się jego częścią, choć nie na długo.

Restauracja Savva to dla mnie niezwykłe miejsce. Ale tutaj przez dwa dni będę gotować znane jedzenie wspólnie z szefem kuchni marki Andrejem Szmakowem. Podoba mi się ta współpraca, ponieważ pozwala ona uczyć się nowych rzeczy. Szczególnie interesujące jest dla mnie obserwowanie, jak Andrey ulepsza moje dania.

Na pierwszy obiad przygotowaliśmy skrzydełka z kurczaka z chili i czosnkiem. Nawiasem mówiąc, chili, podobnie jak niektóre inne produkty, które przywiozłem ze Stanów. Zapiekane będzie także risotto z kalafiora ze śmietaną gorgonzola, filetem z kaczki i pastrami z łososia. Pastrami podawane z puree ziemniaczanym. Ogólnie rzecz biorąc, całe jedzenie na obiad jest bardzo domowej roboty, ale nieco wyrafinowane przez podanie. Być może niektóre z tych potraw pozostaną w menu restauracji po obiedzie.

Sytuacja z zakazem niektórych zagranicznych produktów w Rosji przypomina mi 1995 r., Kiedy głównym przyprawem był koper. Ale Rosjanie wiedzą, jak radzić sobie z takimi problemami: pracują z lokalnymi produktami i robią to dobrze. Wydaje mi się, że gdyby kucharze w USA nie mogli znaleźć żadnego składnika, po prostu wpadliby w panikę. W Moskwie wszystko jest inne. Śledzę posty moich rosyjskich przyjaciół na Facebooku, więc wiem, jak bardzo zmieniło się jedzenie w mieście. Kto by pomyślał, że Moskwa stanie się praktycznie gastronomiczną Mekką? Moi amerykańscy przyjaciele są w szoku.

Nadal czasami otrzymuję listy: „Witaj Izaaku! Dzisiaj poszedłem do ciebie u Correi”. To zabawne, ale ja sam nie planuję odwiedzać starych miejsc. Nie odczuwam nostalgii i nie widzę powodu, aby powracać do przeszłości. Nie chodzi o to, że zakłady Correi czy Iconfood są kojarzone ze złymi wspomnieniami - tak nie jest. Po prostu tym razem mam sporo czasu, więc opuszczę wizytę na następną wizytę.

Nadal uczestniczę w życiu restauracji Strada w Tbilisi i Milk Bar w Kijowie, ale już robię to o wiele mniej. Nie dlatego, że nie jestem zainteresowany, ale dlatego, że otworzyłem własną restaurację Baker & Wife na Florydzie, co wymaga dużo czasu i wysiłku. Tak się złożyło, że wybrałem dla niego miejsce o bardzo złej historii. Wszyscy poradzili mi, abym porzucił to przedsięwzięcie, ktoś nawet wystraszył duchy, ale po mieszkaniu w Moskwie niczego się nie bałem. Mamy bardzo demokratyczne menu: przygotowujemy obiady i kolacje z produktami sezonowymi. Musisz dużo pracować: pięć dni w tygodniu od 9:00 do 23:00 Ale cieszę się, ponieważ od dawna nie spędzam tak dużo czasu w kuchni. W planach jest otwarcie kilku kolejnych placówek w Ameryce, ale na razie nie będę się w tym spieszył.

Oczywiście tęsknię za Moskwą i rosyjskim jedzeniem. Ogólnie rzecz biorąc, jedzenie może wnikać głęboko w duszę. Czasami myślę, jak fajnie byłoby zjeść chinkali lub czeburek, ale w USA po prostu nie można ich znaleźć. Bardzo lubiłem buraki, często gotuję je w domu lub piję sok z buraków. Nadal czasami gotuję okroshkę i pierogi. Udało mi się znaleźć dobry kefir w lokalnych sklepach. Oczywiście różni się od rosyjskiego, ale zawsze możesz zamknąć oczy i okłamać siebie.


Cover: Olya Eichenbaum

Popularne Wiadomości

Kategoria Komentarz, Następny Artykuł

Jaki grill wybrać do rekreacji na świeżym powietrzu?
Tak jak powinno

Jaki grill wybrać do rekreacji na świeżym powietrzu?

Do świąt majowych pozostało tylko kilka dni, a wielu spotka je poza miastem lub w parkach. Dlatego Life wokół wprowadza mini-serię materiałów poświęconych tematyce pikników i gotowania w przyrodzie. W pierwszym numerze zapytaliśmy osobę, która wie prawie wszystko na temat grilla, jakie urządzenia należy nabyć, aby stać się mistrzem gotowania w ogniu.
Czytaj Więcej
Jak wybrać persimmon?
Tak jak powinno

Jak wybrać persimmon?

Jesień to jedna z najbogatszych pór roku w owoce i warzywa. Wielu miłośników persimmon czeka z niecierpliwością na koniec lata, kiedy to świeże i dojrzałe owoce sezonowe w końcu pojawią się na półkach. Jednak wybór persimmon, aby był słodki i nie robił na drutach, nie zawsze jest łatwy. Dowiedzieliśmy się od przedstawiciela rynku i sprzedawców owoców, czego szukać, jakie są odmiany i co tak naprawdę jest „królem”.
Czytaj Więcej
Co kupić na rynkach we wrześniu?
Tak jak powinno

Co kupić na rynkach we wrześniu?

Zainteresowanie produktami rolnymi nie ustaje, a rynki stają się coraz bardziej popularnym miejscem spotkań, niedzielnych obiadów i, oczywiście, zakupów świeżych warzyw i owoców. Dowiemy się, czego szukać we wrześniu. Olga Kukoba, dyrektor kreatywna Danilovsky Market Autumn, uzupełnia asortyment sklepów spożywczych Danilovsky sezonowymi owocami, jagodami i grzybami.
Czytaj Więcej