Komentarz

Jak działa nowy startup na wynajem z „Lokalnej żywności”

W Moskwie zdobył tymczasowy projekt „Lokalne jedzenie”. Startup powinien stać się nową platformą, która zjednoczy właścicieli i początkujących gastroprojektów. Umożliwi to przedsiębiorcom wynajmowanie narożników wewnątrz restauracji, centrów biznesowych, rynków i sklepów na krótkie lub długie okresy, a także pracę z formatami współdzielenia przestrzeni. Życie wokół odkryło od pierwszych uczestników i autorów startupów, dlaczego wynająć furgonetkę na miesiąc i jak uniknąć biurokratycznych trudności podczas otwierania własnego (choć tymczasowego) miejsca.


Anastasia Kolesnikova

twórca projektu „Lokalna żywność”

Wyskakujące okienko „Lokalnej żywności” jest logiczną kontynuacją wszystkich naszych projektów. Wymyśliłem „Local Food”, w tym jako wsparcie dla początkujących przedsiębiorców. Faktem jest, że każda firma gastronomiczna składa się z kilku elementów: treści (czyli produktu), platformy i klienta. Jednocześnie czynsz był najtrudniejszym i nieodpowiedzialnym ogniwem, którego nie mogłem zmienić na początku mojego życia w Local Food. Po trzech latach naszego istnienia właściciele nieruchomości i centra handlowe nagle zaczęli się z nami kontaktować. Wtedy zdaliśmy sobie sprawę, że nadszedł czas, aby coś zmienić w tym, jak mówią, najbardziej konserwatywnym rynku. Lokalne jedzenie od dawna stało się platformą dla każdego, kto chce otworzyć własną kawiarnię lub biznes spożywczy. Zawsze były prośby o przeszukanie witryny, dlatego stworzyliśmy nowy projekt dla obecnych klientów.

Po pierwsze, potencjalny najemca wypełnia kwestionariusz. Z tego tworzymy małą prezentację i biuletyn oparty na bazie danych właścicieli lokali, którą posiadamy. Jeśli otrzymamy odpowiedź, przyprowadzamy bezpośrednio właściciela i najemcę. To samo dzieje się z właścicielem witryny: profil - mailing - kontakt. Wkrótce na naszej stronie pojawią się sekcje „Szukanie miejsca” i „Wynajmij miejsce”, w których będą prezentowane profile zarówno projektów, jak i witryn - do wyboru. Pomimo tego, że uruchomiliśmy projekt zaledwie kilka dni temu, teraz mamy dziesięć aplikacji do znalezienia miejsca i pięciu właścicieli witryn. Przez cały okres istnienia lokalnej żywności zebraliśmy około 15 projektów z witrynami.

Krótko mówiąc, zespół Local Food otrzymuje prowizję od transakcji, a także pieniądze na dodatkowe płatne usługi, takie jak opracowanie koncepcji biznesowej dla właścicieli witryn, nadzór nad najemcami, marketing dla najemców i tak dalej.

Ogólnie rzecz biorąc, każda firma ma kilka zysków: pieniężne i, że tak powiem, duchowe. Drugi jest dla nas ważniejszy. Rozumiemy, że ten projekt może zmienić najtrudniejszą rzecz dla startupów, aby przetrwać w Moskwie. Bardzo niewiele osób naprawdę zdaje sobie sprawę, ile pięknych i doskonałych projektów i miejsc jest zamykanych z powodu nieodpowiednich warunków najmu - to bardzo spowalnia rozwój naszego miasta, jego kultury, atmosfery i atrakcyjności. Jeśli mówimy o modelu biznesowym projektu, to chcę go potraktować jak klasyczny start-up IT: przetłumacz wykonanie wszystkich dokumentów online, aby wszystko działało tak łatwo, jak to możliwe, prawie jednym kliknięciem.

Teraz nawiązaliśmy współpracę z Aleksiejem Wasilczukiem, właścicielem Lunch Buffet i Ch1. Pierwsze kolacje entuzjastów gastronomii są otwarte w formie bufetu, a wkrótce otworzy się osobny punkt Ramen Club. Oprócz wszystkiego przygotowujemy projekt z rynkami Tsvetnoy i Millhouse.

Projekty w tym samym Horyzoncie zmieniają się co tydzień. Ponadto zespół Stereotactic ma dostęp do naszej bazy danych: wysyłamy im wybór odpowiednich projektów, a faceci kontaktują się z nimi bezpośrednio, w zależności od koncepcji ich wydarzeń. Również w Mega Warm Camp w Lunch Buffet Hell's Pizza właśnie zakończyła pracę i wkrótce napisze raport. Za dwa tygodnie będziemy mieć lunch w formie bufetu na Arbacie i w Metropolis, pod koniec lipca otworzy się okno na Puszkinskaja, a miesiąc później będzie róg na rynku żywności w Tsvetnoy.


Elena Stets

współzałożyciel projektu Hell's Pizza

Nasz okres wynajmu na lunch w formie bufetu w Mega at Warm Mill zakończył się w piątek. W sumie pracowaliśmy tam przez miesiąc bez żadnych kosztów ogólnych.
Lokalne jedzenie jest ogólnie przyjemnością w pracy. Nasza współpraca rozpoczęła się od momentu, gdy Hell's Pizza myślała: współzałożycielem Ilyi i uczestniczyłem w wykładzie na temat lokalnej żywności, uczestniczyłem w ich innych wydarzeniach, a nasz debiut odbył się na jednym z festiwali food trucków, również organizowanych przez Local Food. Festiwale są różne, ale tylko ich festiwale są zgodne z wszystkimi zasadami określonymi w umowie. Zawsze wypełniają swoje obowiązki: włączają prąd na czas, wjeżdżają na terytorium w zaplanowanych godzinach i tak dalej. Kiedy więc po roku współpracy zaproponowano nam, abyśmy zostali debiutantami nowego projektu, nie mogliśmy się nie zgodzić. Warunki były następujące: zapewniają nam punkt gastronomiczny, w pełni wyposażoną stację do pizzy, kuchnię z warsztatami na ciepło i zimno, a my pracujemy, dając 20% przychodów, pięć dni w tygodniu. Teraz, w szczycie sezonu, w weekendy jeździmy na imprezy z ciężarówką z jedzeniem.

Jedyną rzeczą, która okazała się naprawdę trudna, było przyciągnięcie odwiedzających. Próbowaliśmy rozwiązać ten problem, dosłownie prowadząc ludzi za rękę. Ponadto niełatwo było konkurować z Lunch Buffet, którego pizze też były na ladzie: z grubsza mówiąc, było nas trzech i czterech do pięciu. W tych warunkach trzeba było jakoś przetrwać: podeszliśmy do odwiedzających centrum handlowe, rozmawialiśmy o nas, entuzjastów gastronomii i wielu zainteresowało się - przyjeżdżali do nas. I ugotowaliśmy tylko te pizze, które różniły się od klasycznych: pizza z indykiem i gruszką marynowaną w konfiturach z cebuli, pizza z kurczakiem curry w mleku kokosowym i pizza meksykańska z mięsem mielonym, warzywami i gorącym sosem.

Praca w stałym punkcie oczywiście nie była łatwa, ale mamy ogromne doświadczenie. Dla nas bardziej prawdopodobne było, że nie jest to biznesowa opowieść o otrzymywaniu pieniędzy, ale próba pióra w pracy stacjonarnej. Od dawna zastanawiamy się nad odkryciem czegoś trwałego, ale jeśli natychmiast otworzysz punkt stacjonarny, możesz popełnić mnóstwo nieodwracalnych błędów.

Wspaniali koledzy z „lokalnego jedzenia” - daj początkującym projektom spróbować swoich sił w tym czy innym miejscu. W końcu wynajem od zera jest bardzo trudny, szczególnie w Moskwie. A kiedy strzelasz, możesz z czasem zrozumieć, że publiczność nie jest odpowiednia lub miejsce nie jest odpowiednie. Oznacza to, że podróżując do różnych punktów, szybko rozumiesz, gdzie jest twój i znajdujesz najlepszą opcję.


pokrycie: Daria Malysheva

Obejrzyj wideo: Jak włączyć Fast StartUP Szybki Start Windows 8 10 ? (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Komentarz, Następny Artykuł

Co robić w Moskwie wieczorem 2 sierpnia
Ciekawe

Co robić w Moskwie wieczorem 2 sierpnia

We wtorek wieczorem 2 sierpnia w Moskwie odbędzie się kilka pokazów filmowych, wykładów i koncertów. Życie w okolicy mówi ci, co robić w mieście po pracy. Kino „Little Men” Co: Festiwal Filmowy Otkritie x Strelka kontynuuje rosyjską premierę niezależnego dramatu Ira Saks, o przyjaźni dwóch trzynastolatków z Brooklynu, którzy przez przypadek zaczynają żyć obok siebie.
Czytaj Więcej
Ilu Rosjan zamierza świętować Halloween
Ciekawe

Ilu Rosjan zamierza świętować Halloween

Liczba Rosjan obchodzących Halloween wzrosła. Do takiego wniosku doszli socjologowie z Centrum Lewady, którzy pytali mieszkańców Rosji o ich stosunek do tego święta. 10% Rosjan zamierza świętować Halloween. Uczestników badania zapytano, czy wiedzieli o Halloween i czy zamierzają świętować to święto.
Czytaj Więcej
Zaprojektuj Subbotnik, Mama Market, Labor Theatre i wycieczkę do Szeremietiewa
Ciekawe

Zaprojektuj Subbotnik, Mama Market, Labor Theatre i wycieczkę do Szeremietiewa

Sezony projektowe w „Piekarni” Kiedy: 20 i 21 maja Gdzie: ul. Novodmitrovskaya, ow. 1 projekt Subbotnik w tym roku zostanie przeniesiony na nową stronę. Na gości czekają wykłady na temat chleba, jedzenie od szefów kuchni w pop-upie restauracji, przedstawienia teatralne, muzyka i sklep dla majsterkowiczów. Dzieci będą sprzedawać sadzonki uprawiane wraz z rodzicami na Zielonym Rynku, a ty możesz przynieść rośliny z domu do pokoju dziecinnego, aby je wymienić lub oddać w dobre ręce.
Czytaj Więcej